FormasyonBilim

'Siyasal sistemin' kavramının içeriği

Siyasi iktidar - bu doğrudan bağlayıcı politika içeriğidir. Ancak, farklı çıkar grupları arasında koordine etmek, toplumun bölünmezliğini sağlamak için kararlı bir sistem tutmak için, onun gelişimine katkıda bulunurken, yakın tehlike durumunda çabuk cevap vermek yeterli değildir. Önemli olan ne güç siyaseti gibi değil ve bu böyle fonksiyonları ve ne kadar iyi performans gösterdiğini. Ve bu parti, hükümet zorlama ve devlet kurumlarının çalışmalarında pratikte ifade edilir. politik gücün organizasyonu ve faaliyetinin bütün süreci terimi "siyasal sistem" tarafından belirlenir. İçeriği gücünü gerçekleştirmek kurumların kümesi içerir. Ayrıca tüm içeren iletişim biçimleri kontrol grubu ve nesneler arasındaki.

"Siyasal sistemin" kavramı icat edildiğinde, politika bilimi bağımsız bir alan olarak anlaşıldı anlamına geliyordu. Bütün süreç ve yapıların farkına ve ilişki haline geldi. o istikrarı sağlamak ve Grup çıkarları dengeyi korumak mümkün olup olmadığı, değişiklikler meydana gelmiştir öğrenmek için, hesap belli şartlar içine almak gereklidir. Birincisi, siyasi olmayan dünya ile sadece etkileşim siyaset anlam kazandırır. Ve ikinci olarak, neredeyse bağımsız bir alandır ve sistemin özelliklerini olmasıdır. Ve bütün unsurları bu yüzden birini değiştirerek de onların bütününü değişeceğini bağlıdırlar.

O 20. yüzyılın başlarında Alman biyolog akademik topluma "sistem" kavramını ortaya. O etkileşim öğeleri kümesi olarak temsil etti. Ama önce on yıldan uzun sürdü ve pratikte sosyal bilimlerde kullanılmış olan sistematik bir yaklaşım.

siyaset bilimi Onun gelişme yaşanan süreçlerin değişikliği etkili oldu siyasi alanda, siyasi olmayan dünya ile kendi içinden çıkılmaz bağlantı. Bu teori oldukça bütünüyle yerine, tek tek tüm unsurları dikkate sonra baskın uygulamaya karşı bir tepki idi. Gerçekten de, bir kerede siyaset bilimi gelip hayatın diğer alanları ile politika bağlantıların farkındalık. Toplumun bütün hayat onun çerçevesi ve sadece devlete tabi sığar. Bu yalnızca değerlerin ve kaynakların dağıtımını yapmaktadır. Ama kurumların ortaya çıkması ile sivil toplumun , nüfusun bütün grupların çıkarları bir dizi.

Buna dayanarak siyasi rolleri ve toplumun fonksiyonlarının uzmanlık içinde oluşmaya başladı. Bu dağılımın nedenlerini anlamak için dikkate toplumun ve onun zihniyet kültürel yaşamını almadan imkansızdır. "Siyasal sistemin" kavramı yerini devlet kavramını ve dikkate gayri mekanizmaların siyasi dünyasının işleyişi üzerindeki etkisini alacaktır. o da sivil toplum ve siyasi davranış ve kültürün karşılıklı ilişkilerini ve karşılıklı bağımlılığını anlamak için bir fırsat sağladı.

Bu kavram ilk Amerikalı bilim adamları tarafından tanıtıldı. siyasal sistem yaygın onlar tarafından anlaşılmış ve politik tezahürleri içinde toplumun tüm yapıların kümesini ifade eder, hem de yetkilileri ile toplum etkileşimi karakterize edilir. Amerikan siyaset bilimci G. Almond bazı eklemeler yapmıştır bu tanımına konsepti. Ona göre, siyasi sistem sadece içerir siyasi kurumları, aynı zamanda ekonomik, sosyal yapılar. Buna ek olarak, tarihsel ve kültürel gelişiminin arka plan olan değerleri ve toplumun geleneklerini içerir.

Dünyada var olan modern siyasi sistemler, çok çeşitli olduğunu. Bu onların alt sistemleri bütünlüğünü, birbirine bağlı ve çeşitli şekillerde birbirine oluşturan belirtir. Bu etkileşim içinde hakim ve belirli bir politik sistemin tipoloji için temel mekanizması.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.