FormasyonBilim

İzafiyet Teorisi: Yirminci yüzyılın tarihi, en büyük konsept

İzafiyet teorisi, formül geçen yüzyılın başında Einstein tarafından bilimsel topluluk sunuldu, bunun uzun ve ilginç bir geçmişi vardır. Bu şekilde bilim adamları, çelişkilerin bir sürü üstesinden gelmek için yeni bir bilimsel alan oluşturmak için, çok sayıda bilimsel sorunları çözmek için başardık. Aynı zamanda, görelilik kuramı, geliştirdiği ve bilimin gelişmesini birlikte geliştirir, son ürünün bir tür değildir.

Birçok bilim adamı sonuçta Einstein'ın ünlü formülasyonu, Nicolaus Copernicus rezil teorinin ortaya çıkmasına yol açmıştır ilk adımı, inanıyoruz. Daha sonra, o Polonyalı bilim adamı bulgularına dayanmaktadır Galileo görelilik teorisi basitçe gerçekleşecek olmaz onsuz ünlü ilkesini, formüle. Buna uygun olarak, sistemin mekansal ve zamansal özelliklerinin belirlenmesi için kritik bir amacı hareket ettiği ile ilgili olarak referans nesne vardı.

İzafiyet teorisini gelişti en önemli aşama, Isaac Newton'un adı ile bağlantılıdır. O klasik mekaniğin "baba" olarak bilinen, ancak bilim adamı fizik yasalarının farklı referans çerçevelerinde için hepsi aynı olmadıklarından emin fikrine aitti mesafesindedir. Aynı zamanda, onun araştırma Newton tüm nesneler ve olaylar için zaman yaygındır ve işler yerleştirildikleri değil ne olursa olsun sistem içinde uzunluğunu, değişmez gerçeği geldi. O ilk mutlak uzay ve mutlak zaman kavramının bilimsel devriminde tanıtıldı.

İzafiyet teorisi, belki de özelliklerinin araştırılması için değilse mümkün olamazdı elektromanyetik alan, içinde özel bir yeri D. Maxwell ve HA Lorentz tarafından işgal edildiği arasında. İlk klasik Newton mekaniğinin temel meydana getirdiğini farklıdır Çarşamba, mekansal ve zamansal özelliklerinin tespit edilmiştir buradaydı. Özel olarak, bu, yani eter göre cisimlerin, Lorentz kasılma hipotezi verdi elektromanyetik alan temelini oluşturan boşluk olduğu.

her türlü Efsanevi bir havanın fikriydi karşı Einstein şiddetle konuştu. Ona göre, hiçbir kesin hareket yoktur ve referans çerçevenin her birbirine eşittir. Bu pozisyondan, bir yandan fiziksel yasalar bu değişiklikler meydana birbiriyle bağlantılı iki sistemin hangi bağımsız olmalı, diğer yandan, - Değişmeyen tek vakum ışık hüzmesi şeklinde hareket ettiği ile oran olduğunu. Bu bulgular sınırlamalarını göstermek için değil sadece izin Newton yasaları, aynı zamanda elektromanyetizma H. Lorentz üzerine çalışmaları koymak tüm önemli sorunları çözmek için.

Gelecekte, görelilik kuramı mekansal ve zamansal özelliklerinin etkileşimi açısından değil, aynı zamanda bu tür kütle ve enerji gibi maddenin özelliklerini inceleyerek önemli bir unsuru olarak değil, sadece geliştirilmiştir.

Albert Einstein'ın temel önermeleri fizik ve diğer doğal bilimlerde değil, aynı zamanda bilginin diğer birçok alanda sadece büyük bir etkisi oldu. Yani, yirminci yüzyılın ilk yarısında Edward Sapir ve B. Whorf adları ile ilişkili dilsel görecelik aşırı popülerlik teorisini kazanmıştır. Bu kavram uyarınca, büyük etkisi dünyası insanın algı dil ortamı içinde yaşadığı söyledi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.