Sanat ve EğlenceLiteratür

Bulgakov iyi çalışır: Bir liste ve kısa bir genel bakış

kimin iyi işler SSCB edebi hayatında bu makalede sunulmuştur izole bir pozisyon işgal Mihail Afanasevich Bulgakov. 19. yüzyılın edebi geleneğe varisi içinde, kendini eşit derecede yabancı ve sosyal gerçekçilik idi ve 1930'larda komünizm ideolojisini bitki ve 1920'lerin Rus edebiyatının avangard deney ruhu, karakteristik. sansür gereklerine aykırı keskin bir hiciv Yazar, yeni bir toplumun inşası ve SSCB'de devrime olumsuz bir tutum canlandırdı.

yazarın Weltanschauung Özellikleri

Bulgakov'la eserleri geleneksel ahlaki ve kültürel değerlere bağlı kaldığını totaliter rejimin tarihsel sökülmesi dönemlerinde aydın görünümünü yansıtmaktadır. Bu pozisyon yazara çok onun el yazmaları yazdırmak için izin verilmedi değerdi. Bu yazarın mirasının önemli bir kısmı sadece ölümünden sonra on yıllar boyunca bize geldi.

Size Bulgakov en ünlü eserlerinin şu listesini sunuyoruz:

- roman "Beyaz Muhafız", "Usta ve Margarita", "ölünün Notlar;

- Hikaye: "Diaboliad", "Ölümcül Yumurtalar", "Bir Köpek Kalbi";

- oyun "Ivan Vasilievich".

roman "Beyaz Muhafız" (yaratılış yıl - 1922-1924)

"Bulgakov en iyi eserlerinin" listesi "Beyaz Guard" açın. İlk romanında Bulgakov İç Savaş döneminin yani 1918 sonuna kadar ilgili olayları açıklar. Ürünün eylemi, bu anda yazarın ailesini yaşadığı evde, daha doğrusu, Kiev gerçekleşir. arkadaşlar, akrabalar ve tanıdıkları arasından Prototipler Bulgakov neredeyse tüm karakterlerdir. el yazması eserlerin tahrip edilmiş olan, ama buna rağmen, prototip kahramanların kaderi aşağıdaki romanın fanlar, gerçeklik ve teklif edilen Mihailom Afanasevichem olayların kanıtlamak için.

Kitabın "Beyaz Muhafız" (Mikhail Bulgakov) ilk bölümü "Rus" adlı bir dergide 1925 yılında yayınlandı. Tamamen iş iki yıl sonra Fransa'da yayımlandı. Görüşler eleştirenler oybirliği değildi - yetkililere sadakatini - Sovyet yan sınıf düşmanları yazar ve göçmenin tesbihini kabul edemedi.

1923 yılında Bulgakov böyle bir ürün yaratmak olduğunu yazdı "gökyüzü sıcak olacak ...". "Beyaz Muhafız" (Mikhail Bulgakov) daha sonra ünlü oyun için bir kaynak olarak hizmet "türbinlerinin Günleri." uyarlamalar bir dizi vardı.

Tale "Diaboliad" (1923)

En ünlü açıklamak için devam Bulgakov çalışır. Bu yeni "Diaboliad" içerir. memuru harap ikizler, yazar şeytan, yıkıcı bir kuvvetle ilişkili Korotkov, Clerk hayalinde, Sovyet gücünün bürokratik makinenin kurbanı oldu "küçük adam", sonsuz temasını ortaya nasıl hikayesi. bürokratik iblisler çalışana ile baş edemiyor, işten çıkarılanlar sonunda delirir. Bir çalışma ilk antolojisi "Nadra" 1924 yılında yayınlandı.

hikaye "Ölümcül Yumurtalar" (kuruluş yıl - 1924)

Bulgakov'la eserleri roman ve "Ölümcül Yumurta" sayılabilir. 1928 yılında bunun meydana gelen olaylar. Vladimir Ipatievich Şeftali, parlak bir zoolog eşsiz fenomen keşfeder: Işık spektrumun kırmızı embriyolar üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir - daha hızlı büyümek ve onların çok daha büyük boyuta ulaşması başlar "aslı." Sadece bir dezavantajı vardır - veriler, özellikle artan saldırganlık ve çoğalma yeteneği ile karakterize edilir.

soyadı Kaya olan bir adam tarafından yönetiliyordu Bir çiftlik, Rusya tavuk vebası üzerine geçtikten sonra hayvancılık tavuk sayısının geri buluş Persikov kullanmaya karar verir. O bir profesör kamera beslemeleri alır, ama tavuk yerine yanlışlıkla ona timsah, yılan ve devekuşu yumurtalarını almak için. onlardan yumurtadan Sürüngenler, sürekli çoğaltmak - onlar, Moskova'ya hareket yoluna çıkan her şeyi uzağa yayılıyor.

HG Wells'in bir roman, 1904 yılında kendisi tarafından yazılmış - Bu işin arsa "Tanrıların yemeği" yankılanır. Bunun, bilim adamları bitki ve hayvan önemli bir büyüme neden olan bir toz icat etti. İngiltere'de deneyler sonucunda dev eşekarısı ve fareler, daha sonra tavuk, bitkilerin çeşitli yanı sıra devlerin bir yarış vardır.

Prototipleri ve hikayenin uyarlaması "Ölümcül Yumurtalar"

Ünlü dilbilimci B. Sokolova göre, prototip Aleksandra Gurvicha, ünlü biyologunu ve Vladimir Lenin çağrılacak Persikov.

Sergey Lomkin böyle orada kahramanlar ve "Master ve Margarita" Voland (Mikhail Kozakov) olarak ve kedi Behemoth (Roma Madyanov) eserleri de dahil olmak üzere aynı ad eserlerin, 1995 film dayalı kaldırılan. Oleg Yankovsky zekice Profesör Persikov rolünü oynadı.

Roman "Bir Köpek Kalbi" (1925)

İlk defa bu hikaye 1968 yılında Londra ve Frankfurt'ta yayınlandı. SSCB yılında ve sadece 1987, resmi yayında, samizdat'ın dağıtılır.

Bulgakov Mihail için yazılan eser ( "Heart Köpek"), aşağıdaki konusu var. 1924 yılında meydana gelen olaylar. Filipp Filippovich Preobrajenskiy, seçkin bir cerrah gençleştirmesinde inanılmaz sonuçlar elde eder ve benzersiz bir deney tasarlar - bir insan köpek hipofiz nakli için bir operasyon yapmak için. Bezdomny köpek ampul deney hayvanı olarak kullanılır ve kavgada ölen Clim Chugunkin hırsız, bir organ donörü olduğunu.

Topu yavaş yavaş yün düşmeye başlar anda, bir insan yüzü ve sesi vardır, uzuvlarını gergin. Başkalaşım Profesör yakında Ancak acı mükemmel pişmanlık sahip olacaktır.

1926 yılında Mikhail Bulgakov apartmanda Arama yaparken o "bir Köpek Kalbi" el yazması ele geçirdi ve sadece Gorky için istekte bulunduktan sonra onu iade edildi.

Prototipleri ve "Bir Köpek Kalbi" bir uyarlaması

Birçok araştırmacı yaratıcılık Bulgakov yazar Lenin (Başkalaşım) Stalin (toplar), Zinovyev (asistan Zina) ve Troçki (Bormental) bu kitapta tasvir görüşünü aldı. Bulgakov 1930'larda gerçekleşti kitle baskıyı tahmin ettiğini, dahası, inanılmaktadır.

Alberto Lattuada, İtalyan film yönetmeni, 1976 yılında, Başkalaşım profesör Max von Sydow oynadığı aynı adı film kitabını aldı. Özel popülerlik Ancak bu film uyarlaması yönetmeni ikonik resimde aksine, yoktu Vladimir Bortko, 1988 yılında yayınlamıştır.

roman "Usta ve Margarita" (1929-1940 yıl)

Farce, hiciv, gizem, fantezi, mesel, romantizm, mit ... Bazen Mikhail Bulgakov yönettiği "Usta ve Margarita" yaratan ürün, tüm bu türler birleştirir gibi görünüyor.

Woland kılığında Şeytan zaman çeşitli köylerde ve kasabalarda zaman durdurma, onu hedeflere bilinen sadece biriyle Dünyamızda hüküm sürer. Bir kez, bahar dolunay sırasında, o 1930'ların Moskova bulur - hiç kimse Tanrı ne de Şeytan ne inanan bir zaman ve yer, İsa'nın varlığını reddetti.

sarhoşluk, rüşvet, açgözlülük, bencillik, yalan, kayıtsızlık, kabalık, vb: Bu günahların her özgü için haklı bir cezayı peşinde, Woland temas gelenlerin hepsi

hakkında bir roman oluşturma Pontius Pilate, Usta diye adam yazarların sert eleştiriler sürdü bir akıl hastanesinde yer almaktadır. Margaret metresi sadece Usta bulup ona dönmek konusunda hayal. Azazello ona bu rüya gerçek olacağını umut verir, ama bu kız Woland bir hizmeti vardır.

Geçmiş çalışmaları

Romanın orijinal versiyonu Woland ayrıntılı fiziksel tanımını içerdiği, Mikhail Bulgakov oluşturulur onbeş el yazısıyla sayfalara yerleştirilir. "Usta ve Margarita", yani kendi geçmişi vardır. İlk olarak, Usta Astaroth aradı. Sovyet gazete ve gazetecilik 1930'larda Maxim Gorky "Master" ünvanını giderilmiştir sonra.

"Bilmek için ... bilmek.": Elena Sergeevna, yazarın dul göre, Bulgakov ölümünden önce romanı "Usta ve Margarita" hakkındaki bu sözler söyledi

iş ölümünden sonrasına kadar yayınlanmadı. İlk faturaları ile, kısaltılmış versiyonu, 26 yaş yaratıcısının ölümünden sonra, yani sadece 1966 yılında gün ışığına çıktı. roman hemen 1973 yılında resmi yayınlarında ölçüde Sovyet aydınları arasında popülerlik kazandı. Kopya el işleri yeniden basıldı ve dolayısıyla dağıttı. Elena bunca yıldır el yazması tutmayı başardı.

Büyük popülerlik teslim eserler dayalı sayısız performanslar zevk Valeriem Belyakovichem ve Yuri Lyubimov, aynı zamanda Alexander Petrovic ve Andzheya Vaydy ve TV dizisi Vladimir Bortko ve Yuriya Kary tarafından çekildi.

"Tiyatro Roman" veya "ölü adamın Notları" (1936-1937 yıl)

Bulgakov Mihail Afanasevich 1940 yılında ölümüne kadar eser yazdı. kitap "Teatral Roman" bitmemiş kalmıştır. Bu Sergei Leontyevich Maksudova, belli bir yazarın adına, yazarın dünya hikaye ve kulis tiyatro söyler.

26 Kasım 1936 bir kitap üzerinde çalışmaya başladı. Onun yazının ilk sayfasında Bulgakov iki ismi vardır: "Tiyatro Romanı" ve "ölünün Notlar." İkincisi onları iki kez altı çizildi.

En araştırmacılara göre, roman - en saçma yaratık Bulgakov. Bu çizimler, taslaklar ve düzeltmeler olmadan, aynı nefeste oluşturuldu. yazarın karısı akşam yemeği servisi sırasında, Bolşoy Tiyatrosu'nun geceden kocasının dönüşünü bekleyen onun Masaya oturdum ve bu işin birkaç sayfa yazdım, sonra ona dışarı ellerini ovuşturarak, memnun, hatırlattı.

oyun "Ivan" (1936)

En ünlü kreasyonları sadece roman ve hikayeleri içerir, ancak aynı zamanda Bulgakov oynar. İlginiz için teklif Bunlardan biri, "Ivan". Bir sonraki onu çizin. Nikolay Timofeev, evinin bir zaman makinesi Moskova'da yapıyor bir mühendis. Bina yöneticisi Bunsha kendisine geldiğinde, anahtar çevirir ve duvar daireler arasında kaybolur. Bir hırsız Bulunan George Miloslavsky komşusunun Shpak'ın apartmanda oturan. Bir mühendis 16. yüzyılın günlerde Moskova'ya bir portal açılır. alarma Ivan Grozni, günümüze içine dalar ve Miloslavsky Bunsha ve zamanında geri almak.

Bay Mikhail müzik salonu ile "eğlence oyun" yazmayı kabul edince bu hikaye 1933 yılında başladı. Başlangıçta, "Bliss", farklı denilen metin, komünist gelecek zaman makinesine gitti ve Ivan Grozni sadece bir bölümde gözüktü.

Bu oluşturma, hem de Bulgakov'a (liste devam edilebilir) diğer parçaları, yaşamı boyunca yayınlanmamıştır ve 1965 kadar koymak değildi. eserlerini temel 1973 yılında Leonid Gaidai "Ivan Vasilyevich Değişiklikler Meslek" adlı ünlü film yaptı.

Bu Mikhail Bulgakov yapılan sadece temel kreasyonları olduğunu. Bu yazarın eserleri yukarıda sınırlı değildir. yaratıcılık Bulgakov çalışma etkin ve diğerlerini edilebilir devam edin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.