Haber ve ToplumEkonomi

"Tochka-U" (yükleme): özellikleri, hasar yarıçapı, fotoğraflar

Orta 60'lar roket, füze gerçek bir patlama ile işaretlendi ve sık sık hatta geleneksel olarak geleneksel bir tüp topçu tarafından işgal edilmiş bu alanlarda uyguladık. Özellikle bu alanda ayırt Nikita Sergeevich Hruschev. Ancak bu yenilik ve onun aydınlık tarafında vardı. Örneğin, bu dönemde Sovyetler Birliği füzeleri çok büyük sayıda geliştirilmesi için sağlam bir bilimsel temel hazırladı.

Bu endişelerin ve "Tochka-U" Kime: Bu ayar (ve ilk başta hiç orada yok) tüm yabancı meslektaşları çok üstündür. silahların geçmişi hakkında şimdi tarif eder.

THE GEÇMİŞİ

60'lı yılların ortalarında Savunma Bakanlığı projesinin sisteminin tamamen yeni balistik sınırlı menzil ilgili çalışma başlattık. Rus silah karmaşık bahsin tarihinde ilk kez savaş başlığı gücü ve roket doğruluğu değil yapıldı. Önceki tüm tasarım çalışması bu yaklaşım yeni, değişen dünyada yaygın olması gerektiğini, ifade verdi kesinlikle açıktır. Özellikle, her paramparça yakınında yaymadan düşman topraklarına karşı ağrılı saldırılarını uygulamak mümkündü.

ICD "Meşale" ile uğraşan geliştirilmesi şarjı. iş sıfırdan değildi: kompleksinin temeli aslen gemilerde münhasıran kurulmuştur roket M-11 "Fırtına", aldı. ilk sonuç "Hawk" bir dizi oldu. O radyo-elektronik rehber sistemi kullanılacaktır varsayılmıştır. Basitçe bu durumda, sürekli uçuş hassasiyetini ayarlayarak, yerden roket "kurşun" olurdu, koydu.

Bu, "Hawk" 1965 yılında bir "Nokta" projesi haline gelmişti. Füze parçaları değişmeden bıraktı, ama mühendisler tamamen yönlendirme sistemini yeniden dizayn edildi. Bu yüzden, tamamen elektronik devrenin terk nispeten basit bir atalet varyantının kullanımı önerilmiştir. O iyi çalıştı ve önceki Sovyet füzeleri bir dizi test edilmiştir. Ama bu - değil "Tochka-U". geliştiriciler sürekli olarak yeni teknik engellerin ortaya çıkmaktadır olarak montajı, gelişme oldukça zor bir yol oldu.

fazla çalışma

Tüm "Meşale" projeleri çizim ve eskizleri üzerinde geçmemiş. 1966 yılında neredeyse tamamı gelişmeler Kolomenskoye tasarım bürolarına aktarıldı ve proje SP yenilmezde sorumlu zamanlar. Ancak, Kolomna mühendisleri tamamen "Meşale" dan meslektaşlarının görüşleri ile mutabık: gerçekten de, en iyi atalet yönlendirme sistemi olacak. Doğruyu söylemek gerekirse gelecekte, proje tamamen yeniden tasarlandı unutulmamalıdır. Aslında, sadece isim ona sadık kalan - "Tochka-U". Kurulum ölçüde geliştirildi, kendi inşaat maliyetini azalttı.

Genelde, çalışmaların aktif aşaması sadece 1968 yılında başladı. Proje yaklaşık 120 "Tochka-U" oluşturuldu en çeşitli bilimsel ve teknik kuruluş, bir tarafından desteklenen bu kez. en kısa sürede roket sadece oluşturmak için gerekli tarafından dikte Bu yaklaşım, aynı zamanda mekanik şasi ve başlangıç ve elektronik çok büyük sayıda için aparat "doldurma". Bryansk'daki çizik fırlatıcı yanı sıra otomobil fabrikasında oluşturulan Volgograd "Barikatlar" tarafından yapılan dev katkı tesisler hangi tasarlanmış ve yeni şasi tüm unsurları oluşturulmuştur.

Başlatıcıda üzerinde çalışın

Genellikle, başlangıçta "Tochka-U" balistik füze başlatılacağını başlatıcısı, bir zamanlar iki sürümü de görüldüğü. Bunlardan ilk Kolomna gelen mühendisler tarafından yaratılan, ancak yalnızca zemin testlerinde kullanıldı. Özellikle, bu başlatıcısı, 1971 yılında testlerde gösterilmiştir edilir Kapustin Yar gerçekleşti. Hemen ben bitki "Barikatlar" tarafından geliştirilen önemli bir rol tasarım, oynamaya başladı.

Temel özellikleri füze parça

1973 yılında Udmurtia içinde Votkinsk fabrikasında füzeleri monte başladı. Ardından "Tochka-U" kabul edildi ve sonuçlar da devlet testlerin ilk aşamasını başlattı. Orduda Kurulum daha yaygın tanımı 9K79 altında bilinir.

Tüm karmaşık temeli - tek aşamalı roket 9M79 katı yakıt. cephane toplam uzunluğu 6.4 metre çapında 650 mm oldu. 1350-1400 mm büyük bir şekilde kullanılan ders düzeltmeleri ızgara fin için. en az bir buçuk ton füze parçası ile doğrudan vardı yaklaşık iki ton ağırlığında mücadele roket başlayarak. Geri kalan 482 kg patlayıcı yükü ve bir elektronik kontrol sistemi arasında paylaştırıldı.

Birçok güçlükler katı sağ tarifi neden roket yakıtı, roketin hızlanma sorumludur ve hedefe sarın. Sonunda, kauçuk, alüminyum tozu, ve ayrıca amonyum perklorat bir kısmını içeren bir bileşime, verdi. yakıt temini konusunda 18-28 saniye süreyle kapalı yandı. Roket 235 saniyelik uçuş süresi için yeterlidir atalet momentumu aldı. yakıt, minimum miktarda ve yapımında kullanıldığı haliyle Bu nedenle füze sisteminin "Noktadan U" nispeten ucuz açık patlayıcı.

güdüm sistemi Özellikleri

Karmaşık hedefte rehberlik sorumlu elektronik ve mekanik ekipman çok sayıda şöyledir: komuta ve jiroskopik aletleri, analog bilgisayar kursu, bir çok hız sensörleri vb sisteminin temeli komuta ve jiroskopik cihaz 9B64 marka oldu ... O uçuş sırasında platformun istikrar sorumluydu. Genel olarak, füze kompleksi "Tochka-U" mermi 50 kilometrelik bir mesafe ve o anda fantastik sınırlanmıştır zaten testlerinde en fazla 30-40 metreden, bir homojenkeştirici hedefi vurdu sağlanmaktadır.

Tüm cihazlarda operasyonel verileri uçak elbette otomatik döşenmesi sorumludur bilgisayara 9B65, iletilen. Bu cihaz, gerekirse uçuş ayarlamak, başlangıçta onun içine dahil edilmiştir kriterler ile alınan bilgilerin karşılaştırır ve oldukça sade bir şekilde yapıldı. Daha önce belirttiğimiz gibi, bu merminin sonunda bulunan kafes kontrol yüzeyleri vasıtasıyla yapıldı. yakılan yakıt düzeltme miktarın anda gaz dinamik kontrol yüzeyleri olarak uygulanmamıştır ise, yakıcı gaz bileşimi ayrılan enerji kullanımı.

Bu füze sistemi "Tochka-U" da kontrol sistemi ve rota düzeltme birçok kez daha karmaşıktı ki dış analoglarının birkaç önemli ölçüde farklıdır.

Diğer teknik çözümler

Kompleksin mücadele ve hareket ayrılmaz yayın boyunca bağlantılı olmuştur beri mühendisler hedefe yaklaşım ile doğrudan çalışmaya başladı düzeltme sisteminin geliştirilmesi üzerinde duruldu. Bu aşamada, jiroskop sensor ufuk çizgisine 80 ° 'lik bir açı ile bir kabuk sağlamak için gerekli oldu. doğruluk bakımından mükemmel sonuçlar elde göreli olarak basit ve ucuzluğu, rağmen genel olarak, balistik füze "Tochka-U" olarak.

hedefin yere girme veri başlatıcısı dik konuma roket kaldırmadan önce gerçekleştirildi. Kontrol ekipmanı ve invertör "Argon" otomatik olarak hesaplanır ve bu roket aktarıldı bundan sonra uçuş görevi, oluşturulur.

Çok ilginç bir balistik füze "Tochka-U" kullanılmış jiroskopik stabilizasyon sistemini kontrol etmek yoluydu. Özel olarak, tasarım bir optik tanıma sistemi, ders ile bağlanmış bir özel çok yüzlü prizma vardı. roket vücut bu polyhedron düşer ve test ekipmanında doğru yansıyan ışığın küçük bir pencere oldu.

Bir kendinden tahrikli şasi oluşturulması üzerinde çalışın

İlk aşamada, mühendisler şasi Kharkov fabrikasında geliştirilen bazı makinelerin esas alınarak yapılacaktır inanıyordu. Bununla birlikte, tüm örneklerin özelliklerinin karşılaştırılması sonra Bryansk otomobil fabrikasında oluşturulan tercıh edılen örnek önerilmiştir. Yüzen şasi 9P129 makinesinin temelinde oluşturulduğu. Garip, ama belgelere göre proje Barikatlar "Volgograd bitki tarafından denetlenir" "Karmaşık" Tochka-U "" konulu çalışması. Aynı standart atarlar ve şasi birçok diğer önemli unsurlar genellikle Petropavlovsk Bitki üretir.

kasanın teknik özellikleri

Makine 300 gücünü geliştiren bir dizel motoru ile donatılmıştır beygir gücü. Güçlü motoru 60 km / s'ye kadar hızlarda karayolu seyahati kurulumunu başlatmak için hazır sağlar. 10-15 km / saat hareket up Arazi sınırlı oranı. 10 km / saat hıza geliştirirken, su engelleri aşmak olabilir kendi gücüyle kompleksi "Tochka-U" ihtiyacı durumunda. şasinin toplam ağırlığı 18 ton aşmadığı olduğundan, hemen hemen bütün askeri nakliye uçakları vasıtasıyla taşınabilir.

Füze defne için idam oldukça özgün bir oldu. Bu nedenle, ön kısmında güvenli bir şekilde çok yüksek veya düşük sıcaklıklardan savaş başlığı mermi etkilerini korunan katı yalıtım kılıfı monte edilmiştir. daha dikkate değer "Tochka-U"? Özellikleri hazırlıkları açıkça çünkü tüm operasyonların basitlik ve hız tüm diğer füze sistemleri ayırt Ön çalıştırma.

Savaş kullanımı ön devreye hazırla

Bir tabii başlatmak için hazırlanması için oranı 20 dakika içinde en fazla içinde tam mücadele hazır işaret eder. Bu durumda zaman aslan payı şasi maksimum istikrarı sağlamak için, üzerine geçirdi. Diğer tüm prosedürler birçok kat daha hızlı eğitimli hesaplama tarafından gerçekleştirildi. Böylece, "Tochka-U" (makalesinde mevcut fotoğraf) sadece kurulumu gerçekten zordur.

kontrol sistemine komut göndermek için tam anlamıyla dikey pozisyonda başlatıcısı kaldırma, sol birkaç saniye uzaklıkta tam olarak 15 saniye sürdü ve lansman yapmak mümkün oldu sonra bir kez. Yükseklik rampaları stokları 78 ° ulaşabilir. Bu nedenle, "Noktadan-Y" karmaşık bir uygun koşullar altında en az iki dakika boyunca bir dağıtım olan müthiş bir silah vardır.

Motorlu aracın merkezi eksenine 15 ° başlatıcısı sağ ve sol akrabası açmak için izin yatay düzlem mekanik rehberliği olarak. 70 kilometre maksimum mesafeden çekerken füze dakikada sadece birkaç bu mesafeyi uçtu. Bu süre zarfında başlatıcısı "Tochka-U" toplanma konumuna aktarılır ve "ışıklı" pozisyonundan bir çekmeye başlaması gerekiyordu. Kompleksin Şarj yaklaşık 19-20 dakika kadar sürdü.

Taşıma ve yükleme aracına

"Tochka-U" kompleksinin bir parçası başka nedir? onun füzelerin özellikleri, sen unutmadık eğer, iki tonluk bir mermi ağırlığı göstermektedir. Bu yüzden BAZ-5922 şasi göre oluşturulan edildi taşıma-şarj makineleri, olmadan yapmak mümkün değildir. Vücudu iki füzeleri, yalıtım kapalı savaş başlıkları için yer vardır. raylar üzerinde kabukları takma tasarım 9T128 parçası olan kamyon vinç, yapılır.

Prensip olarak, füze taşıma ve yükleme araç göreceli olarak uzun bir süre muhafaza edilebilir, ama çok daha iyi, bu amaç için özel olarak tasarlanmış bir metal kapları kullanmayı. sebebi nedir? (Art arda makalesinde oluştuğu fotoğrafları) "Tochka-U" uygunsuz koşullarda saklanması durumunda, füze yerde sinek, ancak hedef olabilir.

Neredeyse standart traktörler olan özel makineler 9T222 veya 9T238 kullanılarak, uzun mesafelere taşınabilir yükleyin. Böyle bir arabanın üzerinde iki konteyner / füze veya dört savaş başlığı taşıyabilir. Ne kadar "Tochka-U" iyi, zamanla özellikleri giderek belirgin bozulmaya haline gelmiştir. Tabii ki, iş ekipmanı modernizasyonu başladı.

Modifikasyon ve modernizasyon

"Noktadan P" çalışmanın sonucu, 1983 yılında hizmete kompleksi konulmuştur. Temel olarak, eski sistemi sadece yeni bir yol hedefine Füze farklıdır. Daha doğrusu, tasarımcılar geri bir radar güdüm sistemi fikrine gitti. yeni kompleks otomatik 15 kilometre uzaklıkta hedefi yakalayabilir ve onlar eski miras standart kontrol mekanizmalarının seyrinde gitmek ardından "noktalarından." Ancak, yeni ayar önceki yıllarda da serbest bırakıldı füzelerin dizi kullanabilir.

1984 yılından bu yana, o, işin yeni bir tur başladı yeni neslin bile karakteristik ayarı olarak "Tochka-U" askeri çok memnun değil. Testler 1986 yılında zaten gerçekleşti. Üç yıl sonra, güncellenmiş karmaşık kabul edilen ve seri üretime başlamıştır. Bir önceki durumda olduğu gibi, temel değişiklikler doğrudan füze parçasıydı. Bunun bir sonucu olarak, "nokta" kütlesi yaklaşık 250 kilogram artmıştır.

Ama sadece bu yeni bir kurulum "Tochka-U" ile karakterizedir. imha yarıçap da arttırılmıştır. yeni füze bir ton ağırlığında katı motorudur. Uçuş aralığı sonra da nükleer seçenekleri kabukları gelişmesine izin veriliyor 120 kilometre, hemen artmıştır.

balistik füzelerin yeni versiyonları

muharebe birimlerinin modernizasyonu önce yeni tip var. Genel olarak, bugüne kadar, "Points" için mühimmat aşağıdaki türü vardır:

  • 9M79. Bu model roket - ilk, yükledikten birlikte ortaya çıktı.

  • 9M79M. modernizasyon bir birinci düzenlemesi. Bu durumda, çok ciddiye üretim teknolojisini değiştirdi. Buna ek olarak, otomatik hedefleme yeni sistemle tam uyumlu sağlanmıştır. yükseltilmiş füze bir dizin 9M79R sahiptir.

  • 9M79-1. Aynı isimde Shell önemli ölçüde genişletilmiş yelpazesine sahiptir.

  • 9M79-biçiminde olabilecektir. eğitim mürettebatı için kullanılan bu eğitim alay muharebe füze. Görünüşte neredeyse kusursuz onların savaş "ataları". çoğaltmak edilir

mücadele birimleri tipleri

Hiçbir az çeşitlilik doğrudan füze savaş başlıkları kendilerini. Burada en yaygın sunuyoruz.

  • 9H123. Yüksek patlayıcı parçalanma mermi türü. gelişme 60'ların tamamlanmıştır. Tasarımı patlayıcı yaklaşık 163 kilogram ve 14500. Yarı parçaları vardır. Üç hektarlık bir alanı kapsayabilir. Tasarım alanı parçalanma üzerinde ağırlığı en düzgün dağılımını sağlar neyi hesaplamaların çok sayıda, TNT kitle roket merkezi eksenine bir açıyla yer aldığı sonuçlarını üretildiğini belirtmek gerekir.

Bu piyade ortamında nefret bu füze "Tochka-U" içindir. insan gücü yenilgisi% 100'e yakın kullanıldığında. Ağır hasar verici elementlerden gizleme sadece çok iyi bir barınak olabilir.

  • 9H123K. dikkat çekici "Tochka-U" Bu füze nedir? Onun özellikleri oldukça basittir: 50 altbomba bir kaset kabuk kıymık. Bunların her biri - 7.5 kg ağırlığında ayrı küçük kabuk ve bir buçuk kilogram bir patlayıcı tutar. Yaklaşık iki kilometre yükseklikte yaklaşık 316, ama nedeniyle yayılmasına bazıları "el bombası" dağılım fragmanları onlar yedi hektarlık bir kerede kapsamaktadır. meydana kasetlerinin daha eşit olarak dağıtmak için, onların sonbahar bant parachutes stabilize.
  • endeks 9N39 ile Nükleer savaş başlığı. Güç - etkileyici 10 kiloton. Ancak halihazırda kilotonluk (Farklı kaynaklara göre) 100-200 olduğu güç olan bir modeli 9N64 vardır. Nükleer savaş başlığı ile verildi bütün füzeler, "B" harfi ile işaretlenmiştir. Kompleksin varlığının tüm zaman için bir kez bile kullanılmamış.

Bu füze kompleksi "Tochka-U", özelliği budur. Bu makalede sunulan uygun miktarda bulunan fotoğraflar bunu sizin sunu oluşturmak için izin verecektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.