FormasyonBilim

Nüfusa göre ülkeler listesi: en yoğun nüfuslu ülkeler ve seyrek nüfuslu ülkeler.

Nüfusun bulunduğu ülkeler listesi, genelde en kalabalık olanlardan, tabii ki Çin, Hindistan, ABD ve Rusya'dan başlamaktadır. Yalnızca iki ülkede yaşayan insan sayısı bir milyardan fazla kişinin, yüzde olarak dünyanın toplam nüfusunun% 15'inden fazlasının ilginç olması ilginçtir.

Yoğun nüfuslu ülkeler

Bugün, dünyada nüfus, yoğunluk ve ulusal bileşim bakımından tamamen farklı 200'den fazla ülke var.

Çoğu zaman nüfus sayısına göre bir ülke listesi oluşturmaya başlar ve ilk on, Çin, Hindistan ve ABD hariç olmak üzere aşağıdakileri içerir:

 • Endonezya
 • Pakistan
 • Brezilya
 • Bangladeş
 • Nijerya
 • Japonya
 • Rusya Federasyonu

Bu liste nüfusun 100 milyondan fazla olduğu iki ülke daha içeriyor - bu Meksika ve Filipinler. Bu listede Avrasya kıtasının Avrupa kesiminde, Avrupa ve Asya için geçerli olan Rusya dışında bir ülke bulunmaması ilginçtir.

Sadece 16'ncı sırada 82 milyonluk bir nüfusa sahip Almanya ve 20. sırada yer alan İngiltere bulunuyor. 65 milyon insanın ev sahipliği yapıyor.

Bu listede nüfus listesinde yer alan ülkelerin yüzdelik olarak Dünyanın sakinlerinin% 5'ini geçmediğini belirtmek gerekir. Ancak km 2 başına nüfus yoğunluğu listesini düşünürsek, tamamen farklı olur ve listelenen yalnızca Bangladeş ilk on arasındadır.

Küçük ülkeler: şehirlerden daha az

Nüfusun ülke listeleri yalnızca büyük ülkelerden değil aynı zamanda nüfusun bir milyondan fazla olmadığı en küçük ülkelerden de yapılabilir. Ve bir yerde - yirmi bini geçmeyecek kadar.

Bu ülkelerin listesi arasında Vatikan, Monako veya Lihtenştayn gibi küçük bir alana sahip küçük ada devletleri ve geniş bir alanı olan İzlanda, Kıbrıs veya Karadağ var. Ancak az sayıda da yaşayanlar var.

Kapatılan nüfusun yaptığı ülkeler listesi, başta Birleşik Krallık, Fransa, Yeni Zelanda olmak üzere diğer ülkeler tarafından yönetilen ve aşağıdaki isimleri taşıyan devletlerden oluşur:

 • Niue;
 • Pitcairn Adaları;
 • Helena;
 • Saint Barthélemy.

Tüm bu küçük eyaletlerde nüfus on bin kişiyi geçmiyor ve hatta birçoğu onları hiç duymamıştır. Ancak aynı listede, 842 kişi resmen yaşayan ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği ünlü Vatikan var.

Birçoğu eyaletlere aşina: Monako, Avrupa'nın güneyinde ve Fransa ile sınırlarıyla; Ve Batı Avrupa'da bulunan ve en son verilere göre 37 bin kişinin yaşadığı 160 km2'lik bir alanı kaplayan Lihtenştayn. Ayrıca İtalya'ya komşu olan San Marino eyaleti. Avrupa'daki en eski devletlerden biri olarak kabul edilir.

İlginç gerçekler

Yukarıda belirtildiği gibi, Çin ve Hindistan'da bir milyardan fazla insan yaşar ve bu Dünya'nın toplam nüfusunun 1 / 3'ünü oluşturur. Ve nüfus için ülke listesinin ilk altıda, tüm sakinlerin yarısı yaşıyor.

Dünya nüfusunun 2 / 3'ü 15 ülkede yaşıyor ve 4,7 milyar kişi.

İlginçtir ki UNN Bölümü ve ABD Sayım Bürosu'ndaki insan sayısının hesaplanmasında kullanılan rakamların 100 milyondan fazla insana göre farklılık gösterdiği belirtildi. Birincisi, 2016'daki nüfusun 7,4 milyar insana, ikincisinin ise 7,29 milyar insana ait olduğuna inanıyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.