SağlıkTıp

Kaynar su ile Yanık - ne yapmalı?

En yaygın ev yaralanmalarının biri - kaynar su ile termal yanık. İstatistiklere göre, bu tür yaralanma aldığı yaralardan toplam sayısının% 80, nedenle hayatım tatsız deneyimli hiç olan herkes bulmak zordur, ancak sık olgudur. Sonuçta, biz sadece pişirme esnasında kaynar su, sıcak yemek, çay, et suyu ile temas halinde sürekli olarak. ağrıyı azaltmak ve yanıkların neden olduğu potansiyel komplikasyonları önlemek için denemek için, düzgün sevdiklerini veya kendilerine ilk yardım uygulayın gerekir. tedaviler farklıdır ve her şeyden zarar vermeme çünkü bunu yapmak için, yaralanma derecesini belirlemek gerekir.

Tüm yanık çeşitleri, kaynar su üç kategoriye ayrılabilir:

  • I derecesi - karakteristik özellikler kızarıklık ve haşlanmış yer şişme küçük kabarcıklar görünümü;
  • II derecesi - Büyük kabarcıklar, bazen patlamış ince bir kabuk oluşumu;
  • III derece - kaslara kadar derin cilt lezyonları,.

Kural olarak, iç ortamda, genellikle I veya II Yanabilirsiniz. doku hasarını önleyebilir bu yardım düzeltin.

İlk yardım - kaynar su ile Yanık

Biz çabuk hareket etmeliyiz. Her şeyden önce, bu kısa sürede soğuk suyla kapta vücudun yaralanan yerleştirerek, yanık yayılmasını önlemek ve akan soğuk su altında daha iyi olmalıdır. giysi varlığında, dikkatli bir şekilde kesilmesi gereken ancak yaralı vücudun yüzeyi yırtıp yoktur. Bu eylemler yanık sitedeki sıcaklığını düşürmek ve sıcak su yıkayın yardımcı olacaktır, iyileşme süresini azaltmak, dolayısıyla yaralanma uzatmak ve mümkün değildir.

Herhangi bir kaynar su ağrı eşlik eder ile yanmak, bu nedenle analjezik almak yanlış olmayacaktır yoktur. Hiçbir durumda, anestezi aracı olarak alkol kullanmamalıdır! Ayrıca etkilenen bölge yağlı merhem veya bitkisel yağ yağlamak için imkansız - bu ipuçları çok yaygındır, ancak bunlar takip edilmelidir. Bu bileşenler, ısı dağılımım daha da önler deri yüzeyi yalıtım tabakasının üzerine oluşturun. Ayrıca sıkı empoze edemez basınç bandaj veya buz uygulayın.

Hasarlı alan özel araçlarla tedavi edilebilir - "Pantenol" ya da "olazol", ya da bir bandaj ya da sargı Yara nemli steril bandajla empoze etmek. Eh ne yazık ki, doğru anda her zaman el altında değil, eczanelerde satılan bu özel bandaj, jel yardımcı olabilir, ancak.

Yaralı yetişkin ise - arazi ve imha derecesini belirlemek için gereklidir. Bir çocuğu yanan durumunda - görmek emin olun "ambulans".

Geleneksel olarak, hurma bölgesi vücut yüzeyinin% 1'dir. Nedenle, vücudun bir yüzdesi olarak yaklaşık lezyon alanını ölçmek mümkündür. yüzeysel yanık ise, kızarıklık ve eşlik hastaneye yatmayı gerektiren, vücudun daha fazla% 10 etkilenen şişme. acilen "ilk yardım" olarak adlandırdığımız - Tabii ki, yüz veya kasık bölgesine yanıklar ölçümlerine vakit değmez!

kaynar su ile Yanık: derin doku hasarı belirtileri varsa ne yapmalı?

Cilt nekroz çok tehlikelidir. belirtileri ile derin yanıklar ile doku nekrozu, kabarcıklar, bağımsız etkilenen alanın, yanık ünitesine veya toplum içinde bir klinikte uygulanması daha iyidir.

Ne yazık ki, kendisi tehlikelidir bütün iyileşir inanmak. kumaşın yüzey yapılarının yok ek olarak, daha sonra Yanık kalır. Pastörize etme ve çevre doku modifiye kan toksinler, proteolitik enzimler ve izole edilmiş biyolojik olarak aktif maddelerin, nekroz işleminde oluşturulur. İkinci aşama - Bu kan zehirlenmesi yol açabilir yanık hastalığı. İlk aşamada - acı bir şok.

Daha sonra, yara enfekte edilir ve mevcut toksinler yeni bakteri ve mikrop ekler. Kanın Penetrasyon kurban için çok tehlikeli gelişme septokotoksemii 3 aşamadan doludur. Eğer kaynar su ile yakmak nedenle, doktora zamanında tedavi başarılı tedavi ve güvenli bir toparlanma garantisidir.

Ve tabii ki, sıcak ve kaynar gıdalar yakın olmak son derece dikkatli olmalı ve özellikle çocukların erişimini engeller. Sonra kaynar su yanıkları alacak olasılığı azalır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.