Ev ve AileBayram

16 Ocak - Beatles Dünya Günü

"Beatles" dünyadaki tek uluslararası güne sahip olmaktan onur duyan tek gruptur. UNESCO'nun kararına göre, 2001'den başlayarak, kolektif sahnede ilk ortaya çıkış tarihi olan 16 Ocak'ta, tüm dünyadaki grubu onurlandıran bir gün haline geldi.

Tanrıların favorileri

Aynı yıl, grubun önde gelen gitaristi George Harrison, 20 yıl önce öldü; 1980'de öldürülen Beatles'ın kurucularından John Lennon'ın birisi hayatta değildi. Fakat bu grubun görkemi, resmi parçalanmanın üzerinden 45 yıl sonra bile artan kuşaklara putlar kazandırmaktadır. Dünya Günü "Beatles" - Aynı Lennon'a göre, ününün zirvesinde İsa Mesih'den daha popüler olan ekibin anısına layıkıyla layık bir haraç. Cümle çok ses çıkardı, ama ilginç bir vakası var. Teksas'ta, grubun boykot edilmesini ve kayıtlarını açıkça yakan bir radyo istasyonunda, ertesi gün yıldırım çarpmış ve tüm teçhizatları devre dışı bırakmıştı. Bundan sonra radyo istasyonunun direktörü bayıldı.

Beatlemania

Belki de bu, ünlülerin hayatında her zaman eşlik eden hikayelerden biridir. Ve sadece ünlü değillerdi. Beatles grubu sadece putlar değil. Hayranların saplantısı, delilik gibi bir şeydi ve "Beatlemania" olarak anıldı. Yaşlı nesil, gazetenin belgesel görüntülerini hatırlar; bu, fahri ünvanlar sunumunun ardından grubun çıkışını kraliyet ikametgahının bahçesine taşır. Müzisyenleri park caddesinde geçirirken, dökme demir çitin birkaç metre yüksekliğindeki bölümlerinden biri, alttan üste tutunan çılgın taraftarların ağırlığı altına çöktü.

Efsanevi karmaşıklık, şehirleri ile ünlü

Uluslararası bir günün onuruna şereflendiren bu müzisyenler kimlerdir? Beatles dört üyeden oluşan bir gruptur. John Lennon (1940-1980) ve Paul McCartney (1942 doğumlu) kurucularıdır. Bir süre sonra, George Harrison onlara katıldı (1943-2001). Son olarak, iki yıl içinde, ekibe Ringo Starr (1940-2012) katildi. Grupta bazen üç diğer müzisyen ortaya çıktı: Jimmy Nikol, Stuart Sutcliffe ve Pete Best, ancak efsanevi Liverpool'un dördü yukarıda listelenen katılımcılarydı. Bu kompozisyonda grup 7 yıl sürdü: 1963'ten 1970'e dek dünya şöhreti geldiğinde. Birlikte, 213 şarkıyı içeren 13 albüm çıktı ve her biri hit oldu Ve olay.

Neden bu randevu

Beatles Günü - 16 Ocak. Bu tarihte, çok genç ve bilinmeyen John Lennon, Paul McCartney ve George Harrison tarafından "The Mave" ("Mağara") adlı yeni kulübün Alan Sinter tarafından 1957 yılında Matthew Caddesi'nde Liverpool'da bir keşif yapıldı. .

16 Ocak lehine, ekibin biyografisinden bir diğeri de diyor. 1964'te nakit dergisi 1964'te "elini tutmak istiyorum" başlıklı vuruş töreninin ilk satırına yerleştirildi, çünkü sadece 10 gün içinde tek bir milyon kopya sattı. Yaratıcı biyografide iki kere aynı tarihte buluşuyor - 16 Ocak'ta Beatles Dünya Gününü kutlama fırsatı değil mi?

Beşinci Beatle

Efsanevi Beatles Liverpool anavatanı denizciler sayesinde büyük bir liman kenti. Dünyanın dört bir yanından gelen yeni ürünler, yerel müziği etkilemekten başka bir şey yapamadı. Dünyadaki rock müzikteki başarılarını yansıtan grup, kendi tarzını oluşturdu. "The Beatles" Elvis Presley'i severdi, ancak eserleri tamamen orijinaldi. Yapımcı ve ses mühendisleri George Henry Martin, beşinci vuruş olarak düşünülmemesine rağmen grubun şarkılarının popülerliğine katkıda bulundu. Çeşitli stilleri birleştirdi, ses kaydı alanında yenilikçi gelişmelerden yararlandı, senfonik ve psychedelic müzik kullandı ve grubun tüm albümlerini üretti.

Ulaşılamaz grup kayıtları

Dünya çılgınlığı, 1963'te "Seni Sevmek İstiyorum" ("Lütfen Bana Deyin") şarkısının yayınlanmasından sonra başladı. Dünya çapında, kayıtlarının 1 milyar satıldı, hiç kimse başaramadı. Onların başka kayıtları var, bugüne kadar dövülmemiştir. Bu ihtişamlı dört, Beatles'ın Dünya Günü gibi kendi tatiline gerçekten layık.

Amerika'da 20 kez grubun tekli (tek şarkılı CD'ler) isabet listesindeki ilk yerleri işgal etti. Karşılaştırma için: resmi olarak en başarılı şarkıcı - Elvis Presley - olarak tanınan putlarına ait şarkılar, ilk sırayı 18 kez aldı. İlk albüm 62 hafta Beatles dünyada en çok satılan ilk on oldu. Ve sadece 50 yıl sonra rekor kırıldı: şarkıcı Emeli Sande'nin albümü 63 hafta sürdü.

Fakat birçok açıdan Liverpool'tan dört kişi Olimpik yükseklikte kalıyor. Birkaç kuşağa ait milyonlarca insanın gerçek sevgisini ve dünya müzik kültürüne yaptıkları katkıyı hesaba katmazsanız, o zaman sadece yukarıda listelenen kayıtlarda görkemli dört kişi, UNESCO tarafından kurulan, Beatles Uluslararası Günü adını verdikleri kişisel tatili hak ediyor. ".

Bu yıldızlar uzun süre parlayacak

Bu müzik topluluğundan önce ve sonra birçok popüler ve başarılı sanatçı vardı, örneğin Madonna. Ancak hiçbiri Liverpool'a dörtlük mesafede değildi, çünkü Beatles sadece bir grup değil, bir gezegen ölçeğinde devrim yaratan bir fenomendir. 60-70'lerde kesinlikle dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yüz binlerce insan yüzlerce binlerce insan yaşıyordu, her kelimesini yakaladı, her jesti kopyaladı, şakalara güldü, sahnenin altında hıçkırdı ve diğer suçluları yarattı. Binlerce analist, Beatlemania adı verilen kitlelerin bu zihinsel durumunu inceledi. Beatles Dünya Günü gibi özel bir festivalin kurulmasına kadar hiçbir başka sanatçı çıkmadı. Bu grup bunu hak ediyor, çünkü parçalanmasından on yıllar sonra bile muhteşem dörtlü sanayide 2.000 kişiye kadar çalışıyor. Bazı uzmanlar bu altkültürün gerilemesinin gerçekleştiğini iddia etseler de.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.