Yayınlar ve yazma makaleleriŞiir

Tanrı, doğa, Yesenin şiirinde insanlar. Başlıklar Yaratıcılık Esenina

"Şarkıcı ve habercisidir ahşap Rusya" - yani Yesenin kendisi bir şair olarak kendini tanımlamıştır. Çalışmaları gerçekten samimi ve dürüst. O kadar tereddüt, acı acı Rus ruhunu bares olmadan ve halkaları sevinir.

Konuları sözleri Esenina

Yesenin onu ve donemindekileri rahatsız olduğunu yazdı. O afetlerin çok şey biliyorum, onun yaşındaki bir çocuktu. Bu nedenle Yesenin şiir ana temaları - Bir kadın ve din için Rus köye, şu ve Rusya geleceği, duygu doğası, aşkın kaderi.

şairin tüm yaratıcı miras yoluyla Kırmızı iplik vatan için yanan bir aşk geçer. Bu duygu - onun gelecekteki edebi araştırmaların başlangıç noktası. o sevinçlerini ve köylü Rusya acıların tarafını geçemedi gerçi Üstelik Vatan Yesenin kavramı, öncelikle bir siyasi anlamda yatırım yapmaktadır. şairin doğum yeri - bu lirik ebeveyn evden başlayıp büyük mesafeler içine uzatmak çevreleyen alanlar, ormanlar, ovalar vardır. şairin İnanılmaz güzel görüntüler çocukluk anıları ve atalarının topraklarının doğadan çekti - Konstantinovo köyü, bu "Rus kızıl" Yesenin için başladığı yerden. anavatanına için endişeli sevginin Böyle duygular nazik bir şiirsel suluboya içine koydu.

Tüm konular yaratıcılık Esenina, özellikle, ülke ve sevgisinin teması doğa sevgisi çok yakından birbirinden ayırt edilemeyeceğini iç içedir. O kendilerini onun ayrılmaz bir parçasını göz önüne alındığında "şarkıları bitkisel battaniye ile doğmuş", bir çocuk olarak tüm dünyada takdir edilmektedir.

Aşk sözleri - yaratıcılık-külçe şair ayrı bir rezervuar. saç yulaf demetine " " çilek ciltte kırmızı suyu ile" Rus güzellikler kopyalanan şiirlerinin kadının görüntüsü." arka planda olduğu gibi Ama aşk ilişkisi her zaman, meydana, hareketin merkezinde hep hala aynı doğasıdır. Kadın şair sıklıkla ince huş ağaçları ile karşılaştırıldığında, ve kendi seçimi - Bir akçaağaç. genç şevk ile karakterize erken eserlerinde, ilişkinin fiziksel yönü üzerinde odaklanmak ( "izomnu renk olarak, sarhoş zatseluyu"). ( "- yatak çarşafı evet bizim hayat") Yıllar içinde, kişisel cephesinde acı hayal kırıklığı bilerek, şair bozuk kadınlar için hor duygularını ifade, kendisi alaycı bir hayal daha fazla sayma seviyorum. sevgisi şiir aynı Yesenin doruk, şair Batum'a bir baskı yolculuk bıraktı "Pers motifleri" idi.

Bu felsefi Esenina manzum motiflerin çok sayıda belirtilmelidir. Erken Çalışma hayatının tokluk hissi, içinde onların yerine tam bilgiye ve varoluş anlamını yol açtı. Lirik kahraman kendini kimin bir çoban, çağırarak, doğa ile uyum içinde onu bulur "ev -. Mezhy zybistyh alanlar" O ( "her şey beyaz elma duman gibi olacak") hayatın hızlı Soldurmanın farkındadır ve bundan, onun sözleri parlak üzüntü prosyaknuta.

özellikle ilgi çekici tema ise, "Allah, doğa, Yesenin şiirinde insanlar."

Allah

Esenina Hıristiyan motiflerinin kökeni onun çocukluk bulunacak. Büyükannesi ve dedesi dindar insanlardı ve torunu içinde Creator için aynı saygı telkin.

Şair arar ve (günbatımı kurban bütün günah "için kefaret günü" "münzevi-rüzgara ... Rowan bush kırmızı yaralar öper görünmez Mesih") doğal fenomenler kefaret kurban bir benzetme bulur.

Tanrı'dan Esenina eski Rusya, bırakarak aynı yaşıyor "su ile kırmızı lahana yatak güneşin doğuşunu döküyor." Yaratıcı şair oluşturulmasında öncelikle görür - dünyayı çevremizdeki. Tanrı, doğa, Yesenin şiirinde insanlar her zaman etkileşim.

Ama her zaman değil şair mütevazı hacı oldu. Bir zamanlar o asi, dinsiz şiir bir dizi vardır. Bu onun inanç nedeniyle Ekim Devrimi'nin ve yeni komünist ideolojinin benimsenmesi. Lirik kahraman Tanrı'ya bile gerek olmadan yeni bir toplum yaratmak için umut verici, Creator meydan "diye bir ilah yaşam yaşayan dolu Inoni." Ama bu dönem, yakında lirik kahraman bir kez daha şoklar ve sürünün üzerine dua, "mütevazi keşiş" kendilerini adlandırılabilir kısa ömürlü oldu.

insanlar

( "- gerçekleşecek, tekrar gitmek ve evi terk edecektir Dünya avare herkes") Çoğu zaman, şair yolda yürürken, bir hacı gibi kahraman tasvir ya bu hayatta misafir olarak. ( "Altın koru ...") - Yesenin çoğunda bu "olgunluk gençlik" anti-tezini etkiler. Sık sık ölümü düşünür ve nihai her doğal olarak görüyor ( "Ben bunu terk edebilir ki bu dünyaya geldi"). varlığını anlamı, herkesin öğrenmesi üçlüsü yerlerini bulabilirsiniz "Tanrı - doğa -. adam" şiirde bu tandem Esenina ana nokta doğası ve mutluluğun anahtarıdır - onunla uyumdur.

doğa

( "Ben dere paylaşmak Ali ağarana dua") O şair için bir tapınak ve içinde insanların hacı olması gerekir. Genelde, Tanrı'nın tema ve Yesenin şiirinde tema doğası öylesine net bir geçiş hattı olduğunu birbirine.

Doğa tüm eserlerin kahramanı olduğunu. O aydınlık, dinamik bir yaşam sürüyor. Çoğu zaman, yazar alımı bürünme uygular (klenenochek onun altın yele kaşıma meme yeşil, kırmızı kısrak sonbahar berbat, tipi beyaz başörtü kravat çam ile, beyaz cübbeli bir çingene keman, kiraz uyku gibi bağırır).

En favori görüntüleri - huş, akçaağaç, ay, doğar. Yesenin - Bir kız ve huş-akçaağaç-Man arasındaki sözde ahşap romantizm yazar.

Esenina şiir "Huş"

Sofistike bir örnek olarak ve olmak sadelik farkındalık "Birch" ayet düşünebiliriz aynı anda. Bu ağaç eski Rus kızın bir sembolü olarak kabul ve Rusya kendisi, bu nedenle bu eser Yesenin derin anlamını konur. Doğanın Sevgi küçük bir parçası Rus arazinin güzelliği için bir sınırsız hayranlık içine büyür. Normal günlük şeyler (kar, huş, şube), yazar fazla görmek bize öğretir. Bu etki karşılaştırmalar (kar - Gümüş) vasıtasıyla sağlanır, metaforlar (kar taneleri dawn sprinkle konuları yanık). Şiirin Basit ve net görüntüler Esenina "huş" insanlara çok benzer yapar ve herhangi bir şair için en yüksek övgüsü.

sözleri genel ruh

Yesenin adlı şiirinde kadar bariz ve hayranlık yerli topraklarda hatta bazen bir anahtar "karabuğday expanses üzerinde" hafif üzüntü hissetti unutulmamalıdır. Büyük olasılıkla, şair gelecekte vatan, Rusya, trajik kaderi önceden gördü "hala canlı dans ve çitindeki ağlayacak." Okuyucu istemsizce, güzelliği rağmen, asıl geçicidir, çünkü bütün canlılar için şefkat transfer edilir ve ileride bunun Kederli yazarı: "Sad Song, sen - Rus ağrı"

şiir Esenina Özellikleri

Ayrıca şairin tarzının ayırt edici özelliklerinden bazılarını not edebilirsiniz.

Yesenin - Kral metaforlar. O kadar zekice yoğun paketlenir sanatsal görüntüler her şiir canlı şiirsel figürler ile dolu olduğunu, birkaç kelimeyle ( "sessizce kırmızı gün batımı yüzme havuz kuğu genelinde" "nasopil akşam siyah kaş", "çatı akşam yıldızı olarak hizmet vermektedir üzerine akın galochya").

Halk - folkloruna Yesenin şiiri yakınlığı hissi, bazı şiirlerde verir. Onlar gitmek için müzik inanılmaz derecede kolaydır.

Nedeniyle şairin sanatsal dünyasının bu tür özelliklerine "ahşap Rusya" adlı şiir başkaları ile karıştırılmamalıdır olamaz. Ryazan alanlardan kaynaklanan ve evren ile biter ülke için yaptığı özverili sevgi vardır kazanamaz. tema özü Yesenin adlı şiirinde "- - doğa Tanrı adamı" kendi deyimiyle özetlenebilir: "Ben ne kadar güzel yeryüzü ve onun insanların düşündüğünden ..."

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.