MaliMuhasebe

Temettü Ve ödeme: gönderme

sonraydı kar elde etme amaçlı her türlü girişim, Faaliyet doğru dağıtılacak. Tipik olarak, bunun önemli bir kısmının üretiminin daha da gelişmesine anlatır, ancak ödeme için kar, zamanlama ve yöntemlerinin dolaşımıyla ilgili muhasebe işlemlerinde tahakkuku ve temettüler, kablolama ödeme yanı sıra önemli bir yansıması nasıl uygulanacağı bahsedeceğiz.

Temettüler ve hissedarlar

Temettü gerekli tüm ödemeler ödeme sonrasında ortaklara ödenen kâr örgütü payı olarak anılacaktır. E. Eğer işletme mülkiyetinde bir paya sahip olmak, başka bir deyişle, şirkete ortak olmalı, temettü almak için. Tipik olarak, hissedarlar fonların örgütün gelişmesinde yatırımlardan gelir edinimi amacını takip gelişiminin aşamasında şirketin kurucuları vardır. Mevzuat temettü orantılı olan şirket ortağı veya hissedarı tarafından alınan gelir olarak tanımlanır kar dağıtımında (ekli hisse gibi , yetkili sermaye) vergi sonrası kalan. İmtiyazlı paylara ilişkin faiz ödemelerinden temettü ve gelir uygulayın.

Ne ödemeler kar olarak kabul edilemez?

"Kâr payı" tanımına giren etmeyin:

• Şirket, kendi yatırımın büyüklüğünü geçmeyen yeniden örgütlenmesi veya tasfiye hissedarlara ödemeler sermaye ;

ödeme •, aynı örgütün hissedarlara şirketin hisselerinin sahipliğini aktarın.

• Kar amacı gütmeyen kuruluşların çalışanlarına ödemeler onun yasal faaliyetlerini yürütmek için.

kararı temettü ödeme: onu alır?

Yasa operasyonların sonuçları yılı için, şirket temettü ilan edebilir, ama bunu yapamaz öngörmektedir. kanunla kurulmuş Bu hak şirketi. Bu yükümlülükler verilmez ve payların veya diğer amaçlar için kar yönüne gelir ödemeyi kararı hissedarlar genel toplantısında kabul edilecektir. dikkatli analiz genel kurul için tavsiye edilecek boyutlarına göre belirlenir sonra, temettü ödemesinden Yönetim Kurulu ile devam etmeye karar verirse. Hissedarlar kabul edip onaylaması ödemeler önerilen miktarda veya reddetmek ve Temettü terk etmek hakkı verilir. kar farklı bir miktar Genel Kurul hakkına sahip değildir. Rusya'da, temettünün büyüklüğü kişisel gelir vergisi payı net başına milli para birimi (ruble) kurulmuştur.

geri ödeme takvimi

kar ihracı için dağıtılan kâr miktarını onaylanması, genel kurul ilgililere bilinen yapmak daha temettü ödeme kararı açıklayacak.

Genellikle, bu tür gelir para ödenir, ancak şirketin tüzüğünde öngörülen olmalıdır mülkiyet ödemelerinin formları da vardır.

Anonim şirket ve şirket sadece yıl için temettü dağıtma hakkına sahiptir, ancak yıl çeyrek yarısı. Yasa faiz ödemelerinin dönemlerini sınırlamaz.

Kar dağıtılmamış karlar hesabı (sayı 84) biriken birkaç yıldır dağıtılan olmadığını olur. Genel Kurul tarafından Yönetim Kurulu ve sonraki onayı bu kararın uygulanabilir olması için önceki dönemlerin Karın ödeme yasağı yasal olarak kurulmuş değildir.

Charter şirketi veya hissedarlar toplantısı şirketi tahakkuk ve temettü ödemesi gereken dönemleri tanımlanır. Ödeme süresi ayarlanmazsa, o zaman, yasayla, bu temettü ilan edildiği tarihten itibaren 60 gün aşmıyor. Bu anlamda hissedarlar da tahakkuk gelir elde etmelidir.

hesaplama

temettü ve kaynaklanmaktadır ettiği kişilerin listesinin onayını ödemeye kararının ardından, bir zahmetli muhasebe işi başlar. gelir miktarları her katılımcı için ayrı ayrı tahsil edilir.

Genellikle charter şirketi katılımcılara orantılı olarak tahakkuk gelir tanıma dikte yürürlükteki yasalara uygun olarak hissedarlara temettü dağıtımı için şartları sağlar. her katılımcının sermayeye fonların katkısı yüzdesi ile çarpılarak hissedarlara dağıtılması için toplantı kararı ile belirlenir tutarın tamamının,. temettü nedeniyle bireysel hissedarlara miktarına göre belirlenir beri. Eşlik eden kâr ve kablo aşağıda tarif edilecektir.

vergilendirme

vergiye tabi nedeniyle hissedarlara başka geliri, kar payı, gibi. vergi oranı vergi mükellefi kategorisine bağlıdır. 2015 yılı başından bu yana vergi oranı önemli ölçüde değişti. Daha önce, birey ve tüzel kişilere ve Rusya'da yaşamak için temettü geliri% 9 oranında vergilendirilir. Şimdi, vergi oranı% 13'e yükselmiştir ve geçmiş dönemlerde beyan temettüler bu oranda vergilendirilecek.

% 30 - temettüler Rusya Federasyonu'nun bir vergi ikamet statüsüne sahip olmayan tüzel kişiler, özel sektör için% 15 oranında vergilendirilir vardır.

Rus şirketlerinin vergi ajanları olarak hareket ve genellikle bütçenin kendisi kesintisi ve transfer vergileri ve dolayısıyla pay sahipleri zaten vergi net temettü alırlar.

Vergilerin transferi Koşulları

Yasa alıkoyma ve hissedarlar veya üçüncü şahıslar adına en geç katılımcıların hesaplarına nakit veya fonların transferi ödemesi için para alındığı tarihten daha kişisel gelir vergisi transferi gerektirir. kişisel gelir vergisi transfer ödeme belgeleri bütçe sınıflandırma kodunu belirtmelidir - 18210102010011000110.

temettü Ve ödeme: gönderme

Tüm şarjla bilgi ve ödemeler dengesi üzerindeki birikmiş temettü ödemelerinin hareketi kurucularından (sayı 75) ile hesap hesaplar kaynakları, varlıkları, hesapları, vergi, vb karşılık gelir

muhasebeci temettü ödeme yapar ödenmesi amaçlanan toplam miktarın büyüklüğünü belirleyin. kablolama:

• D / T-84 - K / T 75/2 - Karın ödeme dağıtılan kar miktarında. tek tek her katılımcı için tahakkuk temettü Analitik muhasebe kredi ciro hesap numarası 75/2 belirtilen kablolama tekabül sonuçları hangi ödemelerin ödenmesi gereken tutar, ile isimleri listesidir. elde temettü Hissedarlar ve katılımcılar organizasyonun devlet tescil edilemez, şirkette çalışabilir, bu nedenle, farklı şekillerde temettü tahakkuk olmalıdır. Gelir çalışanlar "maaş çalışanı ile Yerleşim." hesap numarası 70 yatırılır şirkette çalışan kurucu katılımcılara kâr ve paydaşların ödenmesi üzerine Gönderme:

• D / t 75/2 - K / T-70 - hissedarları, şirketin çalışanlarına gelir miktarında.

Bir sonraki adım - gelir vergilerini tahakkuk. hissedarlara, kablolama temettü vergisi tahakkuk:

• D / t 75/2 - K / ton 68 / kazanç - tahakkuk hissedarlar elde edilen kar üzerinde gelir vergisi - organizasyonlar.

• D / t 75/2 - K / ton 68 / PIT - özel şahıslar - hissedarların kar payı üzerinde vergi miktarı.

• G / T 68- K / T: 51 - ile bir cari hesap kesilen vergi miktarını aktarmak için kullanılır.

şirketin temettü ödemesinden tarafından istihdam edilmez katılımcılar (teller: / t 75/2 - K / T 50, 51) nakit ya da hissedarların hesaplarına şirketin hesaplarına transferi ile gerçekleştirilmektedir.

Bazen gelir böyle şirkette mevcut üçüncü kişilerin senet olarak, nakit ve menkul kıymet ödenmez. temettü aynı ödemeyi - tasarıyı aktarın. şöyle Girişler olan bu işlemi yansıtır:

• G / T 75/2 - K / ton 91 - güvenlik nominal değerinin toplamı.

• D / t 91 - K / T 58/2 - senet satın eşlik fiili maliyetlerin miktarında dikkate 58/2 tarihinde oluşturdu.

• G / T 91 (99) - K / ton 99 (91) - belgenin bertaraf mali sonucunda ile tanımlanır.

Bazı işletmelerde temettü tescilli ödeme izin verdi. Böyle durumlarda aşağıdaki Postings şunlardır:

• D / t 75/2 - K / t 90 - Ödenecek gelir büyüklüğüne mal veya mülk eşdeğeri satış değerinin toplamı.

• D / t 90 - K / ton 68 / KDV - yüklü KDV malların satış fiyatı üzerine.

• G / T 90 - K / ton 41, 43, 20, ve diğer üretim hesabı - satın alınan mal gerçek maliyeti, ürünlerin miktarı.

• D / t 90 - K / t 99 - mal veya hizmet satışından elde edilen sonuçlarını görüntülemek.

şirketi (değil ürünleri) mülkiyet devri diğer muhasebe ilanları yansıtır. temettü ödenmesi:

• D / t 75/2 - K / t 91 - Ödenecek KDV miktarına göre mülkün değeri, vergi net tevkif.

• D / t 91 - K / ton 68 / KDV - mülkiyetin fiyatına yansıtılacak KDV tutarında.

• G / T 91 - K / ton numarası 01, 08, 10 - miktarında kalıntı değeri transfer özelliği.

• G / T 91 - K / ton 99 - özelliği transfer kar miktarı belirlenir.

Bunlar kurucusu kar ve şirketin diğer hissedarlarına ödenmesi için girişlerdir.

Karın ödeme sonra basitleştirilmiş vergi sistemi üzerinde vergi tabanının tanımının incelikleri,

"Uproschentsev" dan Karın ödeme ile bağlantılı olarak soru sıklıkla ortaya çıkar: "temettü ödeme gösterilen (kablolama gösterilmektedir) ve basitleştirilmiş vergi sisteminin vergilendirilen tabana kişisel gelir vergisi aktarımı olduğunu mu?" "Gelir eksi giderler" nin modunda şirketler Vergi Kanunu'nda belirtilen maliyetlerin sınırlı listesini yansıtabilir. Ama katılımcılarına tahakkuk ve temettü ödemeleri, içinde belirtilmedi. Bu nedenle, onlara yapamam maliyetlerin vergi tabanını azaltmaya. Ve bir vergi ajanı, vergi listelerinin görevleri aşağıdaki şirket olarak değil, kendim için, sonra da kişisel gelir vergisi tevkif miktar vergi tabanının azalma etkilemez.

Yani, bu yazı onların hesabına işlemlerini yansıtan girdileri muhasebe gibi temettü olarak temel kavramları içermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.