OtomobilArabalar

Satın Lastikler nelerdir: Düşük profil veya Yüksek profilli?

Nasıl Özellikle lastik belirliyorsunuz hangi profili karar vermektir? Her bir veri yolu, örneğin, bir standart boyutta, 210/70 R16 ile etiketlenir üzerinde. (Bizim örneğimizde - 70), kayıt ikinci basamak (yüzde olarak) gösterir genişliğine bir lastiğin yüksekliğine oranı. Bu oran en az% 55 değeri (yani, 55 daha az boyutlarda ikinci rakam), daha sonra, düşük profilli bir lastik ile ilgilidir edin. yüksek profil - bu oran% 55'ten daha fazla, demiryolu olduğu durumlarda. İkinci basamak, lastik etiketi yok ise 70> 55. (örneğin, etiketleme görünür 185R15 gibi), bu üst düzey bir lastik genişlik kesit yüksekliğinin oranı, olduğu anlamına gelir - bu durumda, üst düzey bir lastik, standart boyutta, ikinci basamak için, olduğu 82-85% eşit lastik. Bazen evde bu ilişki sadece lastiklerin serisi olarak anılacaktır.
Lastikleri satın almak istediğinizde, yüksek profilli ve düşük profilli lastikler arasındaki farkı hatırlamak zorunda.
En savunmasız karakteristik önemli hızlarda aracın kullanımını azaltır onların yumuşaklığı vardır Asfaltlanmamış, düzensiz, vb -. Yüksek profilli (tam yüz) tasarlanmış lastikler yollarda sürüş oldukça donanımlı değil iken kullanılacak. Bu nedenle, daha fazla genel olarak düz karayolları kalitesine çalıştırılması için kullanılan araç, özellikle de yüksek hızda için, daha uygun düşük profilli lastikler için. Bu lastikler bütün hızlarda aracın daha iyi bir denetim sağlamak nedenle yoldaki tüm darbelere iyi yanıt ve daha sıkıdır.
daha yaygın düşük profilli lastikler olma Modern araçlar ve (özellikle kalite yol yüzeyi ile ilgili olarak) kendi çalışma koşulları, yüksek hızlı karakteristiklerini göz önüne alındığında. Ve haklı, onlar bir çok avantaj var. İlk olarak, düşük profilli lastikler otomobile şık ve modaya günümüzde agresif bir görünüm vermek. İkinci olarak, düşük profilli yaz lastikleri nedeniyle kaplama ve özel lastik sırtı desenine yol genişliği olan bir sıkı bir kavrama sağlar. viraj ve kalitesi gelişmiş frenleme Sonuç olarak, araç daha kararlı hale gelir.

Ancak, avantajları, alçak profilli lastiklerde ile birlikte, ve bir dizi dezavantaja sahiptir. İlk olarak, bu lastiğin sadece düzgün ve yüksek kaliteli yollarda için uygundur. "Yolda" bir lastik üzerinde sürme zaman, hatta hatırı sayılır bir hızda, kullanım ömrü çok sınırlı olacaktır. Ve çeşitli tümseklerinde sürme otobüsü, ancak aracın kendisine üzerinde olumsuz etkisi sadece yağma. Bu sert düşük profilli lastiklere araba buna bağlı olarak bütün, usulsüzlük geçer ve bu gerçeği nedeniyle şasi yüksek yüklere tabi tutulur. Dahası, daha küçük kauçuk profil azaltır araç yastıklama anlamıyla keçe ve yolcularını. Başka bir eksi düşük profilli lastikler - oluştuğunda tiz gürültü zaman yolda bir kauçuk kavrama.

Sonuç olarak, lastikler ve lastik seti satın eğer iyi yollarda sürüş için pratik düşük profilli lastikler, ancak, örneğin, bir cip, bir ölçüde arazi koşullarında kendi açıklığını azaltacağını unutmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.