FormasyonBilim

Moleküler-kinetik kuramı - her şey ayrıntıda gizlidir

Doğada her şey küçük parçacıklardan yapılmış varsayım daha ifade antik Yunan filozofları. Bu hipotez uzun süre kanıtlanmamış kalır. Çevreleyen dünyanın tüm çalışma ve makroskopik yaklaşımına dayalı fiziksel organların davranışları. Ancak, moleküler-kinetik kuramı (MCT) zamanla doğa ve artık fit mevcut teorik kavramları içine madde ve sonra bilim adamları üzerindeki çalışmaların biriken sonuçlarını oluşturuldu.

MKT açıklar termal olguları ve iç fiziksel özelliklerini , bu gövdeler inşa edildiği iyonları, molekülleri ve atomların hareket ve etkileşim temelinde organları. Başka bir deyişle, teori mikroskobik yaklaşımın açısından makroskopik olayları açıklamak için çalışır. Aşağıdakilerden moleküler kinetik teorinin ana hükümleri:

  1. Madde oluşur bireysel parçacıklar - iyonları, atomlar, moleküller.
  2. Bütün partiküller rastgele ve sürekli hareket eder.
  3. Parçacıklar hep eylemi birbirini çeker ve iter.

moleküler kinetik teorisine dayanmaktadır birinci önerme, bir elektron mikroskobu ile, basit gözlemle doğrulanabilir. Bu özellikler doğrudan atomları ve molekülleri görmemizi sağlar. Bunlar "yapı taşları" Bu size yukarı şeyler, do not dolgu bütün kullanılabilir alan - onlar nereye yerleştirileceğini bir mesafe birbirimize. postülanın başka onay ısıtılması esnasında vücut boyutunda bir artış olabilir. Burada da, bu is berrak - ısıtma mesafesi arasındaki bireysel partiküller artar ve boyutu vücut artar.

İkinci pozisyonda LAK kaotik ve sürekli bir hareketi ifade eder. Bu pozisyon, Brown hareketi ve difüzyon fenomen tarafından teyit edilebilir. nedeni Brown hareketi münferit parçacıklar arasında çarpışma vardır ve tam olarak rasgele hareket ettirilmesi. Bu birinci pozisyonda (atomu ve moleküllerin varlığını) ilave kanıt olarak kabul edilebilir.

Difüzyon fenomeni birbirine maddelerin karşılıklı nüfuz oluşur. Bunun nedeni maddenin parçacıklarının kaotik hareket olur. Reaksiyon süresi nüfuz derinliği artışlarında bulunmaktadır. Ayrıca sıcaklık ve basınca bağlıdır.

Gibi kanıtlar arasında üçüncü pozisyon yükleyebilirsiniz.BREAKBREAKDevam alınan MKT elastik cisimler. Bireysel partiküllerin ve artan maddeler arasındaki çekme gövdesi mesafeleri tüm başlangıç konumunu geri eğiliminde çekim kuvvetini hakim başlar. Sıkıştırırken, aksine, itme kuvveti hakimdir.

Eh, bu teyit argüman madde olabilen çeşitli devletler vardır. bağlı bireysel partikülleri arasındaki etki eden kuvvetlerin değişimi için bir madde durumunu değiştirme. Aynı zamanda Sami aynı parçacık değişmeden kalır.

Biz ILC oluşma soruya dönüp, biz moleküler kinetik teorisinin temelini M. V. Lomonosova eserlerinde atılmıştır diyebiliriz. Onlar gazların temel özellikleri ve doğanın ısının bir açıklama verildi. Onun varsayımları kanıtladı ve X, X yüzyılın sonunda doğrulandı.

Bu zamanda, teorik fizikçilere çalışır mikroskopik (miktar, kütle ve moleküllerin hızı) ile makroskopik gaz iletişim parametreleri (sıcaklık, basınç, hacim) için ayarlandı. Bu nedenle adı - moleküler kinetik teorisi. Teorinin gelişimi bu güne kadar devam eden, durmadı unutulmamalıdır. Şimdi istatistiki mekanik olarak adlandırılan atom ve moleküllerin büyük miktarda davranışını tarif eder.

Ne moleküler kinetik teorinin yukarıda verilen açıklama. ana hükümleri açıklar ve önerilen ispatı gerçekleri ortaya koyar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.