FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Rankine çevrimi buhar türbini

Teknolojik gelişmeler çok hızlı olmasına rağmen, sık sık ilkeler geçen yüzyılda keşfedildi modern tesislerde kullanılan bir durumu görebilirsiniz. Örneğin, 19. yüzyılda icat edilen bir Rankine çevrimi, kullanılan buhar türbinleri şimdi ve.

Büyük mucit

Rankine çevrimi yaşamış ve on dokuzuncu yüzyılın çalıştı İskoç fizikçi ve mühendis tarafından keşfedildi. Buluş ayrıca teknik termodinamiğin kurucularından oldu harika bilim adamı, onuruna adlandırılmıştır.

William John Rankin üç yıl boyunca Enstitüsü'nde okudu Edinburgh, 1820 yılında doğdu. Ancak, bilim adamı nedeniyle olamazdı zor mali durum bu yeri bitirmek için. Ama bu yetenekli fizikçi yararlı buluşları bir dizi uygulamak engelleyemedi. Yani, 1849 yılında mekanik enerji ve ısı arasındaki ilişkiyi açıklar termodinamik denklemleri aldı. Ayrıca buhar motoru teorisinin inşaatını yürütülen ve bu birimin çalışmalarının temelini oluşturmuştur temel ilkeleri geliştirmiştir. Rankine çevrimi - Bu hükümler bilim adamının şerefine adı verildi süreci, oluşturmaktadır.

Önemli

operasyonun Bu döngü tekrarı modunda buhar santralleri sırasında gerçekleşen termodinamik süreçlerin teorik ifadesidir. Bu döngüsüne dahil gibi temel işlemleri ayırt edebilirsiniz:

  • sıvı yüksek basınçta buharlaşan;
  • gaz halinde Su molekülleri genişlemektedir;
  • Islak buhar kabın çeperler üzerinde yoğunlaşır;
  • sıvı basıncı (başlangıç değerine geri) artar.

Devrin termal verimi ilk sıcaklık ile doğru orantılı olduğu hususu not edilebilir. Aynı zamanda, bu işlemin verimliliği basınç ve referans konumu ve çıkış üzerindeki gösterge termik durumuna neden olur.

buhar türbini

Bu birim ise , ısı motoru elektrik gücü elde edildiği bir sonucu olarak. Bu tesisatın ana bileşenleri aşağıdaki listede temsil edilebilir:

  • bir rotor ve kanatlar ona bağlı olarak oluşur hareketli parça;
  • Bu tür meme ve stator olarak bileşenlere sahip olan bir sabit eleman.

tesisat işleri bu şekilde karakterize edilebilir. Yüksek sıcaklık ve basınçta gaz halinde su türbin meme içine beslenir. Burada kinetik çifti içine ses üstü hızı potansiyel enerji dönüşümler, burada adı geçen tahrik parçacığın çift. Bu da, türbin bıçağının hareket eden bir gaz akışı oluşturur. Bu elemanların dönmesi ve böylece elektrik üreten taşımak için bir rotor neden olur. Sıvı ısı değiştiriciye tekrar yakalar buharın daha fazla yoğunlaştırma, ve özel bir alıcının soğuk su yerleşir. Bu nedenle, Rankine çevrimi gerçekleştirilir operasyonların bir tekrarlama vardır.

onun için tek başına türbin ünitelerinde kullanılan olarak bu ilke, nükleer santrallerde sistemlerde kullanılan elektrik üretimi. Bu şema kadar en verimli ve ekonomik bir gereğidir. Rankine ilkeleri üzerinde faaliyet gösteren bitkiler, dünya çapında dağıttı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.