FormasyonÖykü

Rus kaşifler ve 19. yüzyıl yolcuları. Başlıca coğrafi keşifler

Rus kaşifler ve 19. yüzyılın gezginler bilimin sadece Rus değil, aynı zamanda yabancı, dünyanın malı oldu seçkin keşifler bir dizi yaptı. Buna ek olarak, yerel bilginin gelişmesine önemli bir katkı yapmış ve deniz araştırma geliştirme için yeni personel yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla bir çok yaptık.

önkoşullar

bu yüzyılda yeni ticaret yolları ve diğer ülkelerle Rusya ilişkilerini desteklemek için fırsat aramak için ihtiyaç sermiştir büyük nedeni Rus kaşifler ve 19. yüzyıl gezginler keşiflerini taşıdı. XVIII sonunda - erken XIX yüzyılın ülkemiz nihayet bir dünya gücü olarak uluslararası arenadaki durumunu pekiştirdi. Doğal olarak, bu yeni hüküm denizler, adalar ve limanlar, gemiler ve yabancı ülke ile ticaretin yapımı için okyanusun kıyılarında yeni çalışmalar gerekli jeopolitik boşluk, genişledi.

Baltık ve Siyah: yetenekli denizci ülkemizde iki denizlere erişimi olan çok seferde sadece olduğu gibi Rus kaşifler ve 19. yüzyıl yolcuları gerçekleşti. Ve bu tesadüf değil. Bu deniz araştırmaları için yeni fırsatlar açtı ve filoları, genel olarak denizcilik işleri yapımı ve gelişmesine hız kazandırdı. Kabul yüzyıl Rus kaşifler ve 19. yüzyılın seyahat ilk yıllarda büyük ölçüde Rus coğrafi bilim zenginleştirilmiş üstün araştırma bir dizi yürütülen olması şaşırtıcı değildir.

Plan, dünya seferi

Bu proje sonunda XVIII yüzyılda ülkemizde başarılı askeri operasyonlar kısmen sayesinde mümkün oldu. O zaman, Rusya tabii ki, denizciliği teşvik etmekti, Karadeniz, içinde filosunu inşa etmeye fırsatım oldu. Şu anda Rus denizciler ciddi elverişli ticaret yollarını yatıyordu aslında yansıtmak için. Bu daha ülkemizde Kuzey Amerika Alaska tutulduğu gerçeği ile kolaylaştırılır. o da gerekli olduğu için kalıcı ilişkiler sürdürmek ve ekonomik işbirliğini geliştirmek için.

EĞER XVIII yüzyılda Kruzenshtern, o dünyanın sefer için bir plan sundu. Ancak, o reddedildi zaman. Ama sadece birkaç yıl Alexander I hükümdarlığı sonra, Rus hükümeti sunulan planın bir ilgi göstermiştir. O onayı aldı.

eğitim

EĞER Kruzenshtern asil bir aileden geliyordu. O Kronstadt'taki kolordu okudu ve iyi kendilerini kanıtlamış olan süre müridi olan İsveç'in karşı savaşta yer aldı. Bundan sonra kendisinin mükemmel bir eğitim almış İngiltere'ye eğitim için gönderildi. Rusya'ya döndükten sonra o dünyanın sefer için bir plan sundu. dikkatle onun için hazırlanmış onayını aldıktan sonra, o en iyi donanıma ve donanımlı gemilerin satın aldı.

Bu durumda onun en yakın yardımcısı arkadaşı Yuriy Fodorovich Lisyansky oldu. Onunla o geri Cadet Corps arkadaş. Ayrıca her 1788-1790 yıllık Rus-İsveç Savaşı sırasında yetenekli bir deniz subayı olarak kendini kanıtlamıştır. Zaten "Neva" ve "Umut" adı altında yakında iki gemi kitted. ücretlendirmenizin, Nikolai Rezanov, ünlü rock operası ile ünlü yaptı sayın. sefer 1803 yılında yelken. Bunun amacı araştırmak ve yeni ticaret Çin'e Rusya'dan yolları ve Kuzey Amerika topraklarının sahil açma olasılığını araştırmak oldu.

yüzme

Rus kaşifler Cape Horn yuvarlak ve Pasifik Okyanusu çıktım, bölünür. Yuriy Fodorovich Lisyansky Novo-Arkhangelsk yakalanan Kızılderililer ticaret Rus şehri kurtarıldı Kuzey Amerika kıyılarında, gemisini açtı. Bu yolculuk sırasında o da Güney Afrika etrafında gezinti yelkenli geminin tarihinde ilk kez düzenlenen.

gemi "Umut" Japon denizinde Kruzenshtern yelken açtığı tarafından yol açtı. Bu araştırmacının liyakat o iyice Sahalin Adası'nın kıyıları araştırılmış ve haritaya önemli değişiklikler yapılmış olmasıdır. Ancak, ana gezinin amacı uzun Pasifik Filosunun ilgilenen liderlik olmuştur ne, Amur Nehri ağzını ortaya çıkarmaktır. Kruzenshtern Amur haliç, o zaman, Kamçatka kıyıları keşfetmek girmiş onun vatan döndü.

bilime Kruzenshtern katkısı

Rus kaşifler gelişmenin küresel düzeye getirerek anlamlı Rus coğrafi bilimi gelişmiş var. Bu sefer halkın dikkatini çekti. seyahat sona erdikten sonra hem araştırmanın sonuçları sunuldu hangi kitaplar yazdı. Kruzenshtern "Around the World" yayınlandı ama özel önem atlas hidrografik uygulamalarla onları serbest bırakılır. O, harita üzerinde birçok beyaz lekeler dolu deniz ve okyanusların değerli bir çalışma vardı. Bu nedenle, bu öğrenilen ve su sıcaklığının, su akımlarının, gelgit basıncıdır.

Açık hava etkinlikleri

Onun daha sonraki kariyeri yakından o ilk müfettiş tanımlandı Deniz Kuvvetlerinden ile bağlantılı olmuştur. Daha sonra, öğretim vardı ve sonra hepsini yöneldi. Onun girişimiyle, Yüksek Görevlisi Classes göre. Gelecekte, onlar Donanma Akademisi değiştirdi. Kruzenshtern eğitim sürecinde yeni disiplinler tanıttı. Bu büyük ölçüde öğretim denizciliklerini kalitesini arttırmıştır.

Buna ek olarak, o başka önemli araştırmacı O. Kotzebue planlarını kolaylaştırmak için özellikle diğer seferler düzenlemek için yardımcı oldu. Krusenstern biri Rusya'da değil, aynı zamanda bilim dünyasında sadece bir lider konumunu işgal kaderinde ünlü Rus Coğrafya Cemiyeti, yaratılması katıldı. coğrafyanın gelişimi için özellikle önemli olan "Atlas Güney Denizi" Onları serbest bırakmışlardı.

Yeni bir seferin hazırlanması

Onun yolculuğu güney enlemlerde kapsamlı bir çalışmada ısrar sonra birkaç yıl Kruzenshtern. İki gemilerin her birinin Kuzey ve Güney kutupları iki gezi donatmak için önerdi. Bundan önce navigatöre J. Cook neredeyse Antarktika yakın geldi, ama o buz üzerinde gitmek önlendi. Ardından ünlü gezgin altıncı kıta yok veya ona erişilemez durumda ya önerdi.

1819 yılında Rus hükümeti yüzme için yeni bir filo kıyafeti karar verdi. Faddey Faddeevich Bellinsgauzen, bir takım gecikmeler onun müdürü atandı sonra. "Barış" ve "Doğu": Bu iki gemi inşasına karar verildi. İlk Rus bilim adamları planı tasarlamıştır. O dayanıklı ve su geçirmez. o, yeni model yeniden inşa etmek ve tamir için hiçbir zaman vardı böylece Ancak, İngiltere'de yerleşik ikinci, daha az stabil idi. Hazırlık ve inşaat iki gemilerin tutarsızlık şikayetçi Mikhail Lazarev'in açtı.

Seyahat güney

Yeni seferi 1819'da yola çıktık. O Brezilya ulaştı ve anakaraya süpürgelik, adaları Sandvicheskim gitti. Antarktika - Ocak 1820 yılında Rus keşif altıncı kıta keşfetti. manevralar sırasında keşfedilen ve birçok Adaları nitelendirildi etrafında. En önemli keşifler gerekli kıyıları açıklamasını yanı sıra yeni kıtada görülen hayvanların çizimler yapmak için Peter I, Alexander I. Coast bir ada çağrılabilir arasında, Faddey Faddeevich Bellinsgauzen geri kalkmıştı.

Sefer boyunca Antarktika saptanmasına ek olarak diğer buluşlar yapılmıştır. bunun için ayrı bir adalar var - Örneğin, katılımcılar Dünya Sandviç bulundu. Buna ek olarak, Güney Georgia adasında tanımladı. Özel önem yeni kıtanın açıklamalardır. , gemisiyle Mikhail Lazarev arazinin iyi izleme fırsatı vardı, bu yüzden bulgular bilime büyük önem taşırlar.

keşifleri Anlamı

1819-1821 yıllık Sefer ulusal ve dünya coğrafyası için büyük önem taşıyordu. Yeni, altıncı kıtasının Açılış Dünya'nın coğrafyası fikrini çevirdi. Her iki yolcuları saten uygulaması ve gerekli talimatları ile iki ciltlik kendi çalışmasının sonuçlarını yayınlamıştır. Yolculuk sırasında o, yaklaşık otuz adaları tarif Antarktika ve yaban hayatı türlerinin muhteşem çizimleri yapılmıştır. Buna ek olarak, yolculuk sonucu Kazan Üniversitesi'nde tutulur eşsiz etnografik koleksiyon toplandı.

faaliyetlerin devamının

Bellingshausen sonradan onun donanma kariyerini sürdürdü. O Baltık Filosu komuta, 1828-1829 Rus-Türk savaşına katılan ve daha sonra Kronstad'in vali atandı. yaptığı hizmetlerden tanınması bir işareti coğrafi özellikleri bir dizi almıştır olması. İlk olarak, Pasifik Okyanusu'nda deniz bahsetmeliyiz.

Lazarev da Antarktika'ya yaptığı meşhur yolculuğunda sonra attı. Kendisinin başarılı ve yönetilen hangi kaçakçı Rus Amerika Koruma kıyılarına seferin komutanlığına getirildi. Daha sonra Karadeniz Filosu komuta katılan Navarin Savaşı o birçok ödül kazandıran. Yani, Rusya'nın büyük bir kaşifler de coğrafyanın gelişimine olağanüstü katkılarda.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.