Sanat ve EğlenceLiteratür

Pushkin'in peri masalı Balda'yla "Priest ve Balda İşçisinin Masalı" nda kim yarıştı?

Rus şiirinin dehasının mirası ilkokulda okuduğu beş masalyı içerir. Nihai ders, öğrencilere materyalin bilgisi hakkında sorular sorulacak bir sınav niteliğindedir. Bunlardan biri - "Balda'yla Puşkin'in masalında kim yarıştı?" Cevap bu yazıda verilmiştir.

Iş hakkında

Mikhailovsky'deki şairin yazdığı Balda'nın hikayesi, Arina Rodionovna'nın hemşiresinin sözlerinden kaynaklanıyor ve derin Rus kökleri var. Eylül 1830'da Boldino'da Puşkin şiir yazdı ve birkaç ay sonra tam ihtiyatla uğraşan N. Gogol'a okudu. Yine de, şair ömrü boyunca yayınlamayı başaramadı. Balda'nın yarıştığını öğrenmek için okuyucular ilk kez 1840'da başardılar. Ancak çalışma bu yıl V. Zhukovsky tarafından farklı bir isimle basıldı. Üstün öğretmen, şiir severler tüccarı Kuzma Ostolop'a sunduğu papaz yerine kiliseyle tartışmaya cesaret edemedi.

Sadece şairin el yazması temel alındığından, yalnızca 1882'de eserin koleksiyonunda yazarın versiyonu basıldı. Bütün ülke alnındaki alnına üç tıklama hak ediyor olan açgözlü ve aptal rahibe güldü.

Balda ile Puşkin'in masalında yarışan (eserin özeti)

Arsa, eşyalar için pop'un geldiği ve Balda'yla bir araya geldiği pazarda ortaya çıkıyor. Hiçbir yerden gelen kişi Balda'ydı, önce kilisenin bakanına seslenerek, bu olayların ne kadar erken ortaya çıktığı sorusu ile. Bir vasıflı işçiyi - bir aşçı, marangoz ve damadın tek bir kişiye - küçük bir ücret karşılığında - aradığını öğrendikten sonra hizmetini sunar. Ve bir yıl hizmet para istemiyor, ancak alnında sadece üç tık. Pop şüpheli, ancak açgözlülük kazandı ve Rus "belki". Sonra neler oldu, Balda ile kim yarıştı?

Puşkin'in masalında Balda koşulları tamamen yerine getiriyor: düzenli olarak görev yapıyor, yedi gün çalışıyor. Bir rahiple mutludur, genç bir çalışana bakar, genç kızını genç bir adam olarak düşünür, rahip övünmez. Fakat hesaplaşma zamanı geliyor ve karısı rahipe bu tavsiyede bulunuyor - çalışanın bunu yerine getiremediği böyle bir hizmeti ortaya koymak için. Böylece Baldu sahibini şeytana gönderir , böylece onlarla üç yıl dener. İşçi başını kaybetmedi, becerikliliği ve bu göreviyle başa çıktı.

Şeytandan dolandırıcılık elde etmek

Balda ile kime karıştı? Denizde tuhaf bir ritüel yaratıyor: suyun bir iple ovuşturulması o kadar ki yaşlı şeytanı korkutuyordu. Kimsenin daha önce duymadığı hikâyeden öğrendikten sonra, kendisine gönderilen torunu-kâfir ile başa çıkmak için bu kimseyi ihraç eder. Torun denizle daha çabuk kıracak olanları rekabet etmeyi öneriyor. Ancak kazanan, daha hızlı olanı değil, ama daha karmaşık olanı. Görevin çok kolay olduğunu varsayarak, küçük bir kardeşi olan Balda'yı - küçük bir tavşan - kendisi için gönderir ve çuvaldaki başka birini gizler. Ne kadar hızlı olursa olsun dilenci kaçtı ve ikinci tavşan zaten bitti. İkinci yarışmada çalışana yardımcı olur.

Kim ikinci kez Balda ile yarıştı? Evet, her şey bebek ama rekabet yoktu. Köpek yavrusunun sopayı terk ettiğini ve kimin uzaklaştığını ve hatta adamın tepkisini bıraktığını söyledi. Bu şeyi bulutun üzerine atacağıma söz verdim. Ve zaten üçüncü yarışmada ve Baldy'nin mizahı okuyucunun kahkahalarına neden oluyor. Çalışan kısraklarını kendine çekmeyi teklif ediyor. Bebege zaten iki adım sonra düştü ve adam görevini zorlaştırıyor - bacakları arasında taşımayı vaat ediyor ve hayvana binerek bir tam kilometre hızla dörtlük attı. Endişelenecek bir şey yok, Balde'ye bir çanta para verme.

Soruya cevap

Edebî sınavlarda, Puşkin'in masalında Balda ile kimlerin yarıştığı sorusu 7 veya 8 harften oluşuyor. İlk durumda - bir bebek, ikincisinde - bir şeytan, ki aslında, aynı şey. Ancak hepsi de işin içinde mi? Aslında, Balda ve "zekası zekice, hilesinde kurnaz" olan rahiple yarıştı. Kocasına bir hizmeti başlatması için işçinin baş edemeyeceğini tavsiye eden kişi oydu.

Ancak tüm masal, papaz ile basit bir Rus köylüsü arasındaki çatışmadır ve sonuncusu zafer kazanır. Üçüncü tıklamadan sahibi fikrini kaybetti. Bu, "ucuz" peşinde olması gerçeğiyle ilgili bir ödeme.

Fakat Bald basit bir köylü müdür? Yazar ona neden aptalca bir isim verdiğini yazıyor? Hiçbir durumda çalışan kendisini böyle ifade etmez. Dahası, o, "dörtlü yiyin", "yedi çalış", iblislerle başa çıkabilme ve papazın aklını mahrum edebilme özelliğinden dolayı süper insan gücüne sahiptir. Balda'yla kime gerçekten yarıştınız? Rahibe değil mi? Ve neden Pushkin rahip ve aptalı dışarı attı?

Basit bir Rus masal masasında, daha fazla cevap var. Yazarın, Tanrı'nın yasalarıyla yaşamak istemeyen Tanrı ile temsilcileri arasındaki fark üzerine odaklandığı varsayılabilir. Ve yeryüzünde cennet gibi bir ceza düzenleme gücü Balda'dır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.