FormasyonBilim

Çürüme ve ayrışma Bakteriler

Bakteriler her yerde yaşamak: Karada ve suda, toprak altında ve su altında, havada, doğanın diğer canlıların bedenlerinde. Yani, örneğin, insan ırkının sağlıklı erişkin temsilcisinin vücuttaki mikroorganizmaların fazla 10 bin tür yaşıyor ve bunların toplam ağırlığı 1 ila kişinin toplam ağırlığının yüzde 3 etmektir. Gıda kullanımı organik olarak Bölüm mikroskobik yaratıklar. Aralarında tanınmış bir yer çürüme bakteriler tarafından işgal. Onlar bu konuda beslenme, hayvan ve bitkilerin ceset kalıntılarını yok eder.

doğal bir süreç

doğayı iyi planlanmış sanki organik maddenin ayrışma, doğal bir süreçtir ve aynı zamanda zorunludur. çürüme olmadan imkansız olurdu maddelerin dolaşım Dünya'da. Ve her durumda, ayrışma şekilleri ilk çıkan, yeni bir hayatın ortaya çıkması anlamına. Bakteriler burada çürümeye - VIP! Organik yaşam formlarının tüm zenginliği arasında zaman alıcı ve vazgeçilmez süreç sorumludur.

Ne çürüyor

Sonuçta kompleks kendi kompozisyon konuda daha basit öğelerine ayırır olmasıdır. döner süreci hakkında modern temsil bilim adamları organik bileşikler , aşağıdaki gibi inorganik içine, tarif edilebilir:

  • Bakteriler azot içeren kimyasal bir şekilde iletişim organik moleküller keser metabolik bozulmaya yol açar, sahiptirler. işlem bir şekilde güç yakalama protein ve amino asitler oluşur.
  • bölünme salma amonyak, aminler, protein moleküllerinin hidrojen sülfitin sırasında organizmalar gelişmiş enzimler.
  • Vücut çürüklüğü bakteri giren ürünler, enerji elde etmek için kullanılır.

salgılatıcı amonyak

Azot döngüsü - Dünya üzerindeki yaşamın önemli bir bileşeni. ilgililer bir mikro-organizmalar - En sayısız gruplardan biri. Doğal ekosistemlerin, onlar toprak mineralizasyonu geri önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle adı - ( "geri" anlamına gelir), ayrıştırıcının. ölü organik madde nitrojenin salabilen yaygın olarak temsil edilen bakteri bozulma ve çürüme Amonyaklayıcı, yani var. Bu enterobakteria, basiller, spor oluşturan klostride asporojen.

bacillus subtilis

Bacillus subtilis - En yaygın biridir ve araştırmacılar bakterileri inceledi. Toprakta yaşayan, temel olarak oksijen kullanılarak solunum gerçekleştirir. Vücut kompozisyonu - Bir nükleer içermeyen hücre. Bu mikroorganizma oldukça büyük, bir görüntü, basitçe artırılması ile elde edilebilir. temini için saman Bacillus proteaz üreten - hücrelerin kendi dış kabuk içinde bulunan enzimlerin katalizörlük. enzimler bakteriler kullanarak protein molekülünün yapısı (peptid demeti amino asitler), bu şekilde serbest kalan bir amino grubu yok eder. Tipik haliyle, bu işlem, birkaç aşamada meydana gelir ve hücre (ATP) enerji sentezine yol açar. insanlar için zararlı olan toksik bileşimlerin oluşumu ile birlikte bakteri (kırmızı), neden olduğu bozulma.

Bu madde nedir

İlk amonyak ve hidrojen sülfid uç ürünleri. Ayrıca, eksik mineralizasyon kurdu eğer:

  • Kadavra zehirleri (örneğin kadaverin);
  • aromatik karakter bileşiği (skatol, indol);
  • kükürt, oluşan tiyoller, dimetilsülfoksit içeren amino asitleri çürüyen de.

Aslında, kontrollü bağışıklık ayrışma süreci çerçevesinde - Birçok hayvanlar için ve insanlara sindirim sürecinin bir parçası. Bu kolonda genellikle oluşur ve çürümeye yol açan bakteriler, içinde birincil bir rol oynamaktadır. Ama yiyecek çürüyen büyük ölçekli zehirlenmesinde feci sonuçlara yol açabilir. Adam acil tıbbi bakım ihtiyacı içinde olan bağırsakları yıkayarak ve mikroflora terapisi geri yükleyin. Buna ek olarak, gövde içerisinde amonyak birikimi içeren bazı bakteri türleri tarafından tetiklenebilir , E. coli. Sonuç olarak, bazı dokularda amonyak birikir. Ama bütün sistemlerin normal işleyişinde bunun üre bağlantılıdır ve daha sonra insan vücudundan atılması.

saprotroflar

Kokuşma bakteri bakterilerin fermantasyonu ile birlikte, saprotroflar anılacaktır. Her iki organik bileşikler ile sindirilmiş - azot ve karbon, sırasıyla. Her iki durumda da enerji güç ve yaşam destek mikroorganizmalar için kullanıldığını serbest bırakılır. Bakterilerin fermantasyonu (örneğin süt) olmadan, insanlık yoğurt veya peynir gibi böyle önemli besin maddeleri elde olmazdı. Ayrıca yaygın onlar pişirme ve şarap yapımında kullanılmıştır.

Ama saprotrofik bakteriler çürüme ve bozulmaya neden olacak. Bu işlem genellikle, karbon dioksit, amonyak, enerji, insan toksik maddelerin yanı sıra, (bazen kendi kendine alev alma kadar) alt-tabakanın ısıtılması geniş serbest eşlik eder. Bu nedenle, insanlar çürüyen bakteriler üremek veya sadece ölmek yeteneklerini kaybederler hangi şartlar altında oluşturmak öğrendik. Bu önlemler, ürün koruma nispeten uzun bir süre boyunca muhafaza edilebilir ile sterilizasyon ve pastörizasyon içerir korur. Bakterilerin özelliklerini kaybetmek ve ürünü dondurun. Tuz ve şeker, orta mikroorganizmalar yaşamsal işlevlerini durdurmak gibi antik olarak, henüz bilinmemektedir zaman bozulma patojenik mikroflora ürünlerinden modern yöntemler, şekere tuz, kullanılması kurutma korunan ve kurutma sırasında bakterilerin büyümesi için gerekli olan suyun çoğunu çıkarır .

çürümenin Bakteriler: Biyosferde mikroorganizmaların önemi

Dünya üzerindeki tüm yaşam için bu tür bakterilerin rolü küçümsenemez. biyosferin olarak, ammonifiers yaşama yeteneği nedeniyle sürekli ölü bitki ve hayvanlar ve bunların daha sonraki mineralizasyon ayrışma sürecinde. Bitkiler için gıda olarak hizmet karbon dioksit, amonyak, hidrojen sülfid ve maddelerin devinimindeki diğerleri gibi basit maddeler ve inorganik yapıya sahip bileşiklerin bir sonucu olarak kurulan yeni bir hayat doğum sağlayan, diğer bitki ve toprak faunasının bir temsilci enerji aktarımını kapatmak .

Azot daha yüksek bitkilerin bırakma için mevcut değildir ve bakteri katılımı olmadan tam olarak beslenir ve büyütülemediğinden çürüme.

Kokuşma bakteri doğrudan parçalarının içine ölü organik madde ayrıştırılması, toprak oluşumu süreçlerine dahil. Bu onların mülkiyet tarım ve diğer insan faaliyetleri önemli bir rol oynar olduğunu.

Son olarak, Dünya'nın geçen yüzeyin olmadan mikroorganizmaların faaliyeti, su alanları dahil, hayvan ve bitkilerin Çürüyen cesetlerden doludur olmaz ve onlar, bir zaman önemli miktarda gezegenin varlığını öldü!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.