FormasyonBilim

Kısaca "üç stilleri" Lomonosov teorisi hakkında: Rus dilinin gelişimi için neden önemli olduğunu

MV Lomonosov - büyük şair kurabilir, aynı zamanda katkıları bilime küçümsenemez yetenekli bir bilim adamı ibaret değildir. Bu konuda herhangi bir akademik alanla ya yönüne sınırlı değildir. En büyük katkılarından biri Rus dilbilgisi temellerini yaratılmasıdır. Aşağıdaki "üç stilleri" Üniversitesi, dil üslup tasarıma sahip olan bir teşekkür teori hakkında kısaca açıklayacağız. Elbette bu öğretim kendisi bir vahiy değil, Mikhail Rus dilini düzenlemek için kullanabilir söyledi.

"Üç stilleri" Lomonosov teorisi: özeti

Bu öğretim kendisi retorik alanında ifade eder ve bu kadar geri Antik Roma, Ortaçağ literatüründe olarak kullanılmıştır. Ama Lomonosov liyakat Rus dilinin özelliklerine bu teoriyi adapte olduğunu. aşağıdaki gibi öğretiler temeli olan üç stilleri, idi: yüksek, orta ve düşük. "Üç stilleri" teorisinin Üniversitesi Özeti tablosunda dikkate alınacaktır.

Bilim adamları sunum tarzı tema bağlı olduğunu bulmuşlardır. Buna göre, benzetme diğer stilleri tarafından seçilen, yüce yüksek tarzı konusunu tartışmak gerekir. Bu teorinin özü edebi dilinde ana rolü yazılı ve toplumun en konuşur dili, konuşulan oynamak gerektiğidir. Ve bu açık ve doğru kalmasını sırayla, dil her zaman bir konuşmada uygun olmayan sözcükler, staroslavyanizmy aşırı ve ödünç değildi sağlamak için gerekliydi.

yüksek stil

"Üç stilleri" teorisi hakkında hikayede Üniversitesi kısaca her stil özellikleri hakkında yazmalıyım. Yüksek tarzı zamanki Rus ve Kilise Slav kullanılan sözcükten oluşur; Ayrıca sadece dini konuşmada kullanılan sözcükleri içerir. Ama tek bir şartla zorunlu oldu - tüm kelimeler Slav dilinde olmalıdır.

Orta tarzı

Bilim adamı bu tür için sadık. Bu ilişkinin bir göstergesi yüksek tarzı aksine, bu kilise Slav ve insanların konuşma diline özgü parçaların geçerli bir kombinasyon olmasıdır. Düşük ve Vysk tarzı unsurlarını birleştirir. Yüksek bir ayrı morfolojik ve fonetik sınır varsa, bu değişkenliği farklıdır, bu yüzden bu göstergelerin oluşturulması uzmanlara zordur.

düşük tarzı

Bu türler için tserkovnoslavyanizmy kullanımı yeteneğinin olmamasıdır yerel, yaygın kelimelerin kullanılması ile karakterize edilir. Düşük tarzı bir ayırt edici özelliği Slav dilinde olmayan kelimeler ve ifadeler dahil edilmesi. Tabloda "üç stilleri" Üniversite kısaca teorisi sunulacak görebilirsiniz.

"Sakin ol" kullanılan kelimeler tarz
yüksek Tserkovnoslavyanizmy ve Slav kökenli kelimeler Yücelterek kahramanlar ve şiir, kaside, trajedinin kahramanca işler
ortalama Rus kökenli ve herkes tarafından anlaşılır kelimelerin Kilisesi'nin küçük bir bölümünü içeren Kelimeler Dram, hiciv, arkadaşlarına mektuplar, Elegies
düşük Geleneksel, ortak kelime Komedi, şarkılar, masallar

dil, bu teoriyi ihtiyaç nedeni

Ayrıca özetle "üç stilleri" Üniversite hakkında teoriler size reform önkoşullar hakkında söylemek gerekir. Bilim adamı önce edebi dilinde sistematize gramer ve sözcük seviyeleri dil elemanlarının her türlü karışımıydı. Bu çoğu değeri artık topluma netti, eski deyişle oluşuyordu ve Büyük Petro zamanında fazla oldu ki, ödünç aldı. Sonuç olarak, Rus dilinin kendi bireyselliğini kaybetti, eşcinsel olduğunu ve sözdizimi kavramak zor çeşitli Barbara'ların vardı. net yapı ve sıralama olmadan ulusal sıfatlardan arınmış Dili, bilim ve kültür dili olamazdı. Bu nedenle gerekli reformu oldu.

Ama Mikhail sadece Rus dili üslup tasarımı vermek değil, aynı zamanda, içinde bir ya da başka bir tür kullanılabilir çerçevesini belirledi. Bu reformun tanıtılması da kamuoyunda tepkiyle, teması kamuoyunda tartışma yarattı "eski ve yeni hece." Ve Üniversitesi'ne Rus dilinin bir değişime ihtiyacı olduğu gerçeğini ele aldı. Ama bilinen bir bilim adamı zaten gömdü dillilik aşılması ve edebi dilini geliştirmek için izin verilmez en etkili bir yolunu bulmuş olduğunu.

Bir bilim olarak Rus dilinin gelişmesine Lomonosov'un katkısı aslında, o bilimsel açıdan edebi soruyu incelemeye çalıştık, çok büyüktür. Gelecekte, birçok şair ve yazarlar bu doktrin dayanmıştır. Orta tarzı eğitimli insanların dil, bu yüzden diğer iki stilleri unsurları içermektedir, bu nedenle kararsız. Ama yüksek ve düşük stilleri kabul edilemez karıştırma kabul edildi. Bu nedenle, bir taraftan böyle kurallar, dil saflığını korumak için izin diğer yandan edilir - oldukça sınırlı yazarlar. Ve hatta eğer çağdaş bilim adamının karışık değerlendirmesine rağmen bu öğretim Rus edebi dilinin gelişmesinde büyük bir adım oldu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.