FormasyonDiller

Basit cümleler nedir? Basit ve karmaşık cümlelerin özellikleri

Basit bir cümle nedir, her öğrenci için bilinir. Ne yazık ki, onları diğer tür tekliflerden - karmaşık olanlardan - ayırmak her zaman kolay değildir. Bu konunun özelliklerini daha ayrıntılı olarak düşünelim. Her iki tip teklifin özelliklerini ve yapısını açıklayalım.

ifadeler

Bir cümleyi dilin sözdizimsel birimlerinden biri olarak adlandırmak alışageldir. Daha net olmak için bir örnek verelim. Fonetikte bir ünite sesli, kelimeleri, morfolojisinde, konuşmanın bir bölümünde ve sözdiziminde bir kural olacak şekilde cümlecikler ve cümleler seçilecektir. Bu bilim onları araştırıyor.

Bir cümle, basitçe birbiriyle anlam içinde birleştirilmeyen iki kelimeyi ifade etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda gramer bağlantısına sahiptir (örnek: en yakın arkadaş, eve gel, kaçma).

İki türün çeşitlerini ayırmak alışılmış bir şeydir:

  • Fiil ve bağımlı bir kelimeden oluşan fiiller (okulu terk edin);
  • Nominal, bir isim, bir sıfat veya bir sayı ve bağımlı bir sözcükten (moda elbisesi, dört arkadaştan) oluşur.

İfazalar, tekliflerin bir parçası olup onları yaymaktadır. Yaptıkları çalışmalardan okulda sözdizimi dersine başladıkları söylenebilir. İşte basit cümleler, daha sonra öğreneceğiz.

basit

Konunun ve yüklenenin bir cümle olarak adlandırılamayacağını hatırlamaya değer. Bu tür tasarımlar zaten basit bir cümle olarak kabul edildi (Kış geldi, annem gitti).

Tabii ki, bu tür birimler sıklıkla bulunmaz. Genellikle farklı ikincil üyeler tarafından dağıtılır (İyi arkadaşlar her zaman herhangi bir sıkıntıda yardım eder). Bu cümlede, gramer esasına ek olarak, tanımlar da (iyi, her şey), koşullar (daima), eklemeler (bize, başın dertte) olur.

Birçok öğrenci sıklıkla kafasını karıştırıyor, cümle basittir. Özellikle farklı komplikasyon türleri varsa:

  • Dönüyor: Yeryüzü ısınan güneş bulutların arkasından çıkıyor (izole edilmiş durum).
  • Tak-Çalıştır tasarımları: Kesinlikle (gece bile olsa) bir dönem ödevi hazırlamaya çalışacağım.
  • Herhangi bir kişiye itiraz: Maria Ivanovna, ofisime gidin.

İlk bakışta, bu davadaki tasarımların karmaşık olduğu görülüyor olabilir. Kafa karıştırmamak için basit cümleler nedir, hatırlamanız gerekir: kompozisyonlarında daima tek bir gramer temeli vardır. Hiçbir komplikasyon bu durumu etkileyemez.

Bazı cümlelerde, ya yalnızca bir özne ya da yalnızca bir yükleyici bulunabilir. Sonra tek bileşen olarak adlandırılır, ancak yine de basittir.

karmaşık

Bu tasarımlar, önceki tasarımların aksine, birden fazla temele, ancak birkaçına sahiptir. Kompleks cümlenin parçalarının birbirleriyle nasıl ilişkili olduğuna bağlı olarak, bunlar üç tipe ayrılırlar.

  1. Eğer iki sözdizim birliği sendika yazarak birleştirilirse , bu tür cümlelere bileşik kelimeler denir: Akvaryum balığı dikkatli bakım gerektirir, ancak bilgili bir kişinin bunu yapması zor değildir ("ancak" sendika).
  2. İnşaatlar, bir kısmı diğerine bağımlı olduğunda ve alttaki birliklerin yardımıyla bitişik olduğunda, bileşik olanlarla anılır: Değerli bir mesleğe ("sendika") ulaşmak için çok çalışmak gerekir.
  3. Cümlenin iki basitten hiçbir şekilde yardım etmediği hallerde, hepsi birliktelik olarak tanımlanır: Uzun zamandır beklenen ilkbahar geldi, gün uzun sürdü.

Bütün bu terminoloji öğrenciler tarafından kolayca algılanmaktadır. "Basit ve karmaşık cümleler" dersi ilköğretim müfredatında yer almaktadır. Ardından, eğitim boyunca bu bilgi bir araya getirilir ve genişletilir.

Sonuç

Cümlelerin türünü belirlemede kendiniz anlamanız gereken en önemli şey, gramer temelini doğru bir şekilde tanımlama becerisidir. Bundan sonra onun türünü yargılayabiliriz.

Basit cümlelerin ne olduğunu öğrendik. Onların yalnızca bir aktörü ve dolayısıyla yalnızca tek bir gramer esasına dayanıyor. Birkaç önermenin olması doğal olarak zordur.

Dikkatli ol: cümleleri basit cümlelerle karıştırmayın!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.