KanunCeza hukuku

Sahtecilik: türleri ve yöntemleri

Ceza Kanunu'na göre evrakta sahtecilik nedeniyle sahte belge üretmek demektir belgelerde tahrifat (: Form, medya bilgi, imzalar, metin, pullar, mühürler seçimi veya üretim bileşenlerinin). Bu kavram bireysel unsurların sahtecilik için de geçerlidir By (yasadışı hakiki belgelerin bazı bölümlerini değiştirmek için). Sahtecilik, sorumluluğu Ceza Kanunu tarafından sağlanan, bir olayı veya bir suç işleme bağımsız bir yöntemdir.

Tamamen hileli zaman sahte belgeler gibi otantik kopya hizmet belli kalıpları göre üretilmektedir. özellikleri (orijinal gelen farklar) sahte tanımaya olanak tanıyan kendi imalatı sırasında satın aldı. Kısmi sahtecilik yapılabilir:

  • pulları ve mühürler, imzaların sahte baskılar;
  • Ek notlar, metin kimyasal aşındırma üst baskı, düzeltme, (sayfalar, resimler) belgenin parçalarını değiştirerek;
  • silmeler bu işaretler adli yollarla tanınabilir.

aşağıdaki gibi özelleşmiş Literatürde, belge ve özelliklerinin sahtecilik açıklanmıştır. Tüm keskin bir nesne (bıçak, jilet) kazıma veya silgi metnin (özellikle inme, sayılar, tek tek harfler) mekanik olarak çıkarılmasına kullanılarak silmeler. Bu yazıda yüzey tabakası bozuldu ve parça eşzamanlı olarak silinir metin çıkarıldı. Kazıntılı işaretleri şunlardır: kalıntıları boyalar yüzey tabakası lifler üzerine pürüzlü kağıt kalınlığı değişikliği yüzeyleri azaltarak silinir konuma uygulanan yeni bir metin, metin wreathed mürekkep, arka plan ızgaranın ihlal vuruş.

Algılama ultraviyole ve normal dağılmış, iletilen, eğik ışık çalışma belgeleri sırasında silmeler işaretleri gerçekleştirilir , kızılötesi ışınlar , bir mikroskop kullanılarak ve çeşitli çokluklar döngüler.

sahtecilik Kimyasal dağlama yıkama veya metin ağartıcı kimyasal reaktif maddeler (alkali asit) gerçekleştirilir. Aynı anda kimyasallar sadece metin öldürür ancak belgede (arka plan ızgara kağıdı) bileşenlerine etkiler. Kimyasal dağlama belirtileri renk değiştiren kağıt ve arka ızgara, yüz kırılma mürekkep darbeleri, kırılganlık, kağıt kırılganlığını ifade eder. bir büyüteç optik cihazlar kullanarak kimyasal aşındırma ait Açığa işaretleri, eğik aydınlatma, filtreler.

elle Baskı veya ek notlar belgede yer alan verileri değiştirmek için gerçekleştirilir. Bunlar boyut olarak genellikle küçük, ama önemli ölçüde orijinal verileri değiştirebilir. Ana özellikleri ek notlar: özel ve ortak özellikleri farklılıklar (işaretlerle sahtecilik bitirmek harfler, hareketlerin yavaşlık, hızlanma el yazısı, mektup boyutu durdurur) vurgulamaktadır. İşaretler daktilo üzerine baskı: boya renk farklılıkları ve baskı deseni büyüklüğü uyumsuzluğu.

Düzeltme, üst baskı, büyütme ile tespit ilave notlar metin , optik cihazlar , kızılötesi kullanılarak UV boyaların kimyasal bileşimini inceleyerek, filtreler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.