OtomobilKamyonlar

ZIS-154 - melez bir motor ile ilk yerli otomobil

8 Aralık 1946 ilk yerli otobüs Z'nin, 154, bir araba dolusu düzen vardı test edildi. Ve onun tek özelliği değildi. Yeni otobüs ilkti Sovyet otomobil bir hibrid motor ile. Yani tutarlı düzeni içinde uygulamaya konmuştur olduğunu. Bu içten yanmalı motor jeneratör da buna karşılık, elektrik motorları tarafından tahrik tekerleklere tork iletimini beslenen, hangi, döndürülür.

Başlangıç ve prototipler

Proje üzerindeki çalışmalar erken ilkbaharda 1946 yılında başladı. O yılın Mayıs ayında, KB uzman otobüsler inşaat ve yeni makine meşgulken VMS için düzenlendi. Büro AI Skerdzhiev yöneldi. Otobüs yapısı sıfırdan oluşturulan olmadığı unutulmamalıdır. Yeni model prototipleri Amerikan GMC ve Mack idi. Bu makineler vardı ve daha sonra vücut ZIS-154 tasarımında kullanılan alüminyum alaşımdan yapılmış vagon gövde, vardır.

Yeni araba motoru da orijinal değil. -Push pull 110 litre motor bloğu kapasitesi. a. (YAZ-204D), esasen GMC ABD motorunun bir "korsan" kopyasıdır. Moskova otobüsleri SSCB sermayenin 800 yıldönümü için yeni bir arabanın üyeliğini kabul edildi. Bu nedenle, 45 "modeli" tarafından yayınlanan ilk yıldönümü kutlamaları sırasında beklenmedik durumlara diye ZIS yerli muadilleri ödünç-lease Müttefikler tarafından savaş yıllarında elde edilen dizel GMC-4-71, yerini POWERPLANT.

otobüs alüminyum

ZIS tamamen metal monokok gövdeli araba asla izin vardı bu yana, otobüs tasarım uzmanlarının Tushino uçak fabrikası dahil etmek karar verildi. İki CB yatak gövdesinin ortak işleminin bir sonucu olarak, çok sayıda benzer bölümleri bir dizi çerçeve, dökme çelik ve alüminyum profillerden oluşan, birbirine olan yapı, bunlardan oluşturuldu. Ayrıca ZIS-154 troleybüs vücut MTB-82B ve tramvay MTV-82 ile birleştirmeye karar kaporta. Fark sadece ulaşım bu modları taşımayan yapıldığı gerçeği yatar.

otobüs İletim

Güç ünitesi otobüs, beş kişilik koltuk arka çıkıntı enine yerleştirilir. Dizel YAZ-204 D arka aksa dengeleme dönme geçirilir motoru, doğru akım güç sağlayan jeneratörüne bağlıdır. yön (ileri ve geri) değiştirilmesi sürücü koltuğunun yakınında bulunan bir anahtar tarafından gerçekleştirilmiştir. Switching sadece otobüsün bir noktadan sonra yapılması izin verildi.

Gerekli çekiş gücü büyüklüğü otomatik olarak kesin bir artı elektrik iletim olduğu, ayarlanır. Bu bağlamda, sürücünün çalışma çok daha kolay. sırasıyla vites değiştirme ve kentsel ortamlarda önemliydi debriyaj pedalını, sıkma ihtiyacını ortadan kaldırmak. Ancak bu kolaylık her şeyden doğru gerektirir ve, tabii ki, o zaman, çünkü sistemin yenilik ve onarmak mümkün uzman eksikliği büyük bir sorun oldu, bitkinin nitelikli bakım.

Bundan başka, tekerlek kadar, içten yanmalı motorun aktarılan enerji verimliliği önemli bir kayıp ile uzanan bir çift dönüşüm ulaşır. Bu yüksek yakıt tüketimi (100 km'de 65 litre) yol açar. Yine de, yeni binalar ve yapılar seri gitti. Temmuz ayı başlarında Moskova kendi saflarına bitki tarafından yayınlanan ilk 7 araç otobüs aldı. Bir 7 Eylül Filo başka 25 birimleri ekledi.

Yolcuların zevk için

kolaylık açısından otobüs yolcularının inşaat oldukça başarılı olduğu ortaya çıktı. 34 oturma - İç aralarında 60 kişi için tasarlanmıştır. Dolgu Malzemesi Renk Seçenekleri veya peluş koltuk. Kış için ZIS-154 iyi ısıtma sistemi ile donatılmış ve yaz için oldu - havalandırılmış. Konfor ekleyip yumuşak süspansiyon. Otobüs sorunsuz hızlandırılmış önceki modellere kıyasla bu sadece bir mucize araba olduğunu, tekdüze taşındı. Bununla birlikte, operasyon sırasında nihai üretim makinesinin geri çekilmesine yol açan önemli bir dezavantajı, keşfedilmiştir.

Yeni otobüsün büyük sorun

ZIS-154 bütün sorun motoru oldu. yüksek yakıt tüketimine ilave olarak, YAZ-204D çok gürültülü oldu. Ancak, o acımasızca siyah egzoz chadil gelmiştir. Ama bu bile en korkunç. Periyodik olarak dizel otobüs, derler kendi ve kontrolsüz artışı ivme olduğunu "sosu, girdi". Bunu durdurmak için sürücü kesildi yakıt hattı gereklidir. Eğer motor makinenin arkasında olduğunu hatırlıyorum Ve eğer, gerçekten ciddi bir sorun oldu.

"Ayrılık" ZIS-154 gerçek bir belası haline gelmiştir. Hatta otobüsü durdurmak için sürücüye otobüsü güvenli çalışma talimatları el ve ayak freni için talimat verilmiştir. o da iletken sormalıydık veya yolcuların bazıları bu sayede motor enjektörlerine yakıt beslemesini kesmek, frenlemeyi devam ve hemen motor bölmesine kafa ve yakıt borusunu sökün. Tam olarak fenomenin asıl nedenini bilmiyordu çünkü fabrikasında Bu sorunu gidermek, yapamadı.

Bu nedenle, zaten 1950 yılında, o üç yıl üretimin başlangıcından sonradır, ZIS-154 serisi üretimi tamamen aşamalı edildi. Bununla birlikte, bu süre içinde bitki otobüs parkları şöyle ya da böyle kendilerini kurtulmak için hangi 1165 "mucize-otobüs", yayınladı. Tabii ki, o onun kez bir yenilik otobüs olmasına rağmen, ancak çok talihsiz olduğunu ve bu nedenle daha da gelişmesine almadık.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.