FormasyonÖykü

Prens Vsevolod Mstislavich: biyografi, tahta

Vsevolod Mstislavovitch bilinmeyenin doğum tarihi kesin. Tarihçiler o 1095 civarında doğdu söylüyorlar. Prens Vsevolod büyük oğlu Mstislava Velikogo ve torunu Vladimira Monomaha oldu. Inge anne tarafında Büyükbabası bir İsveç kralı oldu.

Novgorod'daki saltanatının başlangıcı

Rusya'da hala arkaya eski düzeni elde tutarsa, Vsevolod Kiev cetvel haline gelebilir. Ancak, XII yüzyıl Doğu Slav halde nihayet tek otorite varken, feodal parçalanma aşamasına geçmesine karşın, etki çok sayıda merkez bulunuyor. Bunlardan biri Novgorod Büyük idi. Rusya'daki ikinci büyük kenti, onun gayri resmi kuzey başkentiydi.

1117 yılında genç bir Vsevolod gönderildiğini yoktur. Ancak, Novgorod vatandaşları en özgürlüğü seven ve huzursuz karakter farklıydı. kadar değer Veche Hala oldu - Halk Meclisi o en önemli kararlar aldı merkez meydanda. Princely gücü burada posadniks gücü Rakip. Bu seçmeli ofis oldu. Çoğu zaman belediye başkanı, yerel tüccarlar ve Boyarlar oldu.

Novgorod Vsevolod saltanatının ilk yılında genç vali hakkında sormadan kendi kararlarını başladı. Bu davranış Kiev hüküm ve geleneksel en kıdemli ve baş prensi kabul edilir Vladimir Monomakh, çileden çıkardı. O bunların yarısı rehin bıraktı, Novgorod boyarlar güney başkentinde çağırdı. gerisi onların şehre döndü ve randevu Monomakh belediye başkanı almaya vatandaşları ikna etti.

Chud Gezileri

1131 yılında Vsevolod diğer beyliklerin (Izyaslav ve Rostislav Yaropolk) den kardeşlerinin ile takım ve Baltık chud yapılan bir yürüyüşte gitti. Bu modern Estonyalılar'ın ataları idi. İlk kampanya başarılı oldu. Rus birlikleri birçok köyü yaktılar ve esirleri ve avını aldı. Ancak, ikinci kampanya yenilgi ve asker Novgorod çok sayıda kaybına erdi.

Prens Pereyaslavl

1132 yılında babası ölünce, Vsevolod, Mstislav Kiev amcası geçirilen Yaropolk Vladimirovich. Pereyaslavl - ağabeyi ömrü boyunca, o yeğeni eski mülk vereceğini vaat. Vsevolod Novgorod kısaca bir güney şehri almak için ayrıldı.

Ancak, o kural buradan başlayın başaramadı. Pereyaslavl yeğeni ihraç O'nun diğer amcası Yuri Dolgoruky. O varis Kiev Vsevolod Jaropolk olacağını korkuyordum. yeni düzene göre, "Rus şehirlerin anası" güç kıdeme geçti.

Sürgündeki Prens Vsevolod Novgorod döndü. Ancak halkın ihanetle suçladığı bunu kabul etmek istemedi. Prens Pereyaslavl hüküm onları bıraktı, sonra onlarla birlikte ölmek verdiği sözü tutmadı.

Novgorod Yine Prens

Ancak yakın bir zamanda Novgorod'un daha iyi düşündü. Şehirde prens döndü. Ancak şimdi, onun güç sınırlı belediye başkanı oldu. Bunlar eş yöneticiler de prensinin görevlileri ve yardımcıları haline gelmiştir.

Bu arada, Novgorod kara baskınlar batı sınırları yaban hayatı Tschudi taciz etmeye devam etti. Prens Vsevolod buna bir son vermeye karar verdi. 9 Şubat 1033, o St. George kentini ele. Bu kale Wise hala Yaroslav tarafından kurulmuştur. O vaftizde kendisine verilen onun ön adı ile onu aradım. Rus hükümdarları devam ederken 1061 yılında yerel kabileler, yerin kontrolünü döndü internecine savaşları.

George dönüşü haber büyük bir sevinç Novgorod ile kabul edildi. Ama yine de şehirde hiç huzur yoktu. Kişiler yerel yetkililerin de mücadele dert devam etti. Bunlardan biri bile Volkhov içine köprüden atıldı. Burası hastalıklı bebekler kurtulmak Sparta, içinde Novgorod kayaya akin edildi.

Yuriem Dolgorukim ile savaş

Bu nedenle, Prens Vsevolod Mstislavich acilen bir huzursuz insanları rahatsız bir şey gerekiyordu. Yakında böyle bir fırsat bulunmuştur. güney Rusya'da rakip prensler arasındaki savaş devam etti. Kardeşi Vsevolod Izyaslav onun amcalar tarafından görevden alındığı Turov, bizi yönetiyor.

kaçak Novgorod sığındı. kardeşlerin eski hesapları vardı kiminle Yuriya Dolgorukogo, karşı karar verdi. Buna ek olarak, Suzdal prensi Novgorod insanlarla mutsuzdum. onlar Yuriya Dolgorukogo diyarında satın Ekmek, fiyatı yükseldi, bu yüzden de artık ek görevleri tabidir.

sakinleri kendilerini prens kampanyası talep etti. Ordu 1134 31 Aralık gitti. düşmanın kara yolu yaklaşık bir ay sürdü. kardeşler başarılı olursa, Suzdal prensi Izyaslav olacak kabul etti.

Savaş Dağ Zhdanov

26 Ocak 1135 rakipler bir araya geldi. Novgorod Dağı Zhdanov yerleşti. Suzdal yoğun oranı yüksek bir rakibi yenmek zorundaydı. Bunu yapmak için, düşman hatlarının gerisinde dolambaçlı gitti takımı ayırmaya karar verildi.

Nihayet Novgorod düşmanı alt etmek aşağı koştu. Başlangıçta Suzdal bile prens bayrağı eline düştüm çok zor durumda idi. Ancak, karar anında arka gönderilen kurtarma ekibi geldi. Novgorod iki ateş arasında idi. kentsel ve posadnik tysyatsky dahil birçok insan öldürüldü.

Prens Vsevolod Novgorodsky savaş alanından kaçtı. ölü onuruna, o Varsayım Kilisesi yapımını emretti. Önce bile şehre yolculuk kan dökülmesini başlamadı Novgorod insanların çağırdı Kiev, Mikhail, Metropoliti geldi. O tutuklandı. Kilise'nin kulu serbest dereceyle Novgorod yenilgisinden sonra. onun yerine Zhdanov dağlar Savaşı anısına Suzdal prenslik olarak manastırı inşa edildi. Batılı komşularını korkan Yuri Dolgoruky birkaç yıl sonra Moskova kurdu.

Novgorod'dan Atılma

Ancak, Prens Vsevolod, zaten iniş çıkışlar biliyorum kısa biyografi ve yenilgiden kurtarmak başaramadı. Vatandaşlar savaş alanından kaçışı ile mutsuz. 1136 yılında İktidarda da mahrum Vsevolod açıkladı. Bunlar tespit edilip nedenleri edildi: insanlar için sevgi eksikliği, Zhdanov, kararsız siyaset, in which he tutulan dağlarda bir savaş sırasında, birkaç yıl önce Pereyaslavl içinde bakım kurtulabilecek Kiev, Chernigov prensleri.

Ailesi ile Vsevolod o kaderlerine bekliyor, yedi hafta kaldı bir sonuca, yollandı. Şu anda, Novgorod Odası adresine prensleri çağırıyorum karar verdi. Bu klasik bir şehirde monarşinin sonuydu. Novgorod Rusya'da ilk cumhuriyeti olmasından - Böyle bir sistem Pskov olacak sonra.

Chernigov Prince oğul - ilk Svyatoslav Olgovich adlandırıldı. o şehirde geldi Yalnızca sonra, Oda Vsevolod kararı ile serbest bırakıldı ve sonsuza sürdüler.

Vyshgorod ve Pskov Prens

Amcası Yaropolk Kiev'deki geldi. Yani ona küçük Vyshgorod yönetimini verdi. Ancak, Novgorod Prens Vsevolod saltanatı değil farkedilmeden geçti. Orada yerel burgomaster dahil destekçileri bir sürü bıraktı. Birincisi, bunlar yeni Prens Svyatoslava Olgovicha öldürdü, ama sonunda kendi cetvel kendilerini Vyshgorod gitti neredeyse almıştı.

Aralarında pskovityane idi. Onlar Novgorod'dan Yarı konumdaydı kentleriyle Vsevolod saltanatına aradı. Prens sonsuz sürtüşmenin yerel beylikleri arasında rahatsız Rus kuzey, güney ekledi. O memnuniyetle Prens Polotsk ait belemirlerin desteğiyle yolda, Pskov gitti. Ayrıca 1129 yılında Yıldırım İstanbul'u Baba Vsevolod sürüldü. Bu nedenle, hatta peygamberçiçekleriyle ve konuk intikamını almak için ciddi bir nedeni vardı. Ancak, o cömertçe Mstislav karşı kin unutulmuş ve hatta Pskov ordusuyla Vsevolod geçirdi.

O bu yana bağımsız bir prenslik haline geldi kentinde sevinçle karşılandı. Ancak, Novgorod haber öfkelendi insanlar açtı. Sakinleri iyi hayranlar evi Vsevolod sol yağmaladılar. Buna ek olarak, Pskov kampanyasında ihtiyaç duyulan gerekli silah almak için para toplandı. Svyatoslav kardeşi Prens Gleb Kursk yardımına denir. Kuzeyde Chernigov hükümdarlarının müttefiktiler göçebe Polovtsy, gitti. Hiçbir zaman onlar Rusya'nın kuzey sınırlarını soydular olmasaydı, şimdi mutlu bu kampanya bekliyor.

Ancak pskovityane kalbi kaybetmedi. Kendilerini silahlı ve şehre tüm yolları trafiğe kapattı. Bunu yapmak için, ağaçları kesmek ve surları inşa. Svyatoslav nihayet Dubrovnaya ulaşmış değil kan cesaret, geri döndü.

Çatışma kalmasına rağmen üzerinde Prens Vsevolod biyografisi kesildi. O 1138 yılında sağlık sorunları nedeniyle öldü. O bir kardeşi Svyatopolk aldı. Böylece, Vsevolod yılda Pskov prensi kalmayı başardı. O Polonyalı cetvel Boleslav IV Kıvırcık evli bir oğlu ve kızı Verhuslava Vladimir vardı.

azizlik mertebesine yükseltme

Vsevolod Mstislavovich, Novgorod Prensi, aktif Ortodoks kiliselerinin inşasına yatırım olduğu bilinmektedir. 1127 yılında kısa bir süre bebekken öldü oğlu Ivan, doğumundan onuruna St John the Baptist Kilisesi koydu. Meryemana Varsayım - Ayrıca iyi bilinen onun tapınak. Her iki bina günümüze kadar korunmuştur. Için bu prens XVI yüzyılda Rus Ortodoks Kilisesi tarafından yapıldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.