Sanat ve EğlenceLiteratür

İntegral kapak. kitapların ciltleri çeşitleri. bağlanma için kapaklar

e-kitap rağmen her gün yakınları konumlarını teslim olmayan giderek daha popüler, geleneksel kağıt haline gelmektedir. Ancak, çoğu yayıncı çünkü kağıt literatürü baskı yüksek maliyet elektronik versiyonlarına ölçüde aşağı olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle, baskı ve ciltçilik teknikleri sürekli olarak geliştirilmektedir. Yani, bu alandaki en son yeniliklerden biri ayrılmaz bir örtü haline gelmiştir. Ne var ve avantajları diğer yöntemlere göre nelerdir tasarım kitabı? öğrenelim.

bağlayıcı kitap hangisidir

Daha iyi başa gerektiğini basılı materyaller örgü ayrılmaz şekilde benzersizliğini anlamak için ne bağlanması ve ne için olduğunu.

Bildiğimiz gibi, (bugünkü şekliyle) kitap birbirlerine tutturulmuştur kağıdın birden çok sayfadan oluşur. bazen bir kapak olarak adlandırılır ciltçiliğin çerçeveler, ama oldukça aynı şey değil. Bu cihaz sadece güvenli sayfalara değil, aynı zamanda hasardan korunmak için, hem de yayının içeriği hakkında bilgilendirmek için hizmet vermektedir.

"Bağlayıcı" Bazen kelimenin kendisi bir kapak sürecini oluştururken bakın. Ancak, bu değer başka bir ad kullanmak daha doğrudur. Bu "ciltçilik".

ciltçilik tarihçesi

kitaplar için bağları kullanarak görünümü geleneğinin kesin tarihi - bilinmemektedir. Bilim adamları bu 2. yüzyılda yaşanan inanıyoruz. e. Ancak, modern bir benzer hale bağlayıcı mükemmelleştirmek için başka iki yüzyıl sürdü.

Başlangıçta, ana işlevi hasardan kitabın bağ ve güvenlik sayfalarına oldu. Bu nedenle, kapaklar, ahşap veya deri gibi dayanıklı sert malzemelerden yapılmış. Aynı dönemde, kıymetli maden ve taşların içinde kitap süsleme çoğuna onları çok pahalı ve erişilemez hale geleneği.

baskı buluşun yana baskılı ürün üreticileri hızlandırmak ve titreşim üretim işleminin maliyetini azaltmak için yollar aranan. Bu bağlamda, yüzyıllardır deri ciltli kitap karton ve doku eşdeğeri dışına sürüldü. Bundan sonra artık nadir vardır ve bunlar sadece koruyucu bir işlevi değil, aynı zamanda bilgilendirici yerine getirmemesi kapsayacak şekilde başladı. sahibi hakkında - Onlar en azından işin başlık ve yazar hakkında bilgilerin yanı sıra yayıncılık, yazmaya başladı.

dünyanın varlıklı insanlar arasında XVIII yüzyıldan başlayarak kendi kütüphanelerini hazırlanması için moda dağıtılır. Bu bağlamda, bir "koleksiyon" Her tutucu sıklıkla amblem kullanımı ile benzersiz bir bağlayıcı tasarımını geliştirdi.

kitapların kalitesi ve lüks dekorasyon sahibinin mali kapasitesinin şimdi bağlıdır. Örneğin, Puşkin zengin değildi, bu yüzden onun kütüphanesinde kapakları tasarımı çok mütevazı, ama dayanıklıdır. Aynı zamanda, sadece moda uğruna kitaplar toplanan Rus İmparatorluğu'nda birçok toprak sahipleri, görünüş uğruna kalite bağlantılarındaki kaydedin.

baskı üretiminin tüm aşamaları otomatik olduğu sanayi ve süreçte insan müdahalesi gelişmesi ile XX yüzyılda minimuma indirilir. Üstelik, deri ciltli yumuşak kağıt kapaklı kitaplar gelişine tarihinin kaderini oldu. Bugüne rağmen lüks baskı, el yapımı ustası için bir tasarım sipariş etmek mümkündür. Ancak, eski günlerdeki gibi, çok pahalı, mal olacak.

Hangi kitap kapağı olduğunu ve nasıl oluktan farklıdır

Kapak genellikle kelime "bağlayıcı" için semantik anlam bağdaştırılıyordu ve her iki terim kitabın dış kapağı anlamına rağmen, aralarında bir fark yoktur. Bu nedir? öğrenelim.

Kapak denilen kağıt veya karton dış kaplama kitap, defter, günlük veya herhangi bir belge. Aynı zamanda, kapak hemen hemen her zaman daha yoğun yapıldığı karton türleri, kaplamalı kağıt, film, bez veya diğer malzemeler.

Yapısal olarak bu iki kavram da kendi aralarında farklıdır. Yani, kapak endpapers ve bir kural olarak, bu detay tselnovyrezannuyu temsil eder. Geleneksel kitaplar için bağlayıcı iken birbirine yapıştırılmış birkaç parçadan oluşabilir. Karşılar ve tek kesim bunun varyantı - entegre kapak.

Nedeniyle bir ciltsiz sürümler yaygınlığı nedeniyle, sık sık bağlayıcı ile karıştırılmaktadır. ayırt etmek bu yayınlar kitabın başındaki sayfadan varlığı ile olabilmektedir. Eğer öyleyse - bir karton kapak olduğunu. ciltli Bu basımı - değil flyleaf edin.

Ne bağlayıcıdır

herhangi bir yayın için geleneksel kapak birkaç elemandan oluşur. Her şeyden önce, çok zor bir kılıf. Aslında, karton kapak aynıdır. Bu kitabın başlıca koruyucu örtü olarak hizmet vermektedir. ayrılmaz ve tek parça: Bu ürün iki şekilde bulunur.

bazen suni deri ile karton parçalarının yapılan klasik ayrılmaz kapak, yapıştırılan bez renkli karton veya plastik. iki tarafı ve arkasında (- kök karton şerit, bağ Kitap sayfalarının kapsayan): Bu üç bölümden oluşmaktadır. partilerin derinleşmesi ve etek sondaki denilen.

Tüm bu tek parçalı bir düzenlemesi, bir ayrıntısıdır.

Şeklinden bağımsız olarak, kapak endpapers kullanarak kitap bloğu (bir dizüstü toplanan sayfaları) takılır.

üst ve alt, ön: denir kitabın diğer yönleri, birbirlerine, testere ile kapalı av tüfeği ile bağlı değildir.

bağlama yapıştırılmış İmi bant, Şerit denir.

Hangi malzemeler bağlama için kapakları yapılır

Bir kez kitapların üretiminde yüzyıllar bağlayıcı farklı kalınlıkta karton yapıldığı kapsayacak için ahşap kullanılarak durduruldu.

XX yüzyılın ikinci yarısında karton için ciddi bir rakip haline beri Ancak, plastik. Bu malzemenin bağlanması daha güvenilirdir ve nem korkmuyoruz için kapsar. Günümüzde genellikle baskı sektöründe kullanılmaktadır. Bu arada, karton önünde plastik ana avantajlarından biri bu tür kapak sadece herhangi bir renk, ama şeffaf olmayabilir olmasıdır. Aynı zamanda bu yenilik önemli bir kusuru vardır. malzemenin kendisi bozulmuş değil ve yeniden işlenmesi gerekir, çünkü plastik kapağı, çevreye zarar getirebilir gerçeği.

daha kurgu veya hediye sürümleri ilgilenmez ve dizüstü bilgisayarlar, günlükler, defter, makaleler, tezler ve el kitapları için kapakları imalatı kitaplarını örmeye plastik kullanmanın eğilim.

Ayrıca değer belirterek notebook ve silikon notebook kapak üretimi artan bir eğilim.

Ciltli ve alt tipleri

Sert, yumuşak ve ayrılmaz: yaygın bağlamaları bazı türleri olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, bunların her biri kendi alt türü vardır.

Kaplama mukavva alt-tabaka bağlı olarak bu tür varyantlar da bir katı bağlayıcı kapaktır.

  • 7BTS (kapak Kitabı) - Kapak kapatılır lamine veya lakeli kağıt üzerine yapıştırılır.
  • 7T - bezle kaplı karton. Bu, sızdırmaz lake, boya ya da kabartma ile tedavi edilebilir.
  • 7B - Bu alt tür işleme 7T benzer bir yöntemle. Bununla birlikte, bu durumda, hiçbir kapak yapay veya doğal deri, bumvinila, balakrona ve t benzerliğine kumaş ve farklı malzemelerle donatılmıştır. D.

BSC ve SHKS

bağlamaları tipleri bugünün baskı dünyasında yaygın olan neyi düşünürsek, alttür ciltsiz dikkat edilmelidir. İki tanesi.

  • BSC - dikişsiz yapıştırma. Katı bağlayıcı aksine, bu düzenlemede, sayfalar yalnızca yapıştırılmış, dikilir. Kapak lamine yapılmış olup, 300 g / m 2 'yi aşan bir kağıt veya mukavva yoğunlukta tek kesilmiş tabakanın sızdırmaz. Benzer bir yöntem en ucuz ve uygulaması kolay yoldur. BSC çok güvenilir değildir Bu durumda, bu kapağın yayın hızlı bir şekilde yırtılabilir.
  • SHKS - yapışkan bağlama dikiş. Bu yöntem kitap bloğu sayfaları sadece yapıştırılmış, aynı zamanda dikilmiş olmadığını sadece BSC farklıdır. Sert kapak BSC olduğu gibi benzer şekilde yapılır. SHBK kullanılarak yapılır Kitaplar BSC daha uzun, fakat daha pahalı hizmet vermektedir.

Ne bağlayıcı Hollandalı denir

Son yıllarda ayrılmaz kapağı kullanımı çok popüler hale. Bazen "Hollandalı" olarak da bilinir. Bu kendilerini yumuşak ve sert arasındaki bir ara gösterir.

Bu özellik olduğu yayınlar bu tasarım, 500 g / m 2'ye lamine edilmiş bir karbon yoğunluğu kadar tek kesilmiş parçadan oluşan kapak ile. eş zamanlı olarak bu üretim aktif formda bir yöntem ve katı ve yumuşak bağlama özelliklerini sahip olduğu için.

Özellikler kitap kapakları tasarımı yolu entegre

Öyleyse, özel özellikler Hollandalı bağlayıcı oldu?

Her şeyden önce, üretim daha ucuz ve hızlı bir şekilde. Katı bağlayıcı aksine daha kolay kitap kapağı ayrılmaz yapmak (bunlar için performans kesme ve yapıştırma bir çoğu faaliyetlerini yapmak gereklidir). Bu kat yerlerinde biguetsya ve ek işlem gerektirmez lamine kartondan bir tek parça kesilir. Bu Hollandalı ciltli Soft benzer.

Ancak, bunun aksine, ayrılmaz tip kapak ve çok yoğun bir görünüm katı den çok farklı değil verir. Bu durumda (ağırlıkça) daha kolay ve daha az dayanıklı, ama yine de yumuşak güvenilirlik SHKS üstündür.

Güvenilirlik, düşük maliyetli ve kapak tasarımı yayınların bu yöntemin kolaylığı, dünyanın en popüler biri haline birkaç yıl onu izin verdi. Bu bağlamda, bazı ülkelerde okul ders kitapları katı değildir yazdırın ve ayrılmaz kapağa bir gelenek vardı. Böylece, öğrenciler portföyünde bulunan kitapların ağırlığı önemli ölçüde çocuğun omurga üzerindeki yükü olarak, azalttı.

kanal bağlama

XXI yüzyılın başında - kitap kapakları tasarlamak için üç en iyi bilinen bugün yolları ek olarak, sadece yirminci yüzyılın sonlarında ortaya çıkan ara teknikler vardır.

Her şeyden önce, bu kanal bağlama. Bu durumda sayfalar, dikili değil yapıştırılmış veya delikli değildir. Özel bir makinede de U-şekilli metal kanalı üzerinden kapağa ve birbirine bağlanır.

Bu nedenle, kağıt katı ve yumuşak veya plastik kapak hem de bağlayabilir.

Plastik ve metal yaylar kitaplar ve dizüstü bilgisayarlar

Bir yay tarafından dikiş - en popüler ve en ucuz kitaplar örgü yollarını arasında. Bu metal ya da plastikten yapılabilir. Yayında, bu şekilde, geri yoktur - onun yeri sayfalarında delikler vasıtası uzanmış bir yay, tarafından alınır. Böyle bir dokuma için delikler açılması ve bunları dikiş özel bir makine gerektirir.

Bu şekilde, daha sık kılavuzları ve kılavuzlar hazırlamak.

Metal zımba vasıtası ile ilmikleme

Kitap, bir küçük hacimli ve boyutlu ise, bu (kitabın başındaki sayfadan olmadan), geleneksel bir kağıt ya da karton kapağı ile iç içe geçmiştir. Kural olarak, bu tür yayınlar iki parantez vasıtası ile bir arada tutulan, ofisine çok benzer. Bu kitaplar dokumak en ucuz ve en uygun fiyatlı bir yoldur, ancak küçük üretim hacimleri için uygundur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.