FormasyonBilim

Piroklastik akma. püskürme

Son birkaç on yılda, daha büyük vaka daha volkanik patlamalar. Tüm hayatın toplam tükenmeye değilse her durumda, nüfusta önemli bir azalma, daha sonra, yol açacaktır küresel bir felaket yaklaşıyor ne olduğu hakkında konuşmaya yemek veriyor.

Vulkan

Yangın antik tanrı ismini yeryüzünün derinliklerinden lav, gaz ve kayalar patlak geçtiği gezegen ait kabuğunda çatlak veya kanalların Volkanik oluşum. Çoğu zaman, volkan - Bir dağ patlama ürünü oluşturduğu.

volkanlar türleri

, Sönmüş atıl ya da aktif bu birimlerin bir ayrım yoktur. İlk - imha, bulanık, kendisine hiçbir etkinlik göstermemektedir. Uykuda denilen volkanlar, patlamalar hangi verilerin mevcut olduğu, ancak bunların beyin sarsıntısı meydana onların şekil karnında, korunur. Eylem - şimdiki zamanda ya da etkinlik geçmişinde veya bilgi mevcut değil, fakat volkan gazları ve su bültenleri bilinir ya patlak olanlar.

patlama meydana boyunca kanalda hangi türüne bağlı olarak, onlar kırık veya merkezi olabilir.

püskürmeler

Erüpsiyonlar uzun ve kısa sürelidir. Uzun vadede birkaç yıl içinde meydana gelenlerdir, ve hatta bazen yüzyıllar vardır. Kısa - sadece birkaç saat süren olanlar. Büyük volkanik patlamalar, genellikle kısa süreli tarihinin bize bilinen, ancak yıkıcı gücü için çok güçlüdür.

Haberci volkanın içinde titriyor, alışılmadık sesler volkanik kaya atılır. o soğuk sürecin başlangıcında, daha sonra beyaz sıcak parçaları ve lav ile değiştirilir. Ortalama olarak, gazlar ve çeşitli kısımları üzerinde 5 km yüksekliğe çıkarılır. Bilinen ve çok daha şiddetli patlamalar, örneğin Adsız yaklaşık 45 km bir yüksekliğe kaya parçaları attı.

emisyonları

onlarca kilometre binlerce etmek - Volkanik emisyon kaynağından farklı mesafelerde bulunmaktadır. patlama mukavemeti ve maddelerin çöp birikmiş miktarlarda miktarına bağlı olarak kübik onlarca kilometre ulaşabilir. Hatta gündüz aşılmaz karanlığı geliyor o kadar Bazen volkanik kül.

lav gelişiyle önce, ama güçlü bir patlamadan sonra, bazen kül, gaz ve kayaların inanılmaz güçlü duvar yoktur. Bu piroklastik akışı. İçi sıcaklığı 100 ila 800 derece arasında değişir. oran 100 km / s ve 700 şeklinde olabilir.

Vezüv patlaması sırasında, araştırmacılara göre en geç göre bu piroklastik akış nüfusun çoğu ölümünden sorumlu idi. Daha önce Pompeii sakinleri boğularak öldüğü düşünülüyordu, ancak kalıntıların röntgen çalışmalarının veriler farklı bir resmini buldum. Örneğin, bilim adamları Herculaneum ve Stabiae sakinlerinin yaşam sıcaklığı 800 dereceye yaklaşıyordu, piroklastik akışını aldı inanıyoruz. Her iki kasaba bir dakika yeryüzünden sildi edilmiş, onların nüfuslu anında öldürüldü. Önceki Pompeï aynı "sadece" yaklaşık 200 derece sıcaklığı sadece dördüncü pyroclastic akışı, var. Bu güven kalıntıların durumu dayanmaktadır: iskeletleri için yakılan köylerin sakinleri, Pompeians bedenleri onlar sular altında kül ve lav ile kaplı önce neredeyse bozulmamış idi.

Volkan piroklastik akışı kolayca üstesinden ve su engelleri, sadece karada hareket edebilmektedir. kendi kütlesi içinde ağır maddeler, sıvı yatırılır ancak gücünü kaybeder ve soğutulur, ancak gaz ileri güç hareketleri ile hızlandırılır. Su piroklastik akışını geçerken deniz seviyesinden yükselmeye edebiliyor.

Zamanımızın Erüpsiyonlar

Son yüz yılda, dünya çapında değişen hava koşullarına neden olarak görev yaptı birkaç büyük depremler, olmuştur. Hatta son birkaç on yıl nahoş sürprizler biraz daha getirdi. püskürmeler onbinlerce insan öldürüldü itibaren bereketli toprakların hektar şehir uygun değildir imha etti.

Üstelik, sonuçta kıtada özellikle güçlü patlamalar hava değiştirebilir. kül parçacıkları güneş ışığı yansıtan, atmosferde kalır. Son kez patlama sonraki yıl boyunca sıcaklık gezegende 3 derece normalin altında idi.

20. yüzyılın en güçlü patlama Filipinler'de 1911 yılında meydana geldi. Öldürülen yaklaşık bir buçuk bin kişi, volkanik kaya arazinin uykuda daha milyonu 2'den kilometrekareden düştü. Şu anda, bu yanardağ en tehlikeli biri olarak kabul edilir.

afet

Çoğu bilim adamı yakın gelecekte biz çok daha korkunç bir şey bekleyebilirsiniz inanıyoruz yatkındır. Uzun yıllar boyunca, uzmanlar Yellowstone keşfediyoruz. Onlar turist ziyaret etmek için ilginç parkı ve bunun bölgenin neredeyse tamamını kaplar volkan, ilgilenmiyor. Onun çapı böyle varlıklar için inanılmaz yaklaşık 70 kilometre olduğunu. Ayrıca, kaynak yüzeyi 100 km, ve sadece 8-16 km magma değildir.

Bilim adamlarına göre, Yellowstone patlama gezegende yaşamın, hepsi değilse de, Amerika, ancak çoğu sadece yok edecektir. Piroklastiklerin kaynağından yüzden fazla kilometre uzaklıkta tüm yıkılmış, doğrudan Kanada'da patlaması halinde, ABD'nin en kapsayacak kül kuvvetle çeker.

Güçlü depremler Pasifik Okyanusu'nda dev tsunami neden olur. Bu dev dalgalar bile kıtanın orta kesiminde kadar ulaşabilir. Atmosfere salınan megatonu maddeler, soğutma ve nükleer kış neden güneş ışığı gezegenin yüzeyine ulaşması izin vermeyecektir. Çeşitli tahminlere göre, 3 ila 5 yıl arasında sürecek. Bu süre boyunca bitkilerin, hayvanların ve insanların çoğu ölmek zamanı olacaktır.

Sadece hayatının ilk aylarında dünya nüfusunun üçte kaybedecek inanılmaktadır. Ve susuzluktan yüksek olasılık ve ölüm, toksik çökelleri ile kontaminasyon olmaması. Kışın sona ermesinden sonra, hayatta kalanlar inanılmaz sera etkisine maruz kalacak.

Bu felaketin zaman çerçevesi tam olarak tanımlanmamıştır. Bilim adamları 10 75 (noktadan başlayarak - günümüze) yaşındaki aralıklarını çağırarak, bunun oluştuğu şartlar üzerinde anlaşma olamaz gerçeğine rağmen, bu güçlü patlama olacağına inanıyoruz. Bu ana soru: tam olarak ne zaman ...

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.