FormasyonOrta öğretim ve okullar

Yeni Urengoy - Hangi alandan? Novy Urengoy Rusya haritasında

Belki de Novy Urengoy gibi bir Rus şehri duymuşsundur: biri oradan geçiyordur ve bazıları bugün kalıcı olarak yaşar. Bununla birlikte, bir kişiden bu yerleşimi hakkında bilgi vermesini ve hatta yerleşim yerini haritada göstermesini isteyecek olursanız, çoğu uykusuzluğa düşecektir. Bu makalede, bu makalede size Novy Urengoy ile ilgili her şeyi anlatacağız: hangi alanla ilişkili, nerede bulunduğu, tarihinin ne olduğu ve buradaki ziyaretçilerin ve yerlilerin ilgisini çekmek için neler yapabileceği.

Batı Sibirya'nın şehirlerinden biri: genel bilgi

Novy Urengoy şehri hangi alana ait? Tyumen'e göre, bu da Yamal-Nenets Özerk Bölgesi'nin ayrılmaz bir birimi. Novy Urengoy ilçesi, ilçenin en kalabalık ilçesidir ve sanayi potansiyeli açısından ve nüfus açısından (bu Salekhard ile karşılaştırma yapmaktadır) konunun idari merkezini aşan az sayıda kişiden biridir. Bu makalede ele alınan şehir, doğudan 450 kilometredir; Moskova ile birlikte, kuzeydoğudaki başkentle ilişkili olarak 2.350 kilometre bölüyor. Buna ek olarak, Novy Urengoy şehrinin sakinleri, Muskovalıların aksine, başka bir zaman diliminde yaşıyorlar: Dolayısıyla, Yeni Yıl ve diğer bayramlar geleneksel olarak ilk önce 2 saat önce toplanıyor. Bugün şehir 116 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. En büyük doğal gaz taşıyan bölgedeki kilit bağlantı olan konum haritası aşağıda sunulacak olan Novy Urengoy, gayri resmi olarak ülkenin gaz üreten sermaye olarak adlandırılıyor.

Ortam alanı

Harita üzerinde Novy Urengoy, Pura'nun bir kolu olan Evo-Yakha nehrinin kıyısında yer almaktadır. Kentte hızlı tempolu olanlar da var: Sede-Yakha ve Tamchara-Yaha, şartlı olarak yerleşimi Kuzey ve Güney kısımlarına bölüyor. Her taraftaki kentsel alanlar, Purovsky bölgesi ve aşırı su dolu alanları ile çevrilidir. Toplamda, Novy Urengoy (şehrin bulunduğu ve genel durumu şu şekildedir zaten açıklanmıştır) 113 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Onun 60 kilometre kuzeyinde, Arctic Circle zaten başlıyor.

Iklim koşulları

Şimdi, Novy Urengoy'un şu anda bulunduğu alan açıklığa kavuşursa, bir kişi için daha pratik bir öneme sahip hükümlerin analizine geçmenin tam zamanı, örneğin, hava durumu ve ortalama sıcaklıklar nasıl? Şehrin iklimi keskin bir biçimde kıtasal olarak tanımlanabilir. Bu ne anlama geliyor? Bu lokalite, orman-tundra bölgesinin 2 iklim kuşağının kesişiminde bulunduğu için, subarktik ve ılıman, şiddetli bir kış 9 ay sürüyor ve serin bir yaz, sadece 1 aydan biraz fazla bir süre için erteleniyor. Hava şartlarını etkileyen ve iklimi şekillendiren önemli etkenler, sürekli buzul akışının varlığı, kentin denize yakın olması ve aynı zamanda hava Atlantik kitlelerinin sürekli dolaşımıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık -21.7 derece, Haziran ayında - +9.1; Bağıl nem% 78 iken ortalama rüzgar hızı yalnızca 3,4 m / saniyeye ulaşıyor. Novy Urengoy'da (Rusya'nın haritası, iklim oluşturan tüm konumları ve etkenleri analiz etmeye yardımcı olur) sık sıcaklık değişikliklerine kar fırtınaları, kar fırtınaları, kar fırtınaları eşlik eder. Yörenin ovasının çoğu, yalnızca yaz aylarında 1 ila 2 metre derinliğe kadar çözülmekte olan permafrost buzuyla bağlıdır!

Tarihin başlangıcı

Rusya haritasında kentlerin ve özellikle de Novy Urengoy'un gelişimi hakkındaki gerçeklerin gösterilmediği - ve yeterli alan yok ve bu dizinlerin amacı farklıdır; Birkaç kişi, bu belirli yeryüzünün tarihsel oluşumuna girmek için kafa kafaya giriyor ve çok boşuna! Kentin tarihi birçok ilginç şeyi ortaya koyuyor: En başından beri Haziran 1966'da açılan Urengoy gaz alanının gelişimi ile iç içe geçmiş durumda. Bununla birlikte, aslında, kentin oluşumunun kökleri daha erken, yani Stalin'in sirkumpolar tundra bölgesinde düzenlediği 1949'da, Salekhard-Igarka rotasındaki trenler için transpolar demiryolu hattının inşasına başlamıştı. İnşaatçıların planlarında Urengoy'un eski ticari görevinde kalanların çoğunun, yol inşa etmeye gönderilen binlerce kamp tutsağının geri kalanına atıfta bulunması söz konusu değildi. Bununla birlikte, Stalin öldü, inşaat işi çöktü ve unutuldu, inşa edilen yollara "ölü" deniyordu, ancak Urengoy için bir dönüm noktası vardı: Donörlerin ve sismik kâşiflerin bu topraklarda mevduat keşfetmesine yardımcı olan tamamlanmamış demiryolu kavşaklarıydı ve hızlı bir şekilde donattılar. Ocak 1966'da burada yeni bir Urengoy yapısı açıldı. Öncü ekip, Gulag mahkumlarının daha önce yaşamış olduğu bir zamanlar terk edilmiş olan kampın barakalarını işgal eden sismik istasyon V. Tsybenko'nun çalışanlarıydı.

Başka yol

Daha sonra, aktif mineral ekstraksiyonu burada devam etti: Haziran 1966'da, Üstat V. Polupanov ve ekibi ilk keşif kuyusunu açtı. Bu durumda, ülke haritasında benzersiz Urengoy doğalgaz alanına işaret eden bir dipnot çıktı. Eylül 1973, kentin yerinde o anda bulunmayan bir yere işaret ve simgesel bir yazıt bulunan bir saplamanın çarpmasıyla damgasını vurdu: "Yeni Urengoy" (kentin bulunduğu yerde, biz soyundan geldiğini biliyoruz). Aralık ayında, bugün Ruslara aşina bir köy inşası başladı. Yerleşim hızlı bir şekilde gelişti ve bu da içinde üretilen gazın aktivitesinde bir artışa neden oldu. 1980'de daha önce Novy Urengoy şehri (hangi bölge bu bölgeye aitti ve tarihsel oluşumu, şimdi herkes cevap verebilir) olarak kabul edilmedi, nihayet uzun zamandır beklenen statüye kavuştu ve şu an ilçe önemi olan bir şehir olarak anıldı! 1984'ten bu yana, 1983'te inşa edilen Urengoy-Pomary-Uzhgorod doğal gaz boru hattı vasıtasıyla batı Avrupa'ya ihraç edilmeye başlandı.

Kasım 1984'te Novy Urengoy ve onun temsilcisi olan belediye meclisine bağlı olarak, Korotchaevo yerleşimi idari seviyeyi geçti ve Mayıs 1988'de Limbiakha'nın yerleşimi. Belediye bir varlık olarak Novy Urengoy, Ocak 1996'da Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi'nin ilgili yasalarından biriyle bağlantı kurarak kurulmuş ve 2004'te sözü edilen yerleşimler bağımsız idari ve bölgesel unsurlar olarak sona ermiş ve Novy Urengoy kentinin bir parçası olmuştur. Sonuç olarak, 80 km'lik bir şehir, tüm dünyadaki en uzun şehirlerden biri haline geldi!

Ciddi önlemler

İlginç bir gerçek şu ki, 2012'de kent aslında bunun için gerçek bir yasal zemin bulunmadığından kapalı bir bölgeye dönüştü. Şehre giriş sadece özel bir pasoda yapılabilir. Bu topraklardaki suç oranı kritik derecede yüksek bir değere yaklaştığından, bu tür ciddi önlemlere ihtiyaç vardı. Burada, çeşitli terör örgütleri aktifti ve acil bir durumda durumun çözülmesi gerekiyordu. Ayrıca, konut sakinlerinin iç ve dış "ciroları" nı sınırlayan, nüfusun göçünü düzenlemek için böyle bir uygulama sistemi uygulanmış olduğu doğrulanmamış bir hipotez var. Ne olursa olsun, yerel Nenets lehçelerinden birine tercüme edilen Urengoy'daki böyle bir sistem, "yıkıcı bir yer" anlamına gelir ve yaklaşık altı ay sürdükten sonra kaldırılmıştır.

sanayi

Oldukça genç bir şehir olan New Urengoy olağanüstü endüstriyel potansiyeli sergiliyor. Yerleşimde Gazprom'un yan kuruluşu olan gaz endüstrisinde 3 balina var: Tyumenburgaz, Yamburggazodobycha ve Urengoygazprom. Ülkede üretilen tüm gazların yaklaşık% 74'ü bu gazlar! Demiryollarının yenilenmesine ilişkin inşaat işleri Yamal Demiryolu Şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir. Nehir trafiğinin% 80'i, düzinelerce feribot ve traktör bulunan Urengoy nehri limanına düşüyor.

manzaraları

Sokak haritası daha da ileri sürülecek olan Novy Urengoy'daki önemli yerler arasında, görme düzeyiyle bir yelken hattı hatırlatan, Uzak Kuzey'deki en büyük çeşme olan 2015'te faaliyete geçirilen Güzel Sanatlar Müzesi'ni seçebiliriz. Göz alıcı renklerle tasarlanan alışveriş merkezi "Helikopter "'in çatısında, ziyaretçiler gerçek uçan bir elmas raketinin düzenini görebilirler. Anıtlar ve tapınaklar da kentte bulunur - mimari sanat ve mimarinin gerçek örnekleri (örneğin, şehrin en uzun binası olan 2015'te inşa edilen Epiphany Katedrali).

formasyon

Novy Urengoy topraklarında aralarında birçok üniversite var:

  • Moskova Devlet Açık Üniversitesi Şube;
  • Tyumen Petrol ve Doğal Gaz Üniversitesi Şube;
  • Tobolsk Eyalet Pedagoji Enstitüsünün şubesi. DI Mendeleev Üniversitesi;
  • Tomsk Devlet Radyo Elektroniği ve Kontrol Sistemleri Şube;
  • Moskova Açık Sosyal Üniversitesi (Enstitü) ve diğerlerinin şubesi.

Gördüğünüz gibi burada, Tyumen bölgesindeki şehirlerden birinde yaşayamaz, başarılı bir şekilde yapamazsınız: öğrenmek, çalışmak ve geleceği planlamak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.