TeknolojininBağlantı

Tele2: çalışanlar, müşteriler, müşterilerin yorum

şirket Tele2 - hücresel iletişimin pazarında faaliyet gösteren en ünlü Rus markalarından biri. Aynı zamanda, örgüt son zamanlarda tam teşekküllü federal düzeyde oyuncu olarak geliştirmeye başlamıştır. Bölgesel bir operatör olarak başlayan Tele2 marka Moskova'ya gelir ve sermaye piyasası iletişimi lider sağlayıcılarından biri olmayı bekliyor. Nasıl müşterileri ve müşteriler tarafından sağlanan hizmetlerin kalitesini değerlendirmek için? Nasıl onların işverenin Tele2 çalışanlarını karakterize etmek?

Şirket Genel bakış

yorumlar genellikle 2003 yılından beri Rusya'da çalışan tematik çevrimiçi portallar bulunan Tele2 için Marka. şirket güçlü ulusal marka bölgesel operatörün mütevazı düzeyinden büyüdü piyasada bir oyuncu olarak bilinir. 2013 yılında aynı adı taşıyan İsveçli şirkete ait Tele2 için marka, Rus bölünme, şirket Stockholm merkez ofisinden bağımsızlığını kazanmasından sonra VTB Group, satıldı.

Şubat 2014 yılında "Rostelecom" ile şirket Tele2 (uzman yorumu çok olumlu bir şekilde bu olayı açıklamak) büyük üç oyuncu ile rekabet doğrudan kabul edilebilir yeni bir federal marka kurdu - "Beeline", MTS ve "Megafon". Güncel lisans portföyü Rusya'nın hemen bütün bölgelerinde faaliyetlerini yürütmek üzere ve inşa etmek Tele2 sağlayan, böylece federal ölçekte mobil ağ hizmetleri. İnternet erişiminin sağlanmasına - Şirket mobil hizmetlerin en hızlı büyüyen segmentlerden birinde rekabetçi olmak sağlayan 3G ve 4G sıklığını, ayırdığı.

2015 yılında markanın coğrafi varlığı eklendi Tele2 Moskova. Yorumlar şirketi Rus sermaye piyasasına girmeye edemedi yıllardır - Piyasa analistleri neredeyse bir his olarak bu olayı yorumlanır. Sonunda başarılı oldu. markasıyla varlığı Moskova pazarında özellikle iletişim teknolojilerinin kullanımının açıdan - özellikleri bir numarası vardır. Onlara inceleyelim.

Moskova telekomünikasyon pazarının Teknolojik özellikleri

Her şeyden önce, uzmanlar Tele2 marka Moskova'da 900 MHz'de çalıştırmak mümkün olmadığını söylüyorlar. Operatör, GSM standardında hizmet veren, başkentte çalışmak mümkün olmaz kadar böyle devam eder. Ancak, bunun için gerçek bir ihtiyaç eksik olabilir -, öncelikle her zaman mantıklı değil sıfırdan yeni GSM altyapısını inşa etmek, ve ikinci olarak, Tele2 emrinde diğer geniş bir frekans aralığı vardır çünkü. Bu, örneğin, 2.1 GHz 2.5-2.7 MHz. Bu aktif mobil internete erişim sağlayan segmentinde başkentte marka geliştirmek mümkün kılar - 3G ve LTE teknolojilerine dayalı.

Moskova'da markasına uygun başka kaynak - bu yukarıda belirtildiği gibi, şirket çok aktif işbirliği olduğu "Rostelecom" dan fiber optik kablolar olduğunu. Şirket Tele2 için, analistler not olarak, sermaye piyasasının teknolojik açıdan yeni ve gelişmiş donanımları yüklemek için genişletme sürecinde yeteneği vardır. onlar şimdiki ekipman yatırımınızı kapalı ödemiş çünkü uzun süredir Moskova'da çalışan bu mobil operatörler olsa da, her zaman, altyapısını modernize göze alamaz. Gerçekten de, bugünün piyasasında böyle 3G ve 4G gibi gelişmiş iletişim teknolojileri ile uyumlu yanında tüm iletişim ekipmanı ucuz ve daha az güç tüketen cihazlar vardır. Dahası, Moskova'da zaten mevcut olan bu operatörler, büyük olasılıkla, rekabetçi yükseltme mevcut altyapı kalması gerekecektir. Tele2 de olsa oldukça modern.

franchising

marka farklı şekillerde varlığını genişletiyor. Böylece operatör gelişebilir bölgesel bir ağ geleneksel yöntemle - şube açarak. düşülebilir - Ama aslında ana dönüşüyor, Tele2 coğrafyasını genişletme yöntemi başka yoktur. marka tarafından sunulan iş modeli hakkında Uzman Yorumlar çok olumludur. Franchise işletmelerin parçası iş karlılık açısından etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz gibi, eğer ilk etapta, henüz ikinci olarak doymuş ve olmayan coğrafi ya da sosyal iş segmentinde, çalışacak - yeni müşteriler çekmek için yeterli çabayı mümkün olacak.

Tele2 Yorumlar

marka hakkında temel bilgileri öğrenin, biz Tele2 değerlendirme konuda yapılmış istemciler ve hizmetler müşterilere hem de çalışanlar keşfedebilir. bakış Bu noktalar birçok ana kategoride sınıflandırılabilir:

- görüşler, rekabetçi tarifeleri Tele2 belirlenmesi;

- şirketi tarafından sağlanan hizmetlerin kalitesini değerlendirmek;

- Müşteri hizmet düzeyi üzerinde görüş.

Buna karşılık, bu kategoriler içinde, incelemeler farklı alt grupları seçebilirsiniz - örneğin, mobil internet ya da sesli iletişim için özel olarak ilgili. görüşlerin ayrı bir kategori, bir işveren olarak markasını değerlendirecektir - Tele2 çalışanları. Yukarıda belirtildiği gibi, kabul edilir Tele2, büyük üç oyuncu direkt rakibi fazlası için marka operasyonların bakış gelen noktasını düşünün.

tarifelerin Yorumlar

Tele2 dan Tarifeler (birçok piyasa analistleri, müşteriler ve bu onaylamak için marka alıcıların yorum) segmentinde en rekabetçi arasındadır. biz sesli iletişim üzerindeki operatörün fiyatları hakkında konuşmak, bunlar en uygun olarak sınıflandırılabilir. Özellikle ağ içinde oranlarına gelince. Bazıları çok düşük aylık ücret karşılığında zamanında bir kısıtlama olmaksızın sohbet etmek Tele2 aboneleri etmenize olanak tanır.

Tele2 böyle öneriler arasında - oran "Siyah". Ondan Yorumlar münhasıran olumlu. Abonelik ücreti bu tarifenin altında ayda yaklaşık 90 ruble olan - kendi imkanlarıyla yapma, operatör müşterileri hiçbir zaman sınırı ile ağda iletişim kurmak için fırsat var. çok rekabetçi fiyatlara yapılabilir gibi - diğer mobil markalara çağrılar gelince. çağrının Dakika yaklaşık 1-1,5 rubleye mal olacak. Mobil internet için tarife ile ilgili olarak - örneğin 3G teknolojisi olarak Tele2 (müşteri görüşleri ve pazar analistleri bu onaylayın) genellikle diğer önde gelen mobil operatörler tarafından sunulan doğrultusunda, fiyat teklifleri üretir.

Bazı uzmanlar tarafından belirtildiği gibi, Rusya'da mobil internet pazarı için yarışan oyunculardan alıntılarla bir konuşulmayan "tekelleşme" ile karakterizedir. Tabii ki bu aralarında gizli anlaşma anlamına gelmez. Sadece bu segmenti yüksek maliyetler ile karakterize, son derece zengin ve uzun bir yatırım gerektirir. çok sert Bireysel operatörler rekabet esasen daha düşük tarifeler sunmak. Daha yüksek fiyat teklifi, sırayla, kaliteli hizmet, uygun bir düzeyi tarafından desteklenmelidir. Fakat Rus operatörlerin bu anlamda hiçbiri özel avantajlar izin verilmez. piyasada büyük oyuncuların teknoloji ve iletişim altyapısına neredeyse eşit erişim hakkına sahiptir. Bu nedenle, aynı hakkında tüm operatörler için mobil internet için fiyatlar.

Nasıl teklif edilen abonelerine Tele2 tarifeleri değerlendirmek için? Müşteri yorumları ve fiyatları ile ilgili olarak marka alıcılarının, gerçekten de Rusya'da en düşük olarak sınıflandırılabilir ölçüde çok olumludur. Sesli, SMS gibi - Bu, yukarıda geleneksel mobil servisleri belirtildiği gibi, özellikle doğrudur. Tele2 İnternet teklifler için fiyatları da, Büyük Üçlü oyuncu meydana getirenlerdir ile karşılaştırılabilir - daha tercih senaryo olabilecek bazı aboneler tarafından belirtildiği gibi ucuz bir geleneksel hizmetlerle ama arada, Tele2 gelen çevrimiçi erişim kullanabilirsiniz.

ses kalitesi Yorumlar

ses, 2G-İnternet, SMS - Geleneksel mobil hizmetlerin kalitesi hakkında söylenecek Tele2 müşteriler? Marka Tele2 (bu onaylamak için onlar tarafından sağlanan hizmetlerin tüketici yorumu) büyük yerleşim faaliyetlerini konsantre öncelikle bir servis sağlayıcı olarak bilinir.

Birçok piyasa uzmanları, hem de şirketin müşterileri tarafından da belirtildiği üzere, marka daha aktif hale gelmektedir Üç Büyüklerin - operatörlerin karakteristik çalışması olanlar ile orantılı bir hızda - aktif Rusya Federasyonu'nun uzak bölgelerde varlığını genişler. sesli iletişim ve ilişkili geleneksel hizmetlerin kalitesi - en üst düzeyde Tele2 tarafından sağlanan 2G-Internet ve SMS, bakılmaksızın abonelerin coğrafya operatörü tarafından sağlanan hizmetleri kullanmak.

İnternetin kalitesine geri bildirim

Aslında, kullanıcı olarak değerlendirmek için istenir Tele2 İnternet'i? Yorumlar ilgili hizmetlerle ilgili firmanın müşteri ölçüde ağına çevrimiçi erişim kullanımının özellikle coğrafyaya göre önceden belirlenir. Gerekli Tele2 için altyapı güncellemesi, objektif, mobil kanallar üzerinden internete abone kararlı bir bağlantı sağlamak için gerçeği Rusya genelinde eşzamanlı olarak yürütülen edilemez.

Bazı bölgelerde, operatör başarıyla diğerinde, 4G-standartlar üzerine çizgiler aktarmıştır - ana trafik 3G-kanallardan gelinceye kadar. Bu nedenle, çevrimiçi erişim hızının değerlendirilmesine ilişkin Rusya Federasyonu'nun farklı varlıklar kullanıcı geribildirim değişir açıkçası olacaktır. Ama bildiğim kadarıyla bileşiğin istikrar gibi online erişimin bu yönleri olarak, ping süresi, veri indirme hızı tekdüzelik, - Tele2 hizmetler oldukça olumlu değerlendirilir.

Müşteri hizmet kalitesi üzerinde geri bildirim

Yüksek kalitede müşteri hizmeti - Herhangi bir işletmenin başarılı gelişimi için en önemli koşul. o Tele2 ile şirket sağlayıp sağlamadığını? Farklı ve büyük ölçüde sübjektif - hizmet hakkında müşteri görüşleri. İlgili görünümleri kullanışlı birkaç ana kategoriye ayrılır:

- Ofiste ve telefonda marka uzmanları ile operatörün abonelerinin etkileşim deneyimi yansıtan olanlar;

- İnternet üzerinden hizmet Tele2 onların müşterilerine kaliteyi karakterize olanlar.

Bize ayrıntılı olarak incelemek edelim. marka ve müşterileri arasındaki çevrim dışı ve telefon etkileşimi ile ilgili olarak - yorum insanların yüksek olarak sanat Tele2 beceri düzeyini takdir olduğunu düşündürmektedir. Şirketin çalışanları, Rus aboneler tarafından belirtildiği gibi profesyonellik yüksek düzeyde, sağladıkları bazı hizmet ve özellikler için tarifeler hakkında herhangi ilginç ayrıntılar netleştirilmesi bağlılık sergilemek için.

Tele2 çevrimiçi, birçok diğer büyük markalar gibi aynı zamanda aktif olarak müşterileri ile nişanlandı. Sosyal ağlar üzerinden özellikle söz konusu hizmetler için marka ve müşteriler arasında oldukça aktif bir iletişim olmuştur. uygun kanallar aracılığıyla müşterilerle iletişimi yürütmek olanlar uzmanlar, herhangi bir inceleme hakkında bir yorum yazmak veya gerekli açıklamalar ile aboneye özel mesaj gönderebilir.

Tele2 üzerinde personelinden geri bildirim

Ne Tele2 çalışan çevrimiçi portallar halkın teması yazılır? her şeyden önce şirket çalışanları, Lisansiyesine tarafından işe uzmanlar terk olanlar ayırt edilmelidir Yorumlar. Özel bir kurum kültürü ile karakterize marka dalında çalışma özelliklerini, maaş ve kariyer olanaklarının son derece rekabetçi koşulları, Franchise içinde Tele2 işbirliği şirket, faaliyet farklı olabilir anlaşılmaktadır.

bazen sübjektif rağmen, onların geribildirim, ancak çalışma Tele2 koşullarına ve şirket ile mesleki gelişim umutları insanların olumlu tutum yansıtır - biz örgütün devlet doğrudan çalışan profesyoneller bahsedersek. Birçok uzman onlar özellikle hırsla yüksek büyüme potansiyeline sahip şirkette çalışmayı, ister itiraf. Tele2 - pazarında deneyimli ve güçlü oyuncularla rekabet etmek olan bir marka. Birçok bileşenlerindeki Üç Büyüklerin operatörleri -, örneğin için, bu yüzden çok ilerisinde Tele2 abone tabanının boyutu. personelinden geri bildirim, ancak, çünkü onların arzu birçok yönden şirket haline gelip birçok genç gibi deneyimli profesyoneller, uzun vadeli iş geliştirme katılmak düşündürmektedir.

özet

Hangi sonuçlar Rus hücresel pazarının nispeten yeni ulusal marka hakkında en dikkat çekici gerçekleri yanı sıra şirketin müşteri ve müşteri görüşlerini incelemek için ne yapabiliriz? Tele2 mobil operatörlerin önde gelen teknoloji yönüyle önde esas mu? Tele2 (şirket ve piyasa uzmanlarının müşteri yorumlarını hizmetleri onaylamak) pratik olarak teknoloji açısından veya faaliyetlerini genişletmek için araçlarının kullanımı açısından herhangi bir büyük pazar oyuncuları ortaya koymamıştır. marka dalları şeklinde aktif olarak genişleyen ve uzun vadeli franchise çerçevesinde edilir.

Biz fiyatlandırma hakkında konuşursanız - bu geleneksel iletişim hizmetleri açısından en rekabetçidir. Ancak, Tele2 de mobil internet segmenti sunduklarına ücretleri yeterince çekici olarak görülebilir. Böylece, Rusya'da hücresel haberleşme, yeni güçlü bir oyuncu federal pazar - operatörü Tele2. Ondan Yorumlar - Her iki toplumda uzmanlar yanı sıra müşterileri arasında, genel olarak, oldukça olumludur ve yepyeni karakterize teknolojik ve pazarlama avantajları tüm yansıtmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.