SağlıkTıp

Radyasyonun Tanı. Yöntemler RADYODİAGNOSTİK

Kiriş teşhis, ışın tedavisi - Radyoloji iki bileşenli bir parça. Güncel tıp uygulamaları, artan sıklıkla kullanılmaktadır. Bu mükemmel bilgilendirici isnat edilebilir.

Radyasyonun Tanı - algılamak ve hastalıkların çok sayıda tanımak için radyasyon çeşitli kullanımını inceleyen pratik bir disiplin. Bu normal ve hastalıklı organlar ve insan vücudunun sistemlerin morfoloji ve işlevini incelemek için yardımcı olur. Orada radyasyon tanı çeşitli türleri vardır ve bunların her biri farklı olacak ve vücudun farklı bölgelerinde hastalığını tespit etmek için izin verir.

Radyodiagnostik Anabilim: Çeşitleri

Bugüne kadar, radyal teşhis birkaç yöntem vardır. Kendi iyiliği bunların her biri, bu olanağı sağladığından insan vücudunun belirli bir alanda araştırma yapmak için. Röntgen teşhis Türleri:

 • Röntgen teşhis.
 • Radyonüklid çalışma.
 • ABD.
 • Bilgisayarlı tomografi.
 • Thermography.

Bu araştırma yöntemleri radyasyon tanı sadece onlar okudu alanda hastanın sağlık durumu hakkında bilgi vermek için gelemez. Ama daha detaylı ve kapsamlı sonuçlar izin daha sofistike teknikler vardır.

Modern teşhis yöntemi

Modern radyasyon teşhisi - hızlı büyüyen tıbbi uzmanlık biridir. Doğrudan fizik, matematik, bilgisayar, bilgisayar biliminin genel ilerlemeye ilişkilidir.

Radyasyonun Tanı - Hastalıkların önlenmesi ve hastalığın tespiti amacıyla normal ve hasarlı organların ve insan vücudunun sistemlerinin yapısını ve işlevini incelemek yardımcı olmak için radyasyon kullanır bilim dalıdır. Bu tür bir teşhis yöntemi hastaların değerlendirilmesinde ve araştırma sırasında elde edilen bilgilere bağlı olarak radyolojik prosedürler tedavisinde önemli bir rol oynar.

Radyasyon tanı modern yöntemleri Belli bir organ patolojisi tespit ve tedavi etmenin en iyi yolu bulmalarına yardımcı olmak için azami hassasiyet sağlar.

tanı türler

Tanı Yenilikçi yöntemler tanı görüntüleme ve farklı fiziksel prensiplerin çok sayıda veri almak sayılabilir. Ancak tüm yöntemler sık görülen bir iletilen neşredilen ya da yansıtılan elektromanyetik radyasyon veya mekanik titreşimleri işlemden geçirilmesi ile elde edilir bilgidir. Görüntünün esas olayların ne tür bağlı olarak, tanı radyasyon çalışmalarında aşağıdaki türden ayrılır:

 • Röntgen teşhis dokular emme yeteneği dayanmaktadır röntgen.
 • Ultrason muayenesi. Sensörün doğru dokularda ultrasonik dalgalar yönlendirilmiş bir yansıma ışını dayanır.
 • Radyonüklid - emisyonu ile karakterize edilir radyoaktif gama radyasyonu dokularda birikebilir izotoplar.
 • Manyetik rezonans metodu, bir manyetik alanda uyarılma eşleşmemiş atom çekirdeğinden sırasında meydana gelen radyo frekans radyasyonun emisyonu dayanır.
 • kızılötesi ışığın incelenmesi - dokuların spontan salım kızılötesi radyasyon.

Bu yöntemlerin her biri bir yüksek doğruluk insan organlarında anormallikler tespit verir ve olumlu bir sonuç daha iyi bir şans verir. bir teşhis radyasyon olarak akciğerlerde anormallik ortaya koymaktadır ve bu bulmanıza yardımcı olabilir?

akciğer

Diffüz akciğer hastalığı - bazı durumlarda, doku hacminde artış cepler dağınık ve her iki organları, bir değişiklik ve bu iki devletin birliği. Araştırmanın röntgen ve bilgisayar yöntemleri sayesinde akciğer hastalıklarını tespit edememektedir.

Araştırmanın Sadece modern yöntemler hızlı ve doğru tanı için izin ve hastanede cerrahi tedaviye başlamak. Günümüzde modern teknoloji önemli ışık demeti teşhis olduğunu. çok zor, çoğu durumda, klinik tabloya göre teşhis edildi. Bu akciğer hastalığı şiddetli ağrı, akut solunum yetmezliği ve kanama ile birlikte olmasından kaynaklanmaktadır.

Ama çok şiddetli vakalarda hekim ve hastalar acil ışını tanı geliyor yardımcı olur.

Bazı durumlarda, bir çalışma gösterir?

Röntgen tanı yöntemidir hızlı acil müdahale gerektiren hayatı tehdit eden hasta durumlarında durumunda sorunu tanımlamak için izin verir. Acil Röntgen teşhis birçok durumda yararlı olabilir. Çoğu zaman bu kemik ve eklemlerde, iç organların ve yumuşak doku hasarı durumunda kullanılır. Bir kişinin baş ve boyun yaralanmaları, mide ve karın, göğüs, omurga, kalça ve uzun çok tehlikelidir tübüler kemiklerin.

Röntgen muayene yöntemi kısa sürede antishock terapi yapılacaktır olarak bir hastaya uygulanır. Bir mobil cihaz kullanarak, doğrudan ön masada mümkündür Egzersiz veya hasta röntgen odasına teslim edilir.

Gerekirse boyun ve baş yaralanmaları düz filmi geçirmek için, kafatasının bireysel parçaların özel görüntüler ekleyin. uzmanlaşmış kurumları beyin damarlarının hızlı anjiyografi yapılabilir.

Göğüs teşhis yaralanması bir bakış radyografilerle başladığında, fotoğraf ileri ve yan görünümde alındığı. Karnın yaralanmalar ve pelvis için bir kontrast kullanılarak bir araştırma yapmak gerekir.

Ayrıca acil röntgen muayenesi akut karın ağrısı, kan hawking ve sindirim sistemi kanaması: diğer patolojiler gerçekleştirilir. veri doğru tanıyı koyabilmek için yeterli değilse, CT taraması reçete.

Nadiren solunum yolları ve sindirim sisteminde yabancı cisimlerin varlığı şüphesi durumlarında radyolojik tanı kullandı.

zararların ve zor durumlarda her türlü için, bir CT taraması, aynı zamanda manyetik rezonans sadece olması gerekebilir. Bir çalışmada sadece doktor tedavi edebilir belirleyin.

Artıları kiriş teşhis

Araştırmanın Bu yöntem en etkili, bu nedenle, avantajları göz önüne alındığında, ben vurgulamak istediğiniz vardır biri olarak kabul edilir:

 • ışınları tümör büyümeleri etkisi altında kanser hücrelerinin Yaşamın ve kalan durma bölünmesini azaltır.
 • güç tedarik edildiği gemilerin birçoğu atipik hücrelerin büyümüş bulunmaktadır.
 • akciğer, yumurtalık ve timus: olumlu yönleri çoğu bazı kanser türlerinin tedavisidir.

Ama bu yöntemin sadece olumlu yönleri vardır, ayrıca negatif vardır.

Eksileri tanı radyasyon

Çoğu doktor ne kadar müthiş, inan ister soruşturmanın bu yöntem, aynı zamanda sahip olumsuz yönleri oldu. Bunlar arasında:

 • tedavi sırasında meydana yan etkileri.
 • örneğin, kıkırdak, kemik, böbrek ve beyin gibi cisimlerin radyasyona Düşük hassasiyet.
 • Bu radyasyona bağırsak epiteli maksimum hassasiyet.

Radyasyon ile teşhis patolojiyi iyi sonuçlar göstermiştir, ancak her hastaya uygundur.

Kontrendikasyonlar

kanserli tümörleri olan hastaların tümünde, araştırmaların bu yöntem yaklaşır. sadece belirli durumlarda atayın:

 • metastaz sayıda.
 • Radyasyon hastalığı.
 • İçe Büyüme kanserli ana kan damarlarında kökler ve üreme sisteminin organları.
 • Ateşi.
 • Şiddetli zehirlenme ile hastanın ciddi bir durumdur.
 • Kapsamlı Kanser yenilgi.
 • Anemi, lökopeni ve trombositopeni.
 • kanserlerin çöküşü kanama.

Sonuç

Radyolojik Tanı birkaç yıldır kullanılmaktadır ve özellikle karmaşık durumlarda, hızlı tanı çok iyi sonuçlar göstermiştir. kullanımı sayesinde çok ağır hasta hasta tanıyı belirlemek mümkün olmuştur. Hatta kendi kusurları, henüz bu tür sonuçlar vermiştir diğer çalışmalar ile. Bu nedenle, mevcut radyasyon tanı çok önemli olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.