KanunDevlet ve hukuk

Özerklik nedir? usul ve özerklik düzeyi

Modern dünya hangi çoğu eyalette, bir dizi - çok uluslu, yani çoğunluk var herkese uygun olur insanların yaşam ortak organizasyonu hakkında bir soru, ya da en azından. Birçok ülke cihaz yetki ve makamları içlerindeki topraklarının belli bir bağımsızlığı tanır. Yani en basit anlamda neyi özerklik var.

kavram ve önemi ortaya çıkması

Bu Yunan kökenli bir kelimedir. o niye oradan geliyor? Antik Yunan tarihini hatırlamak yeterlidir. tek devlet değildir ve birçok şehir-devletleri ve aralarındaki ittifakı dokunmuş iken. etkin bir şekilde çalışabilmesi için şu kişiler birçok politikaları trendlerini merkezi hesaba katmak zorundaydı. Paha biçilmez yardım çeşitli büyüklük ve şehir devletleri etkisi çıkarlarını birleştirmek için izin verecek birlikte yaşama, böyle bir sistem sağlayabilir. Yunanlılar özerklik kavramını tanıttı. kelime iki bileşenden oluşur: "otomobiller" ( "öz", "öz") ve "nomos" ( "Kanun"). Böylece, antik Yunan hatta en küçük politikaları siyasi dengeyi korumak için bir ölçüde izin çeşitli sorunları çözmede belli bir özerklik derecesine sahip geldi. Yani eski Yunan anlamda neyi özerklik var.

Devletin oluşumunda özerklik ilkesi

Şu anda, bu yöntem de çok yaygın olarak kullanılmaktadır ve tüm gelenek, yasal çerçeve ve devlet gücünün örgütlenme yolunda bağlıdır. Bununla birlikte, herhangi bir ülke uygulanması otonomisinde, bu tür bir cihaz esas olarak tek bir devlet bağımsız parçalardan oluşan bir türüdür. her durumda egemenlik derecesi ayrı ayrı belirlenir ve ülke anayasası dayanmaktadır.

oluşumu ve özerk birimlerin seviyesi genellikle ülkenin ulusal yapısına göre belirlenir. Bu yöntemi kullanarak, Devlet ulusal ve etnik halkların gerekli düzeyde ihtiyacı garanti edecektir. Buna ek olarak, bu ülkenin birlik trajik sonuçları olmadan kendi kaderini tayin ulusların hakkını gözlemlemek için bir yoldur. Bu ilke, Rusya Federasyonu güç ve kontrol sistemine göre. Rusya Federasyonu'nun tüm denekler özerk haklara sahiptir.

autonomies türleri

siyaset bilimi ne özerklik birçok yorumu vardır. aşağıdaki gibi Belirlenmesi açılabilir: kendi kendini yöneten ve tek bir devlet bağımsız parçadır. Toprak ve ulusal-kültürel özerklik bölmek için ortaktır. Ülkemizde, her iki türün sundu. herhangi bir etnik gruplar (oda sıcaklığı, Saha, t. D.) temsilcileridir, içinde belirli sınırlar içinde bir kendi kendini düzenleyen kişiler, oluşturma ilk araçlar. Hepsi devletin fiili belirtileri ve böylece kendi toprakları, bayrak, amblem, marşı, yetkilileri, resmi dil veya dilleri mevzuat var.

Ulusal-kültürel özerklik bir bölge dışı bir kavramdır. Bu etnik gruplar ülkenin bir çok bölgesinde dağılmış ve bunlar her yerde devlet oluşturulabilir etnik ihtiyaçlarını karşılamak için anlamına gelir. Bu kavramın temelinde, ulusal birlik ve dil, gelenek ve diğer niteliklerin halk kültürünün korumaktır. Yani Rusya Federasyonu içinde ne ulusal-kültürel özerklik var.

Etnik İşbirliği Yöntem

Rusya Federasyonu Modern zamanlarda, yaklaşık dokuz federal, bölgesel ve yüz iki yüzden fazla yerel, ulusal-kültürel özerklikle ilgili bulunmaktadır. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde, bu formu biraz farklı terimlerle ifade edilir: etnik grubun geliştirilmesiyle ilgili tüm ilgili sorunları gidermek için tasarlanmıştır ulusal belediye bulunmaktadır. Ancak, ABD'deki hiçbir toprak özerklik bütün sorunların belli güçlere güç sağlar yerel etnik topluluklar tarafından çözümlenir vardır. New York Hall özyönetim hakkını vermiştir birçok ulusal çeyrek ayrılmıştır. Böylece, özerklik hatta aynı şehir içinde var olabilir. Bununla birlikte, halk arasında milliyetçi duyguları nötralize bir ölçüde verir.

milli Özellikleri devlet sisteminin son olaylar ışığında

En son olarak Rus Kırım girdi. Yani nedir Kırım özerklik? Durumun benzersizliği yarımada aslen kendini yöneten birimin Hakları RSFSC parçası olduğu gerçeği yatıyor ve 1954 yılında da, bir parçasıydı, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, transfer edildi SSCB. Geçen Anayasası üzerine inşa edilmiştir federalizm ilkeleri. resmen rağmen, ancak yasal bir dayanağı yoktu. Sovyetler Birliği'nin çöküşü, Kırım üniter bazda inşa edilmiş bir birleşik Ukrayna, dahil olduktan sonra, ancak, yarımada bağımsızlığını korudu. Arasında Kiev ve Sivastopol 1996 yılında doruğa ulaştı ciddi çelişkiler, bira.

Ukrayna Rada Kırım Anayasası, Yüksek Konsey, bütün güçlerin soyuldu kaldırıldı, ancak Kiev hükümetinin dikkate yarımadanın nüfusu almak zorunda kaldı. Bu nedenle, Kırım yeni Temel Kanunu, önemli ölçüde eğitimin özerklik 1998 yılında kabul edildi daraltır, ancak özerklik statüsü korunmuştur. 2014 yılında, Kırım Rusya Federasyonu dahil edilerek yeni bir referandum yoluyla, o Yüksek Konseyi ve Sivastopol onun Başkanı ilaveten, bağımsız bir birim izole edilmiş şehrin karşısında özerk bir yönetim alınan durumunu aldı federal şehir. Yani neyi Kırım özerklik var.

Yasal ifade terim

"Özerklik" kavramı siyasi ve idari düzlemde, bu yaygındır ve hukuk sadece kullanılır. Ne parti özerklik yakından bakın. Bir kişi veya kurum anlaşmaları otomatik hale sonuçlandırmak için uluslararası hukuk konular. Genel olarak bu karşılıklı anlaşmayla taraflar aralarında doğan hukuki ilişkileri düzenlemek için gidiyoruz hangi ülke hukuku seçebilir anlamına gelir. Temel olarak, bu ilke uluslararası iş hukuku alanında uygulanmaktadır. Anlaşma doğrudan ifade veya imzalanmış sözleşme mantığını takip edilmelidir. Herhangi bir nedenden dolayı Değilse, o zaman sözleşme yakın ilişki içinde bulunduğu ülkenin hukuk sistemini kullandı.

Özetlersek

dolayısıyla gerçek hayatta bu ilkenin uygulama çeşitliliği önemli ölçüde etnik ve devletlerarası ilişkilerde gerginlik azaltabilir ve uluslararası hukuk alanında da uygulama ekonomik canlanmasına katkıda bulunur ve sosyal gruplar ve kamu kurumları tüm kütlesinin farklı çıkarları arasındaki siyasi bağlar. Yani çelişkiler Modern dünya ne özerklik içinde dolu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.