FormasyonBilim

Termal olaylar - onlar çevremizdeki hepsi

enerjinin kaynağı Earth için - Paz Güneş enerjisi yüzeyde ve gezegenin atmosferi meydana gelen olayların birçok temelidir. Isıtma, soğutma, buharlaştırma, kaynatma, yoğunlaştırma - Bizim etrafında meydana gelen kadar termal olayların bazı örnekleri.

kendileri tarafından hiçbir süreçler meydana gelmezler. Bunların her birinin kaynağını ve uygulama mekanizmasına sahiptir. nedeniyle doğada herhangi bir termik olgu, dış kaynaklardan ısı elde edilmiştir. Böyle bir kaynak, sadece güneşi hizmet edebilir - Yangın da başarıyla bu rolü ile baş.

Termal olayları oluşturan şeyin daha iyi anlamak için, ısıyı tanımlamak gereklidir. çok fazla enerji etkileşimi gövde ya da sistemi ödeme (alır) kadar başka bir deyişle, ısı transferi enerji karakteristiği, - ısı. Kantitatif olarak, bu sıcaklık ile karakterize edilebilir: o kadar yüksek olursa, ısı (enerji), belirli bir gövdesi vardır.

Sırasında katıların etkileşimi bir başka daha az enerji ile, yani., E. Dışarıda vücuda yüksek enerjiyle vücuttan soğuk gövde, sıcak ısı transferini ortaya çıkar. Bu süreç ısı transferi denir. Bir örnek olarak, kaynar su görürken, bir cam içine döküldü. Bir süre sonra, cam, yani, sıcak hale gelir. E. soğuk cam sıcak su ısı transferi için bir işlem yapıldı.

Bununla birlikte, termik olgu, termal iletkenliği olarak aynı zamanda bir dönem sadece ısı transferi ile karakterize edilen, ancak. Ne anlama gelir, bu bir örnekle açıklanabilir. Eğer tavayı ateşe koyarsanız, onun kalem olsa ateşle temas halinde, tava geri kalanıyla aynı şekilde ısınmaz. Bu ısıtma bir ısı iletimi sağlanır. Isıtma tek bir yerde sağlanır ve daha sonra bütün vücudu ısıtır. Ya da ısınmıyor - bunun bir termal iletkenliği sahip olup olmadığına bağlıdır. gövdenin ısı iletkenliği yüksek ise düşük ısı iletkenliği, ısı iletim oluşmazsa, ısı kolayca başka bir bölümüne iletilir.

kavram ısı fizikçi gelişiyle önce termal fenomenler "caloric" kavramını kullanarak açıkladı. Her maddenin belli bir madde benzer sıvı Modern temsilinde ısıyı çözer görevleri yerine sahip olduğu kabul edildi. Ama ısı konsepti sonra terkedilmiş caloric fikri formüle edilmiştir.

Şimdi önceden girilen tanımların pratik uygulama daha detaylı olarak ele alınabilir. Bu nedenle, ısı iletkenliği organları ve materyalin iç kısmı arasında ısı alış verişini sağlar. metallerin yüksek ısı iletkenliği özelliği. mutfak eşyaları için, demlik iyi, t. için. teklif edilen ürün ile ısı girişini sağlar. Bununla birlikte, düşük ısı iletkenliğine sahip materyaller aynı zamanda uygulama bulmaktadır. Bunlar ısı kaybını önlemek, bir ısı yalıtkanı olarak hareket eden - örneğin, inşaat sırasında. Düşük ısı iletkenliği ile malzemelerin kullanılması sayesinde evlerde konforlu konaklama sağladı.

Bununla birlikte, yukarıdaki yöntemler, ısı transferi ile sınırlı değildir. doğrudan temas tel olmadan ısıyı transfer etmek yeteneği de vardır. daire, bir ısıtıcı veya radyatör ısıtma sistemi, sıcak hava akışı - Bir örnek olarak. ısıtılmış bir nesneden (ısıtıcı, batarya) oda ısıtma işlemini gerçekleştirmek, bir sıcak hava akımı dayanır. ısı alışverişi ait böyle bir yöntem konveksiyon olarak adlandırılır. Bu durumda, ısı transferi gerçekleştirilir veya gaz sıvı akışı olup.

Isı radyasyonu - Termal olaylar güneşin radyasyona bağlı, dünyada meydana gelen hatırlayacaksınız, o zaman ısıtmak için başka bir yolu yoktur. Bu ısıtılmış vücuttan elektromanyetik radyasyon kaynaklanır. Bu Güneş dünyanın ısıtır nasıl.

Malzeme incelenen çeşitli ısı olguda, kökenlerine kaynağını ve ortaya hangi mekanizmaları tarif eder. gündelik pratikte termal olayının pratik kullanım sorunları.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.