SağlıkTıp

X ışını tanı cihazları: cihaz, tipler. X-ray tanı cihazlarının sınıflandırılması

Tıpta, doğru tanı koymak için birtakım farklı cihazlar kullanılır. Bu lazer ekipmanları, ultrason tarayıcıları, rheographlar, her türlü bilgisayar sistemleri ve diğerleri. Bu listedeki son yer, X-ray tanılama aparatı tarafından işgal edilmez. Geniş bir uygulama alanına sahiptir ve hastalığın gidişatını doğru bir şekilde resmeder.

X-ışınlarının donanımı nedir?

X-ışını birimi radyoaktif ışınların radyasyonu için bir cihazdır. X-ray diagnostik ve terapötik cihazlara ayrılmıştır . X-ray diagnostik aparatı , tüm vücudu veya onun bir kısmını incelemeye izin veren çeşitli elektronik optik cihazlarla donatılmıştır. Sadece organın anlık görüntüsünü yapmakla kalmayın, aynı zamanda tüm organizmanın durumu hakkında bir film yapın. X-ray terapi cihazı lezyon alanındaki yüzeysel ve derin etkiler için radyoterapide kullanılır.

Röntgen diagnostiği cihazı

X-ışını tanılama donanımı aşağıdaki parçalardan oluşur:

 • Modele bağlı olarak, parametreleri ve gücü ile karakterize edilen X-ışını tüpü .
 • Güç kaynağı.
 • Akım transformatörlerini indirgeme ve artırma .
 • Kenotronlar, alternatif bir akımı sabit bir akıma çeviren doğrultuculardır.
 • X ışınlarını görüntülere dönüştüren bir cihaz.
 • Personel ve hastalar için koruyucu sistemler (kurşun kaplamalı halılar, kurşunlu önlükler, kalkanlar, eldivenler, vs.).
 • Hastayı farklı pozisyonlarda incelemeye yardımcı olan bir tripod sistemi ve diğer mekanizmalar.
 • Floresan ekran.
 • Üzerinde sayaçların bulunduğu anahtarlar ve döner levhalar bulunan bir masa şeklinde kontrol paneli.

Tüm kurucu unsurlar aktif olarak birbirleriyle etkileşime girerek tüm sistemin kesintisiz çalışmasını sağlar.

Cihazın çalışma prensibi

X-ışını teşhis aparatı aşağıdaki çalıştırma mekanizmasına sahiptir. Soruşturma alanından geçen X-ışını radyasyonu, ekranın giriş kısmına düşer ve parıltılarını kışkırtır. Fotokatot, elektrik alanının etkisiyle, çıktı küçük ekranına aktaran elektrotlar üretir. Ekipmanın bu bölümünde, elektrik görüntüsü ışığa dönüştürülür.

İki yön, röntgen görüntüsünün parlaklığına dayanır. Büyük ve küçük skorbordlar arasındaki boşluğun artan voltajı ve görüntünün elektron optik indirgemesi nedeniyle küçük bir ekranda ışık akısının bu artışı. Bu işlem sonucunda, ekran parlaklığı 7000 kez yükseltilip azalma faktörü 10-14 birimin göstergesine eşit hale gelir.

Elektron-optik büyütme sayesinde, boyutları 0.5 mm'ye kadar olan parçaları ayırt etmek mümkündür. Artış çapı ekipman markasından etkilenmektedir. Büyüklüğü ne kadar büyük olursa cihaz o kadar pahalıdır.

Başvuru kapsamı

X-ışını radyasyon hem X-ışını tanı alanında hem de terapötik alanda kullanılır. Tümör büyümesini bastırma kabiliyeti, kanser hastalarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Tıpa ek olarak, X-ışınları mühendislik, malzeme bilimi ve kristalografide kullanılmaktadır. Kimya ve biyokimya ile uğraşmak. Endüstride uzmanlaşmış röntgen diagnostik cihazları kullanıyorlar. X ışını radyasyonunun yardımı ile, ürünlerin üretimindeki dezavantajlar ortaya çıkar. Örneğin raylar, kaynak dikişleri. Bu prosedüre, defektoskopi denir. Havaalanında ve tren istasyonunda ve büyük kalabalık yerlerde, diğer bir deyişle, genel güvenlik için el bagajını ve bagajını görmeniz gereken röntgen ışınlı aletleri (X-ray televizyon introskopları) kullanın.

X ışını tanı cihazları kullanmanın avantajları

Tablolu olmayan tıbbi radyodiagnostik cihazların yanı sıra bir kontrol paneli bulunan ekipmanların bazı olumlu yönleri vardır. Bilgilendirici, erişilebilir ve basittir. Bu yöntem, gastroenteroloji, pulmonoloji, travmatoloji, üroloji ve diğerleri gibi tüm teşhislerin yaklaşık% 60-80'ini oluşturmaktadır.

Elektronik ve mikroişlemci teknolojisine dayanan en yeni bilgisayar teknolojileri, modern dijital görüntü işleme yöntemleri, X-ışını diyagnostiği alanını daha ilerici hale getirir. Bu nedenle, tüm modern nitelikli uzmanlar bu tür ekipmanı çalışmalarında kullanmaya çalışmaktadırlar.

Röntgen cihazlarının dezavantajları

X-ışını makinelerinin dezavantajları, flüoresan ekranın düşük parlaklık ve kontrastını içerir. Bir uzmanın gözlerinin karanlık bir uyarlaması yardımıyla bu anı telafi edin. Burada, küçük parçaların önemli bir bölümü kaybolur. İkinci önemli dezavantaj, hastanın ve çalışan personelin radyasyon yükünün aşırı olmasıdır.

X-ray diagnostik cihazları: tipler

Tüm X-ray diagnostik cihazları kategorilere ayrılmıştır. Dolayısıyla hareket kabiliyeti açısından, X-ışını tanı cihazlarının böyle bir sınıflandırması vardır:

 • Sabit. Burada, röntgen ekipmanı özel bir teşhis odasında (hastane) kullanılır.
 • Mobil. Hastane çevresinde taşınabilir ve nakliye sırasında katlanabilir ve ayrılmaz bir biçimde taşınabilen cihazları dahil edin.
 • Taşınabilir. Düşük güç ve mobil. Hem evde hem de başka herhangi bir yerde kullanılabilir.

Ayrıca tüm bu ekipman genel amaçlı cihazlara ve spesifik X ışını tanı cihazlarına ayrılmıştır. Türleri (gerçekleştirdikleri işlevlere göre sınıflandırılır) aşağıdaki gibidir:

 • Anjiyograflar, gemilere özel bir madde getirerek çalışmalarını yürütür.
 • Her iki çenenin panoramik fotoğraflarını çekebilmenizi sağlayan diş ekipmanı.
 • Ameliyat prosedürlerini izlemek için tasarlanmış ameliyat röntgen cihazları.
 • Florografik aygıtlar. Hareketsiz ve hareket halindeler.
 • Tomografi.
 • Radyasyon tedavisi için röntgen terapi ekipmanları.

Sabit X ışını diyagnostik cihazları

Sabit X ışını aparatı, farklı elektromekanik elemanlara sahip olan karmaşık bir cihazdır. Genel (çok boyutlu) ve uzmanlaşmış röntgen diagnostik cihazları vardır. Genel radyolojik tanı ilk yapan kişi. Bu yarı saydamdır, ciğerler, kemikler, gastrointestinal sistem görüntüleri vs. İkincisi dar bir odak noktasına sahiptir. Anjiyografi, tomografi, fluorografi ve diğer tıp alanları için kullanılır.

Bu tür kurulumlar iki veya daha fazla iş için tasarlanmıştır. Onlar dönebilen bir masa-tripod ve prosedür için bir tripod var. Özel bir traschalter işyerlerini üç ve dört pozisyona genişletmeye yardımcı olur. Bu durumda, üçüncü nokta tomograf, anjiyografi ve diğer teşhis için dördüncü radyatör olacaktır.

Hareketli ekipman

Taşınabilir X-ray cihazları bölmelere, alana ve katlanabilir bölüme ayrılmıştır. Gardiyanlar, hastanenin duvarlarında, koğuştaki hastaları incelemek için uyarlanmıştır. Açık alanlarda iş yerinde tarla kullanımı. Özel taşıma araçları (araba, deniz gemileri, demiryolu araçları) ile monte edilir ve taşınırlar. Özerk güç kaynağı, ekipman yerleştirme odası ve kendi laboratuarı ile donatılmıştır.

Alan X-ışını tanılama birimleri aşağıdaki gerekliliklere tabidir:

 • Ekipman kutuları kapatılmalı ve tozdan ve nemden korunmalıdır;
 • Montaj sırasındaki tüm parçalar saha yollarında, demiryollarında ve denizde hareket edebilmek için iyi korunmalıdır;
 • -40 ... +40 ° C aralığındaki sıcaklık farkları, cihazın kalitesi, depolama ve taşıma koşullarını etkilemez;
 • Ekipmanın montajı ve sökülmesi, özel aletler kullanılmadan otuz dakika içinde yapılır.

Barış zamanında, tüm alan X-ray ekipmanı, sıradan vatandaşları incelemek veya çok uzak bölgelerdeki X-ışını diagnostik testleri için kullanılır.

Portatif röntgen diagnostik cihazları

Bu gibi teçhizat, en basit teşhis çalışması için kullanılır. Örneğin acil durumlarda veya acil bakımda. Genellikle evde bakım ve bağımsız olarak hareket edemeyen ağır hasta hastaların muayenesi için kullanılır. Dişhekimliğinde kullanılırlar.

Bu gibi cihazlar hafif ve küçüktür. Bir kişinin taşıyabileceği iki küçük valiz bulunmaktadır. Bunlar güvenli ve az radyasyona sahiptir. Birçoğu - dijital, bilgisayar sistemi ile yakın ilişki içindedir. Ölçümlerinde doğrudurlar ve tıbbın çeşitli alanlarında kullanılırlar. Bu nedenle yaş sınırlamaları yoktur, bu nedenle mobil ve sabit bir kompleksin aksine, hamile kadınlarda ve küçük çocuklarda hastalıkları belirlemek için kullanılabilir.

Siemens Myltekc Hakkında

X-ray tanılama cihazı Siemens Myltekc 2010 yılında piyasaya çıktı. Yalnızca yüksek kaliteli ve gelişmiş bileşenlerden oluşur. Ekipman herhangi bir odaya kolayca monte edilebilir. Bu X-ray sistemi kapasitenin arttırılmasına ve hastanenin ekonomik düzeyinin yükselmesine olanak tanır. Sorunsuz çalışmasını sağlar.

Teknolojinin temel avantajları şunları içerir:

 • Sistemin kompaktlığı;
 • Yapılandırma esnekliği;
 • Kolay ve hızlı montaj;
 • Dokunmatik ekran;
 • Yüksek performans;
 • Mükemmel görüntü kalitesi;
 • Hastaların rahat konumu;
 • Düşük radyasyon yük yüzdesi.

Cihaz, mobil tablo, tüp, dikey raf, dedektör ve bir bilgisayar sisteminden oluşur. Bu yüksek teknoloji ürünü modern ekipman tüm kalite standartlarını karşılar.

Ekipman "Arhp Amiko"

X-ray diagnostik cerrahi mobil "Arhp Amiko" mobil bir röntgen cerrahi ekipmanıdır. 1024x1024 parametrelerini içeren bir CCD dizisi ile ikinci standardın URI'sini temel alarak geliştirildi. Birim sıklıkla kavit ve cerrahi operasyonlar için kullanılır. Travmatoloji, üroloji ve endoskopi ile ilgilidir.

Bu cihazın yeni bir modifikasyonu hastayı inceleme imkânlarını genişletmektedir. 1024x1024 resimlerin saniyede 25 karelik bir hızda aktarılması ve kaydedilmesine izin verir. Analog ve dijital göstergelerin dönüştürme derinliği 12 bittir. C kolunun kapsamını genişletmek, cerrahın manipüle edilmesi için daha fazla fırsat yaratır. Modern veri işleme ve veri saklama, iş kalitesini artırır.

Modern cihaz olan "Arkhp-Amiko" da dört ana mod vardır. Sürekli, nabız, dijital ve film floroskopi. Resimlerle çalışmak daha kolay. Veritabanı hacmi artar. Artık dijital ortamda kayıt yapabilirsiniz. Ekipman geliştirildi.

Modern X-ray diagnostik cihazları

Modern x-ışını ekipmanı büyük sabit kompleksler şeklinde üretilmektedir. Bunlar, ayrı dolaplarda ve cihazlar için ayrı ataşmanlar halinde kurulabilen birkaç üniteyi içerir. Çeşitli anketler yapmak için izin verin. Böyle bir tasarımın temel avantajı tüm düğümlerin birleştirilmesidir. Buna ek olarak, bir ihtiyaç varsa, X-ray tanı araştırmasının yapılacağı ofise ait parametrelere uygun ek bir birim sipariş etmek daima mümkündür.

X-ışınları için modern teşhis kompleksleri, tomografi, elektrokapografi veya kymografi yapmanızı sağlayan özel ekipmanlarla donatılmıştır. Vücudun radyasyon yükünü azaltırken, görüntünün özel parlaklığını elde etmenizi sağlayan bir elektron optik amplifikatörü bulun. İş akışını tamamıyla veya kısmen otomatikleştirin.

Radyasyon teşhisinin teknik gelişimi eski ekipmanların iyileştirilmesini mümkün kılar. Doz oluşturan agregalar değiştirilmektedir. Özel dedektörler, görüntü ekranında görüntülenmesine ve manyetik ortama aktarılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Film ekipmanlarının kademeli olarak terk edilmesi yaşanıyor. Bu faktör ışınların insanlar üzerindeki zararlı etkilerini önemli ölçüde azaltır. Muayene kalitesini artırmaya yardımcı olur ve X-ray tanılama prosedürlerinin maliyetini düşürür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.