SağlıkDişçilikte

Üst çene: yapı, işlev ve olası zarar

Uygun yapı ve tüm organların ve insan yüzünün dokuların fizyolojik yetenekleri sağlık hem de görünüm sadece belirlenir. Ne sapma üst çene gelişiminde olmak ve ne o makam sorumludur olabilir?

Özellikle üst çene yapısında

bir gövde ve dört süreçleri içerir buharın kemik, - üst çene. Kafatası yüzün üst ön kısmında lokalize ve o nedeniyle mukoza ile kaplı bir boşluğu, gerektiği gerçeğine, pnömatik kemiklere taşıyacak.

yerden adını aldı üst çenenin, aşağıdaki işlemler:

 • Ön işlem;
 • zigomatik yöntem;
 • alveoler kemik;
 • palatal kemik.

Uygunluk süreçler

Ön, orbital, infratemporal ve nazal: Ayrıca, üst çene gövde dört yüzeyi vardır.

dokunulduğunda pürüzsüz ve hafifçe ileri doğru hareket ettirildiğinde şeklinde yörünge üçgen, Yüzey - yörünge (yörünge) bir duvar oluşturur.

çene gövdesinin ön yüzeyi hafifçe köpek fossa bulunduğu aşağıdaki oftalmik açıklığı doğrudan açılır eğildi.

Yapısında nazal yüzey - bir kompleks oluşumu. Bu maksiller sinüs yol açar maksiller yarık vardır.

Zigomatik işlem ayrıca tüm işlemler ve yüzeylerin normal çalışması bağlıdır olan üst çene yapısı ve fonksiyonu oluşturur.

Fonksiyonlar ve ayırt edici özellikleri

beden ve kafatası içinde ne süreçler kemiklerin yapısı ve fonksiyonu patolojik değişiklikleri tetikleyebilir?

üst çene bir dizi işlem sorumludur:

 • çiğneme eyleminde Dahil, üst çene diş üzerindeki yükü dağıtır.
 • tüm işlemlerin doğru konumlandırılmasını belirler.
 • Bu ağız ve burun ve bunların bölümleri için bir boşluk oluşturur.

patolojik prosesler

yapısı nedeniyle ve sinüs varlığında üst çene şansı kemik artar zarar nedeniyle hacmi, yaklaşık 5 cm3, daha düşük çok daha kolaydır.

Çene kendisi firması geri kalanı ile birleşir gerçeğiyle sabittir kafatası kemikleri.

mümkün olan patolojik değişiklikler arasında yaygındır çene kırık (üst ya da alt). Yaralanma iyileştirir üst kemiklerin daha kolaydır , alt çene onun yapısı ve konumu sayesinde, çünkü o kendi kemik yenilenmesini hızlandırır hareket etmez.

surround sürecini algılayabilen bir diş hekimi tarafından muayene esnasında kırık ve çıkıkların, her türlü yanı sıra, ameliyat gerektiren maksilla bir kist, kaldırmak için.

Başka bir patolojik proses çene - gövde, bir üst çene doğru dişleri ile muamele edilmiş (ve sadece) iltihaplı olabilir ve orada sinüzit maksiller sinüs sahiptir.

Kan kaynağı. innervasyon

Perfüzyon maksiller çene nedeniyle arter ve dalları olduğunu. Diş alveol kemiği daha özel olarak trigeminal sinir inerve ve - maksiller dalı.

enflamasyon veya trigeminal yüz ağrısı yanlış bir teşhis bazen üst çene üzerindeki bir dişin bile hatalı çıkarma oluşur ve yol açar tamamen sağlıklı diş yayılabilir zaman.

Daha sık yanlış teşhis vakaları, muayene ek yöntemler ihmal ve hasta, hastanın sağlık riskleri olarak doktor, hem de ününü öznel duyguları dayanmak çünkü.

Üst çene üzerinde dişlere özellikleri

Üst çene benzeri bir alt sayısına sahip diş. diş üst çene, daha doğrusu kökleri, bunların miktarı ve yönde olan farklılıklarını sahiptir.

İstatistiklere göre, üst çene içinde yirmilik dişler sağ tarafta daha sık birinci ve patlak.

üst çene kemiği çok ince alt ve çekimi kendine has özellikleri ve özel tutma tekniği vardır beri. süngü - Bu amaçla, diş başka bir adı vardır, üst çene, dişlerin ayrılması için forseps.

Silerseniz bir kuvvet uygulamak üzere izin vermez yapı üst çene, cerrahi işlemler öncesi tanı ek yöntemler gerektiğinden yanlış kök kırığı oluşabilir. orthopantomography veya çene vücudun bilgisayarlı tomografisi - Çoğu zaman bu tür uygulamalarda röntgen muayenesi gerçekleştirilir.

Ameliyatlar

Hangi üst çenenin kaldırılmasını gerektirir ve nasıl ameliyattan sonra normal fonksiyonunu yeniden nasıl?

Diş hekimliği sunulan prosedür maksillektomiya olarak bilinir.

Cerrahi endikasyonları şunlardır:

 • üst çene ve uzantılarının ve patolojik doku büyümesi burun, paranazal sinüsler ve ağız gövdesi içinde habis tümörlerdir.
 • İyi huylu tümörler, aynı zamanda, ilerleyen gelişimine, üst çenenin cismi çıkarmak için bir gerekçe olabilir.

maksillektomii prosedür kontrendikasyonlar vardır:

 • Toplam hasta hastalıkları, akut enfeksiyon hastalıkları, akut aşamasında ve alevlenme aşamasında üst çene belirli hastalıklar.
 • Ne zaman bir operasyon hastalığının tedavisinde belirleyici bir adım olmayacak patolojik sürecin önemli dağılımı, ama sadece yük kanser hastası.

Preoperatif kanser hastası diğer hastanın vücudunda anormallikleri, hem de tümörlerin yerelleştirme tanımını tespit etmeye yönelik kapsamlı bir ön araştırmadır.

tanılama önlemler tam bir tarih gerçekleştirilen önce etiyolojik faktörler ve genetik yatkınlık netleştirilmesi amaçlanmıştır.

herhangi bir cerrahi girişimler öncesinde de tam muayene ve diğer uzmanlara geçmesi gerekir. Bu, her şeyden önce, göz doktoru - normal çalışma durumunu belirlemek için bir göz ve ameliyat sonrası komplikasyon olasılığı.

üst çene vücudunda göz deliği vardır ve , burun sinüs çünkü daha önce maksillektomiey zorunlu yürütülen tam anketin.

Buna ek olarak, ameliyattan önce hastanın genel resmi geliştirir ve tümör sürecinin konumunu görmek daha net verir baş ve boyun, bir tomografi yapmak için önerilir.

(Üst) çenenin kırık veya yanlış yönü de yüz siniri etkilenebilir - işlem sırasında, bir komplikasyon ortaya çıkabilir. Bir kanser hastasının durumu için riskidir - maksillektomii yüzünden Komplikasyon malignite gelişimini etkileyebilir.

konjenital malformasyonlar

Üst çene çene ve tüm yüzün malformasyonlar neden uterus, zarar görebilir.

Doğumdan önce onun anormal gelişimi nedeni ne olabilir?

 • Genetik yatkınlık. Bunu önlemek için mümkün değil ama sağ ortodontik ve ortopedik tedavi ile doğumdan sonra doğumsal şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve üst çenenin normal işleyişini geri yükleyebilirsiniz.
 • gebelik bebek sırasında Yaralanmalar fizyolojik gebeliğin seyrini değiştirebilir ve en üst çeneye maruz kalan patolojik değişiklikler, tetikleyebilir. Ayrıca kötü alışkanlıkları anne ve gebelik sırasında bazı ilaçların kullanımı doğumsal anomalilerin oluşma belirleyici bir faktör olabilir.

patolojilerin türleri

çene, salım gelişimini etkileyen temel patolojik süreçler arasında:

 • Kalıtsal anomaliler (ortaya anomaliler embriyonik sırasında tam veya (eksik diş) kısmen dişsiz tek veya çift taraflı yüz yarığı, microgeny, burun ve sinüslerde ve diğerleri hipoplazisinin - ceninin gelişmesi).
 • Endojen veya eksojen: Çeşitli olumsuz faktörlerin etkisi altında çene gelişiminde kökenli deformasyon cihazı diş sistemi.
 • Yüz kafatası organlara travmatik etkilerin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve, aynı zamanda, kanser için ameliyat, radyasyon terapisi ve kemoterapi kötü yönetim Sekonder şekil verme Dentoalveolar aparatı.

Diş anomalileri. Edentia

üst çeneye en sık patolojiler diş nedenine bağlı olarak, (diş yokluk) bir (daha fazla diş) kısmi ve tam olduğunu adentia bahsedilebilir.

Yanlış diastema oluşumu ile aletin uzak hareketini gözlemlemek de bazen mümkündür.

en doğru şekilde patolojinin yerini ve nedenini gösteren röntgen muayenesi (orthopantomography) kullanarak sağlanan tanı patoloji için.

Süper numaralı dişler ile Deformasyon çene - fetus utero gelişiminde başlayan bir patolojik sürecin olası sonucu. Hangi çiğneme sürecinde herhangi bir işlev yerine getirmeyen ekstra dişlerin varlığı, gerektirebilir?

Üst çene alveol sırt süpernümerer diş varlığı, deformasyon sebep olabilir. Bu olumsuz diş sadece doğru düzenleme etkiler alveolar kemik, aşırı büyümesine neden olur, fakat aynı zamanda, üst çene fizyolojik geliştirme.

anomaliler ve hasarlı çene önlenmesi

çene sisteminin gelişimi takip etmek yaşlardan itibaren özellikle önemli bir diş hekimi tarafından düzenli muayeneden ve ağız boşluğunun tüm hastalıkları tedavi.

anomaliler veya dişlerin büyüme çocuğun belirgin bir konumda bulunması durumunda, nörolog derhal kapsamlı bir muayeneden geçmesi ve sadece dişçi, ancak bir endokrinolog olmalıdır. Bazen bozulmuş genel durumla ilişkili çene gelişiminde anomaliler.

konjenital anomaliler tedavisi ağız organları yanı sıra tanı normal işleyişini inceleyen ve norm patolojik sapmalar düzeltir ortodonti gibi diş hekimliği dalıdır, olmuştur. Dişlerin veya çenenin tamamen imha gerekli değildir patlaması önce dişçiye ziyaretini ertelemek çünkü Tedavi iyi, erken yaşta yapılır.

ağız sağlığı - Sindirim ve solunum sisteminin düzgün işlemesi, hem de çocuğun ruh sağlığı ve normal gelişim garantisi anahtarıdır. psikolojik faktör kişinin yüzü olarak bu konuda hiç de küçük bir rol oynar - bu onun arama kartı oldu. deformasyon bozan görünüm psiko-duygusal durumu üzerinde iz bırakmak Koşu ve sosyopatik devlet kadar korku ve fobileri bir çoğunu üretme.

Doğru beslenme, yeme katı gıda, rasyonel hijyen ve sanitasyon - Üst çene sağlıklı gelişimi için anahtar ve ağız boşluğunun tüm organlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.