FormasyonBilim

Nesnelerin Sınıflandırma - tekniği Rubinstein

bilim adamı Sergey Leonidovich Rubinstein - Rusya'da hem de yurtdışında kullanılan insan psikolojik durumunu değerlendirmek için sistem Oldukça basit ama çok etkili, bizim vatandaşı tarafından teklif etti. Geçen yüzyılın sonunda oluşturulan "nesnelerin sınıflandırılması" yöntemi, çağdaş psikolojide en popüler biri olarak statüsünü korur.

yaratıcısı kişilik

Sergey Leonidovich Rubinstein - felsefe ve psikoloji alanında yirminci yüzyılın en seçkin Rus bilim adamlarının biri. İnsan psikolojik doğasına felsefi görüş sistemine dayanarak, Rubinstein insanın felsefi ve psikolojik anlayışı oluşturmak başardı. Bu bireyin aktivite davranışsal, bilinçli, manevi ve psikolojik yaşamını özetlemektedir.

Rubinstein araştırma ve eserlerinin temelinde derlenmiş Rusya'da ve dünyada, psikoloji gelişmesi için bir temel oluşturduk. Örneğin, "nesnelerinin sınıflandırılması" gibi bir yöntem şu anda insan ve psikolojik durumunu değerlendirmek için kullanılır.

Ne yazık ki, Sergey Leonidovich onun bilimsel faaliyetine müdahale etmek zorunda kaldı - "kozmopolitler" karşı savaş salgını görevden nedeni oldu.

kişinin psikolojik durumunu analiz etmek basit testlerle, izin veren bir tekniktir - S. L.Rubinshteyna titiz çalışmasının sonuçlarından biri "Nesnelerin Sınıflandırılması" başlıklı psikolojik anormallikleri tanımlamak için bir sistemdir. Sistem L.S. Vygotskim, B.V. Zeygarnik ve S. L.Rubinshteynom geliştirilen, K. Goldstein önerilmiştir.

psikopatoloji gelişme

yirminci yüzyılın bilimi yükümlü olayların ayrı dalda psikopatolojisini seçin. Kanlı savaşlar ve savaşçı hastalıktan çıkan psikolojik bozukluklar ile başa çıkmak için yeni mekanizmalar bulmak için ihtiyacını doğurmuştur düşünce fonksiyonlarının ihlal tecelli.

S. L. Rubinshteyn gibi ünlü psikologlar, bilim adamları, askeri hastanelerde hastaları rehabilite yardımcı oldu. Onların deneysel çalışmalar yanı sıra zafer arayışı sürecinde, ulusal psikolojik bilime paha biçilmez bir katkı yaptık.

Sadece 80s bilginin ayrı Enstitüsü gibi oluşturulan pathopsychological bilimi, altta yatan İkinci Dünya Savaşı birikmiş olan çok değerli ampirik veriler sırasında oldu ve bir "Nesnelerin Sınıflandırması" geliştirdi - denekte psikolojik hastalığı tanımlamak için basit analizi ile, izin veren bir teknik.

Anormal psikolojinin ilkeleri

Anormal psikolojisi klinik psikolojisi farklı yönüdür.

  • Ruhsal sorunlar ve bozukluklar - çalışmanın konusu.
  • Görev - Hastalığın nedenleri, ilerlemesi derecesini tespit etmek ve bu hastalığı tedavi yollarını bulmak için.
  • Yöntemler - psikolojik analiz ve testler düşünerek nesneleri tanımlamak, kişinin psikolojik durumunu analiz farklılaşma becerilerini tespit etmek.

Bunların arasında en yaygın olanlarından biri "Nesnelerin Sınıflandırılması" dır - S. L. Rubinshteynom oluşan bir tekniktir, özellikle, insanlarda mantık ve muhakeme ile ilgili sorunlar, psikolojik bozukluklar tespit etmek.

Analiz yöntemi - deney. Klasik psikolojinin araçları aksine - testi, deney hiçbir zaman sınırı vardır. Aksine, atama zamanı verir göstergeler gibi, görevin karmaşıklığına derecesine bağlı olarak, konunun psikolojik durumu hakkında güvenilir sonuçlar çıkarılması.

Değer Yöntemi "Nesnelerin Sınıflandırılması"

"Nesnelerinin sınıflandırılması," - test konsantrasyonu analiz etmek için, hem de genel performansını değerlendirmek için tasarlanmış bir teknik. Diğer metodların tersine - .. "hariç öğeler", vurgu mantıksal düşünme kişi, yani bunlara önerileri sentezi üzerinde fizibilite çalışması analizi yöneliktir, indüksiyon ile, sınıflandırma yöntemi tümdengelen analizini kapsar. Nesnelerin "sınıflandırma" prosedürü kendi "dışlama" dan daha zaman alıcı. Bu bağlamda, gerekli yüksek kullanılabilirlik konusu.

metodik desteği

Günümüzde insanların psikolojik durumunun çalışma için ilk sağlık tesisi, hem de çocuk yuvaları ve okullarda her yöntemi "nesnelerin sınıflandırılması." Kullanılmış Analiz için kullanılan uyarıcı madde - Hastanın ruh hali ve psikolojik durumuna karşılık gelen görüntülerle bir deste kağıt. Çeşitli kaynaklara göre, güverte 68-70 kartlarından oluşmalıdır. Nedeniyle teknik düzenli geliştirilmiş gerçeğine, onların sayısı giderek artırmak veya azaltmak olacağı oldukça mümkündür.

metodik malzeme için temel koşul - kurulan numunenin kartların kullanımı. Görüntü, resimde temel vuruşlar, renk ve görünüm ve kağıt RSFSC Bakanlığı Sağlık şablonunun Psikiyatri geliştirilen laboratuvar deney psikopatoloji Enstitüsü uyarınca yapılmalıdır. Bu göstergelerin hepsi deneye önemli olduğundan araştırmanın sonuçları standartları geçersizdir uymayan kartlarının kullanımı ile gerçekleştirdi.

Tipik resim kartları

İlgili sözlerle karttaki görüntü yerine önerilmiştir - modernizasyon tabi tutuldu "nesnelerin görüntülerinin Sınıflandırması" yöntemi olduğunu belirtmek gerekir. Deneyim yöntemi "Kelimeler Sınıflandırılması" kolay genellemeler öne çıkardığına göstermekle beraber genel konsantrasyon ve hafızada güçlükler.

kelime (örnekler) bir listesi:

  • elma ağacı;

  • Televizyon;
  • Fener ve diğ.

sırası

"Nesnelerin Sınıflandırılması" tekniği psikolojik anormallikleri tespit etmek kolay yollarından biridir. Çalışma için talimatlar:

  • 1. Adım: "Sağır talimat" - denekler, grupları deney için sağlanan kartları yaymak istendi. Bu testte şey tarafından kriterler bu kartlar kavramını öğretmek entegre edilmelidir nasıl hakkında net bilgi verir vermez. konu gruplarını oluşturmak konusunda bir soru sorarsa, deney yöneticisi sadece kendi görüşüne başvurmak için tavsiye edilmelidir.
  • Adım 2 Peridicheskaya değerlendirme - deney başkanı gruplama kriterlerin konuyu istemektir. Tüm ifadeler onay formunda kaydedilmelidir. grupların oluşumu övgü veya konu çalışmalarını eleştirmek gerektiğini doğru kriterler lideri temelinde yürütülmüştür edin. Reaksiyon testi de kontrol şeklinde sabitlenmelidir.
  • 3. Adım: Baş büyük olanlar kartların bir grup tarafından birleştirmek için önermektedir. genel kriterleri de test kalır.

Ayrıca, işin sonuçlar değerlendirilmiştir.

çocuk psikopatoloji Özellikleri

tekniği "Nesnelerin Sınıflandırılması" da çocukların psikolojik durumunun çalışma için kullanılır. Anket hakkında "Çocuklar" sürüm "yetişkin" dan farklı değildir. Bunun tek istisnası kartların sayısıdır. çocuklarla çalışmak için, yaşlarına bağlı olarak güverteden çocuğa bilinmeyen görüntülerle tüm kartları, kaldırılmalıdır. bir deney olarak testinin başarıyla tamamlanmasının, söz ve "yetişkin" kartın grupların her eklemek sunabilir gelişiminin düzeyini belirlemek için ise, gerekçe gösterdiler birinin seçimi veya başka agrega grup öğrenmek emin olun.

Ancak, yüksek, psikolojik, zihinsel ve zaman alıcı için, yöntem nadiren çocukların psikolojik durumunun analizi için kullanılır söyledi. İstisnalar şizofrenik süreçlerin çalışmalar içindir. sınıflandırılması ve deneklerin daha sonra dışlama - Bu gibi durumlarda, güvenilir performans kombine olarak bu tekniklerin kullanımı ile mümkündür elde etmek.

deneysel verilerin analizi

olasılık doktorların yüksek derecede psikolojik gelişim problemleri nesnelerin bir tekniktir «Sınıflandırması gösteriyor." Sonuçların yorumlanması bir hastalığın varlığına işaret ve aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

bir sınıflandırma özelliği 1. Doğru seçim.

2. Kıvam grubu oluşumu.

O ya da bu gruba referans resimlerin seçimi için gerekçe özellikle dikkat edilmelidir. tıbbi personele, kısırlık atıfta - bu kadın yama çorap ve temizleyici yardımcı olabilir çünkü Örneğin, deneklerin bazı kaşık araçlarına bağladı.

Ayrıca konu onun kanıtlıyor hangi inatçılık dikkat edilmelidir.

psikolojik tekniklerin sonuçları korele

İki rasyonel düşüncenin çalışma amaçlı insan psikolojik durum analizi sistemini belirtildiği gibi veriler, prizma yöntemiyle "istisna nesneleri" verileri analiz için alınan yöntem "sınıflandırma öğeleri" sonucunda elde edilen. Bireysel patopsihologicheskih ilişkin manzaranın bilgi yürüten bir sonucu olarak ortaya koymaktadır elde edildi.

Aynı zamanda, diğer test ve deneysel sistemlerle mümkün belirtilen yöntem kullanınız. Fakat bir kişinin psikolojik hastalıklar olduğunda, analizler her sonraki her deney verimliliği azalacak hangi bağlantılı olarak, işgücü maliyetlerinin büyük miktarda gerektirdiğini unutmayın.

Tabii ki, deney ve sonuçlarının analizi, uygun bilgi ve becerileri gerektirir. Eğer çocuğun psikolojik gelişimi genel bir analizini yürütmek için karar verirseniz, ancak, aynı zamanda yöntemini kullanabilirsiniz "Nesnelerin Sınıflandırma." Tabii ki, doğru veri elde edebilmek, ancak oyun süresi eğlenceli görevler son derece faydalı olacaktır doldurmaya değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.