Kendini yetiştirmePsikoloji

Sosyal psikolojinin Yöntem: araştırmadan eğitime

diğerleri gibi bilim, sosyal araştırma, veri işleme ve eğitim: psikoloji yöntemlerini kullanır. Ayrıca psikolojik bilimler özgü - terapötik ve eğitsel yöntemlerle.

Sosyal Psikolojide Araştırma Yöntemleri

Her bilim, teoriyi kurmak yeni gerçeklerle bilimin teorik temelini zenginleştirmek için hangi dayalı yeni verilerle zenginleştirilmiş onlara borçluyuz.

Genç Bilim için araştırma sosyoloji ve psikoloji yöntemlerine ödünç kullanır:

- Monitör - davranış ve kendini iç duygusunu tarif etmek psikolojide kullanılan ilk araştırma yöntemi. Hala pratikte kullanılır, ancak her zaman diğer yöntemlerle birlikte olduğu.

- Anket - en yaygın yöntem sosyolojik araştırma, insanların çok sayıda birçok bilgi sağlar. Ancak bu veriler, (farklı görüş olan katılımcıların yüzdesini göstermek için) analiz etmek zordur. Ve ana dezavantajı güvenilirlik açısından sonuçlarını değerlendirmek yetersizliğidir. Bu nedenle, araştırma, ayrıca, daha güvenilir ile bağlantılı olarak kullanılır.

- Deney insanların davranış değişiklikleri kontrol etmek için koşullar (faktörleri) değiştirme olanağı, özelliği, öncelikle bir. başladığından bu yana bir bilim olarak psikoloji deneyleri hem insanlar ve fareler vardı (ve bazen onların davranışları paketinde, örneğin, bir insana çok benzer). Ama etik standartlar deneycilerden gelişi ile bağlı elleriyle vardı: böylelikle deney saflık güvenilirliğini zarar vermeden deneyde ölçülen ne kalite hakkında insanlara anlatmak için değil imkansız. bazen en eşsiz insan davranışı veriler hakkında en etkili yöntem olduğu gibi Ama becerikli bilim adamları deney vazgeçmek mümkün değil.

- Ürünlerin analizi insanın o (kişi hayatta değildir, ya da o kişiye gitmez) diğer yöntemleri kullanmak mümkün değildir, özellikle durumlarda ilginç çok veri, getiriyor. Analiz örneğin, bir kişi tarafından derlenen sanat, dokümantasyon, eserleri, yinelenen desen bulmaktır. Bazıları araştırma nesnesinin kişiliğinin açıkça belirgin özelliklerini göstermektedir.

- Test. onlarda için ölçek gerçeğini sağlanan Ciddi psikolojik testler (test soruları testi sonuçlarının güvenilirliğini değerlendirmek için) veya aynı özelliklere (örneğin, yaş, cinsiyet, insanların kalitesinin bilgisine tek bir adamın kişiliğinin bilgisi derinliklerine izin sosyal statü). Testler Değerli bilim verilerini getirmek, tanı araçlarıdır. Ne yazık ki, bugüne kadar, çok az testler tanı bilimsel yönteme olarak onlara gereksinimlerini karşılamak. Ve yeni herkes üstlenecek geliştirmektir. Bu nedenle, bunların sosyal psikolojide oldukça nadir başvurdu.

Sosyal psikolojisi (her biri ayrı ayrı veya diğerleri ile birlikte) yöntemleri, gerçek bir sorun ya da ilginç bir fenomen incelemek için kullanılır. Ama bir keşif yapmak ya da sadece yöntemi seçmek için yeterli bilgi ve gerçeklerin yeni bilimde değil getirmek. Diğer bilimler ile aynı gereksinimleri karşılaması gerekir Sosyo-psikolojik soruşturma: araştırma, hipotez, mevcut gerçekler, matematiksel hesaplamalar, bulguların doğrulanması hipotez teyidi veya tekzip analizinin net nesne formülasyonunu gerektirir. yöntemlerin sonraki gruba bu eylemler bilim tatil için.

veri işleme için sosyal psikolojinin yöntemleri

Sonuç olarak, araştırma psikologlar sayısıdır: Belirli bir faktör deney, bu yüzden psikolojik kalitede semptomların düzeyi ve girmesinden sonra reaksiyon zamanı. - faktör analizi grubu değerleri için ortalama tanımını ve teyit veya hipotez çürütmek için: bu verileri işlemek için kullanılan matematiksel yöntem. Ayrıca, uzman tahminlerine bir yöntem kullanırlar. Ve psikoloji için yeni değerler sayıların çeviri için tüm bunlar.

Sosyal psikolojinin tedavi yöntemleri

kişisel beceriler, nitelikleri geliştirmeyi veya müşterileri tedavisi için amaçlayan yöntemlerin Başka bir grup. Bu sanat terapisi (işlemesi modeli), renk terapisi, vücut teknikleri ve psikodrama bulunmaktadır.

Psikologlar, eğitmenler Yöntemler

Nadiren psikologlar yolcu kullanılan teknikler (ihtilafının analizi, fırtınası ve diğerleri) ayrı bir grup halinde izole edilir. Onların hizmet insanlar, takım çalışması etkileşim için önemli olduğunu şirketlerinde talep görmektedir. Psikologlar meslektaşları ile etkin çalışması için çalışanları teşvik etmek motivasyon nedeniyle edebiliyoruz. Bu amaçla, uygulayıcılar sosyal psikoloji biliminin bütün varoluş nedeni koydu. O, biz aile içinde, iş yerinde hem de evde, hayatlarının en harcamak gruplar, kolektifler etkileşim içindedir. Biz nadiren yalnızız. Sosyal psikolojide ile sonuçlanması - Böylece bilimin önceliğini beyan eder. Ve o (Bilim) onları açıklamak için ve bu süreçlerin optimize bilgisi olan insanları güçlendirmek, diğer insanlarla etkileşim süreçlerini incelemek üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, bilimin yöntemleri arasında da denir öğretim yöntemlerinin de psikologlar-antrenörler gözetiminde yürütülen ve grup gelişimini (eğitim ve oyunlar).

Sosyal psikolojinin yöntemleri ilginç bir teorik alan olarak var olamazdı onlarsız yeni bilgi için bilimsel bir temel sağlamaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.