Gıda ve içecekAna yemek

Tarih, yararları ve kalori pastilleri - Ev ve Endüstriyel

pudra şekeri serpiştirilmiş beyaz bir dükkan tatlı takozlar, en Alış, geleneksel Rus incelik inanmak zordur. Bisküvileri veya Türk lokumu - oryantal tatlılar gibi şeker tatları shoplifting sonra. Ama Latin adı rağmen - Geri XIV yüzyılda, Kolomna bu tatlı icat (pastillus "tortilla" anlamına gelir). pastaların üretimi için ihtiyaç duyduğu gerçeğini bir Rus soba, yavaş soğutma etkisine sahiptir. kızılcık, Rowan, ahududu ya da üzümü - Ev makarna, daha önce çeşitli çilek eklenmesi ile çırpılmış elma sosu ile asidik hale getirildi. kullanılan tatlı bal yapmak.

yumurta akı - İmalat işleminde sunulan son ile başka bir bileşen içerir. Bunlar uzun süreli depolama sırasında istenilen kıvama tutmak için ürüne güzel krem gölge ve yardım verdi. Ama kalori pastilleri böylece arttı. cowberry veya Rowan ince tabakaları ile - - homojen bir yapıya, Rzhev geleneksel, - Kolomna ve Belevsky olan pişmiş elma ve protein beze sırayla değişen tabakaları: devrim önce, tatlı üç tip biliniyordu. Rus şeker o XIX yüzyılın ihraç edildiğini kadar popüler oldu.

Düşünüldüğünde , kalori pastiller - ev veya dükkanda biz aklın var hangi ürün: kerede rezervasyon yaptırmak gerekir? Şimdilik, gıda sanayi basitleştirilmiş teknolojiye dilimleri üretir. Açıktır ki, dikkatli bir şekilde çırpma elma pahalı ve bu nedenle kullanılan emülgatörler ve stabilizatörler. tatlı tatlılık artık bal ve çay şekeri takılır. Ayrıca, bunların gıda sınıf boyalar ve parfümler eklenir ürünün pazarlanabilir formu elde etmek için. Bu kimyanın tamamı en acınacak yolu besin değerini artırarak, sadece kalori pastilleri etkiler, aynı zamanda yararlı özelliklerine.

Bu nasıl olabilir? Yukarıdaki dayanarak, sanırım kendini alamadı: Mümkünse yapmak için evde marshmallow? Kolay! (Örneğin, ahududu gibi) meyveleri bir kilo almak durulama, kuru kap kapağını kapatın ve sıcak bir fırına göndermek. bir elekten Sıcak meyve ovmak. Küçük bir ateşe koymak püresi, tatlı meyve suyu bir bardak ekleyin ve iki kez birinin miktarını bir buçuk azaltmak için kaynadı. Daha sonra 60 ° C 'de fırında kağıt bardak mayınları ve kuru şeker ayrıştırmak toz haline getirilmiş şeker tamamlanmış ürün silindiri. 100 g başına 300 Kcal geçmemelidir Kalori macunlar imal ev

Ancak, bulmak ve yüksek kaliteli ürün satın alabilirsiniz. Daha pahalı, ama onun yararlı özelliklerinin çok daha yüksek. Meyve-meyve püresi ve varsa yumurta akı agaragar ve pektin bir jelatinli kıvam elde edilene kadar eklenir - bu iyi, faydalı bir şeker. Kalori 1 adet. formum zarar vermez, böylece düşük. Ürünün 100 g sonra sadece 323 Kcal ihtiva etmiştir. Agar - deniz yosunundan türetilmiş bir jelatin. Bu iyot, kalsiyum, demir ve fosfor açısından zengindir. Pektin, kolesterolü düşürür toksinlerin vücut bağırsak peristaltiğini geliştirir temizler. Bu nedenle, bu şeker bir diyet ürünü olarak kabul edilir ve bebek maması için Rus Tıp Bilimleri Akademisi tarafından tavsiye edilmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.