Haber ve ToplumDoğa

Cola Nehri - balıkçılık ve rekreasyon için eşsiz bir yer

Ülkemiz en net gücünü ve güzelliğini ortaya doğa, güzel köşesinde zengindir. Kola yarımadası - bunlardan biri. Bu en geniş kenar taşı platolar ve karla kaplı dağlar, hızla akan nehirler ve bozulmamış göller olduğunu. Burada şaşırtıcı doğa - güzelliği sert, sade, görkemli.

Kola yarımadası

Kola Yarımadası Rusya'nın kuzey-batı kesiminde, Kuzey Kutup Dairesi üzerinde yer. Onun toprakları yaklaşık 100 kare bir alanı kaplamaktadır. M. km (Murmansk bölgenin% 70) ve White tarafından kuzeye sınırındaki ve Barents Denizi'nin güneydoğu. bölgenin karmaşık topografya depresyonlar, dağ, teraslar ve çok sayıda platolar ile oluşturulmaktadır. Kimlik o katma Kuvaterner buzulların, Have güçlü etkisini ve buzul sol bir "yara" düzleştirilmiş üstleri dağları, vadileri teknesi.

Arazi sayısız göller ve nehirler parçalanmıştır. Onlar yarımadanın sakinleri "Tundra" onları denilen, ayrı diziler halinde toprak ayrıldı. Nehirler fazla 18 bin var. Birçoğu bir ipe mavi boncuk gibi bunları uygulama, onun yolu sayısız gölleri üzerinde geçti. yarımadanın 100 binden fazla, çoğunlukla sığ, buzul kökeni göletler, ancak büyük de vardır - Arktik genellikle Lakeland'i denir.

Nehir Kola Özellikleri

kuzey Körfez Kolozera itibaren Murmansk nehir Cola kaynaklanır. Gelen dik bankalar Strewn ile kayalar, arasına ova uzanıyor nerede su yakın ağaçları gelip yakındı ki eğilimi için Barents Denizi ve üstesinden 83 km şiddetle engebeli arazi, içine aktığı Kola Körfezi.

Nehir doğası küçük kayalık Rapids, ovalar alternatif eşikleri vardır, oldukça çeşitlidir. kanalın genişliği 5 ilâ 15 km arasında değişir. Cola nehir kurur, ancak su seviyesi yağmurlar sonrasında yükselir anlamlı sığ veya iki mevsime bağlı. kıyı yakın yerlerde görkemli çam, huş, dağ külü tezgahlarında; yerler - dik yamaçlar, büyük kayalar ile noktalı.

ana kolları

Nehir Kola Murmansk bölgesinde çok sayıda kolları vardır. Ana bunların büyük: Çoğu Kica, Ayı, Tyuhta, kargalar, Orlovka, Kildinskoye akışı. Bahis içinde onun yolu geçtiği bir zincir göller, üç - bu en oldukça geniş organları su (Kolozero, Pulozero, Murdozero). Sonuç olarak, kolları ile birlikte havuz ve göl 3850 kilometre karedir

1830 yılında Petersburg'da yayınlanan notlar Reineke Donanma Teğmen M., nehrin açıklamasını bulabilirsiniz. Kola, gibi oldu bilinen, daha önce akan hakim kuzeyinde Kola, ama sonra değiştirilen Elbette kesme kapalı, alçak konumlu burun üzerinde doğu kıyısı arasında koy ve şekillendirme küçük bir ada.

adının kökeni

Nehir Cola adını veren ve şehir ve Körfez onun kıyılarında duran ve yarımada boyunca. Bu ismin kökeni farklı sürümleri vardır. Belki de Sami kelime "kolyok", yani "altın nehir" dan gelmektedir. Bu dışlanmış ve Fin-Ugor "kulyoki" kökeni değil - "Balık nehir".

Nehir Cola - Öyle ya da böyle, ama sonunda adı başarıyla modern ve tanıdık Rus kulağa dönüştü.

sınırları olmayan Balıkçılık

"Balık" yer isimleri ve bazı durumlarda atalarımızın avlanan ne bize dikkatine getirmek. : Ve zamanımızda, Kola Yarımadası somon balıkçılık soylu ailenin gerçek bilenler için çok cazip bir yerdir alabalık, kahverengi alabalık, Grayling, whitefish. Ama bütün balıkçıların çoğu Kraliçe Kola waters çekiyor - somon.

Cola - Büyük balıkların bir sürü somon nehri. rekor yakalama umuduyla Her yıl burada balıkçıları binlerce çekiyor. Mayıs 15 Sezon ve Haziran sonu - balıkçılık için en uygun zaman, orada denizden yeni balık güçlü kümesidir ve bazen 20 kg'a kadar örnekleri rastlamak çünkü. boyut numunelerinin tarafından nehir Cola dünyanın en olağanüstü. Beklendiği gibi, bu, güzel, güçlü ve çok lezzetli balık yakalamak belirli gösterimler için arama, buradan tüm Rusça üzerinde değil, aynı zamanda Avrupa'dan sadece profesyoneller ve fanlar gelir.

benzersizliği Cola onun erişilebilirlik olduğunu. Çok bölgesel merkeze yakın akar ve çok hızlı olabilir balıkçılık bir yere almak.

Nehir aktif istirahatı

Kola Nehri ve kolları - açık eğlence için mükemmel bir yer. Düz alanlar çevresindeki peyzaj bol keyfini sırasında yavaş aile alaşımı, için idealdir. nazik kıyılarında piknik organizasyonu için otopark ile donatılmıştır. Çok kilometrelik eşikleri, kayak için zorluk değişen organize yolları olan nehir, spor faaliyetleri severler, rafting yapan ve onun alt ulaştığı edilebilir yerlerde bir sürü üzerinde.

Kola Yarımadası çeken insanlar kimler görünümlü için macera ve aşk yeni deneyimler, yapanlar gibi tatil uzaklardan medeniyet, çevrili tarafından güzellik ait kuzey doğası. Birçok geri aesthetes bu cennet olsun istekli bu gizemli ve baştan çıkarıcı kenar, ziyaret.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.