FormasyonÖykü

Petra Velikogo çabaları uzun yıllar sonucunda NYSTAD Antlaşması

Ülkemizin tarihi XVII sonu - XVIII yüzyılın başlarında doğrudan Rusya'nın gelişiminin gelecekteki seyrini etkileyen sayısız olaylarla doludur. Kişilik Büyük Petro, bir onun enerji, aptalca faaliyetleri yeni bir devlet ortaya çıkmasına yol açtı ve NYSTAD Antlaşması bu dönemin ana başarılarından biriydi var.

"Zarar Yüzyıl"

XVII yüzyılın sonunda Rusya ancak tüm Avrupa işlerinden sorumlu anlamlı bir etkisi oldu, oldukça geniş bir ülkeydi. önceki tarihsel olayları ve yöneticilerin atalet olarak görev suçlayın. Bu yüzyıl boyunca ülkemizde birçok büyük dönüşüm yaşadı. Troubles Zaman, Commonwealth ve İsveç, batı toprakları, halk ayaklanması kaybının müdahalesi, apogee olan isyanı Stepana Razina oldu. Bütün bu olaylar sonucunda, Rusya aktif bir ticaret vardı hangi denize erişimi kaybetti ve izolasyon oldu.

: Buna ek olarak, önemli bir rol bu dönemin yöneticileri gerçeği oynadığı Mikhail Fedorovich, kötü sağlık ve devlet düşünme farklı değildi - Alexis, Theodore A., Ivan. Bu dizinin istisnası Sophia Alekseevna oldu.

büyük şeylerin başlangıcı

Bu genç kardeşlerimiz için naibi kısa bir dönemdi - çocukluk sayesinde kendi hakkında karar olamazdı bir aptalmış Ivan, ve Peter. daha aktif olunca dış politika. Rusya iki yapmıştır Kırım kampanyasının Hanlığı zayıflatmak için, ve mümkünse Karadeniz'e yeniden erişebilmek için amaçlanmıştır. Ancak, iki askeri kampanyalar Sophia düşüşünden nedenlerinden biriydi Rusya, çok kötü bir şekilde sona erdi.

Peter, bu esnada, çocuksu yapan gibiydi. O savaş oyunları, okuyan taktikleri, gururla Peter Fleet denilen birkaç gemi inşa edildiği göl üzerinde Kolomenskoye köy düzenledi. Yaşları ilerledikçe daha açık bir şekilde anlaşılmış Rusya sadece sıcak denizler nakliye erişimi olmalıdır olmasıdır. Bu fikir o daha da ziyaret ederek güçlendirilmiştir Beyaz Denizi bir buz serbest liman Rusya ÖNCE - ve Archangel.

Avrupa ile Keşif ve işbirliği

Peter ve Sophia arasındaki kavga eski kazandı. 1689 yılından beri ellerinde tüm gücü alır. Karadeniz veya Baltık - - çıkmak denemek için kral deniz hangi bir ikilem oldu. 1695 ve 1696 yılında güneydeki ülkemize karşı savaş güçlerini keşfetmeye karar. - Azov kampanyalar mevcut Rus kuvvetleri kesinlikle güçlü Osmanlı İmparatorluğu'nu ve sadık köle aşmak için yeterli olmadığını göstermiştir Krymskoe Hanstvo.

Peter umutsuzluk vermedi ve Baltık Denizi, kuzeye çevirdi. İşte İsveç Ancak müttefiklerin olmadan o zamanın önde gelen Avrupa ülkeleri biriyle savaşa girmek için intihar oldu hakim, bu nedenle 1697-1698 yıllık dönemi. Kral Avrupa'ya Büyük Büyükelçiliği'ni düzenledi. Bu süre boyunca Rusya'da askeri, mühendislik ve gemi inşa işinde uzman davet kıtanın en gelişmiş devletleri ziyaret etti. Yol boyunca, diplomatlar Avrupa'da güç dengesini tanıdı. Bu süre İspanya Veraset bira bölümü ve Avrupa küçük ilgi kuzey büyük güçler tarafından.

1721 yılında NYSTAD Antlaşması: zafer kaynakları

Bu yararlanarak, elçilik Polonya, Saksonya ve Danimarka ile bir dizi anlaşma sonucuna vardı. Bu ittifak Kuzey İttifakı'na adına tarihinin ve Baltık bölgesinde İsveç hakimiyetini zayıflatmak için amaçlandı. Savaş 1700 yılında başlar.

İsveçli kral hızlı ve kararlı hareket etmiştir. Aynı yıl İsveçli birlikleri Kopenhag yakınlarındaki indi ve güçlü saldırılar bir barış sonuçlandırmak için Danimarkalı kral zorladı. Bir sonraki kurban Carl Onikinci Rusya'yı seçti. beceriksiz komuta ve Rus ordusunun diğer şartlar sonucunda Narva bir yenilgiye uğradılar. İsveçli kral Peter artık bir rakibi olduğuna karar vermiş ve 1706 yılında zaferle Saksonya, askeri operasyonlar yoğunlaştı.

Peter Ancak umutsuzluk içine düşmedi. O oluşturur Hızlı, enerjik önlemler, aslında, yeni bir askere almanın dayanır ve pratik olarak topçu parkı yeniler. filosunun yapımına paralel gitti. 1706 sonrasında Rusya tek başına İsveç ile savaş halinde idi. Ve aktif adımların kral sonuçlar vermiştir. Yavaş yavaş zafer emniyete Rus birlikleri, yanına inisiyatif ve üstünlük Poltava Savaşı'nda, İsveç ile NYSTAD Antlaşması varılmıştır ne son sonuçlandı.

Rusya bir imparatorluk haline geliyor

Ancak, savaş arazi donanma Victoria eklendi Rus üzerine zafer için, diğer 12 yıl boyunca devam etti. Gangut 1714 yılında savaş ve Grengamskoe 1720 Baltık kıyısında Rus filosunun baskın bir rol konsolide. Rus İsveç Hükümetinin belirgin avantajları görünümünde ateşkes istedi. NYSTAD Antlaşması birkaç ay imzalandı sonra, bu ülkemizin tam zaferini kutladı.

Hayret, İngiltere ve Fransa karşısında şaşkınlığını gidiyorlardı, yani kıtanın doğu oluşmuş, İspanyol işlerine böylesine güçlü askeri ve siyasi güç meşgul iken. Ama kabul etmek zorunda kaldılar. NYSTAD Antlaşması'nın şartları iki devlet arasındaki sınırları değişikliği bekleniyor. yola sonsuza kadar sahip Livonia, Estonya, Ingria topraklarında Rusya, hem de Karelia bazı bölgeler için. bu topraklarda İçin Rusya 2.000.000 ruble tutarında İsveç'e tazminat ödemeye ve Finlandiya'ya dönüş üstlenmiştir. Peter Senato imparator ilan ve Rusya - imparatorluğu. devletimizin ülkelerden biri haline geliyor bu andan itibaren - Avrupa ve dünyanın kaderini vershitelnits.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.