FormasyonBilim

Oksidasyon derecesini belirlemek için nasıl

Tüm kimyasal maddeler en küçük parçacıkları olan moleküller, oluşur. Bunlar elektriksel olarak nötr ve bağlı atomlu oluşan kovalent bağlarla. molekül kimyasal elementlerin atomları kabiliyeti değerlik adı bağlantıları belirli bir sayı oluşturmak üzere. Bu kavram önemli bir değişiklik geçirmiş ve şimdi net bir bilimsel yorumunu sahiptir kimyasal bağların teorisinin ortaya çıkışı ve gelişimi ile bağlantılı olarak, başta eğitim amaçlı kullanılan ve genellikle oksidasyon derecesi ile tanımlanır. molekül ise - en küçük partikül malzeme atom küçük bölünmez parçacık elementtir. Atom aynı zamanda merkez elektriksel olarak nötr parçacık, pozitif yüklü bir proton oluşan bir çekirdeğe sahiptir, ve çevresinde bir elektron bulutu (negatif yüklü) vardır. Bu nedenle elektronların çekirdek negatif yükü pozitif yükün dengelenmesi oluşur. oksidasyon derecesini ve ne belirli maddelerin moleküllerinin yapısını dikkate alınması gerekmektedir nasıl belirleneceğini anlamak için.

hidrojen ve klor arasında hidrojen klorür (HCl) bir molekül olarak, elektron ortak bir çifti vardır. Bir hidrojen atomu , bir proton ve bir elektronu vardır. H: Cl klor atomu ve böylece bir elektron çiftini oluşturmak üzere dış kabuk elektron yoğunluğunda yedi elektron bir hidrojen atomunun, bir elektron ile takım 17 proton ve elektronlar 17 sahiptir. H2S hidrojen atomlarının her ikisi de bir elektron molekül sülfür atomu 2 ortak çift meydana: Y: S: H. nasıl molekül H2S molekülü, hidrojen ve hidrojen kükürt, örneğin, klor ve HCI için eleman oksitlenme derecesini belirlemek için? Değerliği molekülü bağlar veya elektron çifti oluşan miktarı hakkında bir fikir verir, ancak yer değiştirmesine göstermez.

Bir molekül içinde atomlarının elektronları en elekrootritsatelnomu atomuna kaydırılır elektron çifti birleştirilir varsayılmıştır. HCI içinde hidrojen ve klor, en elektronegatif olduğu bir klor kaydırılır bir iletişim başlayabilir. Bu nedenle, hidrojen artı 1 'e eşit oksidasyon derecesi, ise klor - eksi moleküldeki her hidrojen atomu, H2S 1. da iki bağa sahip bir kükürt atomu ile iletişim haline gelir. Bu durumda her iki elektron çifti, bir kükürt atomuna kaymıştır. oksidasyon maddesi derecesi, örneğin, HCI, H2S, O2, N2, Na, Ag, Si belirleme eksi 2. - Bu nedenle, hidrojen artı oksitlenme derecesi 1 ve sülfür atomu eşittir? madde molekülleri ya da atomundan oluşan ve bir elektriksel olarak nötr olarak basit veya karmaşık maddenin oksidasyonu, her zaman 0'dır. molekülde elemanın oksitlenme derecesini bulmak bu hareketle.

hipokloröz asit örneğinde Cı atomu için oksitlenme derecesini belirlemek için nasıl dikkate olabilir. HClO molekülünde, bir başka madde molekülü olarak, hidrojen oksidasyon artı 1 ile karakterize edilen (hidridler hariç) her zaman ve oksijen sürekli bir - (baryum peroksit ve oksijen florür hariç) oksidasyon eksi 2. molekül bir yüke kendisi olduğu için, biz denklemi (1) '+ X (- 2) Bu denklem, çözülmesi gereken 0 =: - (1) - x = 0 olduğu (-2) = (1) bu nedenle, hipoklorik asit artı molekül başına Cl oksitlenme derecesi, bu örnek, bir molekül içinde herhangi bir element oksitlenme derecesini belirlemek için gösterilmiştir 1. eşit olduğu ortaya çıkıyor. Her şeyden önce, bilinen değerleri elemanları değerlik düzenlenir ya da oksitlenme derecesini değiştirmek göstermemektedir.

Bu nedenle, oksidasyon koşullu değer kayıt için kullanılan (molekül atom biçimsel yükü) olarak adlandırılır denklemler reaksiyonlar oksidasyon ya da çeşitli maddelerin azalma ile ilişkilidir. Bu değer, tam olarak kimyasal elementlerin elektronegatif moleküllere doğru kaymıştır elektron çiftlerinin sayısına eşittir. Oksidasyon sembol atomu üzerinden kaydedilir. Bu giriş, herhangi bir maddenin bir molekül içinde belirli bir öğe oksitlenme derecesini belirlemek nasıl ulaşılacağını gösterir. Örneğin, bir kayıt (Na + 1Cl-1) anlaşılmalıdır tuz molekülü sodyum oksidasyon derecesi ve 1, eksi 1 ve klor, böylece bu: (1) + (-1) = 0 molekülü olarak potasyum permanganat (K + 1mn + 7o-24) + 1 potasyum, oksijen eksi 2 manganez artı 7, yani: + 1 () + (+7) + 2 • (-2) = 0, nitrik asit molekülü, (H oksijen eksi 2'ye ve tüm molekül azot artı 5 + için 1 N + 5O-23) artı hidrojen 1, elektriksel açıdan nötr olur: (+ 1) + (+5) + 3 • (-2) = 0, molekülde azotlu asit (H + 1 N + 3-o-22) artı hidrojen 1, nitrojen artı 3 oksijen eksi 2, molekülün yükü sıfıra eşit olduğu için, o zaman: (1) + (3) + 2 • (-2) = Örneğin 0. nitrojen Bu atomu 3 ila 5 (bir birim bir aralık ile) farklı bir artı farklı oksidasyon maddeler veya eksi sahip olabileceği görülmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.