FormasyonOrta öğretim ve okullar

Amonyak suyun bir antipodu ve benzeri mi?

Bu gazın kokusu herkes tarafından biliniyor - kavanozu amonyakla açarsanız hemen hissedebilirsiniz. Okulda söylenen mülkleriyle ilgili bir şey. Aynı zamanda kimya endüstrisinin en önemli ürünlerinden biri olduğu bilinmektedir: azınlığı çevirmek kimyasal reaksiyonlara girmeyi sevmemektedir. Amonyak, azot içeren bileşiklerin üretiminin başladığı ilk noktadır: çeşitli nitritler ve nitratlar, patlayıcılar ve anilin boyaları, ilaçlar ve polimerik malzemeler ...

Kısa bilgi

Bu maddenin adı, amonyak anlamındaki çeviri "amansızoz haları" dan geliyor. Amonyak molekülü bir piramit türü olup üst kısmında bir azot atomu bulunmaktadır ve tabanında - üç hidrojen atomu vardır. Bu bileşik için formül NH3'tür. Normal koşullar altında, amonyak, boğulma, keskin koku veren renksiz bir gazdır. -33.35 ° C (kaynama noktası) yoğunluğu 0.681 g / cm 3 ' dür. Ve bu madde -77.7 ° C'de erir. Amonyak mol kütlesi mol başına 17 gramdır. 0.9 MPa'lık basınç amonyakın oda sıcaklığında daralmasına neden olur. Endüstride hidrojen ve oksijenden katalitik sentez yoluyla basınç altında üretilir . Sıvı amonyak, yüksek konsantreli bir gübre, bir soğutucu maddedir. Zehirli ve patlayıcı olduğu için bu madde ile özen gösterilmelidir.

Merak uyandırıcı gerçekler

Sıvı amonyak oldukça alışılmadık özelliklere sahiptir. Dışarıdan basit suları andırıyor. H 2 O gibi, birçok organik ve inorganik bileşikleri mükemmel şekilde çözer . İçindeki çoğu tuz, iyonlarda çözündüğünde ayrışır. Aynı zamanda, kimyasal reaksiyonlar, suyun aksine, oldukça farklı bir şekilde oluşur.

ZnCl2

BaCl 2

KCl

NaCl

KI

Ba (NO3) 2

AGI

Çözünürlük 20 ° C'de, 100 g solvent bazında

amonyak

0

0

0.04

3

182

97

207

su

367

36

34

36

144

9

0

Bu tablodaki veriler, sıvı amonyakın, sulu çözeltilerde pratik olarak uygulanamaz olan bazı değişim reaksiyonlarını gerçekleştirmek için eşsiz bir araç olduğu fikrine yol açmaktadır. Örneğin:

2AgCl + Ba (NO3) 2 = 2AgNO3 + BaCl2.

NH 3 güçlü bir proton alıcısı olduğu için, asetik asit, zayıf olduğu düşünülmesine rağmen güçlü asitler gibi tamamen ayrışacaktır . En çok ilgiyi çeken şey , alkali metal amonyak alkollerindeki çözeltilerdir. 1864'ün başlarında kimyagerler, biraz zaman verildiyse, amonyak buharlaşacağını ve tortuda saf metal olacağını fark etti. Hemen hemen aynı şey, tuzların sulu çözeltileri ile olur. Fark, az miktarda olmasına rağmen alkali metallerin hala amonyak ile reaksiyona girmesi sonucu tuz amidlerinin oluşumuna neden olur:

2Na + 2NH3 = 2NaNH2 + H2.

Sonuncusu oldukça kararlı maddelerdir, ancak su ile temasa girdiklerinde hemen parçalanırlar:

NaNH2 + H20 = NH3 + NaOH.

Sıvı amonyak özelliklerini incelerken, kimyagerler metal çözündüğünde çözeltinin hacmi daha büyük hale geldiğine dikkat çekti. Dahası, bunun yoğunluğu da azalır. Söz konusu çözücü ile sıradan su arasındaki bir diğer fark budur. İnanmak zor, ancak sıvı amonyaktaki herhangi bir alkali metalin konsantre ve seyreltilmiş çözeltisi, her ikisinde de metalin aynı olması gerçeğine rağmen karışmaz! Deneyler sayesinde, yeni ve şaşırtıcı gerçekler sürekli olarak keşfediliyor. Böylece, sıvı amonyak içinde dondurulmuş sodyum çözeltisinin çok az dirence sahip olduğu ortaya çıktı ve bu nedenle, bir süper-iletken sistem üretmek için NH3 kullanılabilir. Bu gazın ve solüsyonlarının, hem fizikçilerin hem de kimyagerlerin düşünceleri için halen ilgilendiği şaşırtıcı değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.