FormasyonBilim

Yapı ilişkileri

Kendi ilişki, kavram ve yapı dar ve geniş anlamda olarak görülebilir. Başka bir deyişle, yasal normlara göre etkileşimin iki tipi vardır.

Geniş yasal yapı objektif bir yasa özel forma oluşturulmuştur sosyal etkileşim. Katılımcılar böylece karşılıklı hak ve sorumluluklar sahip ve devlet düzeninin özel izinle kendi ihtiyaçlarını ve ilgilerini karşılamak için bunları uygulamak.

Dar anlamda, yapısı sivil ilişkilerinin yasal normlar tarafından düzenlenen sosyal etkileşim türüdür. Katılımcılar böylece karşılıklı hak ve sorumluluklar sahip ve devlet kurumları adına devlet tarafından korunan ve garantili belirli bir düzen, kendi ilgi ve ihtiyaçlarını karşılamak için bunları uygulamak. bir kişi sahip hakkı, gümrüksüz taşıyıcıları Yetkili denilen - yükümlüdür.

temelinde doğan hukuki ilişkilerin yapısı yasal hükümler, etkileşim çeşitli türleri de dahil olmak. Kamu hukuki veya anayasal, ceza yargılaması, ceza ve diğer ilişkilere ayrılan sanayi sektörünün dayanarak. Belirli bir sektöre ait etkileşimlerin ayrılması olarak büyük önem öze ve ilişki bölünmesi bağlanmıştır.

hukuki yapı koruyucu ve düzenleyici etkileşimleri içerir.

Koruyucu ilişkiler toplum ve yasadışı faaliyetlerine devlet yanıt olarak oluşturulan hukuk konularında.

Düzenleyici ilişki ilişkilerinde özel bir işlem sürdürmek düzenleyici normlar üretimi ortaya çıkar. Bu ilişkiler, sırayla, mutlak ve bağıl ayrılmıştır.

Bu ayırma ilkesinin temeli unsurların ayrılmasına koydu. Böylece, her iki tarafta göreceli ilişki tam olarak (böylece alıcı ve satıcı, müteahhit ve müşteri ve) belirlendi.

Mutlak yasal tanım sadece bir tarafı farklı - sübjektif hakların taşıyıcısı. Diğer kişi ( "herkes", "her") getiren kişilere görevi görür.

yapı ilişkileri genel ve spesifik etkileşimler varlığı ile karakterize edilir.

Genel ilişkileri özgürlük ve bireysel haklar sorumluluklarını tanımlayan anayasal normlar yanı sıra idare hukuku ve ceza hukuku kısıtlamalar ve yasaklar temelinde oluşturulur.

Genel ilişkileri üç kategoriye ayrılır.

  1. Ayarlanabilir sağ ilişkiler (ilişki).
  2. Bu ilişki (düzensiz) yasal formu yoktur.
  3. Etkileşimler, kısmen ayarlanabilir.

Herhangi yasal ilişki ilişkiyi temsil eder. Ancak, her ilişki bir yasal ilişki olabilir. Böylece, her etkileşim düzenleyen hakkının tabidir. Yasal sanayi genişletebilir veya sözleşme koşullara bağlı, ama genelde içinde, devlet ve toplum gelişiminin nesnel ihtiyaçlarının bir yansımasıdır.

Herhangi hukuki ilişkiler üye olarak içerir:

- denekler;

- sübjektif hakkı ;

- nesne;

- yasal bir zorunluluktur.

Modern toplumda, dikey ve yatay ilişkilerin bir ağ sürekli çalışır. Onları etkileyen kadar doğal süreç - Birçok durumda, insanlar bu etkileşimlerin üyesi olduğunu fark yoktur.

İlişki kamu yaşamının ana küre bulunmaktadır. hukuk kuralları vardır durumlarda, sabit bir oluşumu, modifikasyon veya tüzel ilişkilerin sonlandırılması yoktur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.