FormasyonÖykü

Rusya'nın toplam alanı. Kırım ile Rusya'nın toplam alanı

Ruslar haklı onlar boyutunda dünyanın en büyük ülkede yaşamak olduğunu iddia edemez. 2014 yılı başında Rusya'nın alanı yaklaşık 17 125000 olarak gerçekleşti. Kare kilometrelik ikinci bir yer kaplar Kanada, içinde ikiden katı olduğunu. Ve devletimizin bu kadar büyük bir alanda yüzyıllar boyunca kademeli olarak oluşmuştur. Her şey Konstantinopolis İskandinavya'dan ticaret güzergahı boyunca ortaya çıkan küçük yerleşim zinciri ile başladı ( "Vikingler Yunanlılara") büyük şehirlerde ile - Novgorod ve Kiev. o zaman Rusya'nın Alan şehirler son derece küçüktü.

Rusya ise siyasi ve ekonomik ilişkilerin başlıca Avrupa üzerinde odaklanırken, ancak devlet gelmeden Slav kabileleri ile karışık Rus ethnosun temel oluşturmak üzere başlatılan, nispeten küçük Fin-Ugor halkları, orada yaşamış olarak, kuzeydoğuda genişletmek zorunda kaldı. Batıda aynı Avrupa ülkeleri, lay nüfus yoğunluğu oldukça yüksek oldu.

Rusya, modern Suudi Arabistan üzerinde yükselmekteydi

Vyatichi - 10-12 inci yüzyıllarda Slavlar aktif keşfetmek ve Novgorod krivichi gelen ve güneybatıdan hareket etmeye başladı Oka ve Volga arasındaki toprakları başladı. Hazar Denizi'ne dökülen Volga, günü, yeni bir ticaret güzergahı ve kuzey-doğu, yeni alışveriş merkezleri kurdu (Ryazan, Suzdal, Yaroslavl, Vladimir ve diğerleri.).

12. yüzyıl Rus alanının sonuna (Rus) tarafından 2,5 milyon metrekare oldu. M. kilometre. Ancak, önümüzdeki birkaç asır 13-15 inci yüzyıllar olarak, Rusya küçük beylikler halinde bir ayrışmayı ve Moğol-Tatar kuvvetlerinin fethi, Polonya-Litvanya orduları uğramıştır toprak kazancı olumsuz idi. Şu anda topraklarının Geliştirme (Barents Beyaz Seas kıyısında subethnos Pomorie kurucu, insanlar kaçtı kadar) sadece kuzeye gitti. O zaman, Rus alanı sadece 2.000.000 metrekare olduğunu. M. Ancak modern Meksika ya da Suudi Arabistan (yaklaşık 1.9 milyon. Sq. Km her ülke) büyük bir alanı kilometre,.

Alan Rus üçlü

14. yüzyılda Rus açık alanlar özel bir rol Altın Ordu karadan geri kalanından haraç toplamak hakkını aldı Moskova'yı, oynamaya başladı. Bu durum oluşumu yavaş yavaş güçlendi ve 1380 yılında Moğol-Tatarlar üzerinde ilk zaferini kazandı. Sonraki mevcut topraklarına Büyük Ustyug, Tula, Rzhev, Nijni Novgorod ilhak edildi ve üzerinde zafer Ugra nehir Horde bağımlılığından 1480 yılında Rus toprağı serbest ve doğuya genişletmek için bir fırsat sağladı.

Kim Ivan Grozni Moskova prenslik Astrahan ve Kazan Hanlığı ekli iktidara geldi girişimleri 14-17 inci yüzyıllarda batıda genişletmek için başarısız olduk. 16. yüzyılın sonu Sibirya, Urallar çoğunlukla barışçı gelişmesini başlar anda, Rus göçmenler sahillerine gelen , Okhotsk Denizi'nde şehir boyunca bina ve balıkçılık kürk organize. 17. yüzyıl Rus alanın sonunda 7.000.000 metrekare olduğunu. M. km.

Rus İmparatorluğu'nun oluşumu

ne zaman onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyılda Rus İmparatorluğu, oluşumunu başladı Left Bank Ukrayna Commonwealth yürütülmesinde altından çıktı ve daha sonra Rusya'ya taşındı. Aynı zamanda Peter, "Avrupa'ya bir pencere açtı" Modern Letonya ve Estonya topraklarının ele aldı. Ayrıca, ne zaman Commonwealth bölümü Rus İmparatorluğu'na Beyaz Rusya, Litvanya ve Sağ-Bank Ukrayna taşındı. Finlandiya katılmak için erken on dokuzuncu yüzyılda - Doğuda o Azak ve Karadeniz'in Osmanlı kıyılarından kazanmak ve batıda mümkündür. Buna ek olarak, Besarabya bu dönemde katıldı. Yukarıdaki süresi sonunda, Rus durum toplam alanı 16 milyon sq. M. kilometre.

Rus İmparatorluğu alanı 24 milyon metrekare ulaştı. M. kilometre

Daha yaklaşık 8 milyon kare. M. km (24 milyon metrekare. km.) Rusya dolayı (bu bölgelerin hükümdarlarının isteği üzerine) Gürcistan ve Ermenistan girişine 20. yüzyılın başlarında bölgeyi arttı, Kuzey Kafkasya halklarının bazı topraklar, neredeyse tüm Kazak topraklarının gönüllü dernek, Kırgız arazi. Hiva ve Buhanskie krallık savaşları sonucunda Rus İmparatorluğu içine dahil edildi ve Alaska (ki daha sonra 1867 yılında Amerika'ya satıldı), Denizcilik Bölge ve Amur bölgesi - barış katılma şekilde.

Ağır yirminci yüzyılın

Yirminci yüzyılda savaşlar ve devrimler bir dizi sürekli görünen ve kaybolan ya da bu toprakları muhafaza Rusya'nın siyasi haritası değişti. Örneğin, Finlandiya bağımsızlığını imzalamıştır , yirminci yüzyılda Rus İmparatorluğu bu bölgede (Vyborg ve çevresinin kent) bir kısmını aktarmıştır geri İkinci Dünya Savaşı ve diğerleri. Sovyetler Birliği'nin sonuçlarına, savaş sonrası dönemde Rus İmparatorluğu'nun eski topraklarında sonuçlanan ortak alanı vardı 22400000. km'ye ve 1954 yılında SSCB ile RSFSR gelen Kırım iç transferi haricinde bölgenizi değiştirmek için herhangi bir büyük ölçekli işlem gerçekleştirmek vermedi.

Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve Rusya'ya Kırım dönüş

Yaklaşık 17.125.000 kilometrekare - o bölgede Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve 15 cumhuriyetlerin ayrıldıktan sonra Rusya döndü budur. Modern Rusya'nın toprakları insanların yaşaması için ağır çevresel koşullar vardır permafrost büyük toprak, içerir iken, ağırlıklı olarak daha elverişli iklime sahip güney bölgeleri ayrılmış akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, Rusya Federasyonu, kilometrekare başına biraz fazla 8 kişidir ortalama yoğunluğunun nüfus. . Km, dengesiz dağıtılır -. Bunun çok ülkede metrekare başına 4.600 kişinin tespit maksimum yoğunluğu Km Avrupa kısmında konsantre. km. - Moskova'da, Chukotka içinde aynı alan üzerinde 0.07 adam aşmadığı iken.

Kırım sakinlerinin iradesinin bir sonucu olarak 2014 yılı Mart ayında, harika iklimi ile bu bölge ülkemizin bileşimine geri döndü ve Kırım ile Rusya'nın alanı 17 151 metrekare yapmaya başladı. M. . Yaklaşık 26.900 metrekarelik - Kırım Federal Bölgesi alanı dahil olmak üzere kilometre. km.

Rus nüfusun çoğunluğu şehirlerde yaşıyor

şey büyük Rus alanı ormanlarla kaplıydı ve Sovyet döneminde özellikle bu doğal kaynağın açgözlü yağmayı izin verilmez, bu yüzden Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Rusya'nın topraklarının yaklaşık% 46 kıskanılacak ormanlar sahip olduğunda. Bugün, bu sayı çok daha küçüktür. Ancak, Rusya alanı (Kırım) - güzel florası, faunası, su ve ender güzellikte yerlerde çeşitli mineraller açısından zengin hala ülkesi. Sovyet sonrası dönemde kırsal nüfus içinde sebebiyle kollektif çiftliklerin çöküşü ve Rusların toplam sayısının% 77 ev sahipliği bugün şehre çizilmiş işin eksikliği. Rus şehirlerin toplam alanı bugüne kadar kurulmamıştır. Sadece 100 metrekare bir alana sahip şehirler olduğu bilinmektedir. km veya 2550 metrekarelik bir alana sahip Moskova'yı dahil 2014 yılının bahar aylarında orada 120'den fazla birimlerin olarak Rusya Federasyonu'nda fazlası. km Volgograd - yaklaşık 860 metrekare. km, St. Petersburg - yaklaşık 1440 metrekare. km. ve diğ.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.