MaliPara

Para Tugriki - dövizini

kelime "Tugriki" kullanılmaz serbestçe konvertibl olan döviz belirlemek. Kimin para değil herkes tarafından bilinen Tugrik adıdır. Çoğu durumda, bu kelime "para" geniş bir konsept ile ilişkilidir ve bir konuşma tarzı kullanılmıştır.

Bazı para bakacağız Bu makale tugrik yerini aldı. Kimin para? o dolaşıma sokulduğunda?

Tug - Bir ülkenin para birimi nedir?

Tugriki - Moğolistan para birimi. Yakın zamanda piyasaya çıktı. Adını kelime "jeton", "yuvarlak" dan gelmektedir. ikincisi bugün tedavülden çıktı ve kullanılan her ne kadar biri Tugriki, yüz Mungu oluşur. Dikey yaklaşık 40 derecelik bir açıyla iki ince paralel tire sayesinde "T" harfi Strike gibi gösterilen Moğol para birimi.

Aynı anda, Moğol dolar (ki para yukarıda ele alınmaktadır) tugrik yerini aldı. Tug kodu - ISO 4217 resmi kısaltma - MNT.

Moğolistan parasal para tarihçesi

İlk Moğol İmparatorluğu'nu kurdu zaman Genghis Khan gümüş ve altın sikkeler ortaya attı. 1227 yılında ilk Moğol kağıt para geldi. Zaten 1236-m yeni para reformu boyutu, değer ve formda çeşitli paraların kaldırılmasını içerir. Daha sonra, bu boyut ve ağırlıkta madalyonun içinde eritilmiştir.

1253 yılında Moğol hükümet hala kullanılmaktadır yollarla para dolaşımını kurmak, parasal otorite yarattı. Ama ne yazık ki, kültürel ve ekonomik kazanımlar Çin Qing Hanedanı baskının uzun yüzyıllar boyunca unutulmuştu. Sadece 1921 yılında, devrimin zaferinden sonra Moğolistan'ın bağımsızlığını parasal sistemi kurma başlayabilir.

Tug ortaya çıkması

güç halk hükümeti geldiğinde ekonomik ve politik sistemin stabilize önlemler almaya başladı. Her şeyden önce, tedbirlerinden biri finansal sistemin kurulmasıdır. XX yüzyılın 20-ler parasal reform Moğolistan'da gerçekleşti. Merkez Bankası kurulan daha sonra ulusal para birimine Çinli Liang yerini aldı.

para dolaşım 1, 2, 5, 10, 15, 20, 50 ve 1 Mungu tugrik banknottan serbest bırakıldı. Bu, dolaşım bozuk para banknotlar gümüşten yapılmış ve 18 numune 900 gram edildi birlikte. o zaman tüm Moğol banknotlar SSCB'de üretildi. Kağıt banknotlar Moskova Gosznak basılmıştır ve ünlü Nane paralar Leningrad'da basılmıştır. : Tugriki dolaşımda daha önce vardı banknot yerini Çin yuan, Rus ruble ve çeşitli para yerine geçen, ipek eşarplar, kürk ve çay gibi.

Modern Moğol para

para birimi bu Tug olması ve nasıl ortaya çıktı ele olması, modern Moğol faturaları hakkında bilgi almak için gereklidir. Bugün para dolaşımda Moğolistan sonraki par 20 MNT, 50, 100, 200, ve 500 MNT içinde paralardır. Nominal daha geniş Banknot - 1, 5, 10, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10000 ve 20000 MNT olup.

kimin mezhep ve 100'den az MNT lideri popüler devrimdi Suche Bator, tasvir banknotlar. Diğer banknot üzerinde Genghis Khan görebilirsiniz - Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu. banknotlarda tarihsel figürlerin portreler oval çerçeve içinde solda bulunmaktadır. çerçevenin altında ulusal bir model vardır. Bir sonraki Payza kendisine, Moğolistan halkının sembolü - - güç simgesi Sağ soyombo sembolünü gösterir.

paralar gelince, o ön yüz bütün gösterileri soyombo sembolü MNT ve alt Seti Yılın üzerinde. ters günü, makine tipine göre, tapınak Megzhid Zhanraysig, Sukhbaatar ve hükümet binasını göstermektedir.

sahteciliğe karşı tüm modern banknot koruma gibi (filigran, emniyet ipliğinin, mikrotext ve gizli görüntülerin) tugrik sahiptir. Kimin para henüz renklerde o kadar çeşitlidir? Birçok ülkeden, ama seçkin Moğol para birimine göre uygulanmaktadır. Kırmızı 50 - - Kahverengi, 100 ve 20,000 - Mor, 1000-5000 Mavi - pembe, 10.000 adlandırması - turuncu 10 ve 500 yeşil MNT ters, 20 var.

gayrı Moğolistan Bugün yaygın Amerikalı dolar. Rus rublesi gelince, onlar bazen piyasalarda ve bazı mağazalarda alır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.