FormasyonÖykü

Yerli Amerikalılar ve onların geçmişi

dönem "Amerikan" Avrupa görünüm bir erkekle dünyanın en kişilerde ilişkilidir. Bazıları, elbette, hayal ve Siyah edebilirsiniz. Ancak, Yerli Amerikalılar biraz yanlış görünüyor. Ve onlar daha iyi adıyla bilinen "Hintliler." Bu bir kavramdan gitti?

Hintliler ve Kızılderililer: bu isimler benzer neden?

Yani bugün, Yerli Amerikalılar genellikle Kızılderililer denir. Hintliler: kelimesi başka millet adına benzer. Bu benzerlik Rastgele mı? Belki Hintliler ve Hintliler ortak tarihsel kökleri?

Aslında, Yerli Amerikalılar çok yanlışlıkla adlı: Christopher Columbus tarafından yönetilen İspanyol kaşifler Hindistan'a Eski World'e kısa yol aradık. varlığı onlar Amerika kıtasının farkında değillerdi. Bu nedenle, yeni toprakların ilk sakinleri bir araya geldi, onlar da olduğunu düşünmüş Hindistan sakinleri. antropologlar göre, ilk Hintliler değil otokton nüfus bulunmaktadır. 30 bin yıl önce, onlar Bering Kara Köprüsü Asya'dan geldi.

Nereden adı "Kızılderililer" geldi?

Yerli Amerikalılar genellikle terimi "Kızılderililer" altında görünür. O Amerika Birleşik Devletleri Afrikalı-Amerikalı nüfusun ilişkin kelimesi "siyah" bağlı negatif karaktere sahip değildir.

Genellikle Kızılderililer beyaz sömürgecilerin zıt, kendilerini Kızılderilileri aradı. Tersine, onların gözünde dönem "Kafkas" negatif rengi vardır. Bu terim nedeniyle Beothuk kabilesi ortaya çıktı. Kanadalı üzerinde bulunduğu Newfoundland adası. Beothuk ilk değil sadece Avrupalılar geldi, ama bile, bazı haberlere göre, uzun Columbus önce Amerika'da vardı Vikingler ile irtibata olduğuna inanılıyor.

Beothuk ten rengi sadece karakteristik değildi, ama aynı zamanda özellikle beyaz sömürgecilerin karşı, yüzüne parlak kırmızı renge uyguladı. Nedenle, tüm Hintliler bir lakap buldum inanılmaktadır. Beothuk kabilesi 19. yüzyılın ilk yarısında varlığı sona erdi.

kolonizasyonu

Yerli Amerikalılar (Kızılderililer) bölgelerini vazgeçmek o kadar kolay olacak değildi. Columbus ve kadar zaman 20. yüzyıl kıtanın kolonizasyonu oldu. Doğruyu söylemek gerekirse, diyelim ki - Avrupalılar tamamen burada alışık önce kaybı, her iki tarafı da yaşadı.

Bu dikkat çekicidir, ancak ilk Avrupalı yerleşimciler şekilde Kızılderililer ile uzlaşmak başardık. Bu toprakların gelişmesi politik bir amaç olunca durum değişti. Amerika'da Fransız, İngiliz, İspanyol, Portekiz, Rus sular altında. Savaş ve arazinin dağıtılması, bu arada, Avrupalılar ve Hintliler arasında sadece oluştu.

yerli halk of America - savaşan milletler. Sabit çatışmalar, kabile arasında savaşlar - kıtasında sık fenomen. Bu olağanüstü, ama Eski Dünya'da ilk yerleşimciler sadece kabileler arasındaki çatışmalar katılmış.

Ayrıca bazı Kızılderili kabileleri Avrupalıların tarafında savaşa katılmış olduğu gerçeğini not edebilirsiniz. Bunun nedeni ise kan davası yıllardır ama yüzyıllar boyunca sadece sürdü. Bu nedenle, bazı kabilelerin doğal düşmanları ile mücadelede yabancıların destek kutsal nedeni olarak kabul "babalar ve atalarının irade."

Avrupalılar aynı zamanda tek bir birliğin parçası değildi. Çeşitli sömürge yerleşimleri içinde çatışmalar ve ülkeler arasında bile savaşlar yaşanmıştır. Örneğin, 19. yüzyılın başlarında İngiltere ve Fransa arasındaki aktif mücadele Amerikan topraklarında tam yerini aldı.

Böylece, kıtanın kolonizasyonu sabit bobin çözülme asırlık çatışmaları Avrupa ülkelerinin kitle imha şeklinde değil gerçekleşti yerli insanları hedef ve olduğu sonucuna varabiliriz. Latin Amerika'da, İspanyolca ve Portekizce sömürgeciler İnka, Aztek, Maya yerli nüfusun toplam soykırım düzenledi. Kuzey Amerika'da durum farklıydı.

19. yüzyılın Asimilasyon

Avrupalılar çünkü yaşam ve bireysel kültür kendi kendine has bir şekilde, barbarlar, vahşiler olarak Kızılderilileri inanıyordu. Genellikle Kızılderili dili, dini, gelenekleri ve diğerleri yasakladı yasaların çeşitli üretir. Hükümet yerli nüfusunu asimile etmenin yollarını aradı.

Çok başarılı izole rezervlerinin nüfusun toplu Hintlileri korumak için girişimleri vardı. Bu müstakil köy bugün var. Tabii ki, modern hayatın bir çok unsurunu insanların yaşamında: giyim, konut ve ulaşım. Ancak, bunlar birçok gelenek ve atalarının geleneklerini hala doğrudur: Her kabilenin dili kendi arada dil, din, gelenek ve vb Şamanizm, sırlarını korumak için ..

Kızılderililerin hakları için mücadele

20. yüzyılın ilk yarısında yerli halkın hakları için mücadelesinin başlangıcı oldu. 1924 yılında bir yasa bütün Hintliler tam vatandaşlık verdi geçirildi. Bu noktaya kadar onlar genel okullarda ve üniversitelerde eğitim almak, seçimlere katılma, ülke içinde serbestçe hareket edemez. Aynı yıl her nasılsa haklarını ezilen bütün yasaları kaldırılmıştır.

uğradıkları zararlardan dolayı Hintliler yasadışı seçilen arazinin iadesi, hem de tazminat mücadele eden aktivistlerin vardı. Hatta özel bir Hint Şikayetler Komisyonu kurdu. O zamandan beri, ABD'nin bir yerli yararlı olacaktı: Komisyon sadece ilk 30 yıl, Hükümet cari kuru baz alınarak, bir kaç milyar dolara denk tazminat yaklaşık 820 milyon dolar ödedi.

Yerli habitatı

Şimdi ABD ve Kanada ne de Avrupalı sömürgeciler gelişiyle önce, 75 milyon Hintli vardı. Bugün bu rakam çok daha mütevazı: toplam ABD nüfusunun yaklaşık% 1,6 olduğu sadece 5 milyon kişi.

Nerede Yerli Amerikalılar yaşamış? Birleştirilmiş devlet mevcut değildi. Farklı geleneklerin, yaşam tarzı, gelişim düzeyi Kabileler. Bu nedenle, her etnik grup topraklarını işgal etti. Örneğin, Pueblo Kızılderilileri kabilesi New Mexico ve Arizona günümüz devletlerinin topraklarını işgal etti. Navajo - Pueblo Mahallesi'nde güneybatı Birleşik Devletlerinin ülkeleri. Iroquois Modern topraklarında yaşamış Pennsylvania, eyaletlerinde Indiana, Ohio, Illinois. Sadece kuzey Iroquois ilk Avrupalılarla ticaret başladı Hurons, yaşadı. New York ve Vermont bugünkü devletlerin topraklarında Mohikan kabile yaşam, Cherokee günümüz Kuzey ve Güney Carolina, Alabama, Georgia, Virginia yaşadığı.

"Yerli Amerikalılar" - koleksiyoncular için bir sikke

Hint kültüründe Faiz bugün ortadan kalkmamıştır. Özellikle sikke serisi "Yerli Amerikalılar" (aşağıdaki resim) toplayıcılar için üretildi. manganez pirinç kaplanmış bakır Bu tek dolar para. Bu tozlaşma kısa ömürlü, yoğun tedavi orijinal formu tamamen silinir ile, bu yüzden sadece Coin bulunabilir. "Dolar Sakagaveyi" Shoshone kabilesinden kız onuruna - sikke serisinin orijinal adı.

O, farklı dil ve Hint kabilelerin lehçelerini çok biliyordu Lewis ve Clark'ın sefer yardımcı oldu. Bazı paraların üzerinde onun görüntüdür. Randy Teton - As Sakagaveyi prototip aynı aşiretten 22 yaşındaki kızı seçildi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.