Entelektüel gelişimiMusevilik

Rusya Lazar Berl Hahambaşısı: biyografi, aile. kitap "Musevi Rus"

2010 yılında nüfus sayımına göre Rusya'da biraz daha 156.000 den Yahudileri veya toplam nüfusun 0.16% yaşadı. Yüzyıllar boyu zulme maruz kalmış Bu millet, Yahudi okulları açıldı, Musevi bayramlarını kutlama sinagoglar inşa Rus topraklarında oldukça rahat yaşıyordu. Berl Lazar - adı Rusya'nın Hahambaşı, kavga Yahudilerin yaşam daha da geliştirilmesi için. O kim? Nereden geldi? Gibi güven ve görülmemiş güçlü dostluğu en üst düzey yetkilileri kazanmak başardı?

Konumu ve rütbe

Böyle Ortodoks din adamları olarak, sinagogda olandır - Bazı Haham inanıyoruz. Aslında, bütün hahamların rahipler değildir. İbranice kelime "büyük", "öğretmen" olarak tercüme edilebilir ve bu nedenle Tevrat ve Talmud eğitimi biri için ( "profesör", "Akademik" gibi) akademik başlıktır. Buna ek olarak, bazı ülkelerde, hahamlar devlet görevlileri tarafından çalıştırılabilir. Bu inceliklerini bilgisi iyi kim bu ve ne yaptığını Lazar Berl anlamaya yardımcı olur. New York'ta bulunan Haham diploma o Talmud sonunda, 1988 yılında alınan (en yüksek dini kurumu) "Tomhei Tmimim". Aldığı diploma belirtilen Rank - Dayan, bu yargıç yani. Buna dayanarak, Lazar Berl, Yahudi toplumu içinde hukuk alanında boşanma durumlarda, ekonomik anlaşmazlıklar ve diğer iş karar verir. Rusya Federasyonu Devlet Odası üyesi, Kojima, 2005 yılında Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan bir kararname ile başladı Buna ek olarak, o aktif kamu faaliyetlere katılır. Aktif Rusya Hahambaşısı işbirliği ve (başkan olarak) Rus Yahudileri kongre Dünya Kongresi katılan uluslararası örgütlerle, heyet başkanı bir vaaz verdi ve boş zamanlarında kitaplar yazıyor.

Hayatın yolculuğun başlangıcıdır

1964 yılında, harika bir bahar günü, 19 Mayıs Milan haham, Chabad ait Rebbe bir elçisi ailesinde - Ünlü Mendel Schneerson, Shlomo Dov Ber Lazar Pinhos adlı bir çocuk doğdu ve Berel Lazar kısaltılmıştır. Onun biyografisi oldukça mutlu baskı ve zulüm hiçbir siyah noktalar olduğunu. yukarı Yahudi gelenek ve Chabad ideolojisini iliklerine annesinin sütüyle küçük Berl Ros. babasının ihtiyacı olanlara hep yardım etti ve Sherlock Holmes - Lazar kendisi bir çocuk olarak, o iki putlara vardı, hatırlar. Küçük Burl Conan Doyle sevilen ve bir dedektif olmayı hayal. 15 yıl kadar, o Milano sıradan Musevi okulunda okudu. Üstün fiziksel yetenekler, çarpıyordu ince ve zayıf, ama okulda çok başarılı. 15 yaşında, o İbranice College'da kayıtlı Amerika'ya taşındı ve o, o "Tomhei Tmimim" Yeşivadaki okumaya gittim tamamladı. 23 yaşındayken Lazar Berl koordinasyon (kutsama) bir törendi ve 24 yaşındayken, diploma ve Rabbi Dayan unvanını aldı.

evlilik

bilimler ve genç Rabbi hayatında başarılı birçok kez yeşivasında okuduğu arkadaşlarını söylediği gibi, evlenmek için acelem yoktu. Ancak annesi tutkuyla torunları bekliyor. Haham Rusya'da Yahudi faaliyetleri yapmak giderken, anne o ancak evlendikten sonra, oraya gitti kabul etti. Beri itaat etmek zorunda kaldı. Eşi bir Amerikan vatandaşı, doğuştan bir Yahudi, o zaman 20 yaşındaydım meslek Hannah Derain, bir öğretmendi. Lazar Berl gelini kendisi değildir ve bir çöpçatan yardımı ile bir araya geldi. Hannah'ın ailesi Pittsburgh yaşadı. Babası, Ezekiel Derain de Haham, kızlarını kaldırdı ulusal gelenekleri (Hannah 2 kız vardır) ve titizlik saygı ve Museviliğin yasalarını gözlemlemek öğretti. Gençler evine bir duvar gibi bir araya geldi ve 2 ay sonra evlendi. Amerika'da yaşamış yıl sonra Rusya'ya taşındı.

çocuklar

Hannah Derain kendisi mutlu bir kadın olarak görüyor ve ne harika bir koca Lazar Berl tekrar ediyor. Ailesi onun için - bu ağır basan nedenidir. gayet sevilen, her biri an 13 çocukları çift,. kızları Haya çok ilk 6 yaş öldü. bu oldu olmasaydı, Lazarus varisleri Allah verir 14. Musevi yasalarına göre, çok sayıda çocuğun olmalıdır olurdu. Bu aile açıkça onun iyilik keyif alıyor. Burada çocukların hepsi ya da iki yıl arasındaki fark. Hannah, o böyle bir "takım" ile başa çıkmak için nasıl yönettiğini sorusunu yanıtlayan, her zaman, tabii ki, anne kıdemli ufaklık yardım ve söylüyor. Eğitim Yahudiliğin yasalarına dayanarak burada gerçekleşir. Her iki ebeveyn de inanıyoruz yeter ki ruhunda gerçek inançla yaşadığı gibi, onların çocukları olacak olursa olsun. Eğitimin ikinci postülası - bebek sevilmemiş irmiği yediler için zararsız kurgu, olsa bile, çocuklara gerçeği söylemek. Yerli görevleri bir dizi olmasına rağmen, Hannah özel Musevi okuluna kurşun ayırabilmesi ve çocukların 2 yaşından itibaren orada çalışma.

büyük kızı

Lazar Berl ve Hannah 8 kız ve 5 erkek var. 1991 doğumlu büyük kızı, Blum, Haziran ayında, o sadece Kolombiya'da Babası çok da bir hahamı ve bir Çabad elçisini olan Ayzeka Rozenfelda, evlendi. Bir kadın olmanın, Rosenfeld ailesinde sıklıkla oldu genç Hannah Lazare tarafından Met. damat Rus kış dondurma Kolombiyalı sıcak yaz gelin ile tanışırız için Moskova'ya gitti. birkaç toplantısı sonrasında, gençlerin nişanlanmak karar verdi ve dört buçuk ay sonra, Haziran 2011'de, onların düğün yapıldı. Bu başkentteki en büyük parklarından birinde düzenlendi. Blum ve İshak'ı kutlayın ve Rusya Hahambaşısı saygılarını bir organizasyon Çabad var Amerika, İsrail, Kolombiya, Rusya, Ukrayna ve diğer ülkelerden 1500'den fazla kişiye çıktı. Berl Lazar bile 2 yıl önce, açık bir hayal düşünülemez olduğunu vurguladı Musevi düğün, ve şimdi Moskova'nın merkezinde neredeyse oldu, yani Rusya'da Yahudilerin durumunu iyileştirmede pek çok gelişme var.

sermaye ile ilk tanışma

Haham Berel Lazar ilk yeşivasında öğrenci olarak Moskova'ya geldi. Güçlü bir ülke anlamıyla paramparça edilir perestroyka döneminde, içinde, sadece yaptığı koordinasyon sonra 1987 yılında oldu. kendisi zamanında hatırlatır Beri, kimse biliyordu, bu yüzden çok düşkündür metro, binmek, sokaklarda yürümek için serbest kaldı. Şimdi bu baş hahamı olamaz göze. O münhasıran koruma ile şehir etrafında hareket eder. Rusya'ya ilk ziyaret sadece bir turist yolculuk oldu. Genç Çabad temsilci dış dünyaya Rus Yahudi topluluğunun iletişim kurmak için geldim. O günlerde, hiç kimse, ölen SSCB ile ilgilenen Chabad Lubavitch, onun görkemli planları, bu yüzden misyon başarılı neyi ne oldu. Ne en Berl vurdu? son paylaşmaya istekli daha sonra Sovyet halkının Açıklık, samimiyet ve misafirperverlik.

Rusya'da Hareketli

Sovyet devletinin ziyareti etkilenen Berel Lazar İtalyanca, İngilizce, Yidiş, İbranice, Fransızca, mükemmel bahsettiği ek olarak, Rus dilini öğretmeye başladı. 1989 yılında yeni Yahudi okulun Moskova'da açılışına katıldı ve 1990 yılında ailesi neredeyse aynı anda (1991 yılı başında) uzun vadeli ikamet Rusya taşındı ve Marina Roshcha bulunan sinagogun hahamı oldu. O yıllarda meydana gelen zorluklar, birçok Yahudi, kısa sürede Sovyetler Birliği çöktü ve sınırları, zamana duyarlı bir şekilde İsrail ve Amerika'ya göç açıldı olmasından kaynaklanmaktadır idi. Yavaş yavaş, ancak, Berl Lazar öncülüğünde, Musevi toplumu canlandırmaya başladı. Moskova - güzel ve birkaç düzine insan milliyetler canlı Avrupa'da büyük şehridir. Yahudiler Marina grove yer alan Moskova (MEOTS) yaklaşık 200 000. büyük topluluktur. bir dünya Yahudi iş yaratmak için - İşte onlar amaçlayan amatör ve profesyonel gruplar, iş kulübü "Solomon", oynamadı sadece sinagog değil, aynı zamanda çocukların ortaokul, kardeşlik, spor kulüpleri, tiyatro vardır.

Haftaiçi baş hahamı

Rus halkı ve hala tüm ülkelerden öğrenciler için kapılarını geniş açarak, tüm uluslardan son derece kolay ve turistler için ve mülteciler. Bize ve Yahudilerle aynı tutum. Rusça üzerinde Berl Lazar hep (halk içinde, en azından) saygıyla konuşur. Onun çocukları Rus çocukları ile arkadaş memnun olduğunu ve onların ana dili - Rusça. Ne yazık ki, her ülkede vatandaşlar, ulusal azınlık temsilcilerine olumsuz duyguları vardır. vandalizm vakaları Rusya'da olur. Bu nedenle, Musevi mezarlığı Malakhovka yok edildi. Bu vesileyle, Berl Lazar yardım edecek olanlara büyük bir mali ödül sorumluların bulmak için önerdi. O da mali yardım sağladı ve bizzat o antisemit grafiti bir tabak temizlik çünkü Moskova'da yaralı İsrail Tatiana Sapunova hastaneyi ziyaret etti. Her sorun, gündelik toksik Hahambaşı bu. Ama iyi bir sürü böyle Moskova, ancak Rusya'nın her yalnızca yeni sinagog ve Yahudi merkezlerinin açılması olarak vardır. Bu amaçla, Berl Lazar (Perm, Barnaul, vs.) farklı şehirlere yolculuk, önlemleri ve diğer yetkililerle orada bulunur.

Rus Başkanı ile İlişkiler

Yurtdışı basın yalnızca Berel Lazar çağırır "Putin'in haham." Rusça - Ve gerçekten de Cumhurbaşkanının yardımıyla, Bay Lazar iki vatansız İsrail ve ABD, 2000 yılında, o üçüncü ekledi. Gelecekte, bu iki insanın işbirliği eşsiz dostluk haline geldi. kocası Kremlin'e giderken Hannah Lazare göre, çocukların kesinlikle yanınızda isteyecektir, ya da en azından onların hayrandı Amca Vova selam söyler. Putin Musevi toplumu frequents Yahudi tatillerinde olduğunu. cumhurbaşkanı ile yaptığı güven ilişkisi gizlemek ve Berel Lazar etmez. "Yahudi Rus" - onun yeni kitabı haham Putin birçok konuda onunla danışır ve Berl benzetmelerle şeklinde kendisine tavsiye veren söylüyor söyledi. belki rağmen çevirmen şey abartılı. meşgul olmak rağmen, o Berl ile işbirliği içinde geliştirilen yeni Yahudi müzeyi ziyaret etmek için zaman bulur, çünkü Ancak, Rus Yahudi topluluğunun bizim Cumhurbaşkanlığı İşleri yararına yanlış gidemez, bir haham ile özel görüşme için bir kenara bir saat ya da iki set, Musevi anıtın açılışı için İsrail'e gidecek.

onur

Lazar Berl kaydetti madalyalar ödüller ve sertifikalar gibi Rusya için son derece çok. ödül için Kararnameleri Başkan Putin tarafından bizzat imzalanmış.

Rus haham İki Siparişler 2004 yılında oldu. İkinci, "Minin ve Pozharsky Yoldaşlığı" - - "Dostluk Nişanı" ilk.

Ertesi yıl 2005, Rusya ve madalya güçlendirilmesi yararına sivil veya askeri görev ve etkinlikleri sırasında cesaret ve cesaret için verir, "Petra Velikogo Nişanı" verildi "İkinci Dünya Savaşı Zaferi'nin 60. Yıl."

2006 yılında bir Rus haham Altın Rozet "Kamu Tanıma" uzattı ve 2014 yılında - "Fazilet" Sipariş.

Berl Lazar ve Çabad

Artık tüm dünya Çabad hareketi olduğunu bilir. Bu gerçeği gizlemek değil, kamu konuşmalarında konuşan ne gerici hale geldi son yıllarda bilgelik, anlayış ve bilgi,, hareketin bazı üyeleri ile Tevrat öğretilerini yaymak amacıyla 18. yüzyılda kurulmuştur. özel insanlar, seçilmiş olanları, kutsal ve tüm diğerleri seçilmesi gerektiğine - Özellikle, onlar Yahudiler iddia etmektedirler. Rus hareketini Lazar Berl açar. yüzüne Çabad barbarlığa ve faşizm ile uymuyor. Yahudilerin durumun iyileştirilmesi maksimize etmek isteyen ederken Hahambaşı ulusların barış içinde bir arada simgeler. Ülkede kendi dindaşlarını Resmi rakamlara olarak okumak daha ev sahipliği emin olduğu gibi o, başka sayımı yapmaya istiyor.

tolerans

Sosyolojideki Bu terim, farklı ideolojilerden ve gümrük toleransı ifade eder. 2012 yılında, Marina Grove Berl Lazar çabaları yakında Rus Gosbiblioteki dalını ortaya Hoşgörü, Merkezi'ni açıldı. Orada işler Schneerson, Chabad son Rebbe ödünç alabilir. Kitap Berel Lazar da Merkezi'nde yerini bulmuştur. kütüphaneyi bütün Ruslar kullanmasına izin. Bu ancak sevinmek olamaz.

Kitap Rusya'nın ana haham olduğunu

anlaşmazlıklar ve Rus toplumunda ret en fazla sayıda olan yazar Berl Lazar bir kitap neden oldu. "Musevi Rusya" - bu yüzden denir. Bu çalışma İbranice yazılmış, ancak tek tek bölümlerin bir Rus çevirisini bulabilirsiniz. Aslında bunlar bazı şeyler, şaşırtabilir. Tabii ki, bu mümkündür yanlış çeviride her şeyi söyledi. Sen orijinal okuyarak öğrenebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.