Kendini yetiştirmePsikoloji

Psikolojide Reaktivite - bu nedir?

Psikoloji insan davranışlarını ilgili sorulara hemen hemen tüm cevaplar verebilir. Bazı insanlar liderler ve diğerleri dikkatini önlemek için çalışıyoruz tüm hayatım haline neden bilimin açıklayamadığı edebiliyor. kişinin karakterizasyonu Değil az rolü oynar mizaç, türünü , bu reaktivite gibi bir kavram etkilenir. Bu psikoloji genellikle çeşitli dış uyaranlara bireyin tepki olarak belirleyen faktör olarak alınır.

Antik filozofların ve bilim adamlarının temsilinde Mizaç

Antik filozoflar bir kişinin sonradan özellikleri bir dizi ya da sözde karakteri haline getirilebilir doğumundan itibaren kendisine verilen bir dizi özellik, sahip olduğunu iddia etmektedir. Önemli ölçüde onlar toplum ve eğitim etkisi altında sadece hafif bir düzeltme vermek, bu özellikleri mümkün değildir değiştirmek.

mizaç veya karakteri ne belirler, o zamanın bilim adamları hayal ama tıp ve psikoloji sayısız teoriler orantılı bilgiyi haklı çalıştı olamazdı. mizaç tipolojisi kurucusu Hipokrat, o ilk bu güne kadar kullanılan türlerinin her bir tanımını verdi haline geldi. İşte sadece ünlü bir doktor, belirli bir sıvı insanlarda mizaç hakimiyeti izah vardır.

Yıllar içinde, Avrupa bilim adamları insanların fiziksel özelliklerine göre öne onların tipoloji ifade etmeye çalıştık. Benzer bir versiyonu bilim dünyasında eleştiriye tabi tutuldu ve şimdi kullanılan hemen hemen hiçbir zaman.

Mizaç gözler Klavdiya Galen ve Hipokrat

Hipokrat bireysel mizaç tanımını verdi ve onun öğrencisi ve halefi Klavdiy Galen maksimum miktarda insan vücudunda bulunan sıvı, ekleme, iyice ve ayrıntılı olarak her tip tanımlamak uzun risale yazdı.

Galen'in teorisine dayanarak, insan mizaç aşağıdaki türlerde vardı:

 • iyimser - Bu adamda onun eylemleri ve duyguları etkiledi kan büyük miktarda vardı;
 • soğukkanlı - bu, geri akış yaygınlığı sonucudur;
 • asabi - safra yükseldiği bir içerik vardı;
 • melankolik - o onun iç organlarını aşındırıyor, vücuttaki siyah safranın bir zenginliği muzdarip.

Neredeyse on sekizinci yüzyıla kadar, bu teori tek gerçek olarak görüldü. isimler ve mizaç özellikleri değişmemiş ve aktif kullanılmasına rağmen, modern bilim adamlarının sadece zor iş, Hipokrat fantastik varsayımı effect.

çağdaş psikolojide mizaç içine bölünme

psikolojinin gelişmesine büyük katkı yapmıştır Akademisyen Pavlov. Araştırmanın sonucunda, o doğuştan insanlar kendi vardır bulundu sinir sistemi, türünü davranışını belirler. Ve bu teori hayvanlar ve insanlar için eşit derecede etkilidir. Pavlov Daha sonra araştırmalar Sovyet ve Avrupalı psikologların çalışması için temel oldu. Sonuç olarak, insan mizacını bir bilimsel temelli tipolojisi vardı:

 1. Iyimser. Bu mizaç halkı, yeni koşullara uyum sağlama kolay aktif ve operasyonel. Çoğunlukla dost olduklarını ve yüksek iletişim becerilerine sahip. Onlar başkalarının ruh duyarlı ve dışa dönük bulunmaktadır.
 2. Asabi. Bu atmosfer sinirlilik ve sıcak kanlı kişi tarafından karakterize edilir. Bunlar çok hızlı bir şekilde davadan dalıp, odağı zordur. choleric Duyguların İfadesi hızla ve kısa süreli oluşur, bunlar da dışa dönük olarak görülebilir.
 3. Phlegmatic. Böyle insanlar çok verimli, ama bir durumdan diğerine geçiş yapmak zordur. Onlar biraz duygusal ve her durumda sakin kalmayı başarabilen var. Tüm bunların hareketleri aynı yüzünde yüz ifadeleri için de geçerlidir, biraz yavaşladı edilir. Phlegmatic olarak içe dönük anılacaktır.
 4. Melankolik. Melankolik çok hassas, ama çok aktif değil. Kolayca rahatsız ama ürkek ve bloke edilmiştir. Böyle insanlar yeni insanlarla yakınsama için emek ve zor bir düşük verimlilik var. ufak bir sıkıntı onlar tüm faaliyetleri felç şiddetli duygular neden olur.

Bir kişinin mizaç belirlemek için, özellikleri bir dizi ile ilişkili olarak bunu dikkate almak gerekir. Psikoloji sinir sisteminin türünü analiz edip sınıflandırmak sağlayan bir üretim sistemi var.

mizaç temel özellikleri

mizaç belirlenmesi öyle tasvir sekiz yönlerini olmadan mümkün değildir:

 • senzitivnost;
 • Etkinlik;
 • reaktivite ve etkinlik oranı;
 • esneklik ve sertlik;
 • Reaksiyon hızı;
 • duygusal uyarılma,
 • dışadönüklük veya içe dönüklük.

Deneyimli bir psikolog her yönüyle bireysel değerlendirmesini verir ve mizaç türünü gösterir. Böyle reaktivite ve faaliyet olarak en önemli parametreleri kabul edilir. Onlar hakkında daha fazla konuşmak gerekir.

Psikolojide Reaktivite: Tanım

Psikoloji ciddi biliminde tahsis ve dikkate mizaç tüm yönlerini alarak bir kişinin kimliğini düşünmeye başladı ne zaman söylemek zordur. Ama bilimsel topluluk Kurt Solomonovich Merlin ilk psikolojide reaktivite gibi bir kavramı tanıtmak inanmaktadır. Bu sonuçta köklü bir bilimsel teori ile sonuçlandı bireylerin psiko-duygusal farklardan daha fazla araştırma için, hız kazandırdı.

herhangi uyaranlar harici ve dahili karşı kontrolsüz bireysel yanıttır - Bugüne kadar psikolojide reaktivite iddia edilebilir. yoğunluğu ve bu reaksiyonların süresi büyük ölçüde belirlenir kişinin mizaç. Gelecekte, psikologlar performans ve emeğin verimlilik için duygusal reaktivite tam olarak tekabül sonucuna vardı. psikoloji olarak, özel bir önem kazanmış olan, Batı'da birçok büyük şirketler yeni personel seçme, reaktivite kavramını kullanır.

Reaktivite ve karar verme hızı: bir ilişki var mı?

sayısız çalışmalar ve testlerin sonuçlarına göre, psikologlar reaktivite çeşitli yaşam durumlara karar verme ve tepkilerin hızına bağlı olduğunu bulduk.

yüksek reaktivite olan kişiler genellikle kendi sonuçların birçok duygu ve moment etkisi altında kararlar ve tepkiler geçersizdir. Ama acil bir durumda onlar ancak birçok başkalarına değil, sadece bir kişi hayatını kurtarabilir. Ne düşük reaktivite kimliği hakkında söylenebilir. Onlar her karar uzun zaman ve dış dünyadan uyaranların etkisi altında belli bir noktada alma yeteneğine sahip değildir.

duygusal reaktivite Formül reaksiyon şiddeti

Psikolojide reaktivite beri - bir dış uyarana tepki olduğunu, bunun belli bir etkiye sahip olduğunu varsaymak doğal olacaktır. Günümüzde, reaksiyonun derecesi ve yoğunluğunu belirlemek mümkündür Buna göre, hatta bir formül mevcuttur.

yoğunluğunun düşük reaktivite olan kişiler darbe kuvveti ile doğrudan etkileşim içindedir. Eğer böyle bir kişi ne kadar çok baskı, daha yoğun olan bir tepkidir.

Aksi takdirde, her şey insanlar bystrovozbudimymi olur. bunların reaksiyonunun yoğunluğu kuvvetinin etkisi tamamen bağımsızdır. Hatta hafif bir basınç bireysel yoğun tepki itmek için kullanılır. Bu yüksek reaktivite öngörülemeyen ve zor olan kişiler kontrol etmek için yapar.

Psikolojide Tepkime: günlük yaşamda tezahürleri örnekleri

reaktivite eksiksiz bir görünümünü sahip olmak için, bize hayatın basit bir örnek verelim. Eğer zor bir yıl sonra tatil hakkında hayal olduğunu varsayalım. Arkadaşların dinlenmek için gidiyoruz, ama bir dağlar ve sıcak bir ülkede tembel plaj tatili diğer rüyalar gider. İkisi de onlarla beraber diyoruz, ama çok düşündükten sonra deniz ve güneşe yolculuk karar verirler. Diğer kararını duyuracak hazır olduğunuzda O anda, o onunla gidip başka türlü yapmak hakkın yok gerektiğini söylemek başlar. İşte bu sizin reaktivite çok önemlidir. Ne iş yapıyorsunuz? basınca dayanıklı başlayın ve daha önce planlanmış ve bu tür plajda rahatlatıcı istenen çöp, bir protesto olarak dağlara gitmek? Ya da ne olursa olsun sana üzerinde uygulanan basınç, orijinal planını tutmak?

genellikle yüksek reaktivite ile karakterize kendi zararına, gelmek edebiliyoruz ve İnsanlar durumdan yanlış sonuçlar olun. Üstelik Herhangi bir role rakibin kişiliğini oynamak için değil karar verirken, bir yakın arkadaşı veya bilmediğiniz bir kişi olabilir. Aceleci ve yanlış kararlara eğilim hiperreaktiviteyi belirttiğimiz bu kişilerin tespit edilir. psikoloji olarak, bireyin mizaç belirlenmesinde birbirlerini iterler hangi sabit olduğu varsayılır.

Reaktivite ve etkinliği: ilişki bulunmaktadır

Uzun bir insan aktivitesinin verimlilik göreli reaktivitesini ve aktivitesini belirler olduğu kanıtlanmıştır. Bu psikoloji, çeşitli formüller ifadesini aldı özel bir sonucu ve bir çok araştırmanın olarak ortaya çıkmıştır. onlar dikkatle ve sürekli ufak dış uyaranlara dalıp çalışmayabilir olarak yüksek reaktif kişilikleri, düşük aktiviteye sahiptir. düşünceler, duygular, anılar - eylem ve iç uyaranlara bu tip ek olarak. Bütün dolayısıyla verimliliği azaltmaktadır.

düşük reaktivite olan kişiler genellikle en yüksek aktivite gösterir. Bunlar dünyada her şeyden odaklanmış bir sonuç elde etmek için tek sorunu çözmek edebiliyoruz. Böyle insanlar onlar istenen olsun kadar hafta veya ay çalışmak edebiliyoruz. Benzer bir tip genellikle bilim adamları adlandırılır, dünyayı büyük bir keşifler verdi.

birçok insanın ruhsal tepkiler bazı bilgilere sahip, bir kişinin davranışını tahmin etmek ve kariyerinin en üst yolundaki yetenekleri hakkında sonuç çıkarmak mümkündür, kontrollü, ancak edilemez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.