SağlıkTıp

Yörünge anatomisi: Structure, Function

Böyle bir kompleks duygu, görüş olarak, kendine özgü bir sahiptir yapısı. Göz bir cam, camsı ve kristalin lensin oluşmaktadır. Ya bu beden daha da dikkate alacaktır tuttu.

Gözün anatomisi

yörüngede Kemik küre - Gözleri - vizyon organı içeren kafatasının bir çift. kavitenin dört duvarlı bir yörünge modeli çokgen piramit tanımlar. yörüngeye anatomisi dolaşım sisteminde, sinir uçları, yağ tabakası ve birlikte gözü tutar gözyaşı bezi. ön kısım yörünge üzerinde düzensiz piramit sınırlı yörünge kemik kenarının esas olan büyük bir açıklık vardır.

göz çukurunun yapısında yavaş yavaş merkeze doğru sivrilen, en gelişmiş bulunmaktadır. içinden ve göz çukurları biri geçmesine eksen vardır. Onların optik sinirler gözün ortasında bağlanır. bir burun boşluğu ile orbital duvar bitişik. alnının cephesinde göz çukuru oluşturan kemikler bağladı. kenarları boyunca, onlar zamansal fossa ile birleştirilir.

göz çukuru yapısı yuvarlatılmış kenarları olan bir kare şeklindedir. yörünge boşluğuna üzerinde bağlantı deliğinin üstünde sinir uzanan ön kemik ve çene kemiği işlemi. kafatasında giriş deliği içinde burun ve üst çene iskeletinin ön kemik tarafından oluşturulan kapalı orta kenarıdır. pist Aşağıda yörünge bağlanır infraorbital siniri geçer maksilla ve elmacık parçası. zigomatik çerçevelerin yörüngenin bir yan kenar yapısı.

Göz çukurundaki tam görüntü

Yüz kafatası delik bir dizi oluşur. Bunlardan biri - bu göz çukuru bulunuyor. Duvarları kırılgandır.

duvarın üst

Bu frontal kemiğin orbital düzlem ve küçük bir alandan oluşmaktadır sfenoid kemiğin. Bu kemik yörüngede ve intrakranial fossa kafa beynin duvarından ayırır. Temporal boşluğun sınırında dışındaki bir üst duvarı.

alt duvar

Üst çenenin ön kısmında bağlanır. Ayrıca, duvar elmacık kemiği ile sınırındaki. maksiller sinüs alt duvarı bitti, tıbbi amaçlar için bilmek gerekir.

medial duvar

Bu üst çene ve eki ile bağlanır etmoid kemiğin. medial duvar çok incedir. Bu sinirler ve kan damarları geçişi için açıklıklar var. Bu faktör göz ve arka ızgaradan patolojik süreçlerin oluşumunu açıklar.

yan duvar

Bu yörünge boşluğu ve sfenoid parça elmacık kemikleri kafatası, hem de ön kemikten oluşturulur. yan duvar temporalinden gözün kenarının ayırır.

gözlerin delik olarak, göz çukuru kafatası yüzün diğer birimlere bağlı olduğu pek çok boşluk ve hamle vardır:

1. Optik sinir kanal kapatma;

yırtılma yarık 2. Alt;

3. Üst yarık gözler;

4. yanak açıklık;

5. nasolakrimal kanalı ihtiva eder;

6. kafes hücre.

yörüngeye yapısı bize göz pozisyonunda yer hakkında tüm sorulara ayrıntılı cevap verecektir.

göz çukuru içinde, yan ve üst duvarlarının kenarları, bir yandan sfenoid kemik kapatır ve diğer kanat ile bir boşluk vardır. Bu Orta fossa yüz kafatası ile yörünge delik birleştirir. Üst kayma giriş yörünge motor sinirleri gözün sonra. yörünge giriş eteklerinde önemli sinir uçları toplanması yenilgi sendromunun sağlıklı bir kısmını izin tür belirtilerin oluşumunu açıklar "orbital fissür."

iç duvarı lakrimal kafa boşluğu, örgü hücreleri ve kafatası sfenoid kemik oluşur. Ön lakrimal kese içinde aşağıdaki gözyaşı yolu geçer. Bu nasolakrimal drenaj bitiştiği bir çukur vardır.

En medial duvarı iki yuva vardır. İlk - ön dikiş başlangıç kenarında bulunan giriş kılavuz ve son yuvasının ön kenarı boyunca uzanan bir ikinci yuva. göz çukurunun Anatomi çok zor bir seçim açılı görüntüleme gibi görünüyor. Tamamen bize, ikiye böler ve aşağı yardımcı olacaktır kafatasının içinde ön düşünün.

Göz soket yapısı

1. Zigomatik kademeli bir kaş kemik.

2. sfenoid kemiğin geniş kısmı.

3. kavite zigomatik yüzeyi.

4. Ön işlem.

5. Ana yörünge çıkışı.

6. zygomaticofacial pleksus.

Kafatasının yanak 7. Bölüm.

8. suborbital iz.

Üst çene 9. Bölüm.

10. yörünge yuvası.

11. geniz.

Kafatasının 12. Palatine segmenti.

yırtılma oluğun 13 parça.

14. yörünge bant ızgara düzeyi.

Kafatasının boyunca 15. Gözyaşı yolu.

16. Arka yırtılma feben.

17. maksiller, frontal segmenti.

18. Birinci kafesli bir pencere.

19. kafes son penceresi.

20. Supraocular yuvası.

21. Optik geçiş yolunun.

22. kafatası küçük bir kanat kama yüzeyi.

23. en orbital delik.

6,5 ml - Normal yetişkinlerde, yörünge küresinin hacmi, yaklaşık 30 mi, gözüdür.

göz çukurunun anatomisi

yörünge kapsamı - bir taban, dört duvar ve bir üst sahip bir piramit şeklinde iki girintinin. kafatası içinde olan bir baz ile, dört köşesinden oluşturulur. yörüngeyi oluşturan Kemik, aşırı açı frontal kemiğe bağlanır ve alttan açı maksiller kemik ile bağlanır. frontal, gözyaşı ve üst çene ile sınırlanmıştır orta kenarı. çene ile birlikte yanal açısı.

Üst yörünge üstünde ve sorunsuz nöral kanal kapaması gözlerinin içine medial orbital açı açıklıkları uzanır.

kafatası deliği yörünge ile birleştiren

yörüngesinin üzerine etkileyici açılış boyunca görsel kanal ve arter gözleri. önünde burun boşluğuna geçen uzanır orta kenar fossa kese Nasolakrimal kanalın çalışma sonuçları vardır.

Orbital alt giriş ve yörünge alt yanal kenarına geçer. Sonra palato-kanat ve temporal fossa gider. Üst arter aktığı alt Viyana gözlerin boyunca geçer. Bu venöz pleksus bağlanır ve sinirler ve damarların içinden geçer, göz yuvanın alt kısmında bulunmaktadır.

Orta çukur olan üst açıklığı sayesinde, motor sinir pleksus ve trigeminal sinir devam edin. Sonra göz küresinin damarların ana kollektör olan gözün Viyana üst akar.

göz çukuru kürenin yapısı

Küre onun sivri göz küresinin, yüz kafatası, kan damarları, sinir pleksus, kas ve lakrimal bezi, bir yağ tabakasıyla çevrili kenarlı iletişim cihazı içerir. Öncesinde kapsam kıkırdak yüzyıla dokunmuş yörünge fasya yörüngesine, sınırlıdır. Bu kürenin köşelerinde periost birleştirir. Gözyaşı kesesi yörünge fasya önüne geçer ve oyuk yapısı yörüngesi dışında yer almaktadır. Burada kişisel bölümünde göz çukurlarının anatomisi olduğunu.

Tıpta Anlamı

Bu alan sendromu farklı patolojik süreçlerin durumunda yer pleksus nörovasküler terminalleri yörünge çatlakta "üstün orbital fissür" oluşabilir. Bu hastalığı olan üst göz kapağının pitozisi görünebilir. Ayrıca gözün tam hareketsizlik yavaş yavaş öğrenci genişletiyor, bu sendromun görünebilir.

patoloji yer duyarlılık bozukluğu gözlendi ve trigeminal sinir ağı dağıtım yerine sinir uçları ve göz birincil damarlarının genişlemesini uyuşmuş olabilir. nörolog, göz doktoru, endokrinolog, dahiliyeci: tedavisinden sonra veya ameliyat sonrası takip, her türlü zorluğun göz önüne alındığında, birkaç danışmanlık doktorların gerekli ilkidir. Sen, biyomikroskop tonometrinin, gerekli tüm testleri geçmek teşhis edilmesi gerekir. Sonra tıbbi müdahale yapılması mozhena var.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.