Sanayi

Masif ahşap: öyle mi?

inşaat ve üretim alanlarında çeşitli tasarımlar gelir konvansiyonel sarf teknoloji plastikleri yerine. Onları güvenle ve ahşap ve hatta metal gelmesini sağlamasını yüksek teknik ve fiziki nitelikleri ile karakterizedir. Ancak, ahşap hammadde nedeniyle alım ve çevre temizlik düşük maliyete birçok avantajı vardır. Aynı malzeme mukavemetinin zayıf nokta olarak kabul edilir. üreticileri mekanik hasarlara karşı sertliği, yoğunluk ve genel direncini arttırmak için özel bir işlem yöntemleri kullanan bu gösterge geliştirmek. Ancak, parke başlangıçta genellikle özel ısıl işlem için ihtiyacını ortadan kaldırarak, bu özelliklere sahiptir.

Özellikler parke

yoğunluk, sertlik, Brinell sertlik ve çapraz kesim - genellikle nitelikleri, örneğin kaya üç alanda ölçülür. Bu tür bir ahşap ortalama yoğunluk yaklaşık olarak 1200-1400 kg / m3 'dür. 80 MPa - HB ve sertlik ile ilgili olarak, bu değer 3.5 kgf / mm2, ve çapraz kesim sertliği ulaşabilir. Yine, bu rakamlar önemli ölçüde üstün bir performansa sahip olabilir Rus ağaç ve egzotik türler için olağan koşullar için tipiktir. Ağaç ne tür ılıman bölgede katı nelerdir? Genellikle meşe, kayın, kül ve gürgen bazı türler izole edilmiştir. Ağaçlar sertlik olumlu kalitesi ile birlikte, aynı zamanda farklı ve olumsuz nitelikleri vardır ki akılda tutulması önemlidir. Ahşap performansını arttırmak için ek bir işleme tabi tutulabilir olduğu söylenmiştir. Bazen bu tür operasyonların belirli fiziksel özellikleri için maruz ve sert ahşap edilir. yüksek yoğunluk nedeniyle birçok kayalar taşlama işlemi, döllenmesi durmak ve özellikle kurutma olamaz çünkü Ve işte, ciddi bir sorun görünür. Çoğu zaman, çatlaklar, ve yapının deformasyonundan diğer belirtiler.

Katı ahşap Sınıflandırma

Ilıman kuşağında yetişen türler ve egzotik ağaçlar ayırın. Yaprak döken ve iğne yapraklı türlerde bir sınıflandırma vardır. hızar çoğunluğu kozalaklı türler arasında, yine yaprak döken, ancak, aynı zamanda, yüksek performanslı yoğunluk ve sertlik ile meydana gelir. ılıman bölge türler ile ilgili olarak, onlar akçaağaç, şimşir, gürgen, ve o briar söyledi. İşte en yaygın ve iğne yapraklı parke bulunmaktadır. Hangilerini sertlik en belirgin göstergeleri var? Bu durumda, dikkat karaçam, porsuk, ardıç, Lawson ödenmesi gerekmektedir. Orada sert ağaçlar vardır ve her zamanki meyve ağaçları arasında - elma ağacı ormanı bu kategoride, oxalis, armut, dağ kül ve bazı ceviz duruyor. egzotik türler gelince, onlar sertlik ve yoğunluk en yüksek oranda sergilerler. Burada, özel ilgi kırmızı ve limon ağaçları, gül ağacı, okaliptüs ve böyle devam eder. D. Şimdi daha çok sertağaçlar dikkate alınması gerekmektedir.

maun

o açık pazarda satın alınabilir beri Rusya'da, bu cins, en popüler. Yüksek sertlik, aynı zamanda kesim orijinal doku ile karakterize edilir tropik ağaçtır. Taze kesilmiş ağaç sarımsı-kırmızı bir ton olduğunu, ancak zaman içinde bu soylu malzeme yapar koyu tonlar, ile değiştirilir. Buna göre, tüketici bu ağacın sadece teknik değil, aynı zamanda dekoratif özellikler takdir eder. Sert ağaç dekoratif özellikleri ile ifade bakış açısından da peygamber ağacı ve boxwood olduğu not edilmelidir. Ve bu kayalar yalnızca dekoratif malzeme olarak kullanılmaz, aynı zamanda takı ürünleri ve teknik cihazların bazı dekoratif öğeler yerini alabilir. Ama maun yanında farklı ve işleme kolaylığı. Bu cins yoğunluğu tropikal kökenli birçok katı malzemelere oranla çok yüksek değil, bu yüzden mobilya fabrikalarında talep bu hammadde çok.

peygamber ağacı

ağır plastik yüksek mukavemeti nedeniyle demir yerini alabilir, bu cins bazı alanlarda mekanik stres elemana dirençli bir gerçekleşmesi halinde yetenekli, ama aynı zamanda yanıt verir de ve çevre direnci açısından ihtiyaçları artmış ibaret değildir. Ironwood kavramı altında, genellikle Asya ülkelerinde ve Avustralya'da yetiştirilen kayalar, bir grup içerir. grubunun klasik bir temsilcisi Pers papağandır. Bu tür eski çağlardan beri halk onu bıçak ve eksen için kolları gelen kazanıyorduk kalık ormanlar, dağıtılır. Bugün, "demir" parke ağaçlar UNESCO tarafından koruma altındadır. Bu cins, özellikle, piyasadan İçinde büyük ilgi neden estetik değere sahiptir.

Merbau

Bu zor değil, ama diğer performans özelliklerinin bir arada, biz en pratik ırkı söyleyebiliriz. Daha önce bu ağaç olan gemilerin yapımında kullanılan. Bu malzeme bundan başka, çatlama, neme karşı dayanıklı olup olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Merbau uzun bir süre için saklanabilir ve daha sonra ısıl işleme tabi tutulur ve yapımında kullanılabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, sert ait ağaçlar, kayın veya gürgen gibi, hemen hemen ek işlem tolere edemez. Ama merbau sebatla bireysel performansını artırmak amacıyla etki geleneksel yöntemleri yapar.

keçiboynuzu

güç için değil, aynı zamanda biyolojik yıkım işlemler stabilitesi için de takdir Rusya zor kaya. Buna ek olarak, akasya, bu tür iyi parlatılmış olan ve sürekli çalışma sırasında çatlak olmayacaktır. önleyici tedavi önlemlerinin tabi da ahşap küçük mekanik hasarlara maruz kalmamaktadır. Bu arada, teknik özellikleri, bu tür bir meşe ve kül gibi sert ahşap geçti.

peygamber ağacı

dünyanın en yüksek birinin bu ağaç sertlik ürünü. rulmanlar, burçlar ve parantez olarak kullanıldığında malzeme optimal kendi görevleri ile baş olduğunu söylemek yeterli. donanma bu türlerin ahşap genellikle güverte malzemesi olarak kullanılır. Ama kereste ve peygamber ağacı başka nedenlerden dolayı değerli. O işlemesi ile dış negatif faktörler deforme etkisi altında olamaz. Bu yapısı üzerinde zararlı etkisi olmayan kimyasal ve fiziksel hem etkileri olabilir. Ayrıca aşırı yüklere dayanıklı başka parke vardır. Ama peygamber ağacı eşsiz kalite büyük kütle ve yoğunluk dengeli bir kombinasyonudur olduğunu.

Katı ahşap kullanımı

malzemenin çoğu yapımında kullanılan. bir form veya başka ahşap yapılar için veya dekorasyon olarak bir temel olarak kullanılabilir. makine mühendisliği ve alet yapımında alanlarında ayrı cins kullanın. bu bireysel fonksiyonel elemanların uzun süreli kullanım beklentisi ile gerçekleştirilmektedir - ve zaman sarf, parça ve dayanıklı tasarımlar olabilir. Bu ana olduğunu, ancak yüksek mukavemetli ahşap istihdam her alanda. Yumuşak, sert kaya yanı sıra ahşap türleri ortalama yoğunluğa sahip tıbbi amaçlar için de kullanılabilir. Bu durumda, sertlik o kadar önemli değildir. egzotik türlerin birçok kalite reçine benzersiz içeren bir gerçektir. İç ve dış kullanım için terapötik bileşiklerin hazırlanması, özellikle, eklem böylece solunum organlarının hastalıkları mücadele ve sağlar. D.

Sonuç

yapı malzemelerinin Üreticileri teknik ve operasyonel özelliklerin bir artış hemen hemen her zaman diğer niteliklerini en aza indiren içerir kuralla mükemmel tanıdık. bölümünde, bu yasa da yumuşak türlerin özelliklerinden bazılarıdır kaybetmek masif ahşap, için de geçerlidir. Süreçler doğada çözülme fiziksel deformasyon ve doku bozulma - uzun biçimde kullanılan İğneyapraklı ana dezavantajları vardır. Ama öte yandan, kereste ek tedavilere maruz kalma avantajına sahiptir. Tabii ki, her iki kategoride de, istisnalar vardır, ancak düşük yoğunluklu yumuşak doku hala yapay yollarla yeni özelliklerin oluşumuna daha eğilimli.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.