FormasyonDiller

Rusça diyalog ve monolog nedir

Bu makale cevaplar soru: "Ne is diyalog ve monolog?". Bu hediyeler özellikleri bu iki yöntem arasında konuşma, tanım, varyasyonlar her birinin onları, noktalama ve diğer özellikler. Bizim makale, yeni bir şey öğrenmek için, aralarındaki farklılıkları anlamak için ayrıntılı olarak size mümkün olduğunca çok yardımcı olacağını umuyoruz.

Diyalog: tanım

Diyalog - bu aralarındaki konuşmada alışverişinde oluşur, iki veya daha fazla kişi arasında bir konuşma vardır konuşmasının bir biçimidir. diyalogsal birlik denilen diyalog ana ünite - birkaç münferit kopyaları birinde birleştiren bir olgu (anlamlı), öncekine ilgili ve ona bağlıdır her bir sonraki hangi ifadeleri, görüşler, alışverişi olmasıdır.

diyalojik birlik varlığı farklı kopyaları (yayılmasını, hikaye, muhalefet rızasını, konuşma görgü soru-cevap formülü ekleyin) bağlantısı ile açıklanabilir.

Bazen mayıs exist nedeniyle tablolar, hangi değildir bir reaksiyon için önceki kopya muhatap, ancak genel durum konuşma hangi konuşan katılımcı sorar bir soru daha:

- Size göre diyalog ve monolog nedir?

- Ne düşünüyorsunuz?

tabloların doğası, (onunla rağmen mevcut, konuşma yer almaz) öncelikle onların sözel taktik ve strateji, onların konuşma kültürü, "potansiyel bir dinleyici" olma faktörü ile konuşmanın kişilikleri üzerinde, çeşitli faktörlere üzerine resmiyet derecesini bağlı olabilir ortamı, iletişim gerçekleşir.

etkileşim türleri

çoğaltma kod özellikleri ve üzerinde çağrısında ilişkiler katılımcıları etkilediği, yani etkileşim, tür. başlıca türleri üç şunlardır: ko-bağımlılık ve eşitlik. Derecesi resmiyeti bağlıdır.Agregasyon ortamı sohbet kontrolü onun konuşma ve dil uyum gereksinimleri ve standartları.

diyalog yapısı

- Nihayet ana kısmını ve - bitmeyen ilk önce tonlama, gider: Rusça dil diyalog her zaman en türlerinde belli yapısı aynı kalır sahiptir. Entonasyon konuşma görgü (Merhaba, Vasily Vladimiroviç!) Ya da ilk soru sözler (Saat kaç?) Birçok formüllerden biri, yanı sıra bir kopyası-yargı olabilir (Büyük hava bugün!).

Açık bir alt sınır olabilir çünkü diyalog uzunluğu, teorik olarak sonsuz olabileceği unutulmamalıdır. Hemen hemen her diyalog Rus dili ve burada, kapsadığı diyalojik birliklerden artırarak uzatılabilir. Ancak, uygulamada bu diyalojik sonla (konuşma görgü ifade (Elveda!), Bir rıza kopyasını (şüphesiz!) Ya çoğaltma-yanıtını) sahiptir.

diyalog Özellikleri

Diyalog - bu birincil olduğunu iletişimin doğal bir formu var. Bu nedenle, içinde konuşan bu formu en yaygın olduğu. Ama (yukarıda verildi tanımı olan) diyalog da, gazetecilik bilimsel ve resmi iş dilinde mevcuttur.

Birincil iletişimin şekli, kendiliğinden sözlü etkileşim hazırlıksız bir şeklidir. Bu, geliştirme sırasında diyalog teması rasgele faktörlerin etkisi altında değişebilir hangi konuşulan dil, öncelikle uygulanır. Ancak, kopyaları (öncelikle sorunları), (bu benzer dünyanın Rus dili ve diğer diller) diyalog geliştirme ve inşaat ön hazırlık olarak, gazetecilik bilimsel ve resmi olarak iş konuşmada vakaların büyük çoğunluğunda olduğu gibi, kendiliğinden olacak reaksiyon çoğaltma muhatap olacak öngörülemeyen ve bilinmeyen.

En net bir şekilde konuşma şeklinde olarak anılacaktır prensibi, tezahür "tasarruf sözlü anlatım evrensel ilkesi." Bu da, sözel nedeni sözlü anlatım iletişim eksikliği sözel olmayan yollarla çeşitli dolgu demektir Belirli bir durumda katılımcılar sözlü yürütmem olduğu anlamına gelir. Bunlar sözel olmayan formları yüz ifadeleri, tonlama dahil mimik ve vücut hareketleri.

diyalog geçtiği Koşullar

bir yandan bir diyalog ortaya çıkması için, üye paylaşılacak bilgilerin orijinal ortak temel ihtiyaç, diğer yandan, sözlü etkileşim katılımcıların bilgisine minimum fark olması gereklidir. Aksi halde diyalog ters olacağı anlamına gelir konuşmanın konu hakkında birbirlerine ilgili bilgileri geçmek mümkün olmayacaktır. Bu konuşmanın belirli bir formunun verimliliği üzerine uninformative olumsuz etkisidir. Onlar bir diyalog başlatmak ve bunu geliştirmek için bir arzu varsa Böyle bir faktör değildir, sadece katılımcıların düşük sesli konuşma yetkinliği de, aynı zamanda görünebilir.

Ehtiketnye formları denilen konuşma görgü tek bir formu var olduğu Dialog, diğer bir deyişle, bu bilgilendirici değil, resmi bir anlayışı var. Bu durumda, bilgi almak için gerek veya arzu katılımcı olmakla diyalog kendisi resmen (halka açık yerlerde bir toplantıda, örneğin) bazı durumlarda kabul edilir

- Merhaba!

- Merhaba!

- Nasılsın?

- Tamam, teşekkürler. Ya sen?

- Sorun değil, ben yavaş yavaş çalışır.

- Eh, şimdiye kadar, mutlu!

- Hoşçakal!

olay diyalog için vazgeçilmez bir koşul yeni bilgiler iletişim için ihtiyaç olduğundan emin olmak için. Bu faktör, üyeleri arasında bilgi ve öğretiye sahip potansiyel bir boşluk sonucudur.

tipleri iletişim

İş konuşma, tüketici diyalog ve görüşmeler: amaç ve hedefleri, muhataplarının rolleri ve iletişim durumun diyalog aşağıdaki türlerde göre.

gündelik diyalog ayırt edici özellikleri - hedeflerin konu, plansız, eksikliği ve herhangi bir kararına gerek, tartışma çeşitli konularda, kişilik ifadesi, yaygın olarak kullanılan sözsüz (sözsüz) iletişim araçları ve teknikleri, olası sapma konuşma tarzı.

İş görüşmesi - Çok kişilerarası karakteri taşıyan konuşma, iki taraf arasında ağırlıklı bir diyalog. Bu durumda, çeşitli teknikler ve birbirlerine sözlü ve sözsüz etkisi katılımcıların yöntem vardır. İş görüşmesi, her ne kadar bu is her zaman belirli bir konu, bir kişilik odaklı (aynı zıt etmek, örneğin, üzerinde iş görüşmeleri) ve esas olarak aralarında üyelerinin aynı firması.

Röportaj - kimlik kamu çıkarı olan biriyle iletişim ortamları temsilcisi. Onun ayırt edici özelliği - dvuadresnost, alıcıya direkt adresi ile (mülakatı yapan) Görüşmeci gelecek okuyucuların kendi algı özelliklerine öncelikle sayma, özel tiyatro konuşmaları kurar yani.

diyaloğa Noktalama

Çok basit tema - Rusça Yazım diyaloglar. çoğaltma hoparlörler örneğin bir çizgi yazılır bunların her önüne yeni bir paragraf, başlatırsanız:

- diyalog ve monolog nedir?

- Bunlar iki biçimi konuşma.

- Ve onlar birbirinden nasıl farklı?

- Sayı katılımcıları.

çoğaltma seçimi bir kişiye ait olmadan giderseniz, bunların her tırnak içinde olmak ve bir tire sonraki ayrılmış olacaktır. Örneğin: "diyalog ve monolog nedir?" - "konuşma şekilleri." - "Yardım için teşekkürler!".

Eğer bir sonraki çizgi atlanırsa önce, kelimelerin ardından yazarın ifadelerine sonra: "Nasılsın" - Maria Petrovna istedi. "Hiçbir şey, yavaş yavaş", - Igor Olegovich söyledi.

Bu basit kuralları bilerek ve pratikte bunları uygulamak, her zaman iyi bir diyalog yazabilir.

Monolog: Tanım

Monologue zaman göreceli uzunluğu (anlam ve söyleyiş yapısını temsil eden, ilgili hacim olarak farklı parçadan oluşmaktadır) ve çeşitliliği ve farklı kelime zenginliği. kendiliğinden gelişimi sırasında değişebilir Çok farklı konular monolog.

monolog Formlar

Kabul monologlardan iki temel türde sağlarlar.

- oral ve kamu adli konuşmada bilimsel ağızdan (bir rapor veya akademik ders Örnek): Dinleyici yönelik kasıtlı bilinçli mesajların ve itirazlar sürecidir 1. monologları, ağırlıklı olarak ağız kitabın konuşmada kullanılır. En büyük gelişme konuşma sanatında bir monolog oldu.

2. Monologue sadece kelime olarak, bu dinleyici doğrultusundaki ve kendilerine değildir. Konuşmanın Bu tür "iç monolog" denir. Bu is not tasarlanmış denemek için ikna yanıt bağımsız bir.

çoktur örnekleri monologuna, kendiliğinden ve hazırlıksız (çoğu durumda günlük konuşma kullanılır) yanı sıra, önceden planlanmış gibi hazırlanan her ikisi de olabilir.

Türleri hedeflere monologa

bilgilendirme konuşması, ikna ve motive: deyimi amaçlarından hiç göre, üç ana tipi vardır.

bilginin temel amacı - bilgi aktarımı. Bu durumda konuşan öncelikle entelektüel ve dikkate bilişsel yetilerinin metin dinleyicilerin algı.

bilgilendirme monolog çeşitli çeşitli konuşmalar, raporlar, konferanslar, raporlar, mesajlardır.

İkna edici monolog duygu ve dinleyicinin duygularına öncelikle yönetti. her şeyden önce dikkate ikincisi duyarlılığını almak konuşan. Konuşmanın çeşitli şunlardır: şenlikli, tebrik, elveda.

(Örnekler - politik konuşma, bizim zaman çok popüler) monolog uyaran öncelikle farklı eylemler yapmalarını teşvik etmeyi amaçlayan peşine düşer. Bu içerir: Bir protesto konuşma, politik konuşma, bir konuşma, bir harekete geçirme ifadesi.

monoloğa birleşik bir şekilde

yapıda monologue adam fonksiyonlu semantik veya türe göre ve biçimsel kimliğine bağlı olan bir bileşik şekildir. türler ve üslup monolog Çeşit şu şunlardır: oratorical konuşma, resmi iş ve Rus diline sanatsal monolog, hem de diğer türleri. Fonksiyonel anlamsal olarak anlatım açıklamasına, bağımsız değişken içerir.

Monologları formalite ve hazırlık derecesi farklıdır. Örneğin, hitabet konuşma - kesinlikle resmi bir ortamda telaffuz önceden planlanmış ve hazırlanmış monolog zaman. Ama bir dereceye kadar bir diyalog haline daima eğilimindedir konuşma yapay biçimidir. Bu nedenle, herhangi bir monolog çeşitli araçlar dialogization sahiptir. Bunlar, örneğin, retorik sorular, itirazları, konuşma ve diğerlerinin soru-cevap formunu içerir. Diğer bir deyişle, bu, onun hedef, kaynağın sesi söylediği konuşma aktivitesini arttırmak onun reaksiyona neden arzusu hakkında söylenen hepsi bu.

monolog, ana parçanın ve sonuç (ki hoparlör yaptığı konuşma sonuçlarını getirir) (konuşmanın konu konuşmacı tarafından tanımlanan) giriş farklıdır.

Sonuç

konuların birliğin katılan sayısında birbirinden farklı konuşma iki ana formlar vardır - Bu durumda, monolog ve diyalog olduğu not edilebilir. anlatıcı tek bir kişi olduğu detaylı bir açıklama, - diyalog katılımcıları ve monoloğuna arasındaki görüş ve fikir alışverişi için bir yol olarak, birincil ve doğal şeklidir. Nasıl ikincisi temeli daima olmasına rağmen monolog ve diyalog temelli konuşma, sözlü ve yazılı olarak mevcut bir monolog, bu diyalojik - Oral formun temeli.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.