Entelektüel gelişimiMusevilik

Altı köşeli yıldız: değer. Yahudiliğin sembolleri

Tüm zamanlarda, insanlar sembolizm özel bir ilgi gösterdi. Ve bu din, büyü ya da ortak hobiler bahsediyoruz olsun, o kadar önemli değildir. Ve her zaman özel bir yer altı köşeli yıldız tarafından işgal. Bu karakter değeri net bir şekilde belirlenemez. kültürlerin çeşitli olarak, farklı bir şekilde işlenir.

imajını doğası gereği dile getirildiği gibi antik kez, önemli bir simgesi olmuştur beri Aslında yıldızı. Kişi kaçınılmaz gökyüzüne çizilmiş, bu yüzden mükemmellik, güç, azim ve koruma ile insanları karşılaştırıldı. Titrek ve parlak iridescence aynı zamanda ilgili sembollere tutum üzerinde olumlu etkisi olan bir mucizenin, umut ve rüya işaret etti. Farklı kültürlerde Altı köşeli yıldız kendi özel tanımını aldık. Ama bir şey emin: buna dikkatinizi dikkat etmedi böyle uygarlıklar yoktu.

Davud'un kökeni

ilk 7. yüzyılda keşfedilmiştir beri Davut'un yıldızı, Yahudi kültürüne atıfta hiç şüphe yoktur. MÖ. e. Sidon. o bulunduğu Baskı, kimsenin Yahudi Yehoşua ben Yeshayahu aitti. Sonra sembolü başka tanımlara yoktu, ismi oldu: altı köşeli yıldız. baskı Fotoğraflar günümüze kadar korunmuş. Daha sonra sembol başka bir isim aldı - "Magendavid" ve ayrıca modern zamanlarda bilinen - "Davut Yıldızı". Erken Ortaçağ'da, Kral Davut'un efsanelerle ilk kaynağı oldu. Bu komutan ve savaşta ordusunu savunma sembolü ile kalkan, bu nedenle yalnızca zaferleri getirdi inanılıyordu.

Davud yıldızı ne anlama geldiği hakkında konuşmak, cevapsız ve adımdan başka bir versiyonu edilmemelidir. Haçlılar tarafından ele kenti, geri getirmek için, Mesih kendisini kabul Kudüs'e ordusunu David Alroy, olarak tarif edilir. Onun bir mistik ve büyücü, onun onuruna da oldukça kibirli, sözde yıldız olduğuna inanılıyordu.

On üçüncü yüzyıldan itibaren, yıldız o muska veya Kabalistik metinler kitaplarda, sinagoglara duvarlarında görünür daha popüler hale gelmektedir. Çoğu tarihçi ve araştırmacılar sembolü sonra, bir zemindir onun özelliklerini dönünce de 1354'de, bir süre sonra bulduklarına inanıyor. O zaman Roma İmparatoru Yahudiler'eo özel bir ayrıcalığı kabul, onlar Davut yıldızı ile dekore edilmiş kendi kırmızı bayrak, sahipleri oldu. O zamandan beri, bu sembolün tüm söz Musevi ve Musevi kültürünün çoğunlukla odaklanmıştır.

altı köşeli yıldız anlama

"Altı köşeli yıldız" genelde şeklinde tasvir edilmiştir eşkenar üçgenler aşağıya - Diğer, onların köşe bir baktım ki üst üste. Ayrıca bu rakamlar aynı merkeze sahip. Bazı kültürlerde, bir sembol toplum içinde gözlenir bu inançlarına göre yeniden biçimlendirir. Yıldız, sadece Yahudilerin en geniş dağıtım sahip olduğundan Ancak, bu görüntünün en Yahudilik aittir.

Bir zamanlar bu sembol Nazi gamalı haçı tarihinin geçildiği. Bu sembol olumlu yönde görülen birden fazla örnek verebilirim, ama zaman büyük miktarda Nazizm ile bir sıralamada bir altı köşeli yıldız olduğu için insanların görüşüne göre, bu durumdan etkilenmez.

Aslında, yanlış sembolün en yaygın anlayış. Davud yıldızı ne anlama geldiği hakkında konuşmak, yaygın Yahudiliğin sevk ve din onun varlığı. Günümüzde magendavidom altında bu özgürlük demekti ve bu açıklama. Orada altı köşeli yıldız Yahudilerle eşanlamlı olmuştur tam olarak ne zaman konusunda çeşitli görüşler vardır, ama hepsi aşağı yukarı aynı sonla.

5-6 yüzyılda kimin ulus baskının altında olduğunu Kral David, orada yaşadı. Goliath - onlar en güçlü savaşçı saldırısını geri tutamadım çünkü genellikle kaybolur Yahudilerin düşmanlarına karşı savaşlarda alanlarda. Ama David Hexagram görüntü ile bir kalkan toplayıp, hala onu yendi. Bunun sonucunda, Yahudiler düşman baskısından serbest bırakıldı.

Daha sonra (13. yüzyılda) Yahudiler tekrar heksagram'de ile kesişir. Şimdi, magendavida resmeden etnik bayrağının Roma İmparatoru Charles fanın imparatorluk, hizmet için sadece o zaman kızıl (şimdiki zamanda - mavi) idi. Yine, özgürlük ile ilişkili yıldız elde.

Ve son olarak, o zaman geliştirilen bölgede ve insanoğlunun faaliyetleri önemli bir rol oynamıştır 18. yüzyılda Avrupa, içinde, Yahudi halkının bir sembolü olarak altı köşeli yıldız alır. Böylece, bu durumda, anlayış magendavida değişmez Yahudilerin özgürlüğü ile ilişkilidir.

Davud'un yıldızı çıktı gibi İsrail bayrağı?

Konuşma hangi altı köşeli yıldız bayrak olarak devam edecek olursa, her zaman İsrail anılır. insanlık tarihi boyunca bazı diğer ülkelerde de türünün bu sembol atanan, ama aslında sadece Yahudilikte tedavisinde kök almıştır. altı köşeli yıldız İsrail bayrağı nasıl ortaya çıktığı hakkında çeşitli hipotezler vardır.

Bir versiyona göre, bu sembol eski Mısır ödünç edildi. Mısırlı firavunlar olarak Yahudiler uzun Musa gelip onların kurtarıcı haline olmasaydı peygamber kadar bir köle olmuştu. altı köşeli yıldız antik uygarlığın okültizmden özel bir konuma sahiptir, bu tanrı ile ilgili işaretlerin işareti kullanılmıştır. Onun en yaygın adıyla gerçeği dışında, gerçek bir hikaye - "Davut Yıldızı". Ve işte o görünmüyor karakteri denilen adıdır.

Başka bir sürümü David Yahudi devletinin kurtarıcı ve elinde altı köşeli yıldız şeklinde bir kalkan taşıyan hep ortaya koydu serbest bırakılması için askeri kampanyalar (diğer kaynaklara göre, sembol kalkanı üzerinde çizilmiş) olmasıdır. daha güçlü kuvvetler dışında gözlemcilerin yenilgisinden sonra David'in kalkanı olduğunu izlenim bırakma durumları neden oldu.

Yahudiliğin sembolleri hemen altı köşeli yıldız içermeye başladı vermedi unutulmamalıdır. Bu muhtemelen İsrailliler heksagramın felsefi veya dini bileşene daha yakın ve dekoratif söyledi.

bilmeceler

M.Ö. 7. yüzyılın sembolü kabul edilir. e. Tarihçiler, okültistlere ve culturologists zihinlerini heyecanlandırıyor. Ve tüm çünkü mağara resimlerinde, içinde birçok yazılı kaynaklarda görünen mühürler, amblem ve benzeri unsurların. Bu şimdiye kadar gezegende var olan hemen hemen her medeniyet, her zaman karakterinde kendi ilgi duyup anlamına gelir. o bir sır nedir?

Yok culturologists hala altı köşeli yıldız ile ilgili tüm yeni gerçekler, daha çözülmemiş gizemleri açmak, bu konunun yakından yaklaştı değil. Bir yandan, Davut Yıldızı sadece pozitif bir rol oynar mitolojiden geçmiş veriler veya bilgiler, bir sürü vardır. Örneğin, Solomon karşılık gelen görüntü mührü ile yüzüğü. Bununla beraber, bütün iyi teşebbüslerde ona yardım ruhları çağırdı.

Veya David hikayesi, içinde de Hexagram görüntü ile kalkan yardımı ile Goliath yendi. O zamandan beri, Yahudi askeri lideri sadece tüm ulusun kahraman, ama bir kurtarıcı oldu. Bu noktada birden fazla yüz yıl zaten geçmişse gelen, bütün Yahudiler hala iblisleri karşı koruyucu bir sembolü olarak saygı olmasına rağmen taşıyoruz muska ve tılsımlar görüntülerle.

Ama heksagram'de ile ilişkili kesinlikle zıt hikaye vardır. Sık sık Nazi gamalı haçı olan, bu kadar çok insan buna karşı olduğu görülmektedir. Aslında, o korkunç zamanın tarihsel olaylar onun katılımı çok sınırlı oldu. insanların kamplarında biz deneyler yaptılar ve bazı deneyler sonrasında, bazı etiketli. Bu deneysel alnına sarı rengin Hexagram görüntünün vasıtasıyla yapıldı. Bu durum zaten "temiz" insanlar üzerinde deneyler yapmışlardır kimseler ayırt etmek Nazileri sağladı.

Bu nedenle, her yerde altı köşeli yıldız özellikli, değeri her zaman pozitif veya negatif olduğunu. Bir orta yol yalnızca bazı kültürlerde bir sembol olarak kaplar ve bu bir bütün olarak bir altı köşeli yıldız olarak kabul edilmez çünkü sadece, ve bireysel görüntü (örneğin, üçgenler çizgi).

mistisizm

kadarıyla, modern tarihin bilinen büyü ve okült, her zaman mevcut altı köşeli yıldız olmuştur. Onun büyük bir değer ritüelleri için değil, aynı zamanda benzerleri, muskalar, tılsımlar, muska oluşturmak kitapları büyü, ve sadece. üçgenlerin üç tarafı sihirli ortanca meselesi, ruh ve doğa (- uzayda bilim de aynı) temsil etti. Böylece, üç bileşenlerine değerini bölebilirsiniz:

  1. Zihin ya bilinç, enerji oluşturulması sorumlu bir unsur.
  2. Madde (medyan doğa, boşluk). Occultists evrende uyum dağıtılır kozmik madde, bir tür olarak konuyu değerlendirmiştir. Bu nedenle, hiç var tüm güvenliğinden sorumlu eleman.
  3. Fiziksel madde. oldukça yoğun olduğu için, yavaş yavaş karanlık olur, güneşin ışığını geçmesine olmaktan çıkar. Bu nedenle, bu eleman imha enerji sorumludur.

Yukarıdaki dayanarak, altı köşeli yıldız bazı dinlerde değil, aynı zamanda bugüne kadar popülerlik kaybetmemiş büyülü öğretileri, içinde sadece özel bir yere sahip olduğu sonucuna varabiliriz. Bu karakterin Çünkü herhangi bir olay ile açıklanabilir. Hexagram görüntü ile Büyülü muskalar geçmiş ve şimdiki occultists geleceği açıldı.

maskotlar

her zaman Altı köşeli yıldız güçlü koruma aslında aşılmaz kişileştirilmiş. Bu nedenle, şu ana kadar genellikle muska ve tılsımlar oluşturmak için kullanılır. David onun görüntüsü ile bir kalkan kullanarak Goliath mağlup olarak Ortaçağ'dan beri hexagramı ile takılar, bıçaklı silahların güçlü savunucuları düşündü.

Daha sonra koğuşta katma değer kazanmıştır. Onlar ateş ve düşmanın ani saldırılara karşı korundu inanılıyordu. Zamanla, bu özellik önemini yitirdiği, ancak daha fazla oldu. 16. yüzyılda doğru, kötü ruhlardan korumak için kullanılan tılsımlar üzerinde Davud yıldızı altı işaret etti.

Neyse, herhangi bir malzeme nesne kötülük için ve iyi hem hizmet edebilir kendi enerjisini vardır. Ancak sadece zaman içinde test edilmiş değildir işaretler ve semboller vardır, ama aynı zamanda alışılmış yardımcıları statüsüne kavuşmuştur. Binlerce yıldır hepsi halklar ve kültürler ilgilenen çünkü gerçekten magendavid olduğunu.

Neden Hıristiyanlıkta altı köşeli yıldız kötü ruhlar sembolü olarak algılanmaktadır?

Ortodoksluk "Davut Yıldızı" çok iyi bir üne değil. Hıristiyanlar olumsuz algıladıkları bir din - eski çağlardan heksagram Yahudiliğin sembolü olarak kabul edildi gerçeği.

Ama onun kötü tutum başka bir açıklaması yoktur. Aslında Yahudilik özellikle önem yıldızlarda sadece 6 gün (6 son rakamları) oldu olmasıdır olması ve Mesih yedinci gelir. Hıristiyan inancına, İsa yeryüzünü ziyaret etti, bu nedenle yedinci gün geldi. Yahudilikte ise, sadece bekleniyor. Sonuç olarak, Hıristiyanlar alakasız olarak karakterini algılamaktadır.

din Semboller ve tüm okumak gerekir. Bu nedenle tüm Ortodoks altı köşeli yıldız olumsuz tutuma sahip bu kesin diyemeyiz. Ayrıca, birçok din adamları bile o canavarın sayısının değeri vermek reddetti.

iyi ya da kötü - Altı köşeli yıldız?

Pek çok kültür Davut yıldızı gibi karakterlere olumsuz muamele hiç. olumsuz yönde açıklanan şeklin görüntü ile Fotoğraf, sadece eskatolojik yorumlardan bulunur. Bu dini doktrin canavarın sayısı ile karşılaştırır karakter. Bu 6 köşeleri, 6 küçük üçgenler ve altıgen içinde 6 tarafı vardır.

Kalp seviyesinde bulunan insan çakra sembolü ile karşılaştırıldığında Hintliler, yani yoga ve tantra. Sevginin, şefkatin ve bağlılık sorumludur. kara - aşağıya doğru üçgen yukarı gökyüzü anlamına gelir. Buna göre, bu durumda evren altı köşeli yıldız odaklı olmasıdır. sembolün değeri sürekli manevi ve cinsel bileşenler arasında kalmış bir adamın özünü ifade eder.

Ne zaman ilk simyacılar, onlar da hexagramı ilgilenen ve sonsuz yaşam veren, Felsefe taşı yardımıyla tasvir. Masonlar büyük bilgelik ile karşılaştırıldığında karakter, aslında, onlar çalıştı, hangi için. Neyse, her biri için bir şey onu altı köşeli yıldız karşılaştırıldı.

Farklı kültürlerde değeri

Altı köşeli yıldız sadece ezoterik veya dini önemi olduğunu. Birçok medeniyetlerin güzel görünmesi, çeşitli alanlarda kullanmış. Örneğin, on dördüncü yüzyıldan, onların üstün başarıları için ödül olarak kullanıldı. Üstelik bazı modern askeri birlikler hala özel onur işareti olarak Davud yıldızı taktı.

Ama, tabii ki, bir altı köşeli yıldız vardır dini ya gizli bileşeni hariç tutamazsınız. Hıristiyan niyetle Onun değeri benzersiz denilen edilemez. Bir yandan, Ortodoks çünkü köşeleri, kenarları ve diğer On 666 arasında üçgenler figürü sayısının, bunu sevmiyorum - İsa doğduğu evin için yol gösteren bir altı köşeli yıldız. Ama geleneksel ortodoks görüş Rab insanlar için dünyanın yaratılış 6 gün çalıştı ne odaklanmıştır, yedinci yıl girer. Bu nedenle, erken Hıristiyanlık o karakter Mesih zaten yeryüzüne inmesi çünkü o, bugün olduğundan daha önemliydi.

Doğu kültürleri de karakteri pes etmedi. Tibet'te, örneğin, 6 heceleri en önemli Budist dualar demektir. Hindu kültürü bir bütün olarak bir yıldız değil, ama sadece onun üçgenler. Onlar Kali ve Shiva, ya da dünyanın yıkım ve yaratılmasını temsil eder. Böylece, Doğu gelenek bir denge, dünyada ve / veya belirli bir kişi de iyi ve kötü arasındaki kaçınılmaz ve sürekli bir mücadele olarak altı köşeli yıldız sembolü algılamaktadır.

Masonlukta ayrıca magendavid karşılıyor ancak bu toplumun üyeleri daha tercih pentagramı vermek - Süleyman'ın mührü. Hexagram görüntü ile herhangi küçük üçgeni kaldırırsanız Süleyman Davud'un oğlu ve, bir olsun inanılmaktadır beş köşeli yıldız. Bu nedenle, Masonlar hala Solomon, o ruhları ve hayaletleri komuta beş köşeli yıldız ile tutucu yüzük, babası olarak onurlandırarak, dolaylı magendavidom ile ilişkilidir, ancak.

Teozofi yorumlama okült yanı sıra, evrenin mükemmellik üzerinde odaklanmıştır. İki üçgenler (2 - kadınların sayısı), üç tarafı ve her açısı (3 - erkeklerin sayısı) mümkün evreni, aynı zamanda yüksek bir değer açıklıyor karakteri kendisi sadece idealize kolaylaştırır.

bir daire içinde Altı köşeli yıldız geleneksel magendavidom için hemen ortaya çıktı. Ancak, onun en yaygın o sadece astroloji alınan kullandı. Yani belirli bir sembolün içinde Zodyak'ın tüm belirtilerini tasvir.

Genel olarak, her kültür mutlaka binalara yazıları, muska veya gravür kullanmış zamanki gibi, Davud yıldızı buluştu tam olarak ne zaman ve nerede söylemek mümkün değildir.

Farklı kültürlerde Görüntü sembolü

Oldukça sık, dinin çeşitli semboller, özde aynı, ancak farklı şekillerde temsil edilir. Örneğin Kabalistler siyah ve beyaz iki üçgen şeklinde bir heksagramı çizin. Onlar ruh ve madde temsil eder. her bir çizginin veya altıgen değeri bir, merkezinde oluşturulur.

kendi kuyruğunu yutan bir yılan şeklinde çizilen altı köşeli yıldız - Hatta bir kültürde Kabalistler benzer bir karakter buldum. Görüntü dairesinin içindedir. Bu durumda, sembol devirlerinin üç tanrıları ve yaşları temsil eder. Batı'da Kabalistler üçgenin üst kesti ve onlar Mısır piramitleri benzer.

Musevi kültüründe heksagramın mükemmel görüntü, burada bir birleştirici merkezi ile, aşağı yukarı bakacak ve üçgenler. birlikte alındığında ek tonları veya kavşak, onlar tam bir resim temsil eder. Yahudilerin o Davud'un bir semboldür dışında ayrıca ayrı hatların belirli yorumların yoktur. Musevi Hexagram görüntü ile Fotoğraf İsrail bayrağına görülebilir. Avrupa belirli bir devletin sembolü olarak kabul etmedi önce arada, yıldız aslen Yahudi kültürünü eşlik etti olmasına rağmen, Yahudiler, o on sekizinci yüzyılda sadece oldu işaretini kabul etti.

yöntemler imajını aşağıdaki tabloda farklı kültürlerde altı köşeli yıldız ve onun değerlerini özetlemek gerekirse.

Farklı kültürlerde Hexagram kullanımı
Kültür / Din sembolü tarafından canlandırılan gibi değer
Musevilik standart resim özgürlük sembolü
kabala kendi kuyruğunu ısıran yılan. Görüntüler, bir daire içinde yer almaktadır ışıkla karanlığın, manevi ve maddi değerler arasındaki insanın içinde ebedi mücadelenin sembolü
eskatologya yıldızın içinde Beast Lucifer sembolü 666
gizli güçlere inanç İki iç içe üçgenler Evrenin mükemmel sembolü
simya Burada, her şeyden önce, bir beşgen, merkezde oluşturmak üzere. O Felsefe Taşı sembolü haline geldi ölümsüzlüğün sembolü
astroloji bir daire içinde Heksagramı zodyak sembolü
erken Hristiyanlık standart resim Noel sembolü
farmasonluk standart resim bilgelik sembolü

Böylece, altı köşeli yıldız tam olarak ne söylemek mümkün değildir. En kültürlerde, madde ve ruh, bir ilah, dişil ve eril temsil iyi bir semboldür. Ama aynı zamanda bu tür canavarın sayısı olarak altı köşeli yıldız seçenekleri, olumsuz yorumlama vardır. En yaygın tanım verirsek, Davut Yıldızı daima özgürlük sembolü olduğu gibi, bir zamanlar Roma İmparatoru magendavidom ile kendi bayrağı vererek Yahudi ulusunun kurtuluşu başlattı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.