Gıda ve içecekYemek tarifleri

Nasıl krema soslu tavuk göğsü pişirmeye?

Tavuk göğsü Bake farklı olabilir. Bugün, sulu, ihale ve çok lezzetli yemeğin tadını 80 dakika var hangi tarafından en kolay yolu düşünmeye karar verdik.

Nasıl tavuk pişirin sebze, mantar ve peynir ile göğsü

Gerekli malzemeler:

  • kokusuz ayçiçek yağı - 85 mi;
  • soğutulmuş tavuk göğsü - 900 g;
  • Orta soğan Soğan - 3 adet;.
  • Taze mantar küçük boyutlu - 7 adet.;
  • yağlı krem - 140 mi;
  • Taze havuç küçük - 3 adet;.
  • Kalın ekşi krema - 210 g;
  • Buğday unu - 2-3 tatlı kaşığı;
  • Katı peynir - 250 g;
  • Tuz ve karabiber - tatmak ekleyin.

İşleme et

Bake tavuk göğsü önce, iyi muamele edilmelidir. Bunu yapmak için, fileto yıkanmış ve deri, kemik ve kıkırdaktan temizlenmelidir. Bundan başka, büyük bölümleri üzerinde kesmek için gereklidir, ve daha sonra tuz, karabiber ve bir kenara sahip bir de smear.

sebze ve mantar İşleme

tavuk göğsü Kabartma fırında sadece böyle soğan, mantar ve havuç gibi et malzemelerle, ancak maddelerin kullanımını sağlar. Bunlar küçük küpler halinde yıkanmış ve kesilmiş olması gerekir.

dolgu hazırlanması

fırın lezzetli tavuk göğsü pişirmek için, onun için bir kokulu sosunu hazırlamak için tavsiye edilir. Bunu yapmak için, kahverengimsi bir kabuk kadar tuz, karabiber ve yavru ile lezzet, daha sonra iyice karıştırılır, tava ısıtmak içine yağ dökün, sebze ve mantar koymak ve.

pişirme sosu

Ayrıca bir tabak kokulu krem sos içeren sundu. Bir karıştırıcı ile kırbaç ağır krem doldurmak için böyle güçlü bir ihtiyaç oluşturmak ve daha sonra yavaş yavaş onları krema, buğday unu, biraz tuz ve biber ekleyin. Buna ek olarak, peyniri rendeleyin ayrı kapta olmalıdır.

formasyon kursları

Yukarıdaki tüm bileşenler hazırlanır sonra, koyu pişirme (tercihen cam), bir yağ şeklinde ve hafifçe daha önce işlenmiş tavuk göğsü bırakmaya gres gerekir. Sonra, et madde kararmış sebze, mantar kapak ve yağlı krem sosu dökün için gerekli. Bir yemek lezzetli ve doyurucu, ama aynı zamanda güzel tasarlanmış sadece çıktı için, aynı zamanda rendelenmiş peynir tabakası kapsayacak şekilde önerilir.

Isıl işlem

Böyle bir hafif ama çok lezzetli yemekler hazırlamak için her şeyden önce ipuçlarını takip ederek, bir lezzetli, yumuşak ve sulu fileto olsun eminiz. fırında pişmiş tavuk göğsü orta ateşte yaklaşık 35-45 dakika olmalıdır. Bu süre boyunca, et de dolum ve krema sosu tatlar özümsemeksizin, pişirilir. Ayrıca kayda değer tamamen iştah açıcı kabuk ile eritilmiş ve örtülü filetolar üstüne koydu peynir, çanak daha güzel ve lezzetli hale olmasıdır.

Yemeğe ne için başvuruda

Fırında tavuk sebze ve mantar ile birlikte veya garnitür o olmadan sıcak halde masada görev yaptı. Her durumda, böyle bir çanak taze yeşillikleri, domates sosu ve beyaz ekmek sunmak için gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.