Gıda ve içecekYemek tarifleri

Nasıl kozalakları reçel pişirmek için?

Sıradan kozalaklar dışında, çok, reçel kaynadı. Bu lezzetli, aynı zamanda yararlı değil sadece çıkıyor. yaz güneşi bir parça, bu eşsiz aroması ve bu kadar uzun kış akşamları eksiktir çam iğneleri, ışık tat korur - kozalakları reçel, çünkü bu, şaşırtıcı değildir.

Neden pişirmek için değer mi?

hava çam özel. Orada nefes almak kolaydır ve hastalık yerde kendileri tarafından kaybolur. Bu iğneler öldürmek özel maddeler içerdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır zararlı bakterileri. Bu özellik köknar ve çam insanlar her zaman kullanmaya çalıştık. Örneğin, hazır banyosu ya da yağ içinde zaparivat iğneler bundan. Veya son olarak, reçel konileri pişirilir. Böyle boğaz ağrısı gibi solunum hastalıklarının tedavisinde yardımcı olduğu ortaya çıktı bronşit, astım. Bu ürün, gastrointestinal sistem hastalıkları yararlıdır. Ve özellikle hemoglobin eksikliği, sadece yeri doldurulamaz reçel koniler ile bitkin organizma için.

konileri toplayın

Birçok yönden, reçel tat ve kalite ladin veya çam kozalakları doğru koleksiyonu belirlenir. Onlar oldukça, yeşil yumuşak olmalı ve onlar sertleşmesine başlarsanız, o zaman çok karmaşık olmayan bir tarifi, acı tadacaktır, koni gelen reçel olmalıdır. Yeşil şişlikler ortaya çıkmaya başladığında anı kaçırmamak gereklidir. güney bölgelerde Mayıs ayı sonuna kadar olur - Haziran başında ve kuzeydeki - değil Haziran sonuna kadar. Onlar yemek pişirmek için uygundur o zaman oldu ve toplama işlemi heyecan verici bir olay dönüşecektir. şehirde büyüdüm tüm darbelere, sonra tavsiye edilmez. Bir daha çevre dostu aramak ve iş zevk ile birleştirerek, küçük bir zam olması daha iyidir.

tarifi 1

Ama burada toplanan diken greenbacks. Bu ham madde 1 kg su, şeker (200 mi), normal fincan 10 kg almak gereklidir. pişirmek için planlanan sıkışması olan Çam kozalakları, iyi bir yıkama ihtiyaç ve yaklaşık bir gün boyunca bekletin. tamamen tüm diken kapsayacak şekilde su ile doldurun, (bir yüzüyor olduğunu akılda tutmak gerekir). Sonra yumuşatmak kadar topaklar koyup pişirmeye içinde şeker ile sudan şurup kaynatın ve ortaya çıkarmayacaktır. Kitle çok kalınsa, sıcak su kontör gereklidir. Daha sonra steril kavanoz içine dökün ve bir buzdolabı içinde depolanmıştır.

Tarif 2 - "Oryantasyon toplantısı"

ürünlerin bir dizi ve koni hazırlanması aynıdır. Sadece farklı pişirin. Karışımın 5 dakika kaynatmak için ihtiyaç kaynatıldıktan sonra, o zaman kapatmak ve tamamen soğumaya. Yine kaynatıp soğutulmuştur. işlem sıcak sıkışma konileri bankalar ve silindir içine dökülür, ve bundan sonra, üç kez tekrar edilir.

Reçete 3: "Bal" koni

Kilo iyice yıkandı genç tomurcukları zayıf yangın 3-4 saat boyunca 3 litre su hacmi pisirilmelidir. Daha sonra çıkarılır ve atılır ve sonuçta elde edilen jel ilave şeker (sıvı litresi başına 1 kg) ve yumuşayana kadar pişirilir olan darbe.

Reçete 4 - "Güneş reçel"

Bu sıkışma pişirmeden hazırlanır. Yıkanmış diken diken şeker ile iyi biberli, bankalarda yığılmış edilecek. Sonra güneş kavanoz kapağı ve yer. Yağlı suyu tahliye ve şekeri çözülür edilecektir. süreci hızlandırmak için bankaları sallamak önerilir. tüm şeker eriyene zaman, reçel hazır olduğunu ve depolama için kaldırılabilir ya da sadece yemek için.

tıp oldukça güçlü olduğunu unutmayın. yeşil çay ile çay kaşığı onun tavsiyesini alın. ilk numunenin küçük bir bölümünü sunuyoruz böylece Çocuklarda, alerjik reaksiyonlar olabilir. kozalaklar Jam tedavisi için değil, aynı zamanda hastalığın önlenmesi için, ya da sadece lezzetli bir tedavi olarak da kullanılmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.