MaliInşaat

Tuğla döşeme için çimento-kum harcı

Tuğla döşeme çimento kum tipi için olağan harç iki ana bileşeni karıştırarak yapılır: kum ve çimento. Duvar tuğlası için harç oranı genellikle 1: 4 veya 1: 6'dır. Herhangi bir çözümün görevi, duvar içinde tuğlaların birbirlerine göre yerlerinden edilmesini önlemektir. Bu nedenle, yapı yapılarına tuğla döşenmesi için harç, yalnızca sıkıştırma ve yer değiştirme için bir yüke maruz kalır. Bu nedenle bu tür bir çözüm sıska görünüyor. Bazı durumlarda kil veya kireç bu tür çözeltilere eklenebilir, bu ilave bileşenler çözeltinin sünek ve akıcı olmasına izin verir. Nadiren de olsa, kireç yerine deterjan veya sabun kullanabilirsiniz. Ancak içi boş tuğlaları döşerken , böyle bir karışım, tuğlada mevcut bütün çatlaklara akacak ve bu da termal yalıtım özelliklerini olumsuz yönde etkileyecektir.

Döşeme tuğlası harcı basit bir şekilde hazırlanır: ana bileşenlerin (çimento ve kum) kuru bir şekilde karıştırılması ve daha sonra, kullanmadan önce sulanması. Aynı zamanda, aynı anda küçük bir miktar solüsyon hazırlanmalıdır (önerilen hacim 25-30 litre'dir). Fakat bir tuğla döşeme işlemi birkaç elle yürütülürse ya da büyük bir hacmin hızlı bir şekilde kullanılması söz konusuysa, büyük bir harç hemen karışabilir ve gerekirse beton karıştırıcı kullanmak da gereklidir.

Yukarıda belirtildiği gibi tuğla işlerinde harç, bireysel tuğla, taş veya yapı malzemeleri blokları arasındaki boşluğu dolduracak şekilde tasarlanmıştır. Ve bu nedenle, harç kalitesi bütün yapının tek parça ve mukavemet ve dolayısıyla operasyonunun dayanıklılığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Tuğla döşeme harcı kompozisyonunda iki çeşit bileşen içerir: dolgu maddeleri ve bağlayıcılar. Bağlayıcılara bağlı olarak, çözeltiler hava ile sertleştirme, su sertleştirme ve hidroliktir. Bir kural olarak, ilk harç türü tuğla işlerinde kullanılır. Çözeltideki astringent miktarına bağlı olarak, bunlar basit ve karmaşık olarak ayrılır. Tuğla işlerinde basit harçlar genellikle kullanılır. Bu durumda ya çimento ya da kireç bir büzücü gibi davranır. Karmaşık çözümlerde bağlayıcılar aynı anda kullanılabilir, örneğin: çimento-kireç, kireç-kil çimento vb. Bu karmaşık çözümler, çözeltinin yüksek plastik özelliklere sahip olmasının gerekli olduğu belirli duvarlar için kullanılır.

Tuğla işçiliği için harç hala kuvvetle bölünmüştür. Bu gösterge marka tarafından belirlenir, diğer bir deyişle çözümün sıkıştırma yüklerine dayanma yeteneği belirlenir. Döşeme sırasında kullanılan harçlar için aşağıdaki kaliteler ayarlanır: 0; 2; 4; 10; 25; 50; 75 ve 100. Daha özel görevler için - hidrolik yapıların ve özel yapıların inşası, 150 ve 200 dereceli harçları kullanabilir. Bu, ayarlama ve sertleştirme sırasında yeterli elastikiyet ve mukavemet elde edilmemiş, yeni serilmiş veya yeni boşaltılan çözeltiyi karakterize eden işarettir. Çözeltinin derecesini kontrol etmek için kenardan 7 cm'lik bir küp oluşturulur ve 28 günlük bir sertleşme süresinden sonra buna bir sıkıştırma kuvveti uygulanır. Laboratuvardaki aynı sıcaklıkta, artı 15 ila 25 derece Celsius dalgalanabilir. Ve üç numune yapılır ve çözelti çitler yoğurmanın başında, yuvarlama işleminin ortasında ve sonunda yapılır.

Mukavemet özelliklerine ek olarak, tuğla işçiliği için harç, su tutucu ve hareketli parametrelere sahip olmalıdır. Bu tür parametreler, çözeltinin dikiş yerindeki tüm alanı düzgün bir şekilde doldurmasını sağlar ve bu da çözeltilerin ve tuğlaların (taşların) yüzeyinin gelişmiş bağlantı özelliklerine yol açar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.