Spor ve SağlıkEkipman

SVD (tüfek): karakteristik. Nişangah aralığı SVD

Keskin tüfek SVD 7.62, ekipman gaz pistonu deliğinden boşaltılan toz gazların enerjisine dayalı, Dragunova E.F. bir yarı-otomatik silah Sovyet tasarımcılar öncülüğünde 1958-1963 gelişti.

Sovyet Askeri Ansiklopedisi alıntılar

Keskin nişancılar kamuflaj, gözlem ve nişancılık sanatında akıcı eller, eğitilmiş; ilk atışta hedefe ulaşmak mümkün. Resmi olarak ilk keskin nişancılar Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunda çıktı. Bu savaşçıların temel amacı önemli hareketli, açık yok etmektir ve maskeli tek hedefler görünür. Düşman keskin nişancılar, gözlemci, subay ve bağlı diğerlerini. Özel bir silahla donatılmış bir tüfeği ile silahlı tetikçi olabilir. o seçer ve gizli bir pozisyon donatır ateşe. Dünya Savaşı sırasında, silahlı çatışmanın tüm tarafların yaygın Bunun için eğitim konuşlandırılmış keskin nişancılar toplantılar ve kurslar düzenlemek için özel okulları kurulur. SSCB'de, sanat mastering kitle veri keskin nişancı hareketi olarak adlandırıldı. Buna ek olarak, bu kavram onlar keskin nişancılar havacılık, topçu ve tank güçleri olarak tanındı sonucu bir marka haline gelmiştir.

Keskin tüfek hedefleyen herhangi bir ortamda iyi bir gözetim temin doğruluğunu artırır optik yerler ile donatılmıştır. Silah monte üzerinde geceleyin ateş için gece görüş manzaraları veya bir optik şebeke aydınlatma bulunmaktadır. Sovyet Ordusu'nda geçen yüzyılın başlarında 60-ler 'Mosin' tüfekleri numune 1891-1830 keskin nişancı tüfekleri uzmanlaşmış ve kullanılmamış kadar, ancak savaş yöntemleri değişmiştir ve yerel çatışmaların geçmiş deneyim keskin nişancı davaya gereksinimleri bir dizi belirledi. Böylece, silah bu tip gelişiminde yeni bir aşama. Şimdi biz geliştirdik ve özel siparişler tüm kartuştan elemanları ve optik görüş ve tüfekle bitirme altında imal.

İlk Sovyet keskin nişancı tüfeği oluşturulması Tarihçesi

1958 yılında Savunma SSCB Bakanlığı yarı otomatik keskin nişancı tüfeği 7.62 gelişimi için taktik ve teknik gereksinimleri yayınladı. Bu yarışmada başlıca rakipleri Ayrıca Dragunov E. F. ve Kovrov tasarımcı Konstantinov A. Izhevsk tasarımcı oldu onların örnekleri Simonov SG-Ge ekibi Kalaşnikof MT Dragunov tüfek CER-58 deneysel sürümünü sundu gönderilen olabilir ordu tarafından dayatılan sıkı gereksinimleri "karşılayan" ilk bundan sonra değiştirilmiş modeli KD-61 oldu. prototipler Konstantinov ve Dragunov karşılaştırmalı testlerden sonra bir Dragunov projeyi benimseyen ilişkin kararını. Böylece, tüm gereksinimleri karşılayacak özellikleri olan SVD tüfeği, sembol 6V1 altında, zaten 1963 yılında yürürlüğe girmiştir.

Her küçük yardımcı olur ...

tüfek için yeni mühimmat Geliştirme Araştırma Enstitüsü №61 Sabelnikov V. M., Sazonov PF ve Dvoryaninov VN çelik çekirdeğe sahip bir kurşunla Bu kartuş tarafından gerçekleştirilmiştir, (dört yıl en tüfek sonra çıkarılan 1967 yılında) ve 7N1 endeksi aldı. bir optik görme gelişimi için PSO-1 Sovyet mühendisler cevap Ovchinnikov VI ve Glyzov L. A. Teknoloji gelişti Samoylov I. A. Genellikle benzerlik ve AK SVD sistemlerini söz gossips bu tüfek için imalat hassas namlu, onlar unutmayın bunlar bir kapağa ve çift hareketli olmayan otomatik emniyet kolunu çevirerek kanalın kapatılması, bir yan açıklık boyunca fıçıdan toz gazların giderilmesi ile otomasyona hemen hemen aynıdır. Ayrıca, tetik darbe mekanizması zembereği benzer bir şekle sahiptir. Hiç şüphe yok ki, bazı elementler AK ödünç edilmiş, ancak SVD tüfeği, bir fotokopi makinesi, bağımsız bir sistem ve bu kanıtı aşağıda sunduğumuz bu silahın, özellikleridir.

"Keskin nişancı", "hedefleri ile ilişkili tüfek Dragunov İlginç farklılıkları,

en fark silah sistemi bağımsızdır kılan bakalım. SVD-tüfek cıvata taşıyıcı kendi geri dönüş yayı ile ayrı bir parça olarak tasarlanmıştır (aynı zamanda itici) bir gaz pistonu ile kombine edilmez. Onlar çöp çerçeveleri sonra bir başlangıç konumunu kaplar. Otomatik hareket tek tek parçaların ardışık hareket ayrılmıştır. Bu duruma göre, bu mekanizmanın tepki süresinde bir artışa yol açar ve birlikte hareket eden parçaların toplam ağırlığı azaltmak için. Bu ilke, otomatik para çekme pürüzsüzlüğünü artıran ve darbeli yük düzgünleştirir. Buna ek olarak, montaj zorlu çalışma koşullarında çalışmak için kendi kendine yükleme mekanizması yerleştirilmesi için gereklidir gazla çalışan bir gaz regülatörü vardır.

deklanşör mekanizması

HIC kapı tüfek üç simetrik tırnaklara sahip bir cihaz ile donatılmış. Bu kilitleme işlemi çok daha güvenilir hale getirir, ama aynı zamanda mekanizmanın dönme açısını azaltır. Şarj edilebilir kolu sağ tarafında bulunan ve kızak çerçeve ile bütünsel olarak oluşturulur. hafif bir kapak ile bu büyük yapısı kombinasyonu son derece güvenli bir şekilde çalışmasını sağlama yeteneğine sahiptir.

tetik mekanizması

USM Bu keskin nişancı tüfeği ayrı kabine monte edilir, sadece tek bir yangın verebilmektedir. mekanizmanın özgün özelliği, ayırıcı sararmış ve tetik olarak (birincil işlevi ek olarak) tetikleyici kullanılmasıdır. Emniyet otomatik kol alıcıdan bir kesme kapsar gibi, bloklar istek, tetiğe döndü.

Yatak ve uygulamalı SVD

SVD tüfek ön kenarı bir kabza oluşturan popo karakteristik çentik vardır. Çerçeve şekli stop çekim yürüten sol eliyle bir silah saklamanızı sağlar. popo üzerinde çıkarılabilir düzenlenmemiş "yanak" ve kundağı eklenebilir. kundağı daha iyi bir soğutma tüfek için yuvaları bulunan iki simetrik levha gövde tarafından oluşturulmuştur. kutu desteğinin uç haznenin ekseni üzerinde olacak şekilde donatılmış pedler yay monte edilebilir. Sonuç olarak, destekleyici bir eli tüfek sağlamak için çaba çekim sonuçlarını etkilemez. kök uzama atış ile ısıtılarak neden Buna ek olarak, ön kol ileriye doğru biraz hareket; ilgi çekici koşullar değişmez, çünkü o zaman sözde orta noktası temasın öteleme olmaz. Kuruluşundan bu yana, SVD (fotoğraf, bu makalede, biz kabul silahları göstermek) modernizasyon çeşitli aşamalardan geçer. Bunun bir sonucu olarak, bir ahşap buttstock ve handguard lamine kontrplak ile değiştirilmiştir, modern bir modifikasyon, bir plastik kabzasıyla gelir ve cam elyaf plakalar poliamid siyah takviyeli. Bu değişiklikler, SVD ağırlığını azaltmıştır.

cephane

Daha önce belirtildiği gibi, SVD boyutu 7,62h53 olduğunu. kimin kapasiteli çift metal kutu ayrılabilir sektör şeklindeki boyunduruk yapılmış Gıda tüfek on kartuşları olduğunu. silahın ağırlık merkezi üzerine yerleştirilmiştir, böylece Tasarımcılar mağazanın yerini düşünmelisiniz. Sonuç olarak, cephane tüketimi tüfeğin dengesi üzerinde neredeyse hiç etkisi ve dolayısıyla darbe ortalama noktasının vardiyasında sahiptir. Özel kartuş 7N1 dışında Dragunova kullanılan bir nişancı ateş eden için de tüfek kartuşu 57-H-223 7T2 ile hafif bir mermi ile izleyici kurşun, ve zırh delici yangın çıkarıcı malzeme yükünün ve diğerleri ile 7B3.

optik aletler

Reticle SVD PSO-1% 6 bir görüş alanı, bir dört kat bir artış vardır. Bu bir geri çekilebilir lens güneşliği ve koruyucu kauçuk eyecups ile donatılmıştır. 1.1, 1.2 ve 1.3 km - - ve yanal değişiklikler ölçeğini Reticle ekstra yanı sıra bir kilometreye kadar bir mesafede ateş için tasarlanmış bir ana meydan vardır. Ayrıca, PCP 1 SVD 50 metre 1,7 m (insan tam uzunlukta şekil) doğruluk hedef yüksekliği sağlayan nişan alma aralığı kullanılarak menzil ölçeği içerir. Reticle aydınlatma cihazı özel bir bölmeye yerleştirilen bir pil tarafından desteklenmektedir gövde. floresan plaka optik olarak kızıl ötesi radyasyon kaynakları tespit edebileceği, sokulmaktadır. 1.2 km, ayarlanabilir bir arpacık bir dizi hesaplanan sektör görme - bir yardımcı mekanik cihaz kullanıldığı gibi. PSO-1 optik PSO-1 M2 dahil önemli turistik bir ailenin, yaratılması için temel oluşturdu. Bu model ile nişan aralığı SVD 0,1 1,3 km arasında aralığındadır. 1989 yılında, 1P21 cihazlar yeni vardı. Bu SVD optik 3'den 9'a kadar bir değişken büyütme oranına sahiptir, görüş alanı 6 °, sırası ile 11 olduğunu '- 2 ° 23'. Buna ek olarak, cihaz parlaklık kontrolü ile retikül aydınlatma kullanımına izin verir.

SVD rifle-: silahların özellikleri

620 mm - 1.225 mm süngü ve bir varil uzunluğu ile silah toplam uzunluğu. 4.52 kg - yüklü dergisi ve optik görme ile Kilo. Kartuş - 7,62h53. ilk mermi hızının 830 m / s'dir. Savaş oranı - (SVD keskin nişancı tüfeği de dikkate yalnızca tek pişirim modunu alarak oldukça iyi bir sonuç,) Dakikada 30 mermi. Bir dürbünlü ile atış poligonu 1300 metre ve mekanik bir cihaz ile - 1200 metre. Magazin kapasitesi - 10 mermi.

Çalışma prensibi

Otomatik silah namlusu özel bir açıklıktan yanıcı itici gazlar çıkarmadan ilkesine göre çalışır. saat yönünün kilit mekanizmasını çevirerek kilitleme. tokmağı kartuş Kalaşnikof olarak devre eylemlerden temel fark, aynı zamanda, ek tırnaklar (üçüncü satırı) olarak kullanılır. buçuk katı alanı pabuçları artış ile ilgili bu, kapağın enine boyutları ve dönme açısını değiştirmeden, evcil. Bunun bir sonucu olarak, üç bağlantı noktaları yangın doğruluğu artışı etkilemez olabilir mekanizması, çok stabil pozisyonu sağlar. hazne duvarının bir gaz kanalı yoluyla kurşun izleyin itici gazların kısmını ateşleme zaman pistonun ön duvarına gaz odasına ve presler akar. Bunun bir sonucu olarak, pistonun ve kayar çerçeve ile birlikte, piston arka pozisyonda atılır.

Bu noktada, deliğin açılması, cıvata odasından kol çıkarır ve alıcının dışına çıkarır. bu takım otomatik olarak serbest bırakılmasını koyar, yani Bundan sonra, kapı çerçevesi, irca yayı ve musluklar sıkıştırır. Bundan başka, bütün yapı elemanlarının geri dönüş mekanizmasının etkisi altında orijinal ön konuma döndürülür. deklanşör sahibinin odasına sonraki kartuş gönderilir ve delik kilitler edilecektir zaman cıvata taşıyıcı kurma tetik zamanlayıcı ile sararmış kaldırır ve tetikte ayarlar. alıcı girintilerine sol ve ayar çıkıntılar döndürerek kapı kanalı namlu kilitleme.

Bir sonraki fotoğraf çekimi yapmak serbest bırakmak ve sonra tetiği çekmeye için. Onun salma çubuğu ön pozisyona hareket eder ve kanca sararmış geçinceye sonra. Kanca sararmış döner kanca tıklayarak, böylece onun tetikte ve tetiği bağlantısını keser. zembereği etkisi altında ikinci, kendi ekseni etrafında döner ve ileri doğru pozisyona hareket eder ve kapsül kırma üreten bir ateşleme pimi vardır. itici kartuşu karışımı ve atış ateşler. son atış yapıldığında, deklanşör geri çekilmiş ve besleyici tutucu panjur durdurma yukarı kaldırır edilir. O dayanır ve çerçeve arka pozisyonda durur. Yine silahı yüklenmesi gereken bir sinyal ok olarak hizmet vermektedir.

Kullanım konsepti

IRS göğüse muharebe süngü standart tip (6x4) sabitlenebilir. Keskin nişancı tüfeği bu özellik çok nadir olduğunu ve pek gerekli olmasına rağmen. Yine de silah küçük komando birimlerinin bir ekipman olarak oluşturuldu ve hatta melee kendi uygulama için sağlamakla yükümlü olduğunu unutmamak gerekir.

Genel olarak, oldukça etkileyici idi karakteristikleri de IRS tasarımı, genel muharebe ve keskin nişancı gereksinimleri arasında çok iyi bir uzlaşma oldu. Buna ek olarak, bu tüfek açıkça bellidir spor ekipmanları bulunmaktadır ilk ordu silah tasarımı olduğu unutulmamalıdır. Geçen yüzyılın 60-70-ler için SVD çok yüksek doğruluk oranı vardır. Deneyim bu keskin nişancı ile 800 metreye kadar pek saptanabilir bir mesafede hedefleri vurabilir söyler. 300 metre - örneğin 600 metreye kadar "yiv" biçiminde (50x50 cm) "Şekil kafa" (25x30 cm) gol SVD aralığı.

Savaş zafer

Nispeten yüksek popülerlik, Afganistan ve Çeçenistan'da askeri çatışmalar sırasında edinilen bu nişancı tüfeği. Bu dağlarda doğru ateş tutmak için izin özellikleri SVD, yüksek kapasiteli kaynaklanmaktadır. Savaş hiç kimse tip keskin nişancılar aktif katılımı olmadan tamamlandığında, bu nedenle silah bu tür ve her zaman talep olacağını not edilebilir.

Bugüne kadar, SVD çeşitli modifikasyonlar yarısından fazlası bir düzineden ülkelerin orduları tarafından besteledi. Çeşitli seçenekler Çin, Irak, Romanya basıldı. Ayrıca, modelin akıbeti karşılıklı sniping, avcılık ve spor silahları gösterdi. Tüm çekim spor tüfeğin deneyimini kullanarak inşa sonra SVD büyük yankı uyandıran ve "Ayı", "Tiger" ve OC-18 gibi av tüfekleri bir dizi için temel olarak hizmet vermiştir.

SVD keskin nişancı tüfeği: fiyatı

onlar satın alabilirsiniz eğer Acemi avcılar sık sık sormak , savaş silahları avcılık gibi belirli tüfek SVD içinde. Ancak, Rus hukuku özel mülkiyetine SVD satışını yasaklamıştır. Ve yine bir çözümü var: Izhevsk bitki Dragunov korunması çekilmiş muharebe tüfeği orijinal kopyalarının revizyon üretir. Sonuç olarak, herhangi bir ilgilenen kişi servis ve sivil silah ciro belirtilen sınırlar içinde adli İçişleri Bakanlığı gereklerine uygun olarak bu ürünün bir kopyasını satın alabilir. Ancak, hemen okuyucuyu ikna - bu değişiklik operasyonu ve tüfeğin özelliklere etkilemez. adıyla "av tüfeği" anlamına KO, öneki. SVD Değer 62.000 ruble olduğunu. avcı yüksek fiyat caydırmak etmezse, o herhangi bir yıl süreyle ona sadakatle hizmet edecek güvenilir, güçlü, zaman içinde test edilmiş büyük bir silah alacak.

Sonuç olarak

Dragunov SVD güçlü ve güvenilir bir silah olarak kendisini kanıtlamıştır yıllardır iyi kombine silah modeli kalmıştır. Ancak, değişim, artan karmaşıklığı ve askeri görevlerin genişleme Modern çatışmalarda bir keskin nişancı tarafından çözülmesi gereken, daha özlü artırmak için hem de bir bakış açısıyla, çok daha iyi bir çekim hassasiyetle yeni çekim sisteminin geliştirilmesini gerektiriyordu. Aslında, IRS ve terimin modern anlamda bir keskin nişancı tüfeği, onun temel amacı tüfek bölünmeleri (600 metreye kadar) motorlu itfaiye etkili menzilini arttırmak amaçlanmıştır. Ve (atış noktaları bastırmak için) gerekli yangın desteği sağlamak için tasarlanmıştır. Bu bağlamda, SVD ve gerekli değildir Modern nişancı tüfeği, bir dizi ve doğruluğu olması. Bu nedenle, yeni tüfek daha güçlü sistemlerin hizmete alma rağmen, askeri vazgeçmek için bir acelesi vardır ve savaşlarda kanıtlanmış klasikler. Örneğin, özel kuvvetler keskin nişancı tüfekleri 8.61 mm için odacıklı ve motorlu parçalar SVD kullanmaya devam edin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.